Hidvégi Béla Vadászati Gyűjtemény
ugrás az oldal tetejéreVadászat öt földrészen át. Mekkora a thomson gazella? Mi fán terem az argali? Hidvégi Béla magángyűjteményéből álló kiállítás öt kontinens ritkaságszámba menő és díjnyertes trófeái, egyedi népművészeti emlékei segítségével mutatja be a világvadász életét. Az antilopok, kafferbivalyok, zebrák és oroszlánok a szavannák élővilágát varázsolják a látogatók elé.
Az állatok előtt sétálva a magashegységek különleges vadfajai kerülnek érinthető közelségbe, de a távoli tájakon túl Magyarország egykori csúcsragadozóival, a farkassal és a medvével is találkozhatnak az érdeklődők.
A trófeák mellett látható - a gyűjtő életének legfontosabb állomásainak emléket állító - díjak és kitüntetések a világ vadászati díjazási rendszereibe engednek bepillantást.
A kiállításon a vadászélményeit könyvekben és filmeken megörökítő vadász-alkotó dolgozószobája is megtekinthető.
ugrás az oldal tetejéreAlma Mater
ugrás az oldal tetejéreSelmeci diákhagyományok
Az 1735-ben Selmecbányán alapított Bányászati Tanintézet, majd később Bányászati és Erdészeti Akadémia számos ma is virágzón élő diákhagyomány bölcsője volt. Ma Magyarországon, az Akadémia egyik jogutódja többek között a soproni székhelyű Soproni Egyetem, mely az Erdészeti Múzeum fenntartója is.
A jelenleg látható hagyománytörténeti szoba az Erdőmérnöki Kar 200 éves fennállásának évfordulójára 2008 februárjában épített nagyobb terjedelmű kiállítás része volt. A jubileumi év végén a kiállítás lebontásra került, azonban annak magját, a "selmeci diákhagyományok" legérdekesebb és legmeghatározóbb elemeit, egyenruháit, tárgyi emlékeit bemutató egységekből új kiállítást hoztunk létre.
A kiállítás megépítésének több célja volt. Egyrészt emléket akartunk állítani a korábban az Alma Mater keretein belül élt és működött diákszervezeteknek és baráti köröknek, másrészről pedig célunk volt az is, hogy a látogatóközönséggel is megismertessük a diákhagyományokat. Ezek a meglehetősen egyedi hagyományok a mai napig élnek, a soproni egyetemisták jó része benne él és formálja, alakítja folyamatosan. Ez a kiállítás talán segít megérteni a diákok cselekedeteit, viselkedését, segítségével a látogatók megismerhetik a régi és új egyenruhákat, és azt, hogy miért köszönnek ma is "jó szerencsét" a soproni karok hallgatói, amikor a városban az ötvenes évek közepe óta nincs már bányászképzés.
Előfordult már az is, hogy az ország számos középiskolájából múzeumlátogatásra érkező osztályok valamely tanulója éppen a kiállítás megtekintése kapcsán kapott kedvet a soproni Alma Mater valamelyik szakán való továbbtanuláshoz.
ugrás az oldal tetejéreElfeledett faipari mesterségek nyomában
ugrás az oldal tetejéreAz elfeledett faipari mesterségek nyomában nevet viselő múzeumi szobánkban egy asztalos műhelybe kalauzoljuk látogatóinkat.
A bútorkészítés kellékein, a gyalukon, a vésőkön, a faragó szerszámokon túl megismerkedhetnek látogatóink különféle speciális szakmák speciális szerszámaival is. A bognárok által használt kerékszék, a teknővájók kapacsai, a kádárok dongagyalui ma már feledésbe merült eszközök. A szerszámok, régi használati tárgyak között lépdelve fény derül arra is, hogy kik voltak a pintérek és a csutorások, mit készítettek az ácsok.
ugrás az oldal tetejéreNemzeti kincsünk: az ERDŐ
ugrás az oldal tetejéreErdő a város szívében
Van-e különbség erdő és erdő között? Milyen az élet az avar alatt? Ismerjük-e a tölgyerdő lakóit?
Állandó kiállításunk erdőt varázsol a város szívébe. Betekintést enged az erdő életének izgalmas földalatti világába. Megmutatja a rókaodú és a borzvár lakóit, és sokszorosára nagyítva varázsolja a látogatók elé a talajlakók eddig szabad szemmel láthatatlan élővilágát.
A Soproni-hegyvidéket idéző terepasztalon megtalálhatók a leggyakoribb fafajok, és végig kísérhető a fa útja az erdőtől a fűrészüzemig. Az interaktív oktatópultok testközelből mutatják be az erdőgazdálkodás sokak által még ismeretlen folyamatait.
A kiállítás számos meglepetést tartogat kicsiknek és nagyoknak egyaránt.
ugrás az oldal tetejéreTartalomjegyzék Fel Következő