Ismerj meg minket!
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Egyetem négy karral rendelkező, országos és regionális szerepű, nemzetközileg is jelentős felsőoktatási intézmény, a nyugat-magyarországi régió szellemi, oktatási és kutatási központja. Az egyetem karain az oktatás évszázados hagyományokra tekint vissza.
Az Erdőmérnöki Kar jogelődje a Selmecbányán III. Károly által 1735-ben alapított Bányatisztképző Iskola, melyet Mária Terézia 1762-ben akadémiai rangra emelt. Az intézmény neve 1904-ben Magyar Királyi Bányászati és Erdészeti Főiskolára változott. 1919-ben, miután Selmecbánya a megalakuló Csehszlovákiához került, a főiskola Sopronba települt át. 1934-1949 között a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Bánya-, Kohó- és Erdőmérnöki Karán folyt az erdőmérnök képzés. Az önálló Erdőmérnöki Főiskola 1952-ben jött létre. Az Erdőmérnöki Főiskolán belül 1957-ben elindult a faipari mérnökök képzése, majd az önálló Faipari Mérnöki Kar létrehozásával 1962-ben megalakult az Erdészeti és Faipari Egyetem.
Az Erdőmérnöki Karon erdőmérnöki, környezetmérnöki, környezettani, természetvédelmi mérnöki, földmérő és földrendező mérnöki, vadgazda mérnöki diplomákat szerezhetnek a hallgatók.
Az egykori Faipari Mérnöki Kar napjainkban Faipari Mérnöki és Kreatívipari Karként működik, ahol faipari mérnököket, ipari termék- és formatervező mérnököket, gazdasági informatikusokat, építőművészeket, formatervezőket, tervezőgrafikusokat, mechatronikai mérnököket képeznek, valamint belsőépítész környezettervező művész, ipari termék- és formatervező művész és műszaki menedzser mesterdiploma szerezhető.
Sopronban a Gyermekkert Egylet 1874-ben indította az első óvóképző tanfolyamot. Az Isteni Megváltó Leányai rend óvóképző intézete 1899-ben kezdte meg működését. 1959-ben alakult a felsőfokú Óvónőképző Intézet, amely 1996. szeptember 1-től Benedek Elek Pedagógia Főiskolaként működött, majd 2000-ben Benedek Elek Pedagógiai Karként a Nyugat-magyarországi Egyetem része lett. A Benedek Elek Pedagógiai Kar napjainkban az óvodapedagógus, a német nemzetiségi óvodapedagógus, a szociálpedagógus és a csecsemő- és kisgyermeknevelő képzések hazai bázisa. Az emberi erőforrás tanácsadó, pedagógiatanár, játék- és szabadidőtanár, mérnöktanár, agrár-mérnök tanár, közgazdásztanár mesterképzései és a kommunikáció és média felsőoktatási szakképzései is népszerűek.
A Közgazdaságtudományi Kart a kor kihívásaira válaszolva hozta létre az Egyetem 2000-benA közgazdaságtudományi képzés azonban már ezt megelőzően, 1995-ben megindult, kezdetben levelező, majd nappali formában. Ma már gazdálkodás és menedzsment, kereskedelem és marketing, nemzetközi gazdálkodás, pénzügy és számvitel, turizmus és vendéglátás szakokon tanulhatnak a hallgatók. Mesterképzései között szerepel a nemzetközi gazdaság és gazdálkodás, a turizmus-menedzsment, a vállalkozásfejlesztés, a közgazdálkodás és közpolitika, a vezetés és szervezés és a számvitel szak. A Kar 2016-ban felvette a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar nevet
A Soproni Egyetem szellemiségét tekintve „zöld egyetem”. A természeti, társadalmi, emberi környezetet az életminőség megőrzése és javítása érdekében igyekszik alakítani, karait és tevékenységét a környezettudatos gondolkodásmód jellemzi. Ápolja az erkölcsi és emberi értékeket, célkitűzéseivel és működésével a régió és az egész ország szellemi felemelkedését szolgálja. Küldetése szerint:
Folyamatosan megújuló, (m)értékadó, egyetemi tudásközpont Közép-Európában.
ugrás az oldal tetejéreA legfontosabb kérdések
ugrás az oldal tetejéreSegítünk, hogy a jövődet meghatározó döntést megalapozottan tudd meghozni.
Éppen az egyetemek oldalait bújod, esetleg már a jelentkezési lapot töltenéd ki? Vagy most olvasol először egyetemi tudnivalókat? A Soproni Egyetem négy karának oktatási kínálata versenyképes tudást kínál. Érdeklődési körödnek megfelelően - legyen az reál vagy humán, agrár, műszaki, gazdasági, pedagógiai, művészeti vagy akár informatikai jellegű –bátran válogathatsz a szakok közül. Tanulmányaidhoz, szakmai felkészülésedhez minden segítséget, támogatást megadunk.
