A szakmai gyakorlat megkezdésének előfeltételei, tudnivalók
ugrás az oldal tetejéreA szakmai gyakorlati helyet a képzési szakhoz illeszkedően kell megválasztani! Tehát a gyakorlóhelyen kapott feladatoknak ahhoz az ismeretanyaghoz kell kötődni, amely az egyetemi képzésének fókuszába tartozik.
A szakmai gyakorlat tantárgyat a mintatanterv szerint javasolt szemeszterben kell felvenni! Ez azt jelenti, hogy BSc képzés esetében legalább 165 teljesített kredittel kell rendelkezni, FOKSZ képzés esetén 75 teljesített kredittel.
Abban a szemeszterben kell teljesíteni a szakmai gyakorlatot és az előírt kötelező óraszámot, valamint leadni a beszámoló dolgozatot, amelyben felvette a szakmai gyakorlat tantárgyat.
FOKSZ képzésben a szakmai gyakorlóhelyhez kell kötődnie a záródolgozat témájának, így ezt is mérlegelje a szakmai gyakorlóhely megválasztásakor!
A vonatkozó jogszabály szerint a legalább 6 hetet elérő egybefüggő szakmai gyakorlat ideje alatt fizetés jár a hallgatóknak, amely legalább a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) hatvanöt százaléka. Ezt ne felejtse el már az első találkozás alkalmával tisztázni a gyakorlóhellyel!
A szakmai gyakorlatot a jogszabály szerint hallgatói munkaszerződéses jogviszony mellett végezhető, amelynek előfeltétele a cég és az egyetem között létrejött, a szakmai gyakorlati hely biztosítására szóló együttműködési megállapodás megkötése. Az együttműködési megállapodást az EGYETEM intézi, a hallgatói munkaszerződés megkötése a HALLGATÓ felelőssége!
Az egyetem számos releváns térségi vállalattal kötött már korábban együttműködési megállapodást. Ezen stratégiai partnercégek listája a Szakmai gyakorlat adott félévre vonatkozó TEAMS csoportban található. Ezeken felül bármely olyan gazdálkodó szervezetnél lehet szakmai gyakorlatot tölteni, amely megfelel az adott szak elvárásainak, és ahol megfelelő gyakorlati ismeretekre lehet szert tenni. A részletes előírásokat a Szabályzat tartalmazza!
A szakmai gyakorlat alatt egy egyetemi (úgynevezett belső) konzulens és egy céges (úgynevezett külső) konzulens segíti az előrehaladást. Közösen határozzák meg a gyakorlat szakmai tartalmát, amelyet a „Feladatkiírás” című dokumentumban már előzetesen rögzítenek, majd a gyakorlat végén külön-külön értékelik a teljesítményt. Javasoljuk a belső konzulenst már a szakmai gyakorlóhely keresésének kezdeti fázisában felkérni.
Mintatanterv szerinti kreditek teljesítése
Már teljesített kreditérték a szakmai gyakorlat megkezdésekor (tehát a vonatkozó mintatanterv szerinti kurzusokból legalább ennyi kredittel kell rendelkezni a gyakorlat megkezdésekor):
BSC: minimum 165 kredit.
FOKSZ: minimum 75 kredit.
A szakmai gyakorlat alatt párhuzamosan teljesíthet 15 kredit erejéig elmaradt krediteket, de ezt kérelmeznie kell a szakmai gyakorlat megkezdése előtt (Szakmai gyakorlat teljesítéséhez kapcsolódó kérelmek NEPTUN sablon). A kérelemben a CV-s kurzusokat is kérelmezni kell. Amennyiben valaki ezt nem veszi figyelembe, a szakmai gyakorlat teljesítését nem tudjuk elfogadni!
A szakmai gyakorlat kötelezően teljesítendő hossza
Nappali tagozaton: 560 munkaóra, napi 8 órás munkavégzéssel számolva 70 munkanap (részmunkaidő esetén arányosan számítandó a kötelező napok száma!). Korábbi munkatapasztalat elismertetése a szabályzatnak megfelelően lehetséges.
Levelező tagozaton: 240 munkaóra, napi 8 órás munkavégzéssel számolva 30 munkanap (részmunkaidő esetén arányosan számítandó a kötelező napok száma!). Korábbi munkatapasztalat elismertetése NEM lehetséges!
Turizmus–vendéglátás alapszakon két félév kötelező szakmai gyakorlatot kell teljesíteni!
