Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat
Tartalmi elemek

EFOP-3.6.2-16-2017-00007 | Az intelligens, fenntartható és inkluzív társadalom fejlesztésének...

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.6.2-16-2017-00007

Az intelligens, fenntartható és inkluzív társadalom fejlesztésének aspektusai: társadalmi, technológiai, innovációs hálózatok a foglalkoztatásban és a digitális gazdaságban

A 21. század technológiai, informatikai, társadalmi változásai új kihívások elé állítják Európát, s ezen belül Magyarországot. Általánosan elterjedt, felismert összefüggés, hogy a technológiai, informatikai innováció fenntartható, versenyképes szervezeti/regionális/társadalmi kiaknázása a társadalmi/társas (social) innovációval interakcióban valósul meg, lehetőséget, egyben szűk keresztmetszetet is teremtve egymás számára. Éppen ebből következően kezeli központi kérdésként a Nemzeti Intelligens Szakosodási Stratégia a társadalmi innováció fejlesztésének kérdését.

A projekt adatai

Projekt címe: Az intelligens, fenntartható és inkluzív társadalom fejlesztésének aspektusai: társadalmi, technológiai, innovációs hálózatok a foglalkoztatásban és a digitális gazdaságban
A Projekt azonosító száma: EFOP-3.6.2-16-2017-00007
Kedvezményezett neve: Szegedi Tudományegyetem, konzorciumvezető; Budapesti Corvinus Egyetem, konzorciumi partner; Miskolci Egyetem, konzorciumi partner; Soproni Egyetem, konzorciumi partner
Szerződött támogatás összege: 1 493 174 709,-HUF (ebből Szegedi Tudományegyetem (SZE): 858 140 091 Ft; Budapesti Corvinus Egyetem (BCE): 166 665 314 Ft; Miskolci Egyetem (ME): 423 700 296 Ft; Soproni Egyetem (SOE): 44 669 008 Ft)
Támogatás mértéke: 100%
Projekt futamideje: 2017. július 1 - 2021. június 30.
A projekt szakmai vezetője: Prof. Dr. Fábián Attila
A kutatás vezetője: Prof. Dr. Szirmai Viktória
A projekt koordinátora: Hegedüs Judit

Részletes leírás

A projekt átfogó célja a hazai vagy tág értelemben vett kelet-európai innovációs mintázatok feltárása tanulási aspektusból, az európai tudományos hálózatokkal való kooperáció erősítése, új együttműködések fejlesztése, a jövőben kiemelkedő jelentőséggel bíró K+F területeken tudományos kapacitások erősítésével, fenntartható fejlesztésével. A projekt konkrét célja a társadalmi innováció szempontjából kritikus hazai és regionális társas tanulási mintázatok és tanulási defektusok azonosítása interdiszciplináris nézőpontból, különös tekintettel az informatikai innovációk humán és technológiai implementációs korlátainak oldására, az innovációk kiaknázási hatékonyságának fokozására. A technológiai és informatikai, valamint a társadalmi innováció összefonódottsága, a társadalmi rendszerek és szervezetek közötti interakció az egyes tudományterületeken folyamatosan kutatott kérdést jelent. Számtalan kutatás emelte fókuszába a technológia és az egyéni/társadalmi interakciók folyamatának feltárását a pszichológiától a jogtudományokon át az informatikai, matematikai, egészség-gazdaságtani, regionális versenyképességi, vagy marketingkutatásokig. Lényeges hiátusa e kutatásoknak, hogy többnyire azon kérdésekre szorítkoznak, melyek az adott diszciplína fogalom és módszertani eszközkészletével megragadhatóak, eredményei az adott kiindulási nézőpontokból értelmezhetőek.
A megvalósítandó szakmai program tekintetében lényeges, hogy multidiszciplináris nézőpontból tanulmányozzunk három, az egyének/szervezetek/társadalmak innovativitását alapjaiban érintő kérdést:

