Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat
Útvonal|5|hu_HU|Karunk
Tartalmi elemek

Dékáni köszöntő

ugrás az oldal tetejére

Jó szerencsét!

Hagyományos Selmeci köszöntésünkkel örömmel és büszkeséggel üdvözlöm a Tisztelt Olvasót. Örömmel és büszkeséggel, mert karunk méltán lehet büszke múltjára, jelenére és – hitünk szerint – jövőjére is.

MagossEndre.jpg

Tisztelt Olvasó!

A fafeldolgozás egyidős az emberiséggel, és korszakonként ugyan változott jelentősége, de megállapítható, hogy mindig jelen volt és napjainkban reneszánszát éli. Itt nemcsak az ipari feldolgozásra gondolhatunk, hanem az egyre népszerűbb hobbiasztalosságra is. A fa megmunkálásának szépsége a legtöbb embert megérinti, és egyre többen fordulnak a fatermékek felé fentarthatósági szempontok miatt is. Világunk folyamatosan változik, a globális felmelegedés átalakítja az egyes fafajok elterjedését is. Hazánkban is előtérbe kerülnek a szárazságtűrő fafajok illetve azok fájának feldolgozása, ami új kihívásokat jelent a faipari szakemberek számára. Új innovatív faalapú anyagok jelennek meg, és a fa hasznosításnak egészen új formáit találják fel. Ma már fa lignin alapú mesterséges karbonból akkumulátort is lehet előállítani, de a NASA és a japán Jaxa cég az idén indítja útjára a világ első fából készült műholdját. Tehát az egyik legszebb megújuló alapanyagnak, a fának mind a megmunkálása, mind a felhasználása roppant széleskörű, kutatása még napjainkban is jelentős eredményeket hoz.

Karunk hagyományosan erős ipari és nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik. A kar több mint 30 külföldi egyetemmel tart fenn szoros szakmai kapcsolatot, amely nemcsak az oktatók számára nyújt szakmai-tudományos hátteret, hanem hallgatóink számára is külföldi részképzési lehetőségeket kínál. Innovációs tevékenységünkhöz és nemzetközi kapcsolatainkhoz jól kapcsolódik a Cziráki József Faanyagtudomány és Technológiák Doktori Iskola, amely nemcsak a szűk értelemben vett faanyagtudományi világra fókuszál, hanem teret nyit a kapcsolódó faipari tervezési és megmunkálási műveletek elméleti kérdéseinek is.

Múltunkból és jelenünkből erőt merítve dolgozunk azon, hogy hallgatóink minél sikeresebbek legyenek a végzést követő életükben. Különös fontosságúnak tekintjük a kreatív gondolkodást, amit olyan ipari megbízású projekt feladatok szervezésével segítünk elő, amelyekben a hallgatók egyre nagyobb feladatrészek egyéni vagy kiscsoportos megoldásával nemcsak befogadják a tanárok által közölt ismereteket, hanem azokat alkotó módon alkalmazzák is. Ugyancsak fontosnak látjuk, hogy a kar képzési területei ne egyszerűen csak egymás mellett létezzen, hanem a műszaki, művészeti és informatikai világ és gondolkodás sajátos módon találkozzon a hallgatók életében. Országosan unikális lehetőség oktatási és kutatási szolgáltatásaink terén, hogy az egymásra épülő, egymással szoros szinergiába hozható szakterületek egy karon jelennek meg. Képzéseinket úgy formáljuk, hogy hallgatóink magukban is megtalálhassák a több irányban is meglévő képességeket, tapasztalatot szerezzenek a más szakterületeken tanulókkal való együttműködésből, és ezzel felkészüljenek majdani munkájuk komplex gondolkodást igénylő feladatainak megoldására.

Az élet folyamatosan változik, és az ebből fakadó kihívásokhoz alkalmazkodnunk kell az egyetemen is, így a tudományos eredmények publikálása mellett ma már elvárásként fogalmazódig meg a kutatási eredmények ipari alkalmazhatóságának gyors realizálhatósága is. A faipari ágazatra egyre nagyobb figyelmet fordít a fentarthatóság értékrendszere, de fontos kiemelni, hogy hazánk gazdasági stratégiai ágazatai közé sorolták a kreatívipart.

