Silva Network konferencia összefoglaló
ugrás az oldal tetejéreÍrta: Gruber Viktória, SOE EMK
Miként segíti elő a kommunikáció az erdők használatát és védelmét? Milyen kommunikációs képességek elsajátítására van szükség a szakemberek részéről? Hogyan kommunikáljunk meggyőzően a nagyobb nyilvánosság felé a krízishelyzetek elkerülésének érdekében?
Ezekre a kérdésekre, és még többre kereste a választ a Silva Network és az IUFRO soproni konferenciája, ami 2023. 04. 11. és 13. között került megrendezésre a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának a Veszprémi Akadémiai Bizottság Erdészeti Szakbizottság Erdészettudományi Munkabizottságával történő együttműködésével való szervezésében.
Az évente megrendezett konferenciák mindig egy változatos központi téma köré szerveződnek, és idén sem volt ez másképp, ugyanis a kommunikáció szerteágazó és kiemelten fontos témáját tűzték ki zászlajukra az egybegyűlt nemzetközi felsőoktatási intézmények jeles képviselői. A több, mint ötven egyetemet magában foglaló hálózat, a Silva Network tagjai négy földrészről érkeztek Sopronba, hogy megvitassák a kommunikáció főbb irányait, módszereit és problémáit, új kapcsolatokra tegyenek szert, és egy meghatározó élményben részesüljenek a hazai erdészettudomány jelentős szellemi központjában.
A konferencia résztvevőit Prof. Dr. Lakatos Ferenc rektorhelyettes és Csóka Péter a Soproni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagja köszöntötte, majd Dr. Heil Bálint dékán mutatta be a modellváltáson átesett egyetem Erdőmérnöki Karának megújult szervezeti felépítését és intézeteinek munkásságát. Ezután Prof. Dr. Norbert Weber a Silva Network elnöke vette át a szót, és ismertette a majdnem 30 éve sikeresen működő hálózat küldetését, kihívásait és kiemelkedő eredményeit.
Az első blokkban az egyetemek szerepvállalása került a középpontba az erdészeti kommunikáció témájában. Dr. Czimber Kornél dékánhelyettes kiemelte az erdészeti szektoron túlmutató kommunikáció fontosságát, amelynek alapja véleménye szerint a legújabb innovációk, és projektekkel kapcsolatos információközlés lehet. Fontos tényként lett említve, hogy a klímaváltozás miatt egyre gyengülő ellenállóképességgel rendelkező hazai erdőink megmentése kiemelt szerepet élvez, és erről a nyilvánosság is szívesen hall. Példaként lett említve egy nagyobb kommunikációs kampány az Indigo Communications kommunikációs ügynökség segítségével, amely több, mint 70 sajtómegjelenést, 7 rádió és 3 tv interjút eredményezett. A téma az okoserdő koncepció volt, ahol okos szenzorok segítségével történik az adatszolgáltatást erdeink egészségügyi állapotáról, és a legmodernebb digitális technika segítségével felbecsülhetetlen bepillantást nyerthetünk a fák világába, megkönnyítve a jövő erdészmérnökeinek munkáját. Az előadó egy másik fontos felvetést is tett, ami akár a következő konferencia témája is lehet, és ez pedig a mesterséges intelligencia használata az oktatásban és a kutatásban, illetve kijelentette: “Beléptünk az AI korszakába.” A világszinten megállíthatatlan lendülettel előretörő mesterséges intelligencia számos izgalmas kérdést vet fel, mint például, hogy mik az előnyei és hátrányai az oktatásra nézve, de olyan kritikus témákat is boncolgat, mint az oktatók esetleges kiszorítása, illetve az esetleges adaptálási és regulázási problémák.
Ezután Dr. Tóth-Merza Katalin Dr. Hartl Évával és Dr. Horváth Tamással közös prezentációjában az interdiszciplináris erdőpedagógia fontosságáról beszélt, melynek célja a környezeti nevelés, az erdő védelmével kapcsolatos feladatokra történő figyelemfelhívás, és általában az erdő, mint ökológiailag és társadalmilag fontos tér közelebb hozatala a nagyközöséghez. A jelenlévők megismerhették a magyarországi minősített erdei iskolák jellemzőit és helyzetét, melynek az erdőbarát és a környezettudatos magatartás kialakítása és formálása a célja az óvodás és iskolás gyermekek esetében.
A következő előadás Gediminas Brazaitis, Vitas Marozas és Jolanta Stankevičiūtė nevéhez fűződött, ahol Gediminas a társadalmi kommunikáció litvániai példáit ismertette. Kitért a gyermekeknek a természettel és az erdővel való kapcsolat szorosabbá fűzésének fontosságára, a természettudományok népszerűsítésére, illetve különböző gyerekeknek, és a nyilvánosságnak szóló látogatható projektekre. Említve lett a tölgyerdő ültetését szorgalmazó kezdeményezés, melynek keretében 1000 csemete került ajándékozásra gimnáziumok részére. Előadása második felében a Vytautas Magnus Egyetem, mint az erdei ökoszisztéma szakértői szervezetének társadalmi hírnevéről beszélt, és a felmerülő problémákról, mint például a fakitermelés és az erdővédelem közötti érdekellentét.
Robert I. Radics a Lincoln Egyetemről prezentációját az új-zélandi erdőipar bemutatásával kezdte, amelyből megtudhattuk, hogy az erdőben gazdag ország fő exportpartnere Kína, jelentős exportcikke pedig a rönkfa. Robert ezek után bemutatta az erdészeti képzést kínáló egyetemeket, a legfontosabb helyi kommunikációs csatornákat, és beszélt az erdészet társadalmi percepcióiról is.
Az előadásokat az interaktív poszter bemutatók követték, ahol a következő témák kutatóival folytathattak eszmecserét az érdeklődők: agrárerdészet szerepe a növekvő fa iránti keresletben (Dr. Vityi Andrea, Dr. Winkler Dániel, Dr. Tuba Katalin, Dr. Benke Attila, Dr. Borovics Attila, Dr. Király Géza, Dr. Polgár András, Dr. Vágvölgyi Andrea), az erdei turisztikai látogatók létszámának alakulása a COVID időszakban és utána a Bakony régióban (Czibula György), az erdészeti felsőoktatásban elsajátítandó kommunikációs képességek (Ignazio J. Diaz-Maroto), és a társadalmi kommunikáció gyakorlata a Burabay Nemzeti Park esetében (Sara Kitaibekova).
A második napon megújult lendülettel folytatódott az előadások sorozata. Sandra Liebal, a Drezdai Műszaki Egyetem kommunikációs menedzsere a tudományos nyelvnek a nagyközönségnek szóló üzenetekké való átalakításának témáját járta körbe. Bemutatásra került a Dendromass4Europe projekt, amelynek célja a fenntartható dendromassza termelés biztosítása nyárfaültetvényekkel az európai rurális térségekben. Sandra szintúgy kiemelte a kommunikáció fontosságát, mégpedig olyan formában, hogy az stratégiailag megtervezett, rendszeres, és ellenőrizhető legyen. A kommunikáció stratégiai megalapozottságának több lépése is van. A célközönség meghatározásával és leírásával kezdődik az egész, majd a célok és törekvések megfogalmazása, a hangnem és stílus definiálása, a csatornák kiválasztása, majd a monitoring és kiértékelés következik. Az előadó először az multicsatornás megközelítést mutatta be, amely egymástól független, de mégis szinergiában létező digitális és analóg csatornákat használ. Ilyenre példák a projekt weboldalak, a közösségi média felületek, a nyomtatott anyagok, sajtóközlemények, rádió és tv interjúk. A célközönség meghatározására az ún. persona módszert ajánlotta, ahol egy kitalált személy - a célközönség képviselőjének - részletes adatait határozzák meg az életkortól, a végzettségén keresztül egészen a médiafogyasztási szokásáig. Sandra felhívta a figyelmet a kommunikációban bekövetkezett változásokra, mint például a multicsatornás megközelítésből történő folyamatos tolódásra az ún. omnicsatornás szemlél felé, és az egyirányú információközlést egyre inkább helyettesítő participációs modellre.
A szintén a Drezdai Műszaki Egyetemről érkezett Anne Austen előadásában az erdészeti kockázat és kríziskommunikáció kérdéskörét vetette fel az alkalmazott növényvédelmi praktikák társadalmi szinten való elfogadtatása mellett. Megemlítette az erdő kulturális szerepét a társadalomban, az erdők pusztulásával kapcsolatos negatív sajtóhíreket, és a RIKA projekt kríziskezelő gyakorlatait a fenntartható és jövőbiztos, a társadalom szempontjából ellenállásba nem ütköző erdőgazdálkodás kialakítása céljából.
A következő prezentációt Ignazio J. Diaz-Maroto tartotta, akinek témája a felsőoktatási globalizáció, az e-learning, illetve az információs és kommunikációs technológiák voltak. Többet között felvetette a kérdést, hogy az erdészeti oktatás vajon alkalmazkodik-e az új társadalmi és gazdasági helyzethez és feltételekhez, azaz a globalizációhoz?
Lomniczi Gergely az Indigo Communications ügyvezetője a hazai erdészeti szektorban bekövetkezett paradigmaváltás bemutatását tűzte ki célul, amely kihatással bír a kommunikáció módszertani megvalósítására. Első körben betekintést nyerhettünk a hazai erdők topográfiai és számszerűsített alakulásába, majd pedig megismerhettük az információközlés üzenetének fókuszában történő változást, a fakitermelésre való összpontosítást felváltó ökoszisztéma szolgáltatások modellt. Lomniczi hangsúlyozta a kommunikációs szakemberekre való igényt a szektorban, akiknek képzésének lépései, hogy Mit? kommunikáljunk, és a másik pedig, hogy Hogyan? A kommunikációs csatornák használatában bekövetkezett változásra is felhívta a figyelmet, amelynek alapja, hogy míg 2000-ben a televízió, a rádió és az újságok voltak a fókuszban, addig napjainkra a közösségi média, az elektronikus sajtó és a podcastok vették át a vezetést.
Juliet Achieng Owuor a Forest Europe nemzetközi szervezet munkásságát mutatta be, és ismertette a fiatalok bevonásának szorgalmazását célzó gyakorlati lépéseket, mint például a jeles, nemzetközi napokhoz köthető események, workshopok és webináriumok szervezése.
A következő konzisztens téma a kommunikáció, mint diszciplína beépítése volt az erdészeti képzésbe. Különböző egyetemek példáján keresztül ismerhettük meg a módszertanokat, gyakorlati megvalósításokat, az esetlegesen felmerülő problémákat és kérdésköröket. Farkas Attila Molnár Gáborral közös előadásában a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet mutatta be, Marie Doyle a University College Dublint ismertette, és ezeken kívül németországi példákat is megismerhettek a résztvevők Prof. Dr. Stefanie Steinebach, Konstantina Fotiadi, Anne Austen, Jesper Horst és Jacob Riedel jóvoltából.
További érdekfeszítő előadások során Sara Kitaibekova az erdészeti kommunikáció fenntarthatóságát vizsgálta meg és a hozzájárulását a fenntartható erdőgazdálkodáshoz a kazahsztáni a Seifullin Egyetemen. Kele Zsombor, a Soproni Egyetem hallgatója pedig a tanár-diák kapcsolat és kommunikáció témáját és fontosságát tárta fel.
A konferencia lezárása egy terepi nap volt, ahol Sopron környékének szakmai nevezetességeit tekinthették meg a résztvevők. A délelőtt folyamán a Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt.-nél (TAEG) tettek egy látogatást az Erdő Házában, majd pedig a Fertő-Hanság Nemzeti Park működését és kommunikációs tevékenységét ismerhették meg közelebbről.
A konferencia folyamán elhangzott előadások mind-mind kiemelték a kommunikáció fontosságát, melynek következtében az egyetemek az erdészettudomány terén szakértői hírnevet és stratégiailag fontos pozíciót szerezhetnek a társadalomban a mai égető problémákkal kapcsolatban nyújtott megoldások terén, mint például a klímaváltozás és az egyéb világméretű krízisek. Nem elhanyagolható tény, hogy a rendszeres kommunikáció folyamán az emberek közelebb kerülnek a természethez és magához az erdőhöz, és a gyermekek a természeti kincsek védelmének fontosságának tudatában nőhetnek fel egy új, természetbarátibb világ megteremtésének reményében.