  1. Technológiai innovációk (mindenekelőtt a digitalizáció és az ipar 4.0) hatása a gazdálkodó szervezetekre, a foglalkoztatásra, a szükséges kompetenciákra: a ’80-as évek második felében gyökerező technológiai innovációs hullám mára átformálta a gazdasági, társadalmi viselkedést olyannyira, hogy az ipar 4.0-ban összegezhető, az ipari forradalom léptékeihez hasonlítható változásoknak lehetünk tanúi. Leegyszerűsítés ugyanakkor e folyamatot műszaki innovációk sorozataként szemlélni, hiszen a társadalom formálódásával interaktívan a gazdaság, a társadalmi vélekedés és a társadalmi viselkedés kölcsönhatásában formálódnak mind a jövő technológiai újításai, mind üzleti folyamatai. A kezdeményezett, hazai és nemzetközi partnerek együttműködésében megvalósítandó program e kérdés mentén három vizsgálandó területen; a társadalmi csoportok, a gazdálkodó szervezetek és az egyének szintjén folytat kutatásokat.
  2. A társadalmi innováció szervezetközi, hálózati dimenziói: a kutatási program második vetülete az informatikai, valamint a társadalmi innováció összefonódásának szervezetközi, illetve hálózati kérdéseit állítják középpontba, mint a digitalizáció és a globalizáció együttes eredményeként megerősödő, egyúttal önálló formáló erőként jelentkező innovációs jelenségeket. A szervezetközi, hálózati jelenségek rendkívül heterogén formában vannak jelen, melyek közül jelen kutatási program keretében a szervezetközi, a csoportközi és az államok közötti viszonyok interakciók szintje jelent fókuszált vizsgálati kérdést.
  3. Társadalmi innovációk szervezeti dimenziói: a technológiai, informatikai és társadalmi innováció összefonódásának harmadik vetületét a kutatási program keretében – a társadalmi folyamatokba ágyazott, illetve szervezetközi relációkban megjelenő vetületek mellett – a szervezeti vetületek jelentik. A 21. század radikálisan átformálódó keretei számos, szervezeti szinten értelmezhető kérdésre irányítják a figyelmet, így új típusú, a digitális társadalomra jellemző vállalkozások megjelenése, megerősödése, az immateriális tulajdon-fejlesztés menedzselése, az állam mint szervezetrendszer működésének radikális átalakulása. A kutatási program tervezett (szűken vett) eredményei elsősorban a társadalmi intézményrendszer szervezetei működtetéséhez, a gazdálkodó szervezetek innovativitásának menedzseléséhez, az egyének innovativitásának fejlesztéséhez, valamint az állami innováció fejlesztéséhez járulnak hozzá.

A program eredményei és tervezett aktivitásai ezen túl hozzájárulnak a konzorciumi partnerek H2020-as aktivitásának fokozásához, a résztvevő intézmények K+F menedzsmentjének fejlesztéséhez, fiatal kutatók szakmai kompetenciáinak bővítéséhez, megtartásukhoz, a Kárpát-medencei és európai hálózati együttműködések értékének növeléséhez.


efop_kehop_ginop_vp.png

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.4.3-16-2016-00022 | QUALITAS Minőségi felsőoktatás-fejlesztés...

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.4.3-16-2016-00022

„QUALITAS” Minőségi felsőoktatás fejlesztés Sopronban, Szombathelyen és Tatán

A projekt megvalósításban négy soproni és három szombathelyi munkacsoport vesz részt. Az egyes munkacsoportok a felsőoktatásba bekerülést, a bennmaradást, a képzési szerkezet és a tantervi háló átalakítását, oktatás szervezés fejlesztését, a nemzetköziesedést, és a tati képzőhelyen a Csecsemő és kisgyermek képzést valósítják meg.