Nemzetközi gazdálkodás alapszakon egy félév kötelező szakmai gyakorlat és egy félév nemzetközi tapasztalatszerzés teljesítendő! A szakon elvárt a szakmai gyakorlat nemzetközi környezetben való eltöltése. A nemzetközi tapasztalatszerzés félévben szakmai gyakorlat teljesíthető.
Amennyiben az adott félévben meghiúsul, vagy félbeszakad a szakmai gyakorlat, akkor a következő félévben újra fel kell venni a tárgyat.
Szakmai gyakorlat eltöltése munkaviszony nélkül
ugrás az oldal tetejéreEz a klasszikus szakmai gyakorlati eljárási rend, amikor a végzés előtt álló nappali tagozatos hallgató a kötelező szakmai gyakorlat idejére jelentkezik az adott céghez.
A gyakorlat megkezdése előtt a cégnek együttműködési keretmegállapodást kell kötnie az egyetemmel, amelyben a szakmai gyakorlat szervezésének szabályait és módját, valamint az időtartamát és az ott gyakorlatot teljesítő hallgatók nevét is rögzítik. Ezt az EGYETEM intézi.
Ezt követően hallgatói munkaszerződést kell kötnie a cégnek és Önnek, mielőtt megkezdi a gyakorlatot. Ezt jogszabály írja elő, fontos, hogy megtörténjen, enélkül nem kezdhető meg a munkavégzés. A Szabályzatban található egy az egyetem által javasolt (de nem előírt) hallgatói munkaszerződés sablon, abban látható, hogy mi vonatkozik a jogszabályok szerint a hallgatóra. Ebben rögzítésre kerül többek között a gyakorlat időtartama, a munkavégzés módja és a hallgatói munkabér is. A hallgatói munkaszerződés megkötése a HALLGATÓ felelőssége, de az egyetemnek NEM kell beadni.
Nagyon fontos az alábbi lépések PONTOS betartása, különben nem fogjuk tudni a jelentkezést elfogadni!
Ha 2024 tavaszán veszi fel a Szakmai gyakorlat tantárgyat, akkor az alábbi határidőkre kell figyelni:
Jelentkezési időszak: 2023. november 21. – 2024. január 12.
A kötelező óraszámok teljesítése és a szakmai gyakorlati beszámoló dolgozat leadása: 2024. május 21.
A jelentkezés során kitöltendő és benyújtandó dokumentumok
A szakmai gyakorlat megkezdése és lezárása előtt az alábbi dokumentumokat kell benyújtania, melyhez a sablonokat ITT találja. A sablonok megegyeznek a Szakmai gyakorlati szabályzat mellékleteivel.
- Jelentkezési lap (1. melléklet)
Töltse le a „Jelentkezési lap” című nyomtatványt és vegye fel a kapcsolatot a belső konzulenssel! Egyeztessen vele a tervezett szakmai gyakorlóhelyéről! Ne csak vele írattassa alá, hanem a szakfelelőssel is! - Befogadó nyilatkozat (2. melléklet)
A konzulens és szakfelelős által jóváhagyott szakmai gyakorlóhelyen, a leendő céges mentorával és/vagy a kapcsolattartójával töltesse ki a Befogadó nyilatkozatot. A Befogadó nyilatkozat a cég szándéknyilatkozata arra, hogy megköti az együttműködési megállapodást az egyetemmel, és a gyakorlat teljesítésének lehetőségét biztosítja. A külső konzulensnek szakirányú felsőfokú végzettséggel és releváns szakmai tapasztalattal kell rendelkeznie.
A nyilatkozatot célszerű 3 eredeti példányban kitölteni, melyből egyet a szakmai gyakorlati koordinátornak kell eljuttatni, egy példány a cégnél és egy a hallgatónál marad! - Feladatkiírás (3. melléklet)
A gyakorlatra az Egyetem kötelező feladatokat tűz ki a belső konzulens közreműködésével, melyet a hallgató a gyakorlóhely többi feladata mellett elvégez. A Feladatkiírás a szakmai gyakorlat egyik legfontosabb dokumentuma, ez garantálja a gyakorlat szakmai megfelelőségét és ez képezi az értékelés alapját is.
A Feladatkiírás három eredeti példányban készül, melyből egyet a szakmai gyakorlati koordinátornak kell eljuttatni, egy példány a cégnél és egy a hallgatónál marad! - Pártatlansági nyilatkozat (4. melléklet)
Itt arról kell nyilatkozni, hogy a külső konzulens, illetve a szakmai gyakorlat külső értékelője nem áll összeférhetetlenségben. - Kérelmek
Amennyiben kérelmet adott be, akkor a kérelmet és a kapott határozatot is kell mellékelni!