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Egyetem „jól festett” az első SopronFesten
ugrás az oldal tetejéreNagy fába vágta a fejszéjét áprilisban a Soproni Egyetem: 3 helyszínen több mint 30 programmal várta a fesztiválozókat, a fiatalokat, a családokat, a kultúrabarátokat. A zöld törekvések szinte mindenütt jelen voltak, bár az alapcél az volt: a világra nyitott és sokszínű egyetem üzenetét sugallják a programok.
Az egyik legnépszerűbb helyszín a Botanikus kert volt, ahol a fesztivál minden napján más-más témájú sétákat hirdettek a szervezők. A tematikus programok vezetői az egyetem oktatói, hallgatói és munkatársai voltak – mindenki a saját szakterületének megfelelő útvonalon vezette a lelkes közönséget. A „Sétálj a kertben!” sorozat stílusosan a Föld Napján indult, megalapozva az egész hét ökológiai egységét. Szerveződött séta a ritka fafajok és az éppen virágzó egyedek nyomában, a kertben élő rovarokat és madarakat fürkészve, de téma volt a szoborpark és az egykor itt működő kaszárnya is.
A 100 éves Botanikus kert adott otthont a Könyv Világnapján az „Olvass a kertben!” délutánjának is, ahol két könyvbemutató, könyvvásár, szókereső játékok és a parkban itt-ott fellelhető könyvek várták a látogatókat. Ezen a napon a Műemlék könyvtár féltett kincsei is feltárulhattak, a Ligneumban pedig a selmeci hagyaték legszebb botanikai könyveiből rendeztek be kamaratárlatot.
A „Természetesen Veled!” mottóval meghirdetett REformáló családi nap is nagy sikert aratott. A Petőfi Emlékév tiszteletére a reformkor és más re-irányzatok voltak a középpontban. A rendezvény a zöld szemléletre, az újrahasznosításra és a természet tiszteletére tanította a családokat – mindenkit a maga nyelvén. A gyerekek játékos feladatok során ismerhették meg többek között az év fáját, halfaját és pillangóját. A „Zöld Egyetem” partnereként „Zöld Kezek” sokasága képviselte a környezettudatosságot a kertben: olyan vállalkozások, egyesületek és civil szervezetek jöttek el bemutatkozni, akik mind a környezettudatos életvitel népszerűsítésén fáradoznak. Házi készítésű finomságok, természetes alapú kozmetikumok, bio termékek és környezetkímélő közlekedési alternatívák is megjelentek a kert ösvényein, illetve a Ligneum karzatán. Aki a folyamatok háttere iránt is érdeklődött, vetített képes kiselőadásokon bővíthette ismereteit az egészséges táplálkozás, a vegyszermentes háztartás vagy éppen az újragondolt ruhatár kapcsán.
Ugyancsak jól debütált az Esterházy palota, mint kultúr-tér. Itt kora esténként az „Ecseteljünk!” sorozat keretében művészetre kikacsintó, de tudományosan is helytálló programok zajlottak egy héten át. A Föld napján családoknak és turistáknak, hétköznap délelőttökön pedig a „fenntarthatósági témahét” keretében iskolás csoportoknak mutattak zöld utakat a múzeumpedagógusok és a felkért egyetemi oktatók. Az „Ecseteljünk!” estéin pedig kerekasztalbeszélgetés, kiselőadás, szalonnakóstoló, festészeti bemutató és koncert váltogatta egymást – mindezt a környezetre való érzékenyítés jegyében. A legérdekesebb program a Sopronban először megszervezett „Pecha kucha”-est volt, ahol az egyetem valamennyi kara reprezentálta magát érdekes témákkal. Szóba került a zöld család, a zöld erkély és a kertművészet, és bemutatkozott az ARTiquarium, a Botanikus kerti növényházból megálmodott kiállítótér is.
A fesztivál helyszínén, ahol 3 napon át könnyűzenei koncertek szórakoztatták a közönséget – az egyetlen művészeti projecttel és aktivitással a Soproni Egyetem volt jelen. Az Alkalmazott Művészeti Intézet koordinálásában egy közösségi festés zajlott, ahol minden fesztiválozó ott hagyhatta a keze nyomát egy óriási fa táblán. A soproni emlékeket generáló projecthez természetesen bőr- és természetbarát festékeket használtak a közreműködők.
Az Egyetem által meghirdetett „SopronJÓLfest” egyik programja túlmutat a SopronFest napjain. Az intézményhez kapcsolódó művésztanárok felajánlásáiból egy jótékonysági képárverést szerveződik 9 művész 15 tárgya kerül az online árverésen licit alá, a befolyt összegből pedig az őszi szemeszterben falusi kis óvodákba visznek művészeti nevelési programot a pedagógiai és a művészeti karok közreműködésével.
ugrás az oldal tetejéreTekerj Velünk Selmecig! Bike to Selmec! - 2023
ugrás az oldal tetejére
(For English description please scroll down!)
Jó Szerencsét!
A Soproni Egyetem országosan meghirdeti „Tekerj velünk Selmecig!” kilométergyűjtésen alapuló programját. A kezdeményezéshez bármely hazai egyetem, bármely szakos egyetemi hallgatója, oktatója, kutatója vagy bármely alkalmazottja szabadon csatlakozhat, mindenki részvételét várjuk!
A régi selmeci Alma Materhez (ma Szlovákia, Selmecbánya; szlovákul Banská Štiavnica, németül Schemnitz, magyarul gyakran csak Selmec) még gyakran érkeztek gyalog a diákok, hogy megkezdhessék tanulmányaikat. Emlékük előtt tisztelegve, a tavalyi tanévben megrendeztük a „Sétálj velünk Selmecig!” versenyünket, ahol egy hónapig a gyaloglásé volt a főszerep.
2023-ban a kerékpárosokra is gondolunk, így 2023. május 16. és június 16. között arra buzdítunk mindenkit, hogy kerékpározzon minél többet a „Tekerj velünk Selmecig!” program keretén belül.
A programban való részvétel és regisztráció módja a következő:
- Telepítsen mobiltelefonjára vagy okoseszközére egy kerékpáros alkalmazást (pl. Strava, Cyclemeter vagy bármilyen más biciklis applikáció).
- Rögzítse a megtett kilométereit 2023. május 16. és június 16. között.
- A program végén önbevallás útján töltse fel eredményét az alábbi regisztrációs felületen legkésőbb 2023. június 23-ig: https://forms.gle/bBx8bczFGXAtktPL9 (ha a linkre kattintva esetleg nem jelenne meg az űrlap, másolja be a böngészőbe!)
A program végén, a legtöbb kilométert megtett résztvevők nyereményben részesülnek (University of Sopron DRK hátizsák). A Nyerteseknek a nyeremény átvétele előtt alkalmazásukon keresztül igazolniuk kell az általuk beküldött táv valódiságát. Csak igazolt és életszerű esetben jár a megérdemelt nyeremény.
A programot a Soproni Egyetem a Zöld Egyetem Koncepciója és a Magyar Egyetemek Fenntarthatósági Platformja (MEFP) országos kezdeményezéseinek keretein belül is meg hirdeti.
A részvétellel kapcsolatos kérdéseit itt teheti fel:
elekne.fodor.veronika@uni-sopron.hu
Eredményes részvételt kívánunk! Tekerj! Gyűjtsd a kilométereket! Nyerj!
-------
Good Luck!
The University of Sopron announces the ‘Bike to Selmec’ programme based on kilometers counting. All university students, lecturers and other participants can join this program!
Students often arrived at the old Alma Mater in Selmec on foot. In honor of their memory, in the last year we directed our ‘Stroll to Selmec’ program. However, this semester we are also thinking about cyclists. We encourage everyone to cycle as much as possible between May 16 and June 16, 2023 in the ‘Bike to Selmec!’ programme.
How to register and participate in the program:
- Install a bike application on your mobile phone or smart device (e.g. Strava, Cyclemeter or other application)
- Count your kilometers from May 16 to June 16, 2023
- Upload all your kilometers by self-declaration on the registration interface by June 23, 2023 at the latest (if clicking on the link does not open the form, copy it into the browser): https://forms.gle/bBx8bczFGXAtktPL9
At the end of the program, participants who have covered the most kilometers will receive a prize (University of Sopron DRK backpack). Before receiving the prize, the Winners must verify the authenticity of the distance they submitted through their application. Only justified steps amounts will the granted with prizes.
The program is organized by the Green University Concept of the University of Sopron and the Sustainability Platform of Hungarian Universities initiatives.
More information here:
elekne.fodor.veronika@uni-sopron.hu
We wish you successful participation! Bike for your health, collect the kilometers and WIN!
ugrás az oldal tetejére
Soproni Egyetem jó gyakorlata az elektromos és elektronikai hulladékok szelektív gyűjtésében
ugrás az oldal tetejéreFor description in English please scroll down.
---
A Soproni Egyetem nemzetközi szinten is részt vesz az UI GreenMetric E-hulladék Kampányában és a tudatosság fejlesztésében.
Tudtad, hogy minden évben október 14-én tartjuk a Nemzetközi E-hulladék Napot?
Az e-hulladékok kezelése az egyre növekvő elektromos és elektronikai eszköz használat miatt kulcsfontosságú. Európa első helyen áll az egy főre jutó e-hulladék keletkezése terén. A Waste Electrical and Electronic Equipment Forum (WEEE) nemzetközi nonprofit szervezet szerint „az Európai Unió egy-egy háztartásában átlagosan 74 elektronikai cikk található, ezek közül 17 hever használatlanul a fiókokban és a szekrényekben” (fejhallgatók, kábelek, merevlemez, okostelefon stb.).
Az elhasznált készülékek, „kütyük” számos veszélyes anyagot tartalmaznak, melyek környezetkárosítást okoznak, ezért tilos őket a háztartási hulladékba dobni. Kezelésük, újrafelhasználásuk, ártalmatlanításuk szakszerű eljárásokat igényel. Fontos, hogy az e-hulladékokra inkább úgy tekintsünk, mint értékes másodnyersanyagokra, ezért szelektív gyűjtésük minél nagyobb arányban való megvalósítása elsődleges.
A Soproni Egyetem felelős és elkötelezett az e-hulladék keletkezés megelőzése, a keletkezett e-hulladékok elkülönített gyűjtése terén. A szakszerű szállítást, ártalmatlanítást csak engedéllyel rendelkező hulladékkezelő részére történő átadással biztosítjuk (MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.). E-hulladékainkról nyilvántartást vezetünk.
A Soproni Egyetemen folyamatos szemléletformáló tevékenységgel, kutatásokkal is támogatjuk ezen a területen a fejlődést, mindezt a hulladékhierarchia, a 3R (csökkentés, újrahasználat, újrahasznosítás), és a körkörös gazdasági modell elveit figyelembe véve. Az egyetem polgársága körében attitűd vizsgálatokat végzünk, annak érdekében, hogy az elvárásoknak még hatékonyabban tudjunk megfelelni.
Tekintsd meg Gyetván Csaba videóját a témakörben, aki a Teplán Elektroniknál mutatja be, hogy mi lesz az e-hulladékunk sorsa!
Watch Csaba Gyetván's video in the topic, who presents the fate of our e-waste at Teplán Elektronik!
---
Best practice of the University of Sopron in the selective collection of electrical and electronic waste
The University of Sopron also participates internationally in the UI GreenMetric E-waste Campaign and in the development of awareness.
Did you know that every year on October 14th we celebrate International E-waste Day?
The management of e-waste is crucial due to the ever-increasing use of electrical and electronic devices. Europe ranks first in the generation of e-waste per capita. According to the international non-profit organization Waste Electrical and Electronic Equipment Forum (WEEE), "every household in the European Union has an average of 74 electronic items, of which 17 lie unused in drawers and cupboards" (headphones, cables, hard drives, smartphones, etc.) .