A projekt adatai

Projekt címe: „QUALITAS” Minőségi felsőoktatás fejlesztés Sopronban, Szombathelyen, és Tatán
A Projekt azonosító száma: EFOP-3.4.3-16-2016-00022
Kedvezményezett neve: Soproni Egyetem, konzorciális partner: Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE).
Támogatás összege: 1 386 678 449,- HUF (ebből Soproni Egyetemre jutó rész: 889 717 186,- HUF, ELTE-re jutó rész: 496 961 263,- HUF)
Támogatás mértéke: 100%
Projekt futamideje: 2017. június 01 – 2021. december 31.
A projekt szakmai vezetője: Dr. Katona György
A projekt projektmenedzsere: Timár Andrea
A projekt pénzügyi vezetője: Huber Hedvig

Részletes leírás

A projekt megvalósításban négy soproni és három szombathelyi munkacsoport vesz részt. Az egyes munkacsoportok a felsőoktatásba bekerülést, a bennmaradást, a képzési szerkezet és a tantervi háló átalakítását, oktatás szervezés fejlesztését, a nemzetköziesedést, és a tati képzőhelyen a Csecsemő és kisgyermek képzést valósítják meg.

1. munkacsoport céljainak meghatározása:

A munkacsoport számos célt fogalmazott meg azért, hogy segítse a bekerülést és a bennmaradást a Benedek Elek Pedagógiai Kar, az Erdőmérnöki Kar, a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar és a Simonyi Károly Műszaki, Faanyagtudományi és Művészeti Kar szakjain.

  • Olyan mentori, tanulástámogatási és egyéb programok, szolgáltatások kidolgozása, bevezetése és működtetése, amelyek elősegítik a hallgatók bekerülését és bennmaradását, a sikeres diplomaszerzést szakjainkon.
  • A felsőoktatásban való bennmaradást elősegítő felzárkóztató, kiegészítő programok az informatikai, műszaki, mérnöki és művészeti szakokon.
  • Egész életen át tartó tanulás körébe tartó át és továbbképzések kidolgozása és kiajánlása a gazdálkodás- és szervezéstudományokhoz kapcsolódó területeken.

2. munkacsoport céljainak meghatározása:

A munkacsoport célja a képzési szerkezet és tantervi háló átalakításának, az oktatásszervezés fejlesztésének elősegítése.
A különböző tudományterületeken kiemelt feladat a tantervi háló gyakorlat- és hallgatói munkavégzés központú átalakítása az új KKK-nak megfelelően. Ehhez szükséges olyan oktatási módszertan és tartalomfejlesztés, valamint tanulást támogató szolgáltatások bevezetése, amelyek megfelelnek a hallgatói és munkaadói igényeknek. Célunk a gyakorlatorientált képzés fejlesztése e-learning tananyagok kidolgozásával, a vállalkozói környezet igényeihez igazodó oktatási tartalom és módszertan kialakítása, gazdasági szereplők bevonása a képzésbe. Az oktatás fejlesztés kiemelt szempontjai:

  • probléma alapú oktatási megközelítés
  • team-munkára nevelés
  • aktív tanulás, interaktivitás
  • inkább coach, mint tanári szerep elsajátítása az oktatóknak
  • vállalkozói szemléletmód fejlesztése
  • ipari szakemberek bevonása.

3. munkacsoport céljainak meghatározása:

Az LKK a nemzetköziesítési folyamatnak két alapvető irányát tartja fontosnak meghatározni:

  • a meglévő kapcsolataink működtetésével és felfuttatásával további tevékenységbővülés és hallgatói létszámnövekedés érhető el, azaz a nemzetköziesedés mélysége növelhető,
  • az új képzési és tudományos együttműködések további lehetőséget nyújtanak új hallgatói és kutatási piacok felé, amelyek a horizontális fejlődést biztosíthatják.

A nemzetköziesítésben részt vevők célja az LKK határon túli kapcsolati hálójának fejlesztése, amelybe beleértik a külföldről érkező hallgatók és oktatók számának növelését, a közösen művelt tudományterületek mennyiségi és minőségi bővítését és a közös képzések számának emelését. A Simonyi Károly Kar nemzetköziesítési tevékenységének legfőbb céljai a kar képzéseinek bekapcsolása az európai és nemzetközi felsőoktatási hálózataiba, a kar angol nyelvű képzéseinek népszerűsítése a nemzetközi hallgatók számának növelése érdekében, a meglévő és az indítani kívánt angol nyelvű képzések minőségének javítása új tananyagok fejlesztésével, közös képzési programok kidolgozása az Európai Felsőoktatási Térségben található hasonló szakokat koordináló felsőoktatási intézményekkel a közös diplomák kiadásának feltételeinek megteremtésével, faipari alap- és mesterszakok kialakítása határon túli felsőoktatási intézménnyel.