A digitalizáció, a mesterséges intelligencia térhódításával paradigmaváltás zajlik a design világában is. Mindamellett az alapvető esztétikai értékek nem változnak, a vizuális technikák és technológiák viszont igen. A tervezés módszertana kövezi ezt a változást. Még néhány évvel ezelőtt a tervezői gondolatok képpé formálása az alkotói munka végén, annak végeredményeként jött létre. A mai gyakorlat szinte fordított, az első ötleteket azonnal a realisztikus képek megszületése követi, a design és műszaki tartalom később tölti meg a vizuális kereteket. Mit jelent ez? A kreativitás, a gondolat erősödhet az új digitális eszközök révén, azonnal szinte valóság hű képet kaphatunk egy tárgyról, épületről a ráadásul a környezetével együtt. A tervező grafika a digitális technikák révén soha nem látott mennyiségben ontja a vizuális információkat ránk. Az olvasást felváltja a „képek olvasásának” gyakorlata. Bizonyított tény a vizuális tartalmak befogadási sebessége egyre rövidebb. Micsoda felelősség ez a képszerkesztő, kreatív szakemberek kezében. Kreatívipari oktatási programjaink ezt a felőségtudatot kívánja kialakítani a tervezőgrafika, a formatervező- és az építőművész hallgatókban. A paradigma váltás másik iránya, a hasznos, öko- és környezettudatos alkotói szemlélet és gyakorlat megismertetése hallgatóinkkal. Ennek legfontosabb eleme, a fa. Ez a csodálatos, az emberi civilizációt történetét leginkább meghatározó anyag, összeköti egymással a kreativitást a gyártást, építést. Így alkot kerek egészet, a mérnöki racionalitás és a művészi invenció karunk életében. Ezért tekintünk az ipari termék- és formatervező műszaki szakunkra, mint az összekötő kapocs képzési területeink között.

A közös kari kutatási témákban, a csomagolástervezésben, a fából építés terén nemzetközileg is figyelemre méltó eredményeket mutathatunk fel. Így az intézeteink szoros együttműködésében több olyan kutató-fejlesztő munka is folyik, melynek eredményei új típusú, hazai, főként megújuló lombosfa alapanyagbázisra épülő fa szerkezetű épületrésszé, épületté konvertálható. Kutatásainkat világszínvonalú műszerezettségű laborrendszer teszi lehetővé, és fontos hangsúlyozni, hogy kutatásainkba hallgatóink is bekapcsolódhatnak. A klasszikus szakdolgozat/diplomaterv, TDK dolgozati lehetőségeken túl, hallgatói pályázatok, és demonstrátori pályázati rendszer is hallgatóink rendelkezésére áll.

A kar alapításakor a hagyományosan feldolgozott faanyagok ipari feldolgozása jelentette a legnagyobb kihívást mind az akkor végzett hallgatók, mind a kar oktatói, kutatói számára is. A tradicionálisan iparilag feldolgozott fafajok csökkenő hozzáférhetősége szükségessé teszi nemzeti kincsünk a magyar erdők lombos faanyagának minél nagyobb hozzáadott értékkel történő feldolgozását. Magyar felsőoktatásban bevezetendő mikro-tanúsítványi rendszer, karunkon olyan kurzusok elvégzését is lehetővé teszi, melyek akár különböző tervezői jogosultságok megszerzését is megalapozhatják. A negyedik ipari forradalom korában az informatikai tudás, a kreativitás első helyen szerepel az állashirdetések prioritási listáján.

A selmeci hagyományokon alapuló Soproni Egyetem története az új szakmák, ismeretek és emberek befogadásáról, az oktatási és szakmai kihívásokra adott minőségi válaszokról szól. E szellem megőrzésével várunk és fogadunk minden érdeklődő diákot, és teszünk meg mindent azért, hogy volt diákjaink büszkén vállalják soproni gyökereiket, majd a baráti és szakmai kötődéseket egész életükben megőrizve bizalommal térjenek vissza az Alma Mater folyamatosan megújuló szellemi forrásaihoz.

A kar a hagyományokra támaszkodva, minden korban a kihívásokra dinamikusan válaszolva folyamatosan fejlődve jelöli ki útját a jövőbe.

Jó szerencsét!

Pénzt a fásnak!

Prof. Dr. Magoss Endre
dékán

Soproni_Egyetem_FMK.png

 
ugrás az oldal tetejére

Történetünk

ugrás az oldal tetejére

A Kar rövid története

Sopronban, az Erdőmérnöki Főiskolán a földművelési miniszter 13/1956. [IX.15.] FM számú rendelete alapján 1957-ben indult a faipari mérnökképzés és 1962-ben alakult meg a Faipari Mérnöki Kar. 2013 októberétől a kar a Simonyi Károly Műszaki, Faanyagtudományi és Művészeti Kar nevet vette fel és viselte egészen 2021 júniusáig.