Used devices and "gadgets" contain many dangerous substances that cause environmental damage, so it is forbidden to throw them in the household waste. Their handling, reuse, and disposal require professional procedures. It is important to view e-waste more as valuable secondary raw materials, therefore the implementation of their selective collection as much as possible is of primary importance.
The University of Sopron is responsible and committed to the prevention of the generation of e-waste and the separate collection of e-waste generated. We ensure professional transport and disposal only by handing over to a licensed waste handler. We keep records of our e-waste.
At the University of Sopron, we support development in this area with continuous attitude-shaping activities and research, all taking into account the principles of the waste hierarchy, the 3Rs (reduction, reuse, recycling) and the circular economic model. We conduct attitude surveys among the university's citizens, in order to be able to meet expectations even more effectively.
Környezettudatos hallgatói élet - Ne pazarolj! Játssz! Nyerj!
ugrás az oldal tetejéreFor description in English please scroll down.
---
Jó Szerencsét!
A Soproni Egyetem országosan meghirdeti „Környezettudatos hallgatói élet” programját. A programhoz bármely hazai egyetem, bármely szakos egyetemi hallgatója szabadon csatlakozhat, mindenki részvételét várjuk!
Küldd be a környezetvédelemmel, fenntarthatósággal kapcsolatos ötleteidet, hallgatói praktikáidat a megadott témakörökben a megosztott tematikus űrlapjainkon (háztartás, étkezés, közlekedés, öltözködés, szórakozás és szabadidő). Minden ötleted, válaszod pontot ér, amelyek a program végéig gyűjthetők.
A program időtartama: 2023. október 10.-október 31.
Az űrlapok fokozatosan kerülnek megnyitásra és csak a program befejeztével zárjuk le őket. Legyél résen, mert minden héten két újabb tematikus űrlapot aktíválunk!
- HÁZTARTÁS témakör elérhetősége: https://forms.gle/UPXcTEVTroqPe3Zb9
- ÉTKEZÉS témakör elérhetősége: https://forms.gle/J6T8wVKFkk2khZZw6
- KÖZLEKEDÉS témakör elérhetősége: https://forms.gle/oKxgfu9L2T1HgoPj8
- ÖLTÖZKÖDÉS témakör elérhetősége: https://forms.gle/yJKqdx5zHzocyTS87
- SZÓRAKOZÁS ÉS SZABADIDŐ témakör elérhetősége: https://forms.gle/i5653hurhC7rG4Vd9
A legkreatívabb, leginkább környezettudatos válaszadók illetve a legtöbb pontot elért résztvevők nyereményben részesülnek.
Nyeremények:
3 db 15 000 Ft-os utalvány a Jégverem étteremben (Sopron)
5 db SOE ajándékcsomag
2 db Ritakreatív zerowaste ajándékcsomag
2 db Dekagramm ajándékutalvány (Sopron, csomagolásmentes bolt)
2 db SMAFC - SOPRONI MŰEGYETEMI ATLÉTIKAI és FOOTBALL CLUB póló
2 db RAJI Ukemi Fitness edzésjegy (soproni felhasználásra)
A programot a Soproni Egyetem Zöld Egyetem Koncepciója, a Magyar Egyetemek Fenntarthatósági Platformja és az országos zöld egyetemi kezdeményezések keretein belül hirdetjük meg.
A részvétellel kapcsolatos kérdéseidet itt teheted fel: elekne.fodor.veronika@uni-sopron.hu
Eredményes részvételt kívánunk! Ne pazarolj! Játssz! NYERJ!
--
Environmentally conscious life of students- Don't waste it! Play! Win!
The University of Sopron announces its "Environmentally conscious student life" program. All university students can freely join the program!
Submit your ideas and student practices related to environmental protection and sustainability in the specified topics on our shared thematic forms (household, meals, transport, clothing, entertainment and free time). All your ideas and answers are worth points, which can be collected until the end of the program.
Duration of the program: October 10-October 31, 2023.
Forms are opened gradually and are only closed when the programme is finished. Two new thematic forms are activated every week!
- HOUSEHOLD topic is available at: https://forms.gle/UPXcTEVTroqPe3Zb9
- MEALS topic is available at: https://forms.gle/J6T8wVKFkk2khZZw6
- TRANSPORT topic is available at https://forms.gle/oKxgfu9L2T1HgoPj8
- CLOTHING topic is available at: https://forms.gle/yJKqdx5zHzocyTS87
- ENTERTAINMENT AND FREE TIME topic is available at: https://forms.gle/i5653hurhC7rG4Vd9
The most creative, most environmentally conscious respondents and the participants with the most points will receive a prize.
Prizes:
3 pcs 15,000 HUF vouchers at the Jégverem restaurant (Sopron)
5 pcs SOE gift packages
2 pcs Ritakreatív zerowaste gift packages
2 pcs Dekagramm gift vouchers (Sopron, packaging-free shop)
2 pcs SMAFC - SOPRONI UNIVERSITY ATHLETICS and FOOTBALL CLUB T-shirts
2 pcs RAJI Ukemi Fitness training tickets (for use in Sopron)
The program is announced within the framework of the Green University Concept of the University of Sopron, the Sustainability Platform of Hungarian Universities and the national green university initiatives.
You can ask your questions about participation here: elekne.fodor.veronika@uni-sopron.hu
We wish you a successful participation! Don't waste it! Play! WIN!
ugrás az oldal tetejére
SOPRONI EGYETEM TOP HELYEZÉSEI A NEMZETKÖZI SZAKRANGSOROKBAN 2023-BAN IS!
ugrás az oldal tetejéreSOPRONI EGYETEM TOP HELYEZÉSEI A NEMZETKÖZI SZAKRANGSOROKBAN 2023-BAN IS!
Kihirdették a Round University Rankings (RUR) független szervezet 2023. évi tematikus rangsorait. A RUR 2023 szakrangsorok a bölcsészettudományok, élettudományok, orvostudományok, természettudományok és műszaki tudományok területén vizsgálják a felsőoktatási intézményeket. A világrangsor idén összesen 1081 egyetemet mért fel.
Az értékelés alapja 20 mutató, melyek a világrangsor esetében is használatosak, ezek 4 fő kulcsterületre bonthatók, így az egyes szakrangsorokon belül árnyaltabb képet kaphatunk az egyetemek különféle – oktatás (40%), kutatás (40%), nemzetköziség (10%), pénzügyi fenntarthatóság (10%) – dimenziókban mutatott teljesítményéről és helyezéseiről is. A Soproni Egyetem vonatkozásában előbbiek közül kiemelendő a nemzetköziség dimenzióban a „társszerzőség nemzetközi tudományos publikációkban” indikátor, ahol a műszaki tudományok és élettudományok területén világ szintű 4. helyezést ért el! A Soproni Egyetem „online láthatósága” a világ TOP20%-ba pozícionálja. A „hallgató-oktató létszám aránya” esetében is kiemelkedő az eredmény, műszaki tudományok területén világ 27., míg bölcsészettudományok terén világ 32., ami a hallgatóbarát légkört és a hallgatókra fordított nagy figyelmet igazolja.
A Soproni Egyetem (SOE) több RUR 2023 szakrangsorban is előkelő helyen jelenik meg. SOE hazai szinten a 6. legjobb egyetem az élet- és bölcsészettudományok szakrangsorában. A műszaki és természettudományok esetén a 7. legjobb, míg társadalomtudományok körében a 9. legjobb felsőoktatási intézményként jelenik meg. SOE az oktatás kulcsterületen érte el a legmagasabb pontszámokat. Oktatás dimenzióban 3. az élettudományok (világ TOP 40%), 4. a műszaki tudományok (világ TOP 60%), 6. helyezett a természet- és bölcsészettudományok (világ TOP 60%) és 9. a társadalomtudományok esetén. Kutatás dimenzióban 6. a bölcsészettudományokban, míg nemzetköziség dimenzióban 5. a műszaki, élet- és társadalomtudományok vonatkozásában (világ TOP 50-60%). Pénzügyi fenntarthatóság kulcsterületen 2. a műszaki és bölcsészettudományok (világ TOP 40%) és 4. az élettudományok (világ TOP 50%) viszonylatában.
SOE világ szinten – a szakrangsorokon belül értelmezett teljesítményt tekintve – a legjobb eredményt a bölcsészettudományok (világ 593.), majd az élettudományok (világ 657.), ezután a természettudományok (világ 758.), ezt követően a műszaki tudományok (világ 855.) továbbá a társadalomtudományok (világ 970.) listákon érte el.
Soproni Egyetem teljesítménye a tudományterületeken, dimenziókon belüli helyezések mellett az egyes specifikus indikátorok vonatkozásában is kimagasló.
Fontosabb linkek:
RUR 2023 Bölcsészettudományok szakrangsora: https://roundranking.com/ranking/subject-rankings.html#world-humanities-2023
RUR 2023 Élettudományok szakrangsora: https://roundranking.com/ranking/subject-rankings.html#world-life-2023
RUR 2023 Természettudományok szakrangsora: https://roundranking.com/ranking/subject-rankings.html#world-natural-2023
RUR 2023 Társadalomtudományok szakrangsora: https://roundranking.com/ranking/subject-rankings.html#world-social-2023
RUR 2023 Műszaki tudományok szakrangsora: https://roundranking.com/ranking/subject-rankings.html#world-technical-2023
ugrás az oldal tetejére
ÚJRA ARANY FOKOZATBAN ÉS HAZAI TOP 3-BAN A SOPRONI EGYETEM
ugrás az oldal tetejéreÚJRA ARANY fokozatban és HAZAI TOP 3-ban a Soproni Egyetem a MÉRTÉKADÓ FENNTARTHATÓSÁGI VILÁGRANGSORBAN
A Soproni Egyetem az UI GreenMetric mérvadó környezetvédelmi és fenntarthatósági világrangsorban 2023-ban a hazai 3. és világ 130. legzöldebb egyetemként került fel, 76 hellyel megjavítva tavalyi eredményét, ami egyedülálló a hazai résztvevő intézmények között.
Idén is arany fokozatot ért el és 8200 ponttal (Gold cluster: 7501-10000 pont) a globális TOP 10% határához jutott, a több mint 86 országot és 1183 intézményt számláló nemzetközi rangsorban.
A Soproni Egyetem 2023-as rangsor értékelési ciklusában is bizonyította, hogy méltó képviselője a Zöld Egyetem címnek, melynek filozófiája mélyen gyökerezik az intézmény múltjában és napjainkban is meghatározó módon átszövi az oktatási, kutatási, szolgáltatási és harmadik missziós tevékenységeket.
A 2023-as UI GreenMetric felmérés fókuszában a fenntartható egyetemek innovációinak, hatásainak és jövőbeli irányainak vizsgálata állt az UI GreenMetric indikátorok és az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljai (SDG-k) alapján.
A Soproni Egyetem 12 hazai résztvevő egyetem között összesítésben érte el a 3. helyet. A kulcsterületek vonatkozásában a „Közlekedés” és „Vízgazdálkodás” értékelési dimenzióban hazai 1. helyre került, hazai 2. helyezett az „Energia és klímaváltozás” területen, valamint megerősítette pozícióját a hazai 3. helyezéssel a fenntarthatósággal kapcsolatos „Oktatás és Kutatás” kulcsterületen, ill. hazai 4. helyezett a „Hulladékgazdálkodás” teljesítmény dimenzióban („Elhelyezkedés és infrastruktúra” esetén hazai 5.).
A Soproni Egyetem 2023-ban már bekerült az európai TOP 50-es listába is (2023-ban európai 47. helyezett).
Az Universitas Indonesia (UI) által kidolgozott GreenMetric Zöld Egyetemi Világrangsorolást 2010-ben hívták életre az egyetemi kampuszok fenntarthatóságáért tett erőfeszítések mérésére. Mára minden kontinensen elismertté vált, napjainkra több mint 86 országban, 1183 résztvevővel. Az idei ranglista világelsője a holland „Wageningen University & Research”, a második helyezett brit „Nottingham Trent University”, a harmadik helyezett az „Umwelt-campus Birkenfeld”.