A Benedek Elek Pedagógiai Kar nemzetköziesítési tevékenységének alapvető célja az Európai Uniós/EGT és Kárpát-medencei meglévő kapcsolatok megerősítése, új kapcsolatok kialakítása. Lehetővé kívánjuk tenni, hogy a BPK oktatói és hallgatói megismerhessék a nemzetközi partner egyetemek legújabb kutatási eredményeit, tudományos vívmányait és gyakorlati képzési tapasztalatait. Az Erdőmérnöki Kar arra törekszik nemzetköziesítési programjában, hogy több partnerintézménnyel együtt közös kurzusokat alakítson ki, melyek tananyagát közös munkával dolgozza ki. Karunk ismertségének növelését is szeretnénk elérni, idegen nyelvű marketing anyagok készítésével és terjesztésével. Az EMK hallgatói számára külföldi tapasztalat szerzése, külföldi hallgatók rövid vagy hosszú távú oktatása Sopronban. Vendégoktatók, vendégkutatók meghívása, a kar oktatói és kutatói számára nemzetközi szereplési lehetőség támogatása. Hozzáférés nemzetközi adatbázisokhoz. Nemzetközi tapasztalatok megosztása. Adminisztratív személyzet nemzetközi tapasztalatainak megalapozása, kiszélesítése.

4. munkacsoport céljainak meghatározása:

A munkacsoport célja a Komárom-Esztergom megyében és vonzáskörzetében élő, az iskolás kor előtti napközbeni ellátásában dolgozó illetve dolgozni szándékozó személyek Csecsemő- és kisgyermeknevelő képzésbe való bekerülésének és a bent maradásának segítése. A Csecsemő- és kisgyermeknevelő alapképzési szak képzési tartalmának fejlesztése, a korszerű ismeretelsajátítási eszközök megjelenítése a képzésben. A Tata városában létesítendő Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ oktatási portfóliójának kialakítása, a térség munkaerő-piaci igényét figyelembe véve, kiemelten a kisgyermekneveléshez kapcsolódó képzéseket. További cél a gyakorlati képzésben résztvevő kisgyermeknevelők és óvodapedagógusok mentori (tereptanári) képzése, ami által képessé válnak a gyakorlati képzésen rájuk bízott hallgatók számára az ismeretek átadására.

5-6-7. munkacsoport céljainak meghatározása:

  1. Az IFT Savaria Egyetemi Központra vonatkozó, valamint az EFOP 3.4.3. általános stratégiai célkitűzéseinek megfelelően egy olyan felsőoktatási rendszer létrehozása Szombathelyen, amiben a fejlesztések eredményeképpen mind a hallgatók, mind az oktatók, mind az intézmény, emelkedő teljesítménnyel képes reagálni a munkaerő-piaci kihívásokra és a nemzetközi elvárásokra.
  2. A Savaria Egyetemi Központ és a gazdaság - beleértve a potenciális munkavállalók készségeit és képességeit meghatározó közoktatást is -, igényei közötti összhang erősítése, amely biztosíthatja a gazdaság megfelelő munkaerő-ellátását, és a végzettek megfelelő elhelyezkedését.
  3. Az oktatói-kutatói tevékenység minőségének emelése a Savaria Egyetemi Központban az oktatói munka minőségbiztosítási rendszere alapján.
  4. Az ENSZ fenntartható fejlődést szolgáló javaslatainak képzésekbe történő beépítése a Savaria Egyetemi Központ képzéseibe.

efop_kehop_ginop_vp.png

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.4.4-16-2017-00027 | A Soproni Egyetem képzéseinek a népszerűsítése...