 

A Soproni Egyetem modellváltásával kapcsolatban a kar 2021. július 1-től Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar néven folytatja tevékenységét. A névváltozással hangsúlyozni szeretnék azt a két iparágat, amelyeket képzéseik, kutatásaik és szolgáltatásaik elsősorban támogatnak. Az unikális faipari mérnökképzés mellett a fafeldolgozás minden fajtája megjelenik a képzésekben és mára már - igaz fás gyökerekkel - a kreatívipar is kiemelt iparágaik közé tartozik.

 

Az ősi Alma Mater 1735-től Selmecbányán működött és fejlődött. A bányászat, kohászat oktatásához hamar csatlakozott az erdészeté és vele együtt a fafeldolgozásé. Nemcsak a bányászatnak és a kohászatnak volt szüksége fatermékekre, egyre újabb termékek, eszközök, szerkezetek készültek fából és megindult a famegmunkáló tevékenység iparrá szerveződése.

 

Szécsi Zsigmond, Fekete Lajos, Krippel Móric, Török Béla voltak a fafeldolgozás oktatásának és kutatásának úttörői. Az intézmény Sopronba kerülése után többször próbálkoztak az önálló faipari képzés indításával. Az áttörés az 1957-es évben történt, amikor elindulhatott az okleveles faipari mérnökképzés. Akkor, amikor a fejlődő magyar faiparnak égetően szüksége volt jól képzett, innovatív mérnökökre.

 

A képzés alapításában nagy érdemei voltak Magyar János és Pallay Nándor professzoroknak, valamint a Faipari Tudományos Egyesületnek. Később, 1962-ben a Faipari Mérnöki Kar létesítése tette lehetővé az Erdészeti és Faipari Egyetem megalapítását.

 

A Kar alapító dékánja Szabó Dénes professzor volt. Vezetésével alakították a tanterveket, szervezték és fejlesztették a képzést. Már a kezdetben nagy súlyt fektettek a gyakorlati képzése is.

 

A képzésnek nagy előnye volt, hogy az erdész szakemberekkel együttműködve folyt a kutató- és oktatómunka. A Kar eredményei alapján hamarosan Európa- és világszerte ismertté vált. Sokoldalú, kiváló faipari mérnökök kerültek ki Sopronból, akiknek szerepe nemcsak a fafeldolgozó iparban, hanem a hazai és külföldi mérnöktársadalomban is meghatározóvá vált. Mint egykori diákok magukkal vitték a selmeci hagyományokat, a barátságot, a segítőkészséget és a szakmák szeretetét.

 

A kar hosszú utat tett meg az 1735-ben létrehozott selmecbányai gyökerektől indulva, a faipari mérnöki képzés 1957-es megkezdésén és a Faipari Mérnöki Kar 1962-es megalakulásán keresztül, egészen a Faipari Mérnöki és Kreatívipari Karrá alakulásig. A mindenkori kihívásokra válaszolva az országosan ma is egyedüli faipari mérnöki képzést követte a faipari üzemmérnök-képzés indítása, majd a 80-as évek közepétől napjainkig egymás után jelentek meg a papíripari, mérnöktanári, könnyűipari, többféle művészeti (formatervező, építőművész, tervezőgrafikus), és ipari termék- és formatervező mérnöki képzések. A negyedik ipari forradalom korában informatikai képzést is folytatunk gazdasági informatikus alap és mesterképzéssel. Legújabb képzésünk - lépést tartva a világ gyors változásával - a kommunikáció- és médiatudomány.

 

A Kar sikere abban rejlik, hogy az erdő csodálatos ajándékát, a fát tisztelve annak minden részét igyekszünk hasznosan, mérnöki módon, művészi érzékkel és gazdaságosan feldolgozni. Tudjuk, a leginkább környezetbarát nyersanyaggal dolgozunk.

 

Az elmúlt több, mint 60 év sikeres történet. A selmecbányai indíttatás, az erdő szellemének közelsége, a fa megbecsülése és ismerete, sok, immár legendává vált professzorunk és kiváló diákjaink, szakembereink tették azzá.  
 