A több mint 80 indikátort átfogó idei felmérésben még hangsúlyossabbá vált a hulladékáramok monitorozása a keletkezett és kezelt szelektív hulladékfrakciók, zöld hulladék, veszélyes hulladék mennyiségek vonatkozásában, valamint a fenntarthatósági jelentéstétel tekintetében. Elemzéseket kellett végeznünk az intézmény zöldfelületei, beépített és nyitott terei, energiatakarékos eszközei, épületállománya, megújuló energiaforrásai, energiafelhasználása, üvegházhatású gázok kibocsátása, a karbonlábnyom csökkentésére tett intézkedései, hulladékkezelési és újrahasznosítási elvei, szelektív hulladékgyűjtése, vízvédelmi programja, zéró emissziós járművekkel kapcsolatos sajátosságai, fenntarthatósággal kapcsolatos kurzusai, öntevékeny hallgatói szervezetei és tudományos publikációi tekintetében.
A Soproni Egyetem kimagasló többletpontszámait a „Hulladékgazdálkodás” és a „Közlekedés” részterületeken érte el, köszönhetően a célirányos fejlesztéseknek. Fejlesztendő fókuszterületeink többek között a régi épületállomány zöld irányelvek szerinti korszerűsítése.
A Soproni Egyetem, mint világszintű 130. helyezett idén további 76 helyet javított, a hazai 12 indulóból a magyar 3. helyezését megerősítette. Hazai egyetemek közül a világrangsorban 23. a Pécsi Tudományegyetem, 77. a Szegedi Tudományegyetem, 340. a Debreceni Egyetem, 348. a Semmelweis Egyetem, 368. az Eötvös Lóránd Tudományegyetem, 583. a Pannon Egyetem, 750. a Budapesti Corvinus Egyetem, 785. a Budapesti Üzleti Főiskola, 870. az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, 1099. a Miskolci Egyetem és 1161. a Nyíregyházi Egyetem.
A világrangsorban való elhelyezkedés nagyban függ a résztvevők aktuális számától és teljesítményétől, ezért a fejlődés megállapítására érdemes az összpontszámok idősoros értékelését áttekinteni, illetve az egyes részterületek pontszámait önállóan vizsgálni. A Soproni Egyetem - a 2020-as bázisévhez képest - az UI GreenMetric felmérésben a 2023-as ciklusra nézve mind a 6 fő teljesítmény dimenzióban további fejlődést tudott felmutatni:
- Legjobbak a „Közlekedés” részterületen lettünk, ahol jelentős javulást értünk el (1700 pont, teljesítmény: 94,44%, javulás: +50,00%), hazai 1. helyet jelenti.
- Szintén legjobb teljesítmény dimenziónk az „Oktatás és kutatás” (teljesítmény: 93,06%, javulás: +30,56%), ahol az elért pontszám (1675 pont) tekintetében hazai szinten a 3. helyre kerültünk.
- Ezt követi a „Vízgazdálkodás” (900 pont, teljesítmény: 90,00%, javulás: +55,00%) terület, ahol hazai egyetemek körében az 1. helyen helyezkedünk el.
- Az „Energiafelhasználás és klímaváltozás” részterületen is jelentős javulást értünk el (1565 pont, teljesítmény: 74,52%, javulás: +40,00%) ahol hazai egyetemek körében a 2. helyre kerültünk.
- A „Hulladékgazdálkodás” értékelési részterületen szerzett 1425 pont (teljesítmény: 79,17%, javulás: +33,34%) a hazai 4. helyet jelenti számunkra.
- A Soproni Egyetem Botanikus Kertje és Arborétumai változatlanul magas pontszámot adnak az „Elhelyezkedés és infrastruktúra” dimenzióban (935 pont, teljesítmény: 62,33%, javulás: +12,33%).
A 2023-as felmérésben szerzett 8200 pontos végeredmény a teljes értékelési rendszerben 82%-os elért teljesítményt jelent a Soproni Egyetem esetében. A 2020-as bázisévhez képest ez 36,25%-os javulást tesz ki, ami a 2020-as helyezés 460 hellyel való megjavítását jelenti.
Prof. dr. Fábián Attila, a Soproni Egyetem rektora elmondta: „A fejlesztéseink célja az energia- és környezettudatos, innováció orientált, gazdálkodásában takarékos, hatékony és fenntartható egyetem kialakítása. Ezzel nem csak az intézmények számára oly fontos nemzetközi fenntarthatósági rangsorokban lehet a legkiválóbbak közé tartozni, hanem az intézmény gazdálkodása válik fenntarthatóvá, gazdasági- és energiaválság rezílienciája erősödik, kitettsége csökken, végezetül értékesítési potenciálja erősödik. A Soproni Egyetem az ökotechnológia Közép-európai innovációs központjává kíván válni, mint a világ egyik legfenntarthatóbb egyeteme."
Az UI GreenMetric felmérés a Soproni Egyetem négy karának és tudományos intézetének egységes és közös erőfeszítéseit tükrözi a „Zöld Egyetem” koncepció mentén, melyet honlap formájában is bemutatunk: https://greenuniversity.uni-sopron.hu/kezdolap
Az UI GreenMetric honlapja: http://greenmetric.ui.ac.id/
Az UI GreenMetric 2023 világrangsor elérhetősége: https://greenmetric.ui.ac.id/rankings/overall-rankings-2023
ugrás az oldal tetejéreHERMAN OTTÓ SZAKKOLLÉGIUM SIKERE A SZAKKOLLÉGIUMOK FENNTARTHATÓSÁGI FÓRUMÁN
ugrás az oldal tetejéreA Herman Ottó Szakkollégium a Szakkollégiumok Fenntarthatósági Fórumának versenyén való részvétellel mutatta be részletesen a fenntarthatóság iránti elkötelezettségét. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Liska Tibor Szakkollégiuma által szervezett esemény – a Magyar Nemzeti Bankkal és a Budapesti Metropolitan Egyetemmel együttműködve – a fenntarthatóságot előtérbe helyező hallgatói szervezeteket szólította meg.
A verseny kétfordulós volt, a Herman Ottó Szakkollégiumot az a megtiszteltetés érte, hogy továbbjutott a szóbeli fordulóba ahol a december 7-én, a BME kampuszán kellet bemutatni a pályaművet a szakmai zsűri számára. A tizenkét továbbjutó csapatból Szakkollégiumunk a 3. helyen végzett, amellyel 400.000 Ft pénzjutalom és értékes könyvnyeremény járt elismerésül. A csapat tagjai: Ambrus Benedek Pál, Biró Máté Bence, Czigány Péter, Füzi Csongor, Katona Máté. A csapatot a felkészülésben dr. Polgár András egyetemi docens tanár úr segítette.
A verseny célja az volt, hogy támogassák és elismerjék a fenntarthatóság témakörét kiemelten kezelő diákszervezeteket. A szervezők olyan pályamunkákat vártak, amelyekben a résztvevők bemutatták saját működésüket a fenntarthatóság tükrében. Tekintettel arra, hogy a Herman Ottó Szakkollégium tagjai erdőmérnök hallgatókból állnak, egyértelmű volt a versenyen való részvétel, hiszen az erdész szakma önmagában is szorosan kapcsolódik a fenntarthatósághoz.
A Herman Ottó Szakkollégium pályamunkájában két szempontból vizsgálták a témát. Egyrészt felmérték a működéshez kapcsolódó környezeti terheléseket minél elemibb szinten és a legnagyobb terheléssel járó folyamatokra alternatív megoldásokat kerestek. Másrészt megvizsgálták, hogy az ENSZ által elfogadott 17 Fenntartható Fejlődési Célhoz milyen módon kapcsolódik a tevékenységük. A vizsgálat során leltározták a szervezett programokat, aktivitásokat, amelyekre karbon és környezeti lábnyomot kalkuláltak. Az eredmények alapján jövőbeli terveket fogalmaztak meg, úgymint: a teremkihasználtság növelését az értekezletek és előadások során; a jelenléti események előtérbe helyezését az online formával szemben; valamint a fenntartható gazdálkodásról szóló tudásmegosztás előmozdítását.
Bíró Máté Bence a Herman Ottó Szakkollégium elnöke elmondta: „A felkészülés során rendkívül hasznos tapasztalatokat gyűjtöttünk, amelyek a jövőben minden bizonnyal hasznunkra válnak. Továbbá a többi résztvevő előadása is értékes ötletekkel szolgált, ami inspirációt adott a jövőbeli szakkollégiumi terveinkhez. Az esemény arra ösztönözött minket, hogy a fenntartható erdőgazdálkodáson túl tudatosan, a fenntarthatóság átfogó és komplex szellemiségében cselekedjünk, legyen szó a szakkollégium tevékenységéről vagy a mindennapi életünkről.”
Gratulálunk a remek eredményhez és az elért sikerhez!
ugrás az oldal tetejére
KÖRNYEZETTUDATOS HALLGATÓI ÉLET – Eredmények – 2023
ugrás az oldal tetejéreSikeresen lezárult a 2023. október 10. és október 31. közötti időszakra meghirdetett „Környezettudatos Hallgatói Élet” projektünk. A Soproni Egyetem mind a négy Karáról, emellett a Budapesti Metropolitan Egyetemről is érkeztek kreatív ötletek és hasznos gyakorlati megoldások.
A résztvevők idén is öt tématerületen mutathatták be környezettudatos javaslataikat, ötleteiket, hasznos gyakorlati tapasztalataikat. A kapott válaszok alapján érzékelhető volt, hogy a hallgatók a környezettudatosságot egyre hatékonyabban tudják beépíteni a mindennapjaikba, sőt nagyon sok egyedi, kreatív ötletet is megosztottak a program során. Tisztában vannak vele, hogy egy aprónak tűnő lépés is jelentős mértékben hozzájárulhat a környezetet érő terhelések, ezáltal az ökológiai lábnyomuk csökkentéséhez.
A beérkezett válaszokat szakmai bizottság értékelte, a legmagasabb pontszámot elért és a legkreatívabb hallgatók díjazásban részesültek. A nyereményeket a Soproni Egyetem, a soproni Jégverem Fogadó, a RAJI Ukemi Fitness valamint a környezettudatosság, egészségmegőrzés jegyében tevékenykedő Ritakreatív zerowaste és Dekagramm csomagolásmentes bolt ajánlották fel.
Ezúton is köszönjük mindenkinek, aki részt vett a programban!
Legyen környezettudatos mindenki 2024-ben is!
Szelektív hulladékgyűjtési rendszer fejlesztése
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Egyetem, mint Zöld Egyetem fejlesztette szelektív hulladékgyűjtési rendszerét. A szükséges edényzet beszerzését az RRF-2.1.2-21-2022-00011 számú projekt támogatta.
Prof. Dr. Fábián Attila Rektor Úr a Soproni Egyetem minden Egyetemi Polgárát felkéri a 3R (Reduce, Reuse, Recycle – Csökkent, Újrahasznál, Újrahasznosít) egyetemi hulladékkezelési program hatékony megvalósítására.
Az épületekben könnyen elérhető, felmatricázott, zacskóval ellátott
- folyosói központi szelektív gyűjtők (3 frakció: műanyag, papír, kommunális), lábpedálos kisebb gyűjtők (3 frakció: műanyag, papír, kommunális);
a botanikus kertben
- kültéri szelektív gyűjtők (3 frakció: műanyag, üveg, kommunális);
a kollégiumokban
- biohulladék gyűjtők,
Takarító Kollégáknak
- megfelelő takarító kocsik és
a kampuszokon
- több kültéri 120 l-es hulladékgyűjtő edény és 1100 l-es konténer került elhelyezésre.
A gyűjtési útmutató a Sopron és Térsége Környezetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. (STKH Kft.), mint közszolgáltatóval történt egyeztetés alapján készült, ami kifejezetten a soproni, helyi szelektív gyűjtés szabályait tartalmazza.