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.4.4-16-2017-00027

A Soproni Egyetem képzéseinek a népszerűsítése és a MATEMI program bevezetése

A projekt adatai

Projekt címe: A Soproni Egyetem képzéseinek népszerűsítése, a MATEMI program bevezetése
A Projekt azonosító száma: EFOP-3.4.4-16-2017-00027
Kedvezményezett neve: Soproni Egyetem
Szerződött támogatás összege: Szerződött támogatás összege: 137 610 851,- HUF (ebből Soproni Egyetemre jutó rész: 122 636 131,- HUF)
Támogatás mértéke: 100%
Projekt futamideje: 2017.06.01 - 2020.04.30
A projekt szakmai vezetője: Tatai Sándor
A projekt projektmenedzsere: Dr. Tóth Zsolt György
A projekt pénzügyi vezetője: Huber Hedvig

Részletes leírás

A projekt szakterülete a felsőoktatásba való bekerülést elősegítő készségfejlesztő és kommunikációs programok megvalósítása, valamint az MTMI szakok népszerűsítése a felsőoktatásban. Átfogó célja a felsőoktatásba való bekerülés fokozása, ezáltal a felsőfokú képzettségi szint növelése, a hátrányos földrajzi, társadalmi, gazdasági helyzetből származó fiatalok képzettségi szintjének javítása, és a felsőfokú végzettséghez történő jutásuk elősegítése, különösen a jelenleg általuk alulreprezentált szakokon, a matematikai, természettudományi, informatikai, műszaki (MTMI / STEM) szakokra való jelentkezés fokozása.


efop_kehop_ginop_vp.png

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.5.1-16-2017-00012 | Felsőfokú duális képzések fejlesztése a Nyugat-magyarországi peremvidéken

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.5.1-16-2017-00012

Felsőfokú duális képzések fejlesztése a Nyugat-magyarországi peremvidéken

A projekt adatai

Projekt címe: Felsőfokú duális képzések fejlesztése a Nyugat-magyarországi peremvidéken
A Projekt azonosító száma: EFOP-3.5.1-16-2017-00012
Kedvezményezett neve: Soproni Egyetem, konzorciális partner: Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE)
Szerződött támogatás összege: 357.830.677,- HUF (ebből Soproni Egyetemre jutó rész: 221.676.097,- HUF, ELTE-re jutó rész: 136.154.580,- HUF)
Támogatás mértéke: 100%
Projekt futamideje: 2017. június 01 – 2021. június 29.
A projekt szakmai vezetője: Dr. Németh Gábor
A projekt projektmenedzsere: Szabó Csilla
A projekt pénzügyi vezetője: Varga Anett

Részletes leírás

A Soproni Egyetem és az ELTE konzorciális együttműködésében, az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében összesen 357,8 millió forint értékű vissza nem térítendő európai uniós támogatást fordít összesen hét alapképzési szak duális képzésének fejlesztésére.

Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program „EFOP-3.5.1-16-2017-00012 – Felsőfokú duális képzések fejlesztése a Nyugat-magyarországi peremvidéken” című projekt célja az oktatási és képzési rendszerek munkaerő-piaci igényekhez való igazodásának javítása, a tanulásból a munkába történő átmenet megkönnyítése, felkészítés a céges, partnerszervezeti környezetben való munkavégzésre, és ezzel összefüggésben a szakmai oktatás és a képzési rendszerek megerősítése, a duális képzés adta lehetőségek segítségével. A konzorciumvezető Soproni Egyetem részéről több általános cél is szerepelt úgy, mint:

  • Olyan differenciált és komplex intézményi oktatási rendszer fejlesztése és működtetése, amelyek közép-, és hosszútávon szolgálják a térség - és a faipari képzés esetén az ország - gazdasági fejlődését, iparfejlesztési stratégiák megvalósítását a gyakorlatorinetált (munkaerő) képzéseken keresztül.
  • Gyakorlatorinetált képzések fejlesztése a vállalati igényeknek megfelelően, a képzési színvonal növekedés céljából.
  • A duális képzéseken keresztül, szoros együttműködések kialakítása az ipari vállalatokkal.
  • Vállalati-oktatási kompetenciák fejlesztése (pl.: vállalati mentorok esetében).
  • A felsőfokú végzettségűek iránti igények alapján a munkaerőhiány enyhítése, a piacképes végzettséggel rendelkezők számának növelése.

