Tanüzem és Hallgatói Laborok
ugrás az oldal tetejére
Az 1957-ben indult faipari mérnökképzést követően elindult a faipari üzemmérnök-képzés (1971), ami sürgetően hatott a gyakorlati képzés egyetemen belüli megvalósítására.
1973-74-ben az akkori Bútor és Épületasztalosipari Tanszék több változatban dolgozta ki a Tanműhely tervét. A megvalósítás, a műszaki átadás 1978-ban következett be, az oktatás az 1979/1980-as tanévben kezdődött meg.
A Tanműhely szervezetileg 1979-től a Bútor és Épületasztalosipari Tanszékhez, ill. a Terméktervezési és Gyártástechnológiai Intézethez tartozott, önállóságát 2002-ben nyerte el.
Nagyon sok tartalmi és infrastrukturális fejlesztés valósult meg, ennek eredményeként 2005-ben a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Miniszter „Minősített Tanüzem” címet adományozott a szervezeti egységnek.
2009-2011 során a - „ZÖLD EGYETEM” program infrastrukturális feltételeinek megteremtése a Nyugat-magyarországi Egyetemen” (TIOP-1.3.1-07/2-2f-2009-0008) pályázat lehetővé tette a Tanüzem gépeinek és berendezéseinek szinte teljes cseréjét. Igy új gépparkot és eszközöket kapott a gépműhely, a kéziműhely és a felületkezelő műhely, szolgálva a hallgatók minőségi oktatását, segítve a Kar kutatási tevékenységét.
2020-ban a Faipari Tanüzem feladatköre és infrastruktúrája is bővült, a Kar gyakorlati oktatásának központja lett. Ellátja a faipari mérnökhallgatókon kívül az ipari formatervező mérnök-, a formatervező művész-, és az építőművész hallgatók gyakorlati oktatását. A bővülő feladatok igényelték a Tanüzem területi gyarapodását is. A gyakorlati oktatást egy modellező műhely és egy fémmegmunkáló műhely is segíti.
2023-tól a Faipari Termékfejlesztő és Szolgáltató Központ alegységeként, mint Tanüzem és Hallgatói Laborok látja el feladatát.
ugrás az oldal tetejére
Kutató Laborok
ugrás az oldal tetejére
A Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar központi kutató labor hálózatot hozott létre annak érdekében, hogy a piac igényeit a leghatékonyabban tudja kiszolgálni. Fával kapcsolatban szintem minden vizsgálatot és kutatást el tudunk végezni, vállalunk kutatási és pályázati együttműködést minden piaci szereplő számára. A laborokban nagy tapasztatlattal rendelkező kutatók állnak rendelkezésre az innováció és a körkörös gazdaság egyik legalkalmasabb alapanyagának a fának vizsgálatára, fa vagy faalapú termékek fejlesztésére.
A laborokban nagy hangsúlyt kapnak az alapanyag vizsgálatok, beleértve a fa mikro felépítését, a faanyag mechanikai tartóssági tulajdonságait, stb.
A faipari technológiák tesztelésére, fejlesztésére szolgál a technológiai laboratórium, ahol felületkezelési ragasztási, egyéb lemezipari és más fatechnológiához kapcsolódó együttműködéseket kínálunk.
Optikai laborunk a legkorszerűbb berendezésekkel van felszerelve, atomerő- és elektron mikroszkóp és Raman illetve IR spektrométer segítségével az anyag molekuláris szintjéig tudunk vizsgálatokat végezni.
Csomagolás és papíripar területein jelentős megújuláson esett át a labor, így hatékony kutatási és fejlesztési bázist kínál az iparág szereplői számára.
ugrás az oldal tetejéreTartalomjegyzék Fel Következő