További edukációs tartalom itt érhető el:
SZELEKTÍV HULLADÉKGYŰJTÉS NÉPSZERŰSÍTÉSE, ÉS EZZEL KAPCSOLATOS EDUKÁCIÓS TEVÉKENYSÉG
ugrás az oldal tetejére
A Soproni Egyetem épületgépészeti rendszereinek biomassza hőtermelés alapú ellátásának kiépítése
ugrás az oldal tetejéreKEHOP-5.2.2-16-2023-00168
„A Soproni Egyetem épületgépészeti rendszereinek biomaszsza hőtermelés alapú ellátásának kiépítése” című projektje a megvalósulást követően sikeresen zárult. A projekt a Széchenyi 2020 program keretében 2 265 696 638 forint európai uniós támogatásból valósult meg. A projekt futamideje 2023. augusztus 11 – 2023. november 30-ig tartott.
Az energetikai fejlesztés eredményeként 3 új hőközpont került kialakításra:
- a Bajcsy-Zsilinszky utcai fő kampusz területén,
- a Baross úti VUK és LUK kollégiumoknál és
- a Benedek Elek Pedagógiai Kar területén.
A 3 telephelyen 1 db 2 000 kW és 1-1 db 850 kW teljesítményű kazán került beépítésre.
A három hőközpont 22 épület fűtését látja el összesen 56 726,4 m2 fűtött alapterületen.
Tüzelőanyagmozgatást mindhárom helyszín esetében hidraulikus működtetésű tüzelőanyag mozgatótolópadló végzi szállítócsigás kihordóval. A betöltés az éklétrás mozgató hátuljára
történik billenőplatós teherszállító járműről.
A projekt megvalósításával összesen 3 700 kW mértékű további kapacitás került beépítésre, amely megújuló energia előállítására alkalmas.
A beruházásnak köszönhetően a Soproni Egyetem az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását 1 675,85 tonna CO2 egyenértékkel csökkenti évente, amivel első hazai egyetemként a klímapozitív szervezeti működést éri el.
A megújuló energiaforrásból előállított energiamennyiség várható értéke 15 861,67 GJ/év.
A középületek éves elsődleges energia-fogyasztásának csökkenése
pedig 4 406 020 kWh/év.
I. HŐKÖZPONT:
Bajcsy-Zsilinszky utcai fő kampusz (botanikus kert), kollégiumok és a GT épület
A hőközpont 17 épületet, összesen 36 927,25 m2 fűtött alapterületen lát el a fűtéshez és használati melegvíz készítéshez szükséges hőenergiával.
A kazántelepben 1 db automata faapríték 2 000 kW teljesítményű kazánt helyeztünk el, a hozzá tartozó éklétrás tárolókkal és az ahhoz tartozó adagoló szerkezettel, mely biztosítja a kazán folyamatos üzemét.
Az éklétrás tárolók méretezést úgy végeztük, hogy kazánt méretezési állapotban egy hétig biztonsággal képes legyen ellátni tüzelőanyaggal. A tároló oldalról billenő platós teherautóval tölthető.
A rendszer folyamatos üzeméhez szükségszerűen 12 db 1 000 literes tároló áll rendelkezésünkre.
A biomassza kazán képes a meglévő rendszer teljes kiváltására.
II. HŐKÖZPONT:
Benedek Elek Pedagógiai Kar és Aranykapu Tagóvoda
A hőközpont látja el a Benedek Elek Pedagógiai Kar épületét, a hozzá tartozó Bezerédj Amália Kollégiumot, valamint az Aranykapu Tagóvodát, összesen 10 051,35 m2 fűtött alapterületen.
A hőtermelő rendszer úgy került kialakításra, hogy a biomassza kazán önállóan is képes legyen ellátni a meglévő fűtési rendszert.
A telephely 1 db 850 kW teljesítményű faapríték kazánt kapott, melynek puffer-rendszere az alagsori hőközpontban helyezkedik el.
Az épületegyüttes hőigényeit korábban ellátó 4 db WOLF MGK-250 kondenzációs kaszkád kazán rendszert rásegítő rendszernek tartjuk meg. A kazános rendszer egy pufferen keresztül csatlakozik a biomasszás rendszerhez, így biztosítva minden esetleges üzemállapotban a folyamatos hőellátást.
III. HŐKÖZPONT:
Soproni Egyetem Baross úti VUK és LUK kollégiumok
A meglévő kollégium hőközpontjaiban jelenleg üzemelő távhő ellátás mellé, biomasszával üzemelő kazántelepek kerültek kialakításra, és a két kollégiumrész hőközpontjában azt jól automatizálható módon beléptettük a hőtermelésbe, lehetőség szerint teljesen kiváltva a fosszilis alapú hőenergia termelést.
A hőközpont 9 747,8 m2 fűtött alapterületet lát el összesen a két kollégiumrészben.
A kazántelepet, az építész szakági tervezőkkel egyeztetve a LUK épület végfala mellett, jól megközelíthető helyre helyeztük el. A teljes kazántelepet a tároló résszel és a kazánokkal is egy kültéri építményben találhatók, amely a LUK kollégium oldalfalához van építve.
A kazántelepben 1 db 850 kW teljesítményű faapríték kazánt helyeztünk el, a hozzá tartozó éklétrás tárolóval és adagoló szerkezettel.
A projektről bővebb információt a http://projektek.uni-sopron.hu/kehop-5-2-2-16-2023-00168/ oldalon olvashatnak. Soproni Egyetem, 9400 Sopron, Bajcsy-Zsilinszky utca 4.
ugrás az oldal tetejére
A Soproni Egyetem hivatalosan is „Kerékpárosbarát Munkahely”
ugrás az oldal tetejére2023-as teljesítménye alapján a Soproni Egyetem elnyerte a Haladó Kerékpárosbarát Munkahely fokozatot. A Soproni Egyetem, mint Zöld Egyetem, működése során a fenntarthatóság elveit követi. Olyan intézkedések bevezetésére törekszik, amelyek ténylegesen hozzájárulnak a klímaváltozás elleni küzdelemhez és a klímacélok eléréséhez, ezért is fordít kiemelt figyelmet a fenntartható, zéró-emissziós közlekedésre, hozzájárulva ezzel is az élhetőbb és egészségesebb környezethez.
A tavalyi évben 15. alkalommal hirdette meg a közlekedésért felelős tárca a Kerékpárosbarát Település és Kerékpárosbarát Munkahely pályázatát. Az Építési és Közlekedési Minisztérium a címmel azon önkormányzatokat, vállalatokat és közintézményeket ismeri el, melyek a környezetbarát közlekedést támogatják, intézkedéseikkel, programjaikkal a kerékpárral történő munkába járást segítik elő. A pályázat céljai között szerepelt az alkalmazott pozitív kerékpárosbarát fejlesztések, megoldások felkutatása, a tapasztalatok feldolgozása és a jó gyakorlatok bemutatása. A KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet online felületén 29 település és 37 munkahely adta be pályázatát a „Kerékpárosbarát Település és Kerékpárosbarát Munkahely 2023” címre.
Egyetemünk az RRF-2.1.2-21-2022-00011 projekt keretében 2023-ban 19 db trekking kerékpárt és szükséges kiegészítőket (sisak, láthatósági mellény stb.) szerzett be, melyeket négy karának és központi szervezeti egységeinek dolgozói igényelhettek munkába járáshoz illetve szabad használatra. Ez az intézkedés azon kívül, hogy szén-dioxid elkerülést jelent, kifejezetten pozitívan hat az emberi egészségre is. A kerékpáron közlekedő kollégák a reggeli aktív mozgás következtében frissen és lendületesebben állnak neki munkahelyi teendőiknek.
A kerékpáros munkába járás illetve az egyetemi épületek közötti közlekedés támogatására korszerű biciklitámaszok is elhelyezésre kerültek, emellett fedett kerékpártároló, valamint zuhanyzási lehetőséget biztosító öltöző is létesült. Továbbá két kerékpáros szervízoszlop is rendelkezésre áll, így helyben nyílik lehetőség kisebb karbantartási munkák elvégzésére.
Az infrastrukturális beruházások mellett, természetesen nagy hangsúlyt fektettünk a tudatformálásra valamint a közösségi programokszervezésére is. „Tekerj velünk Selmecig!” programunk keretében – melyhez az ország bármely egyeteme csatlakozhatott – a résztvevők egy hónapon keresztül gyűjtötték a megtett kilométereket ezáltal virtuálisan akár Selmecig is eljuthattak.
Egyetemünk nyertesként egy éven keresztül használhatja a „Haladó Kerékpárosbarát Munkahely” címet és logót, azonban további kerékpárok beszerzésével, fejlesztésekkel és újabb programok szervezésével célunk, hogy a kitüntető cím a következő években is a Soproni Egyetemet illesse.
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Egyetem Botanikus Kertjének madárvilága
ugrás az oldal tetejére
1. kép: Tőkés réce (Anas platyrhynchos) gácsér a botanikuskerti tóban
A Soproni Egyetem 17,2 ha kiterjedésű Botanikus Kertje országos jelentőségű védett terület. A növényzet nagy fajgazdagsága, strukturális diverzitása a madárvilágnak kiváló fészkelő- és táplálkozóterületet biztosít, ezt igazolja az itt megfigyelt madárfajok magas száma. A fészkelő-, telelő- valamint a területen ideiglenesen tartózkodó, átvonuló fajokat is figyelembe véve mindezidáig több, mint 100 madárfajt figyeltek meg a Botanikus Kert területén.
A nappali ragadozómadarak közül korábban megfigyelték a vörös vércse (Falco tinnunculus) költését, de a karvaly (Accipiter nisus) is fészkelt már a Felső Botanikus Kert tűlevelű fákkal sűrűbben telepített részein. A bagolyalakúakat a macskabagoly (Strix aluco) és az erdei fülesbagoly (Asio otus) – mint alkalmi költő fajok – képviselik a Botanikus Kert területén.
A botanikuskerti tó – amellett, hogy itatóként is szolgál a madaraknak – jó fészkelési lehetőséget nyújt a tőkés récének (Anas platyrhynchos) (1. kép), amely szinte minden évben költ itt. De megfigyeltek és gyűrűztek itt már jégmadarat (Alcedo atthis) is.
A hazai galambfélék három faja is fészkel a Botanikus Kertben: gyakori az örvös galamb (Columba palumbus) és a balkáni gerle (Streptopelia decaocto) (2. kép), alkalmi fészkelő a vadgerle (S. turtur).
A harkályok több képviselője is fészkel a Botanikus Kertben. A leggyakoribb a nagy fakopáncs (Dendrocopos major) (3. kép), amely odúkészítésével számos más odúlakó, ám odút készíteni nem képes fajnak biztosít fészkelési lehetőséget. Emellett kis számban költ a nyaktekercs (Jynx torquilla) és a nagyobb testű zöld küllő (Picus viridis) is.
Jellegzetes, épületeinkhez kötődő faj a sarlósfecske (Apus apus), amely korábban nagyobb számban költött a Fekete Zoltán kollégium padlásán, de egy-két pár alkalomszerűen még most is fészkel.
2. kép: Balkáni gerle (Streptopelia decaocto)
3. kép: Nagy fakopáncs (Dendrocopos major)
A Botanikus Kertben megfigyelhető madárfajok zöme az énekesmadarak (Passeriformes) közé tartozik. A kert gazdag cserjeállománya számos cserjelakó énekesmadárnak nyújt kiváló fészkelési lehetőséget. Ezek közül a leggyakoribb és talán legismertebb faj a feketerigó (Turdus merula) (4. kép), amelynek közeli rokona, az énekes rigó (T. philomelos) (5. kép) is jellegzetes fészkelő a területen. A cserjeszintben költő poszátaféléket a barátposzáta (Sylvia atricapilla) (6. kép) és a kis poszáta (S. curruca) képviseli, de jórészt a bozótosokban vagy kisebb fák ágvilláiba építi zacskószerű fészkét az őszapó is. A gyepszintben fészkelő énekesmadarak közül a Botanikus Kertben is gyakori csilpcsalpfüzikét (Phylloscopus collybita) és a vörösbegyet (Erithacus rubecula) említhetjük.