Jelentős elhatározás előtt állsz, hiszen egyszerre kell több dolgot kell figyelembe venned ahhoz, hogy a jövődet illetően felelős döntést hozz. Nem vagy könnyű helyzetben még akkor sem, ha már pontosan tudod, melyik pályát szeretnéd választani. Felmerülhet benned:
Milyen értéket képvisel majd a diplomám?
A Soproni Egyetem, hazánk egyik legpatinásabb egyeteme, ahol országosan egyedülálló szakokon tanulhatsz. Vannak duális képzéseink is, ahol már az első évtől kezdődően, azonnal szakmai gyakorlatot, pénzkereseti lehetőséget biztosítanak számodra. Intézményünkben a „gyakorlati életben használható tudás” nemcsak ígéret! Négy karunk mindegyikén piacképes diplomát szerezhetsz.
Az erdőmérnöki és faipari mérnöki képzéseink az országban egyedülállóak (unikálisak) ezekhez a szakmákhoz szükséges tudást kizárólag nálunk tudod megszerezni. A pedagógiai képzéseink az ország élvonalában vannak. A Közgazdaságtudományi Kar széles nemzetközi kapcsolatrendszerrel rendelkezik a külföldi felsőoktatási intézmények körében.
Egyetemünkön 2-4 féléven át ingyenes szakmai nyelvtanulási lehetőséget biztosítunk.
Külföldi partneregyetemeinken ösztöndíjjal tanulhatsz tanulmányi és szakmai gyakorlati programokon, a nemzetközi tapasztalatokkal diplomád a munkaerőpiacon még értékesebbé válhat.
Oktatóink irányításával már az egyetem alatt bekapcsolódhatsz a szakmai, kutatói együttműködésekbe.
Mennyibe fog kerülni nekem és a családomnak a következő pár év?
Az intézményünk alapítványi formában működik. Ez, az állami ösztöndíjjal támogatott képzések mellett tovább szélesíti a lehetőségeket a hallgatók előtt. Van módod ezen kívül diákéveid alatt hazai és nemzetközi pályázatokra is jelentkezni.
Az oktatás helyszíneihez közel, öt kollégiumi épületben, közel ezer férőhely várja hallgatóinkat, korszerűen felszerelt szobákkal, sportolási, étkezési és szórakozási lehetőségekkel.
Milyen az egyetemi diákélet Sopronban?
Az UNESCO által is jegyzett selmeci diákhagyományoknak köszönhetően hagyományőrző karainkon olyan egyedi és különleges diákélet részesévé válhatsz, amelynek szellemisége garantáltan elkísér majd nem csak a Sopronban töltött éveid alatt, de egész életed folyamán.
A felvételi eljárással kapcsolatban további hasznos információkat találsz a FELVÉTELI KISOKOSBAN!
ugrás az oldal tetejéreKi kicsoda az egyetemen?
ugrás az oldal tetejéreRektor
Az egyetem oktatásért és tudományos területeiért felelős vezetője.
Rektorhelyettesek
A rektorhelyettes feladata a rektor munkájának elősegítése, vezetői döntések előkészítése, végrehajtása.
Dékánok
A négy kar vezetését látják el, feladatuk többek között a karokon folyó oktatási és tudományos kutatási tevékenység irányítása, összehangolása, ellenőrzése.
Dékánhelyettesek
A dékánhelyettesek feladata a dékánok munkájának elősegítése, vezetői döntések előkészítése, végrehajtása.
HÖK
Az Egyetem Hallgatói Önkormányzata (HÖK) az Egyetem hallgatóinak a felsőoktatási intézmény részeként létrehozott, demokratikus elven működő érdekképviseleti szervezete. A HÖK kizárólagosan gyakorolja a hallgatói jogviszonyból eredő kollektív hallgatói jogokat, illetve a jogszabályokban, egyetemi, kari szabályzatokban, határozatokban ráruházott hatásköröket. A HÖK tevékenysége a hallgatókat érintő minden kérdésre kiterjed.
ETK
Az Egyetemi Tanulmányi Központ alapfeladatként látja el az oktatási, tanulmányi, felvételi ügyekkel kapcsolatos adminisztratív, nyilvántartási, tájékoztatási teendőket. Kezeli a hallgatói nyilvántartásokat, tanulmányi ügyeket, hallgatói kérvényeket és pénzügyeket, valamint NEPTUN alapú statisztikai adatszolgáltatás nyújt az Oktatási Hivatal felé.
Selmeci Társaság
A diákhagyományok szellemiségében működő diákszervezet, melyhez elsődlegesen a hagyományok szempontjából lehet fordulni.
Valétaelnök
A selmeci diákhagyományokat követő karokon a valétaelnök képviseli a különböző egyetemi rendezvényeken. Levezényli és összefogja saját évfolyamát egészen a ballagás végéig, azaz vezeti a valétálást.
Tartalomjegyzék Fel Következő