A jelentkezési dokumentumok leadása
A jelentkezés azzal zárul, hogy a hallgató a jelentkezési határidőn belül a teljes és kész dokumentációt feltölti. Az eredeti dokumentumokat meg kell őrizni, és a szakmai gyakorlat zárásakor, a beszámolóval együtt le kell adni!
A „Jelentkezés a gyakorlatra” című FORMS űrlap a TEAMS csoportban található.
A szakmai gyakorlat teljesítése és lezárása
A gyakorlatot a jelentkezés során megadott napon kell megkezdeni, egyeztetve a külső konzulenssel. A gyakorlati időszak alatt a külső konzulens és a belső konzulens által megszabott feladatokat kell elvégezni, és azokról munkanaplót kell vezetni heti bontásban. A munkanaplóban fel kell tüntetni az adott héten ledolgozott napok számát!
- Gyakorlóhelyi értékelés és leigazolás (5. melléklet)
A szakmai gyakorlat végén, de legkésőbb 2024. május 21-ig ki kell töltetni a külső konzulenssel az értékelő lapot, amely a beszámoló dolgozat részét képezi. A külső konzulens leigazolja a munkanapokat és jegyet ad. Lehetőség szerint elektronikus kitöltést kérünk a gyakorlatvezetőtől. Az értékelő lapot csak eredeti aláírt példányban fogadjuk el! - Munkanapló (7. melléklet)
A szakmai gyakorlat ideje alatt munkanaplót kell vezetnie, amibe heti szinten rögzíti az elvégzett feladatokat és a ledolgozott napokat. Ezt hetente el kell küldenie a konzulenseinek! A gyakorlat végén a lezárt munkanaplót nyomtassa ki, és írassa alá a külső konzulenssel, majd a belső konzulenssel is! A munkanapló a beszámoló dolgozat mellékletét képezi, eredeti aláírt példányban fogadjuk el! - Beszámoló dolgozat
Szintén a szakmai gyakorlat végén, de legkésőbb 2024. május 21-ig el kell készítenie és be kell adnia egy beszámoló dolgozatot, amit a „Szakmai beszámoló dolgozat formai és tartalmi előírásai” című dokumentum (Szakmai gyakolrati szabályzat, 9. melléklet) alapján kell megírni, majd a kész dolgozatot spirálozva, egy példányban az eredeti mellékletekkel együtt kell eljuttatni a megadott határidőig. A leadás helye a szakot gondozó intézet adminisztrátora. FIGYELEM! A jelentkezés során kitöltött eredeti aláírt dokumentumokat is csatolni kell! - Egyetemi mentori értékelés (6. melléklet)
A szakmai gyakorlat végén a belső konzulens is kitölt egy értékelő lapot, amely a beszámoló dolgozat részét képezi. A belső konzulens értékeli a beszámoló dolgozatot és jegyet ad. Amennyiben nem küldte el neki előzetesen a dolgozatot, úgy a koordinátor fogja az egyetemi konzulensnek a dolgozatot értékelésre átadni. Ez esetben az üres sablont kell befűzni a dolgozatba! - Hallgatói kérdőív
A szakmai gyakorlat zárásának utolsó mozzanata az alábbi értékelő kérdőív, amelyet legkésőbb 2024. május 21-ig kérünk kitöltve visszaküldeni.
A gyakorlatról kialakult véleménye fontos nekünk, kérjük, segítse ezzel a munkánkat, hogy visszajelzést ad a gyakorlóhelyről és a kurzusról.
Értékelő FORMS űrlap
Szakmai gyakorlat a jelenlegi munkahelyen
ugrás az oldal tetejéreJellemzően a levelezős hallgatókra vonatkozó szakmai gyakorlati eljárási rend, amikor a végzés előtt álló levelező tagozatos hallgató a kötelező szakmai gyakorlatot a munkahelyén tölti.
Ez abban az esetben lehetséges, amennyiben a munkahelye megfelel az adott szak képzési profiljának, illetve a Szabályzat vonatkozó előírásainak. Ezt a választott belső konzulens és szakfelelős tudja kérdéses esetben eldönteni.