4. kép: Feketerigó (Turdus merula)
5. kép: Énekes rigó (Turdus philomelos)
6. kép: Barátposzáta (Sylvia atricapilla) család
A másodlagos odúlakó (odút nem készítő) fajok főként a nagy fakopáncs által vésett odúkra vannak utalva. Emellett több, mint 100 kihelyezett mesterséges madárodút is találunk a Botanikus Kertben. A legkisebb, mindössze 28 mm röpnyílású, A típusú madárodúk (10 darab) elsősorban a kistermetű cinegefajok – mint a barátcinege (Poecile palustris) (7. kép), a kékcinege (Cyanistes caeruleus) és a fenyvescinege (Periparus ater) – megtelepedését segítik elő. A 35 mm röpnyílású, B típusú odú (8a. kép) a mesterséges odúk közül a legszélesebb körben használt, közel 80 darab van telepítve a Botanikus Kertben. Leggyakrabban a széncinege (Parus major) (9. kép) használja költésre, de alkalmanként a csuszka (Sitta europaea), és az örvös légykapó (Ficedula albicollis) is elfoglalja. A félig nyitott, C típusú odút – amelyből 5 darab található a soproni kampuszon – a házi rozsdafarkú (Phoenicurus ochruros) használja előszeretettel, de megtelepedhet benne a szürke légykapó (Muscicapa striata), valamint a házi veréb (Passer domesticus) (10. kép) is. Utóbbi faj részére 3 darab, úgynevezett veréblakótelep is kihelyezésre került. A nagy (55-60 mm) berepülőnyílású, D típusú odúból (8b. kép) 6 darab áll rendelkezésre, ezeket elsősorban a seregélyek (Sturnus vulgaris) használják. Különleges odútípus (8c. kép) szolgál a fakuszok (Certhia spp.) megtelepítésére. Ezek a fajok előszeretettel fészkelnek be a leváló kéreg alá, a fakuszodú segítségével pedig ezt a ritka mikroélőhelyet igyekszünk mesterségesen létrehozni. A nagyméretű bagoly-költőláda (8d. kép) – amelyből 5 darabot találunk a Botanikus Kertben – a macskabagoly megtelepítésére szolgál. Emellett 3 darab speciális, henger alakú kuvikodút is kihelyeztek a kisebb termetű bagolyfélék esetleges megtelepedésének elősegítésére.
7. kép: Barátcinege (Poacile palustris)
8. kép: Kihelyezett odúk a Botanikus Kertben: (a) B-típusú odú; (b) D-típusú odú; (c) fakuszodú; (d) macskabagoly-láda
9. kép: Széncinege (Parus major) fiókák B típusú mesterséges odúban
10. kép: Házi verebek (Passer domesticus)
A lombkoronaszint ugyancsak változatos énekesmadár-közösségnek biztosít fészkelési lehetőséget. Bár a rekedtes, károgó hangja alapján nem feltételeznénk, de a vetési varjú (Corvus frugilegus) (11. kép) is az énekesmadár-alakúak rendjébe tartozó, telepesen fészkelő madár. A Botanikus Kert platánfái adnak otthont fészektelepüknek, amely jelenleg 15-20 párból áll. További fészkelő varjúfélék a területen a szajkó (Garrulus glandarius), vagy népies nevén mátyásmadár, valamint az épületek zugaiban költő csóka (Corvus monedula). Lucfenyőkön fészkelnek hazánk legkisebb madarai, a királykák (Regulus spp.). A Botanikus Kertben mindkét fajuk, a sárgafejű- (R. regulus) és a tüzesfejű királyka (R. ignicapilla) egyaránt rendszeresen megjelenik. Számos pintyféle is költ a területen, melyek közül a leggyakoribb az erdei pinty (Fringilla coelebs), de előfordul még fészkelőként a meggyvágó (Coccothraustes coccothraustes), a tengelic (Carduelis carduelis), a zöldike (Chloris chloris) és a csicsörke (Serinus serinus).
11. kép: Vetési varjú (Corvus frugilegus) fészektelep
A tavaszi- és őszi vonulás során, valamint a telelési időszakban emellett több érdekes fajjal is találkozhatunk. Ilyenek például a fenyőszajkó (Nucifraga caryocatactes), a szőlőrigó (Turdus iliacus), a fenyőpinty (Fringilla montifringilla), a csíz (Spinus spinus), valamint a süvöltő (Pyrrhula pyrrhula) (12. kép). A madarak áttelelését több madáretető és a rendszeres téli etetés is segíti.
Prof. dr. Winkler Dániel
12. kép: Süvöltő (Pyrrhula pyrrhula) hím
ugrás az oldal tetejére
A Soproni Egyetem Folyamatos Fejlődése a 2024-es Round University Ranking (RUR) Világrangsorban!
ugrás az oldal tetejéreA 2024-es Round University Rankings (RUR) világrangsorában a Soproni Egyetem egyre előkelőbb helyet foglal el a legjobb 1000 intézmény között. Az intézmény megőrizte erős pozícióját a minőségi oktatás terén, miközben folyamatosan fejlődik a tudományos kutatás, a nemzetközi sokszínűség és a pénzügyi fenntarthatóság terén.
A Round University Ranking (RUR) 2010 óta létező mértékadó nemzetközi egyetemi rangsor, amely 82 ország közel 1200 vezető egyetemének teljesítményét értékeli 20 egyedi indikátor és az egyetemi tevékenységek 4 kulcsfontosságú területe alapján, melyek az oktatás, kutatás, nemzetközi sokszínűség és pénzügyi fenntarthatóság. A RUR Rankings összes nyers adatát a nemzetközi Thomson Reuters cég szolgáltatja, amelyeknek alapján a RUR Rankings olyan értékelési rendszerként jött létre, amely elegendő információt nyújt az egyetemi teljesítményről az érintettek számára, mint például a hallgatók, az akadémiai közösség, az egyetemi vezetés és a politikai döntéshozók.
A Soproni Egyetem a 2024-es átfogó rangsorban a „World League”, azaz „világ” fokozatú besorolásban található. Az intézmény bekerült a legjobb 1000 egyetem közé, ahol a tavalyi pozícióját 62 hellyel javítva a 912. helyen áll, míg a hazai egyetemek rangsorában a 9. helyet szerezte meg. Kiemelendő, hogy a világ 1168 egyeteme közül a Soproni Egyetem az Oktatás tématerületen („Teaching Ranking”) hazai szinten a 6., míg világviszonylatban az 582. helyen található.
A Soproni Egyetem 2024-es RUR rangsorbeli sikerei szemléltetik az intézmény elkötelezettségét, erőfeszítéseit a kiválóság és folyamatos fejlődés iránt, amely méltán helyezi az egyetemet a Közép-Európa egyik vezető oktatási és kutatási központjai közé.
A tématerületi besorolások alapján a további helyezések és javulás (a 2023-as bázisévhez képest):
- Kutatás területen: hazai 9., világ 1032. helyezett (pontszámok alapján 52%-os javulás)
- Nemzetközi sokszínűség területen: hazai 9., világ 979. helyezett (pontszámok alapján 54%-os javulás)
- Pénzügyi fenntarthatóság területen: hazai 9., világ 1011. helyezett (pontszámok alapján 56%-os javulás)
Egyes indikátoroknál kapott pontszámok szerint 2024-ben a Soproni Egyetem erős előre lépést mutat:
- Kiemelendő a 2023-as bázisévhez képest, hogy a Kutatás („Research Ranking”) tématerületen belül az elért pontszámok alapján:
- az egy főre jutó citációk indikátora („Citations per academic and research staff”) mintegy meghétszereződött;
- a normalizált idézések impaktjára vonatkozó mutató („Normalized citation impact”) több mint négyszeres érték;
- az oktatókra és kutatókra vetített tudományos közlemények mutató („Papers per academic and research staff”) csaknem hatszoros.
- A Nemzetközi sokszínűség („International diversity”) tématerületen belül:
- a tudományos munkával kapcsolatos indikátorok tekintetében a nemzetközi társszerzőséggel megvalósuló publikációk mutatója („Share of international co-authored papers”) több mint tízszeres érték,
- az új média indikátor („New media impact”) több mint kétszeres, míg
- a nemzetközi szint mutatója („International level”) másfélszeres,
- továbbá nőtt a nemzetközi hallgatók száma is.
- A Pénzügyi fenntarthatóság („Financial Sustainability Ranking”) tématerület eredményei is szembetűnők:
- az oktatói, valamint hallgatói létszámra jutó intézményi bevétel mutatója („Institutional income per academic staff/students”) közel kétszeres érték,
- a pénzügyi fenntarthatóság indikátora („Level of Financial Sustainability”) másfélszeres érték.
Az indikátoroknál tapasztalható legjobb helyezések:
- az oktatói állományra jutó doktori fokozatok tekintetében a hazai 5. helyen, világ szinten a 609. helyen;
- a nemzetközi akadémiai személyzet aránya szerint a hazai 5. helyen, világ szinten a 734. helyen;
- az oktatói létszámra jutó intézményi bevétel alapján a hazai 7. helyen, világ szinten a 776. helyen;
- a hallgatói létszámra jutó intézményi bevétel vonatkozásában a hazai 6. helyen, világ szinten a 699. helyen pozícionálta magát.
Az eredmények jól tükrözik a Soproni Egyetemen végzett kimagasló munkát, ezért világ szinten is a folyamatos fejlődésre és a kiválóságra törekvő intézmények között tartják számon.
A Soproni Egyetem 2024. évi Round University Ranking profilja itt érhető el:
https://roundranking.com/universities/university-of-sopron.html?sort=O&year=2024&subject=SO
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Egyetem Botanikus Kertjének gombavilága
ugrás az oldal tetejéreA változatos növényvilágnak és a Botanikus Kertben történő munkálatoknak köszönhetően változatos gombavilág alakulhatott ki. A kert gombavilágának monitorozása 1998 óta történik, melynek folyományaként 2015-ig 171 gombafajt sikerült azonosítani. Ez a szám évente néhány fajjal azóta is emelkedik. A talált fajok 33%-a gyökérkapcsolt (mikorrhizás), 5%-a parazita, 22%-a faanyagon növő lebontó, 40% talajon vagy növényi anyagokon növő lebontó gomba. Vizsgálataink alapján a Botanikus Kert gombavilága részben a Soproni hegyvidék, részben a Dudlesz erdő gombavilágával fed át, mintegy átmenetet képezve. Ugyanakkor több olyan faj is akadt, melyet Sopron környékén itt találtak először. Két védett faj, az olaszgomba és a csoportos csiperke is előkerült a kertből. Ezen túl tíz veszélyeztett fajt és számos magyarországi vöröslistás gombafajt sikerült azonosítani.
Egy terület gombái hatással vannak a növényzetre és viszont, így egy pár mondatban ki kell térnünk a növényekre is. A Soproni Botanikus Kert fejlesztése 1923 után kezdődött 17,2 hektáron; az erdőmérnök oktatás támogatására. Később újabb ültetvényeket hoztak létre növényföldrajzi alapon, így alakultak ki a kelet-ázsiai és észak-amerikai fás csoportok. A kert jellemzően mérsékelt övi növényeket tartalmaz, gyűjteményében mintegy 2700 fás szárú taxon fordul elő. A talaj felső rétege kedvező tápanyag- és vízellátású, gyengén savanyú pH-jú. Földrajzi elhelyezkedéséből adódóan a kert szubalpesi klímájú. Az átlagos évi csapadékmennyiség 690 mm.
Ha az időtávlatot nézzük, vannak olyan gombafajok, melyek évről-évre hoznak termőtestet, másokat csak egyetlen egyszer sikerült eddig megfigyelni. Az előbbire jó példa a késő tavasztól a fagyokig esők után megtalálható sárguló vagy karbolszagú csiperke (Agaricus xanthodermus), a tavasszal előbújó májusi pereszke (Calocybe gambosa) vagy az őszi fenyő-pereszke (Tricholoma terreum), utóbbira a zöldes nedűgomba (Gliophorus psittacinus), szürkepikkelyű csengettyűgomba (Pluteus ephebeus), vagy a gémüstökgomba (Typhula fistulosa).