Projekt zárás

2021-ben a projektet sikeresen zártuk.

Jelentősebb eredményeket a Soproni Egyetem részéről (a többi eredmény és az eredmények részletezése a záró szakmai beszámolóban tekinthető meg):

  • Duális képzések tartalmának kialakítását, megfelelő szintre történő fejlesztését sikeresen elvégeztük. Új elem – mely a projekttervben nem került feltüntetésre - a pályázatunkban, hogy négy mesterképzés (faipari MSc., pénzügy MA, számvitel MA, vállalkozásfeljesztési MA) esetén is megteremtettük a duális képzés feltételeit. Összesen eddig, tehát 5 alapképzési szak és 4 mesterképzési szak duális képzésének fejlesztési tevekénységet végeztük el.
  • Kialakítottuk a hallgatók monitoring és teljesítményértékelési rendszerét, melynek bevezetése is megtörtént. Félévenként ennek mentén történik a minőség-ellenőrzés.
  • Az egyes szakok esetében megtörténtek a szükséges kompetenciák meghatározása, azok vállalati felmérése. Az így szerzett információkat, reális vállalati igényeket az egyetemi, illetve a vállalatokkal közös tantervekbe, képzési programokba építettük be.
  • 11 fő vállalati szakember vett részt oktatóként az egyetemi képzési időszakban, melynek bővítését azóta is folyamatosan végezzük.
  • Egyetemünkön a duális képzésekkel összefüggő feladatok koordinálásra létrehoztuk az Egyetemi Duális képzési Tanácsot, mely azóta is ellátja a Működési Rendjében meghatározott feladatait.
  • 64 fő hallgató lépett be a duális képzésbe 2017-ben 16 fő, 2018-ban 24 fő, 2019-ben 9 fő, 2020-ban 5 fő és 2021-ben 10 fő kezdte meg eddig tanulmányait a fejlesztéssel érintett szakokon.
  • 55 együttműködési megállapodást kötöttünk partnerszervezet bevonása céljából. Ha egy cég esetében több szaknál külön-külön vannak megállapodásaink, akkor azokat külön-külön vettük számításba. Ha az egyezőségeket figyelembe vesszük, akkor elmondható, hogy 48 különböző partner vállalatunk van jelenleg. Ezen partnerszervezetek közül jelenleg 28 vállalat foglalkoztat, illetve foglalkoztatott már (hallgatói kilépések történtek) hallgatót. Az új megállapodásaink nagyrésze határozatlan idejű, így a további években is számíthatunk a vállalatok többségére.
  • A http://dualis.uni-sopron.hu felületen létrehoztunk egy jól működő, duális képzésekkel összefüggő információkat tartalmazó felületet. Az információk bővítését, aktualizálását folyamatosan végezzük. Kötelező arculati elemeket elhelyeztük.
  • Számos fórumon, rendezvényen népszerűsítettük a duális képzéseinket.
  • A duális képzésben is jelen lévő lemorzsolódást az erre irányuló tevékenységeinkkel megpróbáltuk mérsékelni – hallgatói beszámoló fórumok szervezésével, nyelvi képzés biztosításával, egyéni konzultációs lehetőségek nyújtásával, folyamatos mentorálással és monitoring rendszer segítségével. Kidolgoztuk a Képzők képzése mentorprogram tematikáját és szakmai tartalmát, és sikeres rendezvényt valósítottunk meg 2018. november 15-16-dikán. 2019. március 27-én szakmai nap keretében 3 témakörben tartottunk képzést az egyetemi oktatóknak, igazodva a duális alapképzések szakterületeihez, menedzsment, pénzügyi és turisztikai területen. 2019. november 21.-én 75 fő részvételével zajlott a „Hatékony felsőfokú duális képzési rendszer működésének feltételei a műszaki és gazdasági szakokon” című konferenciával egybekötött „képzők képzése programunk”. A fenti képzéseken 166-an vettek részt, és 92 százalékuk sikerrel teljesített.
  • Vállalati szakembereket vontuk be mind az oktatók továbbképzésébe, mind pedig a hallgatók képzésébe.
  • Vállalati szakemberek és egyetemi oktatók közösen 11 duális tananyagot fejlesztettek, melyek felhasználása jelenleg is folyamatos.
  • 2017-től induló évfolyamokat figyelembe véve 2021 októberéig 14 fő duálisos hallgató fejezte be sikeresen tanulmányait és a vállalati gyakorlatát.
  • Informatikai háttérrendszer fejlesztését is végrehajtottuk. Ennek keretében egy 20 fős és egy 12+1 fős számítógép termet szereltünk fel a korszerű gazdasági és műszaki oktatás megvalósítása végett. A működtetéshez, oktatáshoz, beiskolázáshoz szükséges laptopokkal, egyéb informatikai háttérendszer fejlesztésével pedig az oktatói, hallgatói munkát segítettük.

