Faipari és Műszaki Intézet
ugrás az oldal tetejéreSok szeretettel üdvözlök minden érdeklődőt a Faipari és Műszaki Intézet oldalán!
A Faipari és Műszaki Intézet a Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar meghatározó intézete, amely az egyetem modellváltása során négy korábbi intézet összeolvadásából jött létre. Így a fafeldolgozási láncot az anyagkutatástól, az új fa alapú anyagok és azok megmunkálási technológiáján túl, a fizikai, méréstechnikai ismereteken keresztül a gépesítési, logisztikai és energetikai kompetencia területeket is magában foglalóan tartalmazza.
Az intézet oktatási tevékenysége ennek megfelelően a faanyagtudomány, a fizika elektrotechnika, méréstechnika, faipari megmunkálási technológiák, gépesítési és automatizálási ismeretkörökre is kiterjed. Az ezen tárgykörökhöz kapcsolódó kérdéskörök, mint az üzemi logisztika, hulladékgazdálkodás, faipari mechanikus és pneumatikus anyagszállítás és faanyagvédelem, munkavédelem szintén az intézet kompetencia területei közé tartoznak.
Az intézet igen aktív kutatási tevékenységet folytat, melyet jól felszerelt laborháttere támogat. Faanyagtudományi, faanyagvédelmi, felületkezelési és ragasztási, kompozit, elektrotechnika-fizika, automatika laborjaink az oktatáson túl a kutatási célokat is szolgálnak. Ennek megfelelően műszerezettségük európai színvonalú, és szakképzett laboránsaink támogatásával színvonalas publikációs tevékenységet folytatnak intézeti oktató, kutató kollégáink. Az intézet minősített folyóirat cikkei mellett nagy gondot fordít az idegen nyelvű szakkönyvek írására is. Mára bátran mondhatjuk a Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar Faipari és Műszaki intézete a világban is elismert faipari szellemi kutatási központ.
Az intézet ipari kapcsolatai is kiemelkedőek, ennek megfelelően ipari szolgáltatásokat nyújtunk szabványossági vizsgálatok területén a vasúti talpfák átvételétől kezdve a faalapú laptermékek vizsgálatáig. Ipari szakértői tevékenységünk lefedi a teljes faipari megmunkálási láncot, azaz a faanyag minősítésétől, roncsolásmentes vizsgálatától, különböző megmunkálási műveletein (forgácsolás, ragasztás, felületkezelés, por-forgács elszívás stb) keresztül, új kompozitok kifejlesztésén túl egészen a fatermékek újra hasznosítási ismeretéig, illetve szénlábnyom meghatározásáig terjednek.
Fontos megemlíteni, hogy ezen széles kutatási, szolgáltatási portfolió jó lehetőséget nyújt, hogy hallgatóink bekapcsolódjanak az egyes ipari projektek megoldásába, illetve az intézet kutatási pályázatainak a végrehajtásába. Ennek megfelelően a hallgatók számára különböző ösztöndíjlehetőségeket is biztosítunk.
Minden további kérdésben szívesen állunk rendelkezésükre.
Dr. Fehér Sándor, egyetemi docens
intézetigazgató
Faépítészeti Intézet
ugrás az oldal tetejére
„Az építéstan azokat az elveket és szabályokat tárgyalja, melyeket egyrészt a tapasztalat, másrészt a kísérletek állítottak fel arra nézve, miképpen kell a természetben található anyagokat megválasztani és előkészíteni, építő-szerkezetekké összekötni és az így nyert szerkezetrészeket egy oly egészszé összeilleszteni, mely a szilárdság és a tartósság követelményeinek, valamint a kitűzött czélnak megfelel s a mellett lehetőleg olcsó és szép.”
Sobó Jenő, így fogalmazta meg Egyetemünk jogelőd intézményének tanáraként az építéstan elveit, 1898-ban megjelent tankönyvében.
Szépség és hasznosság. Az építés örök értékei. Az építéstan oktatás soproni gyökerei immár egy 150 éves, hatalmasra nőtt „tudásfát” táplálnak. Ezt a „tudásfát” ma úgy nevezik: Faépítészeti Intézet. Az intézet oktatási portfóliója magában foglalja a fával történő tárgyalkotás, a bútorkészítés és építés ismereteit. A fa, a természet örök körforgásának, az évről-évre megújulásnak szimbóluma. A fa használata, a fával építés egyidős a tudatra ébredt, cselekvő emberrel. A Faépítészeti Intézet több tudományterületen folytat kutatási tevékenységet. Új utakat keres a fával építés, az ipari termék- és formatervezés, valamint a papíripar területén. Az intézet célja az oktatás, kutatás és dizájn magasszintű művelése. Neves professzoraink: Winkler Oszkár, Kubinszky Mihály, Winkler Gábor mintaadók számunkra. Az Intézetben felhalmozott tudást, doktoranduszok, alap és mesterszakos faipari mérnökök, építész- és építőművész, valamint erdőmérnök hallgatók és a faipari szakma felé közvetítjük. Az elmélet és gyakorlat egymást kiegészítő művelése, a hagyomány és megújulás képességének harmóniája mindig is értéke volt a soproni képzésnek. Ismerve múltunkat, elemezve és értve jelenünket, tervezzük jövőnket.