Ha a gombák térbeli elhelyezkedését nézzük, akkor a fákkal gyökérkapcsolatban élő fajok nyilván mindig ugyanott jelennek meg (pl. a már említett fenyő-pereszke), míg a lebontók ott hoznak termőtestet, ahol számukra kedvező a környezet. Utóbbira példa lehet a gyakori sárga kénvirággomba (Hypholoma fasciculare), a gyűrűs tuskógomba (Armillaria mellea) vagy az efemer sárga kérészgomba (Bolbitius titubans).
A Botanikus Kert egész területe védett, így gombát szedni itt nem lehet, bár több ehető faj is tenyészik itt, pl. az említett májusi pereszke vagy a szürke tölcsérgomba (Clitocybe ne). Az ehető fajokon túl súlyosan mérgezők is vannak a területen, pl. több susulyka fajjal találkozhatunk, de előfordul a rettegett gyilkos galóca (Amanita phalloides) is és más mérgező gombák.
Végezetül essen szó néhány érdekességről. A homoki és erdei szömörcsög mellett friss mulcson lehet találkozni a kutyaszömörcsöggel (Mutinus caninus), ugyancsak faanyagon fordul elő a csíkos pohárgomba (Cyathus striatus). A zöld csuklyásgombát (Leotia lubrica) zselészerű állagáról és különös alakjáról ismerhetjük fel, a kert két pontján került eddig elő. A szelídgesztenye és a csertölgy korhadó kupacsán élő korhadékbontó gomba a kupacslakó csészegomba (Lanzia echinophila). Talán a legkülönlegesebb a vörös rovarrontógomba (Cordyceps militaris), mely lepkék, főként araszolók földben rejlő bábjain élősködik és elpusztítja azokat. Amikor a bábok elpusztulnak, akkor fejleszt a felszínre egy feltűnő színű, narancsos termőtestpárnát.
Kérjük, Ön is védje a Botanikus Kert gombavilágát, a megjelenő termőtesteket ne szedje le, ne tapossa el! Köszönjük.
Dr. Börcsök Zoltán
ugrás az oldal tetejére
Soproni Egyetem Zöld Iroda Programja
ugrás az oldal tetejéreRészvételi felhívás a Soproni Egyetem Zöld Iroda minősítésre
A program célja
A Soproni Egyetem Zöld Iroda Program célja, hogy az egyetem dolgozói tudatosabbá váljanak az „irodai hétköznapjaikban” és adott esetben egyre érzékenyebben odafigyeljenek a közvetlen környezetükre a munkahelyükön is. Azok az önkéntes résztvevők (megj.: a több személyes irodák esetében egy kapcsolattartó által kérjük a kitöltést a helyiségre nézve), akik kitöltik az önértékelési űrlapot és bemutatják, hogy befolyásukhoz és lehetőségeikhez mérten a leginkább megfelelnek a Zöld Iroda Program elvárásainak, megkapják az adott helyiségre a Soproni Egyetem Zöld Iroda minősítést. A beérkezett részvételi önértékeléseket kiértékeljük és rangsoroljuk, majd iroda kategóriánként (létszám szerint) az első három-három helyezettet további ajándékokkal jutalmazzuk.
Az irodák legismertebb, vagy sok esetben egyetlen ismert környezeti hatása azok papírfogyasztása. Az általános vélekedés szerint egy irodában dolgozó ember azzal tehet legtöbbet a környezet védelme érdekében, ha csökkenti a papírfelhasználást. Azonban számos más környezeti hatása is van az irodai tevékenységeknek, amelyek jóval jelentősebbek. Az iroda környezeti hatásainak érzékeltetésére egy érdekes példa, hogy egy számítógépből és monitorból álló munkaállomás (ha bekapcsolva hagyjuk éjszakára) évente 1 tonna szén-dioxid kibocsátásért felelős[1], miközben Magyarország szén-dioxid kibocsátása 2022-ben 44,35 millió tonna[2] volt.
A programban résztvevők köre
A programban mindenki részt vehet, aki a Soproni Egyetem valamely kampuszán dolgozik akár rész-, akár teljes munkaidőben. Az irodák között különböző kategóriákban lehetséges indulni (létszám szerint).
A programra való jelentkezés módja
A programban való részvételhez az alább linken található Microsoft Forms űrlapot kell kitölteni 2024. szeptember 16-ig: https://forms.office.com/e/tUX9J0Dk1m
A programban való részvétel folyamata (a fenntartható irodai működést leíró jó gyakorlatok alapján)
- Jelentkezz a program felületen!
- Végezd el a rövid Környezeti időjárás jelentést! [1]
- Készítsd el az Önértékelést az űrlapon található állítások alapján! [1]
- Készítsd fotódokumentációt!
- Fogalmazd meg fejlesztési célkitűzéseidet és oszd meg velünk!
A programmal kapcsolatos fontos határidők:
- Jelentkezés határideje: 2024. szeptember 16.
- Kiértékelés időszaka: 2024. szeptember 17-30.
- Eredményhirdetés: 2024. október 4.
A Soproni Egyetem Zöld Iroda Program minősítési folyamata
A részvételi időszak után az önértékelés pontszámai alapján lehetséges a Soproni Egyetem Zöld Iroda minősítés megszerzése a meghatározott minimális pontszámok elérése alapján. A legmagasabb pontszámokat elérő irodákat személyesen keressük fel helyszíni látogatás céljából, majd iroda kategóriánként (létszám szerint) az első három-három helyezettet különdíjban részesítjük.
További információ itt kérhető: polgar.andras@uni-sopron.hu
Hivatkozások:
[1] Antal O., Vadovics E. (2005): Zöld iroda kézikönyv, Környezettudatos Vállalatirányítási Egyesület, Budapest
[2] https://ourworldindata.org/grapher/annual-co2-emissions-per-country?tab=chart&country=~HUN
ugrás az oldal tetejéreSoproni Egyetem újabb előre lépése a THE Impact Rankings 2024 világrangsorolásban!
ugrás az oldal tetejéreSoproni Egyetem újabb előre lépése a THE Impact Rankings 2024 világrangsorolásban!
A Times Higher Education publikálta a 2024-es Impact Rankings rangsorát, ahol azokat az egyetemeket listázzák, amelyek több ENSZ Fenntartható Fejlődési Célkitűzés (SDG) teljesítésében is kiemelkedőek. Ezek az intézmények nemcsak az egyes részterületeken tűnnek ki, hanem az átfogó listában is a kiválósági szintet érik el a globális fenntarthatósághoz való hozzájárulásban. Azáltal, hogy számos SDG esetében járulnak hozzá a célok megvalósításához, a résztvevő egyetemek elkötelezettségükről is tanúbizonyságot tesznek a világ legsürgetőbb kihívásainak kezelése tekintetében, melyek a környezeti fenntarthatóság, a társadalmi inkluzivitás, a gazdasági növekedés és a célok megvalósítása érdekében szükséges partnerség.
2024-ben az átfogó Impact Rankings rangsorban a Soproni Egyetem hazai szinten a megosztott 4. helyet szerezte meg magának, valamint világ szinten nézve előre lépett: felkerült a 801-1000. helyezési sávba!
A 2024-es Impact Rankings a hatodik kiadás, mely rangsorolásban 125 ország 2152 egyeteme szerepel. A THE Impact Rankings lehetőséget ad arra, hogy rávilágítson a más (hagyományosnak mondható) rangsorokban nem szereplő intézményi tevékenységekre, melyek jelentős mértékben hozzájárulnak a jobb és fenntarthatóbb jövő eléréséhez.
Az összesített rangsort harmadik éve már az ausztrál Western Sydney Egyetem vezeti. A második helyen holtversenyben az Egyesült Királyságból a University of Manchester és az ausztrál University of Tasmania áll. A feltörekvő gazdaság legjobb intézménye idén is az Universiti Sains Malaysia, amely a tizennyolcadik helyen végzett. A legjobb 100-ban az Egyesült Királyság a legreprezentáltabb nemzet 25 intézménnyel, ezt Ausztrália követi 12-vel, majd Kanada 11-gyel.
Hazai viszonylatban a THE Impact Rankings 2024 listáján idén is 11 intézmény képviselteti magát a magyar egyetemek közül. A Soproni Egyetem ismét a teljes fenntarthatósági megvilágításban, vagyis mind a 17 SDG mentén bemutatta teljesítményét.
A Soproni Egyetem esetében az SDG-k vonatkozásában 179 indikátor esetén vizsgáltuk a hozzájárulás lehetőségeit, melyek alapján a jövőre nézve fejlesztési célkitűzéseket határoztunk meg. Az értékelésben az elért pontszámok alapján határozzák meg, azon egyetemek átfogó rangsorát, amelyek a legjobban teljesítik az alátámasztó adatokkal igazolt fenntartható fejlődési célokért tett erőfeszítéseiket. Az indikátorok alátámasztása mellett a módszer még további, az SDG-khez kapcsolódó tudománymetriai adatokkal (publikációk száma, idézettség stb.) is dolgozik.
A Soproni Egyetem hazai szinten 2024-ben:
1. helyezést tudhat magáénak az alábbi SDG-k vonatkozásában:
- világ szintű TOP200-as mezőny:
- SDG 15 - Szárazföldi ökoszisztémák védelme (világ 101-200. helyezési sáv, megosztott első hely)
- világ szintű TOP300-as mezőny:
- SDG 12 - Felelős fogyasztás és termelés (világ 201-300. helyezési sáv)
2. helyezést tudhat magáénak az alábbi SDG-k vonatkozásában:
- SDG 2 - Az éhezés megszüntetése (világ 301-400. helyezési sáv)
- SDG 13 - Fellépés az éghajlatváltozás ellen (világ 301-400. helyezési sáv)
- SDG 6 - Tiszta víz és alapvető köztisztaság (világ 401-600. helyezési sáv, megosztott második hely)
3. helyezést tudhat magáénak az alábbi SDG-k vonatkozásában:
- SDG 14 - Vizek, óceánok és tengerek védelme (világ 301-400. helyezési sáv)
- SDG 8 - Tisztességes munka és gazdasági növekedés (világ 401-600. helyezési sáv, megosztott harmadik hely)
- SDG 10 - Egyenlőtlenségek csökkentése (világ 601-800. helyezési sáv)
- SDG 1 - A szegénység felszámolása (világ 801-1000. helyezési sáv, megosztott harmadik hely)
- SDG 7 - Megfizethető és tiszta energia (világ 801+ helyezési sáv)
- SDG 5 - Nemek közötti egyenlőség (világ 1001+ helyezési sáv)
4. helyezést tudhat magáénak az alábbi SDG-k vonatkozásában:
- SDG 16 - Béke, igazság és erős intézmények (világ 601-800. helyezési sáv)
- SDG 11 - Fenntartható városok és közösségek (világ 601-800. helyezési sáv)
- SDG 9 - Ipar, innováció és infrastruktúra (világ 801-1000. helyezési sáv, megosztott negyedik hely)
5. helyezést tudhat magáénak az alábbi SDG vonatkozásában:
- SDG 4 - Minőségi oktatás (világ 1001-1500. helyezési sáv, megosztott ötödik hely)
- SDG 3 - Egészség és jóllét (világ 1001+ helyezési sáv, megosztott ötödik hely)
6. helyezést tudhat magáénak az alábbi SDG vonatkozásában:
- SDG 17 - Partnerség a célok eléréséért (világ 1001-1500 helyezési sáv, megosztott hatodik hely)
Az egyetemek kimagasló teljesítményét ismeri el a THE Impact Rankings rangsorolás, a fenntartható fejlődés számos dimenziójára vonatkozó kiterjedt befolyásuk alapján. Széleskörű kiválóságuk kiemeli a globális kihívások holisztikus megközelítésének fontosságát, és az akadémiai szféra kritikus szerepét a fenntartható változás előmozdításában.
A részletes lista itt érhető el: https://www.timeshighereducation.com/impactrankings
ugrás az oldal tetejére
Soproni Egyetem a QS Europe listáján újra a legjobbak között!