A munkahelyét szakmai gyakorlatként akkor tudjuk beszámítani, ha:
- a szaknak megfelelő tevékenységet végez,
- munkaviszonya időtartama eléri a szakon előírt szakmai gyakorlat időtartamát, vagyis határozott idő esetén legalább a szakmai gyakorlat végéig szól.
A jelentkezést megelőzően a NEPTUN-ban kérelmezni kell a jelenlegi munkahely elfogadását (Szakmai gyakorlat teljesítéséhez kapcsolódó kérelem sablon), amelyhez mellékelni kell a munkaszerződést és a munkaköri leírást, vagy munkáltatói igazolást, amely alapján eldönthető a munkavégzés szakmai tartalma és a jogviszony megfelelő hossza.
A gyakorlat megkezdése előtt a cégnek együttműködési keretmegállapodást kell kötnie az egyetemmel, amelyben a szakmai gyakorlat szervezésének szabályait és módját, valamint az időtartamát és az ott gyakorlatot teljesítő hallgató nevét is rögzítik.
Ebben az esetben nem kell hallgatói munkaszerződést kötni a céggel, mivel van már munkaviszony.
Nagyon fontos az alábbi lépések PONTOS betartása, különben nem fogjuk tudni a jelentkezést elfogadni!
Ha 2024 tavaszán veszi fel a Szakmai gyakorlat tantárgyat, akkor az alábbi határidőkre kell figyelni:
Jelentkezési időszak: 2023. november 21. – 2024. január 12.
A kötelező óraszámok teljesítése és a szakmai gyakorlati beszámoló dolgozat leadása: 2024. május 21.
A jelentkezés során kitöltendő és benyújtandó dokumentumok
Miután a NEPTUN kérelme a jelenlegi munkahely elfogadására jóváhagyásra került, a szakmai gyakorlat megkezdése és lezárása előtt az alábbi dokumentumokat kell benyújtania, melyhez a sablonokat ITT találja. A sablonok megegyeznek a Szakmai gyakorlati szabályzat mellékleteivel.
- Jelentkezési lap (1. melléklet)
Töltse le a „Jelentkezési lap” című nyomtatványt és vegye fel a kapcsolatot a belső konzulenssel! Egyeztessen vele a tervezett szakmai gyakorlóhelyéről! Ne csak vele írattassa alá, hanem a szakfelelőssel is! - Befogadó nyilatkozat (2. melléklet)
A konzulens és szakfelelős által jóváhagyott szakmai gyakorlóhelyen, a leendő céges mentorával és/vagy a kapcsolattartójával töltesse ki a Befogadó nyilatkozatot. A Befogadó nyilatkozat a cég szándéknyilatkozata arra, hogy megköti az együttműködési megállapodást az egyetemmel, és a gyakorlat teljesítésének lehetőségét biztosítja. A külső konzulensnek szakirányú felsőfokú végzettséggel és releváns szakmai tapasztalattal kell rendelkeznie.
A nyilatkozatot célszerű 3 eredeti példányban kitölteni, melyből egyet a szakmai gyakorlati koordinátornak kell eljuttatni, egy példány a cégnél és egy a hallgatónál marad! - Feladatkiírás (3. melléklet)
A gyakorlatra az Egyetem kötelező feladatokat tűz ki a belső konzulens közreműködésével, melyet a hallgató a gyakorlóhely többi feladata mellett elvégez. A Feladatkiírás a szakmai gyakorlat egyik legfontosabb dokumentuma, ez garantálja a gyakorlat szakmai megfelelőségét és ez képezi az értékelés alapját is.
A Feladatkiírás három eredeti példányban készül, melyből egyet a szakmai gyakorlati koordinátornak kell eljuttatni, egy példány a cégnél és egy a hallgatónál marad! - Pártatlansági nyilatkozat (4. melléklet)
Itt arról kell nyilatkozni, hogy a külső konzulens, illetve a szakmai gyakorlat külső értékelője nem áll összeférhetetlenségben. - Kérelmek
Amennyiben kérelmet adott be, akkor a kérelmet és a kapott határozatot is kell mellékelni!
A jelentkezési dokumentumok leadása
A jelentkezés azzal zárul, hogy a hallgató a jelentkezési határidőn belül a teljes és kész dokumentációt feltölti. Az eredeti dokumentumokat meg kell őrizni, és a szakmai gyakorlat zárásakor, a beszámolóval együtt le kell adni!
A „Jelentkezés a gyakorlatra” című FORMS űrlap a TEAMS csoportban található.
