Poszt-mozi és digitális világ

Vendégelőadás a BPK-n

Dr. Molnár Csilla szakfelelős meghívására vendégoktató előadását hallgatták meg 2021. október 18-án a Kommunikáció- és médiatudomány szak II. éves hallgatói Poszt-mozi avagy a film és videojáték kurrens hatáskapcsolatainak interdiszciplináris megközelítése címmel. Az előadó, Sipos Bence a Soproni Egyetem BPK Média moderátor szakán végzett, majd ezt követően a Kaposvári Egyetem Rippl-Rónai Művészeti Karán szerzett Képalkotás BA diplomát. Jelenleg pedig az ELTE BTK Filmtudomány mesterszakán végzős hallgató, specializációja a filmelmélet. Bence már több filmet is készített, és jelenlegi kutatási területe a kortárs újmédia világa.

Sipos Bence elméletileg széleskörűen megalapozott előadásában áttekintette a digitalizáció következményeit a média és filmművészet területén, olyan fogalmak mentén, mint például remedializáció, transzmedialitás, médiakonvergencia. Kitért olyan jelenségekre is, mint az interaktivitás és a mediális átjárhatóságok, melyek egy új típusú filmkészítést tesznek lehetővé. Az előadás hallgatói megismerkedhettek a jelenség narratológiai és ludológiai összefüggéseivel, illetve hallottak arról is, hogy a multimédia területén a huszadik század végétől határozott elmozdulás zajlik a reprezentációtól a szimuláció felé – ennek következtében a korábban periferikusnak számító terület, a videojátékok és a játékfilmek találkozása egyre gazdagabb lehetőségeket, izgalmasabb kihívásokat rejt magában alkotók és befogadók számára egyaránt.

Dr. Molnár Csilla PhD

egyetemi docens, szakfelelős