A Faépítészeti Intézet megkerülhetetlen „műhely” a tárgyalkotás és a fával építés területén. Joggal kijelenthetjük a fa a XXI.század építőanyaga. Nincs alternatívája a környezettudatos valamint a körkörös gazdálkodás, építés és tárgyalkotás területén.
Messziről, a Világűrből nézve a „kék bolygó” zöld foltjai a szárazföldi lét biológiai színterei. A távolból vizsgált Föld nevű bolygón az élet fennmaradásának minimum feltétele e két szín jelenlegi arányának megtartása. Mi erre törekszünk!
Prof. Dr. Markó Balázs, egyetemi tanár
intézetigazgató
Műszaki Mechanika oktatási anyagok, információk
ugrás az oldal tetejéreInformatikai és Matematikai Intézet
ugrás az oldal tetejére
Intézetünk az Egyetem nagy múltra visszatekintő Matematikai Intézetének valamint a gazdaságinformatikus képzést is ápoló Informatikai és Gazdasági Intézetnek összeolvadásával jött létre 2021 nyarán. Az egyetemünk valamennyi képzését érintő matematikai és informatikai tárgyak oktatásán túl munkatársaink aktív kutatást folytatnak elméleti és ipari alkalmazáshoz közeli témákban a kombinatorikus számelmélettől statisztikán és adatelemzésen keresztül gyártórendszerek ütemezéséig. Több kollégánk sok éves ipari tapasztalattal rendelkezik informatika olyan területein mint a webfejlesztés, hálózatüzemeltetés, szoftverfejlesztés, szoftvertesztelés.
Végzett gazdaságinformatikus hallgatóink is a szektor valamely területén tevékenykednek, a rendszergazdai szerepkörtől a szoftverfejlesztőkön át a vállalatirányítási tanácsadókig bezárólag. Célunk, hogy a nálunk diplomát szerzett kollégáink hatékonyan tudják megoldani a munkájuk során adódó feladatokat, problémákat, legyen szó technológiai, tervezési, üzleti vagy vezetésszervezési területről.
Dr. Hegyháti Máté, egyetemi docens
intézetigazgató
Alkalmazott Művészeti Intézet
ugrás az oldal tetejéreMi az AMI...?
Több, mint huszonöt évvel ezelőtt indult el Sopronban a felsőfokú művészeti képzés, amelynek irányítója és szervezője az Alkalmazott Művészeti Intézet. Az oktatás módszertana a Bauhausban lefektetett elvek szerint szerveződik. Szűk csoportokban, a művészetre, mint képzési elvre támaszkodva, személyes tanár-diák diskurzusokon keresztül sajátítják el a hallgatók az építészet, a formatervezés és a grafika alapfogásait.
A képzés sajátossága, hogy formai-esztétikai programja egyfajta speciális műszaki műveltség kereteibe ágyazódik, szellemi környezetét pedig diszciplínák gazdag spektruma biztosítja.
Az építészet, a formatervezés és a tervezőgrafika szakok felölelik a művészeti műfajok alapproblémáinak teljes körét. A téralkotás–tárgyalkotás–képalkotás hármassága oktatás-módszertani szempontból szélesen értelmezett alapozó képzést és a ráépülő mesterképzések és specializációk lehetőségét teremti meg.
2020. januárjától az Alkalmazott Művészeti Intézetnek az egyetem P épülete ad otthont. Az Erzsébet-kertnél található épület, mint a campus legújabb tagja, modern és újépítésű hely, mely az előírásoknak megfelelően akadálymentesített, valamint akadálymentes mellékhelyiséggel is rendelkezik.
Dr. Lenkei Balázs, egyetemi docens
intézetigazgató
e-mail: | ami@uni-sopron.hu |
cím: |
Soproni Egyetem, P épület (Erzsébet-kert) H-9400 Sopron, Cházár András tér 1. |
Tartalomjegyzék Fel Következő