A szakmai gyakorlat teljesítése és lezárása
A gyakorlatot a jelentkezés során megadott napon kell megkezdeni, egyeztetve a külső konzulenssel. A gyakorlati időszak alatt a külső konzulens és a belső konzulens által megszabott feladatokat kell elvégezni, és azokról munkanaplót kell vezetni heti bontásban. A munkanaplóban fel kell tüntetni az adott héten ledolgozott napok számát!
- Gyakorlóhelyi értékelés és leigazolás (5. melléklet)
A szakmai gyakorlat végén, de legkésőbb 2024. május 21-ig ki kell töltetni a külső konzulenssel az értékelő lapot, amely a beszámoló dolgozat részét képezi. A külső konzulens leigazolja a munkanapokat és jegyet ad. Lehetőség szerint elektronikus kitöltést kérünk a gyakorlatvezetőtől. Az értékelő lapot csak eredeti aláírt példányban fogadjuk el! - Munkanapló (7. melléklet)
A szakmai gyakorlat ideje alatt munkanaplót kell vezetnie, amibe heti szinten rögzíti az elvégzett feladatokat és a ledolgozott napokat. Ezt hetente el kell küldenie a konzulenseinek! A gyakorlat végén a lezárt munkanaplót nyomtassa ki, és írassa alá a külső konzulenssel, majd a belső konzulenssel is! A munkanapló a beszámoló dolgozat mellékletét képezi, eredeti aláírt példányban fogadjuk el! - Beszámoló dolgozat
Szintén a szakmai gyakorlat végén, de legkésőbb 2024. május 21-ig el kell készítenie és be kell adnia egy beszámoló dolgozatot, amit a „Szakmai beszámoló dolgozat formai és tartalmi előírásai” című dokumentum (Szakmai gyakolrati szabályzat, 9. melléklet) alapján kell megírni, majd a kész dolgozatot spirálozva, egy példányban az eredeti mellékletekkel együtt kell eljuttatni a megadott határidőig. A leadás helye a szakot gondozó intézet adminisztrátora. FIGYELEM! A jelentkezés során kitöltött eredeti aláírt dokumentumokat is csatolni kell! - Egyetemi mentori értékelés (6. melléklet)
A szakmai gyakorlat végén a belső konzulens is kitölt egy értékelő lapot, amely a beszámoló dolgozat részét képezi. A belső konzulens értékeli a beszámoló dolgozatot és jegyet ad. Amennyiben nem küldte el neki előzetesen a dolgozatot, úgy a koordinátor fogja az egyetemi konzulensnek a dolgozatot értékelésre átadni. Ez esetben az üres sablont kell befűzni a dolgozatba! - Hallgatói kérdőív
A szakmai gyakorlat zárásának utolsó mozzanata az alábbi értékelő kérdőív, amelyet legkésőbb 2024. május 21-ig kérünk kitöltve visszaküldeni.
A gyakorlatról kialakult véleménye fontos nekünk, kérjük, segítse ezzel a munkánkat, hogy visszajelzést ad a gyakorlóhelyről és a kurzusról.
Értékelő FORMS űrlap
Szakmai gyakorlati tudnivalók
ugrás az oldal tetejéreKarunk BSc és FOKSZ hallgatóinknak tanulmányaik záró félévében kötelező szakmai gyakorlatot kell teljesíteni. Ez a gyakorlat hozzájárul ahhoz, hogy az egyetemen megtanult elméleti és gyakorlati ismereteket valós munkahelyi környezetben elmélyítsék és további gyakorlati tudással egészítsék ki.
Jó lehetőség arra, hogy a hallgatók megfelelő szakmai gyakorlóhely választása és az ottani sikeres helytállást követően munkahelyre leljenek.
A szakmai gyakorlatra történő jelentkezésnek, és a kurzus teljesítésének több fontos előfeltétele van, így az alábbi összefoglalóval és leírással szeretnénk segítséget nyújtani. Kérjük, hogy ha a szakmai gyakorlati kurzus teljesítését fontolgatja, akkor az alábbiakat alaposan olvassa át, emellett tanulmányozza a Kari szakmai gyakorlati szabályzatot, és ha bizonytalan, tegye fel kérdéseidet a szakmai gyakorlati koordinátornál:
Bazsóné dr. Bertalan Laura
bertalan.laura@uni-sopron.hu
TEAMS csoport: Szakmai gyakorlat (FOKSZ/BSc)
Kérjük az Ön számára releváns opció szerint járjon el!
Tartalomjegyzék Fel Következő