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Egyetem javítva tavalyi helyezésén, a hazai 11. helyen szerepel a Quacquarelli Symonds (QS) Europe 2025 régiós ranglistán. A hazai egyetemek közül 15 felsőoktatási intézmény került fel az európai listára, de a teljes európai résztvevői létszám már elérte a 684-et. A Kelet-Európai régióból 133 egyetem képviseltette magát, melyek között a 80. helyen található a Soproni Egyetem.
Az ETH Zürich Európa legjobb egyeteme, megelőzve az Imperial College London-t és az Oxfordi Egyetemet, amelyek a második, illetve a harmadik helyen állnak. A TOP 10-ben a Cambridge-i Egyetem, a UCL, az Edinburgh-i Egyetem, a Manchester-i Egyetem, a King's College London, az Université PSL és az EPFL – École polytechnique fédérale de Lausanne foglal helyet.
A QS értékelési rendszere különböző súlyokkal veszi figyelembe az akadémiai és alkalmazotti reputációt, a hallgatói létszámot, nemzetközi kutatási hálózatokban betöltött szerepet, a tudományos publikációk számát, az azokra kapott hivatkozásokat, a külföldi hallgatók létszámát, fogadott és kiküldött cserediákok arányát, a fenntarthatóságot és a végzettek tekintetében az elhelyezkedési lehetőségeket.
Az értékelési kritériumokon belül a legmagasabb pontszámot Soproni Egyetem a tudományos publikációkra történő hivatkozásokban érte el, hazai másodikként, de minden kritérium esetén az európai TOP 50%-ban pozícionálta magát! Ez különösen kimagasló eredmény, egy az 5000 fő alatti hallgatói létszámú, ún. kis méretű egyetem esetében.
A Soproni Egyetem a QS ranglistája mellett nagy hangsúlyt fektet a fenntarthatósági világranglistákra, ahol a legkiválóbbak közé tartozik, ilyen az UI GreenMetric vagy a THE Impact Rankings lista.
Prof. Dr. Fábián Attila, a Soproni Egyetem rektora szerint az európai egyetemek versenyében az idei eredmények is jól tükrözik a Soproni Egyetemen végzett innovatív és kimagasló munkát, ezért világ szinten is a folyamatos fejlődésre és a kiválóságra törekvő intézmények között tartják számon. A Soproni Egyetem az ökotechnológia Közép-európai innovációs központjává kíván válni, mint a világ egyik legfenntarthatóbb egyeteme.
ugrás az oldal tetejéreBiztonságos kerékpározás
ugrás az oldal tetejéreAlább összefoglásként összegyűjtöttünk néhány információt a biztonságos kerékpározással kapcsolatosan, melyet megtekinthetsz a poszteren. Jó tekerést Mindenkinek!
ugrás az oldal tetejéreTekerj velünk Selmecig! Bike to Selmec! - 2024
ugrás az oldal tetejére(For English description please scroll down!)
Jó szerencsét!
A Soproni Egyetem országosan meghirdeti „Tekerj velünk Selmecig!” kilométergyűjtésen alapuló programját. A kezdeményezéshez bármely hazai egyetem, bármely szakos egyetemi hallgatója, oktatója, kutatója vagy bármely alkalmazottja szabadon csatlakozhat, mindenki részvételét várjuk!
A régi selmeci Alma Materhez (ma Szlovákia, Selmecbánya; szlovákul Banská Štiavnica, németül Schemnitz, magyarul gyakran csak Selmec) még gyakran érkeztek gyalog a diákok, hogy megkezdhessék tanulmányaikat. Emlékük előtt tisztelegve, a tavalyi tanévben megrendeztük a „Sétálj velünk Selmecig!” versenyünket, ahol egy hónapig a gyaloglásé volt a főszerep.
2024-ben a gyaloglók mellett újra gondoltunk a kerékpárosokra is, így arra buzdítunk mindenkit, hogy 2024. szeptember 16. és október 16. között kerékpározzon minél többet a „Tekerj velünk Selmecig!” program keretén belül.
A programban való részvétel és regisztráció módja a következő:
- Telepítsen mobiltelefonjára vagy okoseszközére egy kerékpáros alkalmazást (pl. Strava, Cyclemeter vagy bármilyen más biciklis applikáció).
- Rögzítse a megtett kilométereit 2024. szeptember 16. és október 16. között.
- A program végén önbevallás útján töltse fel eredményét az alábbi regisztrációs felületen legkésőbb 2024. október 23-ig: https://forms.gle/fgWPdcxwaSbLy1Cz9 (ha a linkre kattintva esetleg nem jelenne meg az űrlap, másolja be a böngészőbe!)
A program végén, a legtöbb kilométert megtett résztvevők nyereményben részesülnek. A Nyerteseknek a nyeremény átvétele előtt alkalmazásukon keresztül igazolniuk kell az általuk beküldött táv valódiságát. Csak igazolt és életszerű esetben jár a megérdemelt nyeremény.
A programot a Soproni Egyetem a Zöld Egyetem Koncepciója és a Magyar Egyetemek Fenntarthatósági Platformjának (MEFP) országos kezdeményezéseinek keretein belül is meg hirdeti.
A részvétellel kapcsolatos kérdéseit itt teheti fel:
elekne.fodor.veronika@uni-sopron.hu
Eredményes részvételt kívánunk! Tekerj! Gyűjtsd a kilométereket! Nyerj!
-------
Good Luck!
The University of Sopron announces the ‘Bike to Selmec’ programme based on kilometers counting. All university students, lecturers and other participants can join this program!
Students often arrived at the old Alma Mater in Selmec on foot. In honor of their memory, in the last year we directed our ‘Stroll to Selmec’ program. However, this semester we are also thinking about cyclists. We encourage everyone to cycle as much as possible between September 16 and October 16, 2024 in the ‘Bike to Selmec!’ programme.
How to register and participate in the program:
- Install a bike application on your mobile phone or smart device (e.g. Strava, Cyclemeter or other application)
- Count your kilometers from September 16 to October 16, 2024
- Upload all your kilometers by self-declaration on the registration interface by October 23, 2024 at the latest (if clicking on the link does not open the form, copy it into the browser): https://forms.gle/fgWPdcxwaSbLy1Cz9
At the end of the program, participants who have covered the most kilometers will receive a prize (University of Sopron DRK backpack). Before receiving the prize, the Winners must verify the authenticity of the distance they submitted through their application. Only justified steps amounts will the granted with prizes.
The program is organized by the Green University Concept of the University of Sopron and the Sustainability Platform of Hungarian Universities initiatives.
More information here:
elekne.fodor.veronika@uni-sopron.hu
We wish you successful participation! Bike for your health, collect the kilometers and WIN!
Mit tehetsz Te a Zöld Egyetemért?
ugrás az oldal tetejéreMit tehetsz TE a Zöld Egyetemért?
A Soproni Egyetem elkötelezett minden olyan kezdeményezés iránt, amely a környezeti, gazdasági vagy társadalmi fenntarthatóságot szolgálja. Ezt az attitűdöt tükrözi az Egyetem egyént és természetet középpontba állító „Természetesen Veled!” jelmondata is. Az alábbiakban kigyűjtöttük azokat a legfontosabb lépéseket, amelyekkel Te is hozzájárulhatsz mindehhez.
- Vigyázz a Botanikus Kertre – ne szemetelj, tarts tiszteletben az élővilágot, őrizd meg a nyugalmát!
- Használd a kül-, és beltéri szelektív hulladékgyűjtő edényeket, hívd fel barátaid figyelmét is rá.
- Figyelj, hogy mit és hová kell dobni, kövesd a „Hova dobjam?” plakátok útmutatásait, így növelheted a körkörös és fenntartható gazdaság hatékonyságát.
- Sopronban az alumínium dobozt (energia italos, üdítős, sörös) a műanyag hulladékhoz kell dobni, amit a sárga szín jelöl a hulladékgyűjtőn. Másik lehetőség, ha REpont visszaváltási rendszerben helyezed el.
- Termelj kevesebb ételhulladékot, ha nem sikerül, akkor, ami biológiailag lebomlik (gyümölcs, zöldség, kávézacc) a biohulladék-gyűjtő edényekbe helyezd el (kivéve: csomagolás, főtt és zsíros részek), hogy le tudjuk komposztálni és felhasználhassuk a Botanikus kertben tápanyagként.
- Vásárolj hazai termékeket, fogyassz minél több idényzöldséget-gyümölcsöt.
- Palackos ásványvíz helyett válaszd a jó minőségű csapvizet (az Egyetem területén kültéri vízvételi pontok is megtalálhatóak) vagy házi készítésű szódát. Saját palackodban mindig magaddal is tudod vinni ezeket.
- Válaszd a zéró emissziós közlekedési módokat, mint például a kerékpározást vagy a gyaloglást.
- Használj kevesebb csomagolóanyagot, kerüld az egyszer használatos, eldobható termékeket, részesítsed előnyben az újrahasznosított, többszőr használhatókat (pl.: vászontáska, re-pohár).
- Légy része fenntarthatósági diákközösségeknek – irány a szakkollégium – építs kapcsolatokat, szerezz új ismereteket.
- Ismerd meg az ENSZ 17 fenntartható fejlődési célját (SDG-k), mindennapi tevékenységeid során tartsd szem előtt azokat, ezáltal is teszel a fenntarthatóságért.
Ha valamiben nem vagy biztos, kérdezz bátran, segíteni fogunk és így leszünk egy fenntartható és összetartó közösség, „Természetesen Veled” együtt!
ugrás az oldal tetejéreSoproni Egyetem a IV. Győri Klíma Expon
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kara is a IV. Győri Klíma Expo vendége volt 2024. október elején. Győr Megyei Jogú Város és társszervezői immáron negyedik alkalommal rendezték meg öko-tematikus kiállításukat a fenntarthatóság és klímavédelem jegyében. Az idei évben kiemelt témaként a GREEN DEAL – Európai Zöld Megállapodás szerepelt, az előadások, kerekasztal beszélgetések főleg a zero kibocsátás és klímasemlegesség elérésének kérdéseit járták körül. Az esemény fővédnöke dr. Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium Államtitkára volt.
Régiós szereplőként a Soproni Egyetem is képviseltette magát a győri Széchenyi István Egyetem és a veszprémi Pannon Egyetem mellett. A standon nemcsak az egyetem képzéseit ismerhették meg az érdeklődők, de a TAEG Zrt. jóvoltából különböző interaktív játékokkal is közelebb kerülhettek a természet világához.
ugrás az oldal tetejéreTekerj velünk Selmecig! Eredményhirdetés!
ugrás az oldal tetejéreLezárult a Soproni Egyetem „Tekerj velünk Selmecig!” kerékpáros programja
2024. október 15-én befejeződött a Soproni Egyetem által meghirdetett „Tekerj velünk Selmecig!” egy hónapig tartó kerékpáros kilométergyűjtés. Az országosan meghirdetett egyetemi program során külön öröm volt, hogy a kezdeményezéshez nemcsak egyetemi hallgatók, hanem oktató-kutató és egyéb munkakört betöltő kollégák is csatlakoztak. A legtöbb kilométert tekerő résztvevők eredményeit ellenőriztük, a hitelesítést követően pedig átadtuk nyereményüket.
A verseny 1. helyezettje Facskó Ferenc, a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kar Dékáni Hivatalának vezetője lett, aki a program időtartama alatt 444 km-t tekert, ami azt jelenti, hogy a Sopron-Selmec távolságot oda-vissza már egymaga is teljesítette. A második helyet Hajdu Balázs, a Soproni Egyetem faipari mérnök hallgatója szerezte meg, a harmadik leghosszabb távot pedig Balázs Pál egyetemi adjunktus tette meg, szintén a Soproni Egyetemről.
Köszönjük a részvételt mindenkinek, ezúton is gratulálunk a letekert kilométerekhez! További jó tekerést és aktív, egészséges mindennapokat kívánunk!
ugrás az oldal tetejére
Tartalomjegyzék Fel Következő