Faipari Mérnöki Kar dékánjai

 

Dr. Szabó Dénes

 

1962 - 1965

 

Dr. Winkler Oszkár

 

1965 - 1969

 

Dr. Cziráki József

 

1969 - 1972

 

Dr. Rónai Ferenc

 

1972 - 1978

 

Dr. Béldi Ferenc

 

1978 - 1981

 

Dr. Kovács Illés

 

1981 - 1984

 

Dr. Hargitai László

 

1984 - 1990

 

Dr. Kovács Zsolt

 

1990 - 1995

 

Dr. Boronkai László

 

1995 - 2001

 

Dr. Molnár Sándor

 

2001 - 2008

 

Dr. Jereb László

 

2008 - 2013

 

Dr. Alpár Tibor

 

2013 - 2017

 

Dr. Magoss Endre

 

2018 -

ugrás az oldal tetejére

Organogram

ugrás az oldal tetejére

A Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar szervezeti felépítése:

FMK_organogram_2023-09-01-tol.jpg

ugrás az oldal tetejére

Kari Tanács és állandó bizottságai

ugrás az oldal tetejére

Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar - Kari Tanács és állandó bizottságai

KARI TANÁCS

Kari Tanács tagjai

Elnök

Prof. Dr. Magoss Endre

egyetemi tanár, dékán

tisztségéből kifolyólag

szavazati jogúak

Tagok

Prof. Dr. Kósa Balázs

egyetemi tanár, dékánhelyettes

Dr. habil. Csiha Csilla

egyetemi docens, dékánhelyettes

Egresitsné Firtl Katalin

dékáni tanácsadó

Dr. Garab József

egyetemi docens, intézetigazgató

Prof. Dr. Markó Balázs

egyetemi tanár, intézetigazgató

Dr. habil. Németh László

egyetemi docens, intézetigazgató

Tóth György

mérnöktanár

választott tagok

Tolvaj Vera

doktori előadó

Takács Dávid

doktorandusz

delegált tagok

Vécs Martin László

HÖK elnök

Kesjár Márkó

HÖK gazdasági alelnök

rektor

állandó meghívottak

tanácskozási jogúak

fenntartó képviselője

gazdasági főigazgató

doktori iskola vezetője

szakfelelősök

szakszervezet képviselője

Titkár

Szabó Csilla

dékáni hivatalvezető

tisztségéből kifolyólag


 

KARI TANÁCS BIZOTTSÁGAI:

Felvételi és Kreditátvételi Bizottság

Elnök:
Prof. Dr. Kósa Balázs, oktatási dékánhelyettes

Titkár:
Dr. Antal Mária Réka, egyetemi docens

Tagok:
Dr. Németh Gábor (faipari mérnöki BSc)
Dr. habil. Csiha Csilla (faipari mérnöki MSc)
Prof. Dr. Zalavári József (ipari termék- és formatervező mérnöki BSc; ipari terméktervező mérnöki MSc)
Dr. Hegyháti Máté (gazdaságinformatikus BSc)
Dr. Fülöp István (építőművészet BA; építőművész MA)
Polyák János (formatervezés BA; formatervező művész MA)
Dr. Szigethy Anna (tervezőgrafika BA; tervezőgrafika MA)
Dr. Szabó Péter (építészmérnök MSc)
Dr. Tóth Zsolt György (gazdaságinformatikus MSc)
+ HÖK képviselő (1 fő)


Fegyelmi, Kártérítési és Jogorvoslati Bizottság

Elnök:
Prof. Dr. Kósa Balázs, oktatási dékánhelyettes

Tagok:
Dr. Németh Gábor egyetemi docens
Polyák János egyetemi docens
+ HÖK képviselő (1 fő)


Juttatási és Térítési Bizottság

Elnök:
Dr. Borza Sándor egyetemi docens

Titkár:
Tolvaj Vera doktori előadó

Tagok:
Dr. Nagy Máté egyetemi docens
Szabó Tamás mesteroktató
+ HÖK képviselők (3 fő)


Tudományos és Művészeti Diákköri Bizottság

Elnök:
Dr. habil. Csiha Csilla, külügyi és kutatási dékánhelyettes

Titkár:
Dr. Komán Szabolcs egyetemi docens

Tagok:
Dr. Fehér Sándor egyetemi docens
Dr. Nagy Máté egyetemi docens
Dr. Ősz Olivér egyetemi docens
+ HÖK képviselő (1 fő)


Minőségbiztosítási Bizottság

Elnök:
Prof. Dr. Kósa Balázs, oktatási dékánhelyettes

Tagok:
Dr. Garab József egyetemi docens (egyben az informatikai képzési terület felelőse)
Dr. Németh Gábor egyetemi docens (egyben a műszaki képzési terület felelőse)
Dr. Lenkei Balázs egyetemi docens (egyben az alkalmazott művészeti képzési terület felelőse)


ugrás az oldal tetejére


Tartalomjegyzék Fel Következő