A konzorciumi partner (Eötvös Loránd Tudományegyetem Savaria Egyetemi Központja) szakmai tartalmának bemutatása ezen a linken érhető el: https://sek.elte.hu/content/efop-3-5-1-16-2017-00012.t.1669

 


efop_kehop_ginop_vp.png

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.6.1-16-2016-00018 | A felsőoktatási rendszer K+F+I szerepvállalásának növelése...

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.6.1-16-2016-00018

A felsőoktatási rendszer K+F+I szerepvállalásának növelése intelligens szakosodás által Sopronban és Szombathelyen

Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében megvalósuló projekt célja az intézményi kutatás-fejlesztési és innovációs fókusz erősítése, a tudományos kutatói utánpótlás feltételrendszerének javítása és a tudományos produktivitás növelése, valamint a vállalatok és más kutatóhelyek és az egyetemek közötti kapcsolatok megerősítése.

A projekt adatai

Projekt címe: A felsőoktatási rendszer K+F+I szerepvállalásának növelése intelligens szakosodás által Sopronban és Szombathelyen
A Projekt azonosító száma: EFOP-3.6.1-16-2016-00018
Kedvezményezett neve: Soproni Egyetem, konzorciális partner: Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE)
Szerződött támogatás összege: 1.165.979.596,- HUF (ebből Soproni Egyetemre jutó rész: 639.632.917,- HUF, ELTE-re jutó rész: 526.346.679,- HUF)
Támogatás mértéke: 100%
Projekt futamideje: 2017. január 01. – 2021. december 31.
A projekt szakmai vezetője: Dr. Borza Sándor
A projekt projektmenedzsere: Dr. Walter Katalin
A projekt pénzügyi vezetője: Kocsisné Lengyel Judit

 


efop_kehop_ginop_vp.png

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.6.2-16-2017-00010 | RING2017

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.6.2-16-2017-00010

RING2017 Fenntartható Nyersanyag-gazdálkodási Tematikus Hálózat

Magyarország térképére tekintve, Miskolc – Szeged – Pécs – Sopron érintésével olyan „gyűrű” rajzolható, amely körbeöleli az országot. Mind a négy kiragadott város a régiójának központja, és mind a négy városban az országon is túlmutató hírű egyetem található. Kézenfekvő volt a gondolat, hogy a gyűrűben lévő intézmények egymással együttműködve („szövetségben”) tematikus kutatói hálózatot hozzanak létre a fenntartható nyersanyag-gazdálkodás területén.

A projekt adatai

Projekt címe: RING2017 Fenntartható Nyersanyag-gazdálkodási Tematikus Hálózat
A Projekt azonosító száma: EFOP-3.6.2-16-2017-00010
Kedvezményezett neve: Miskolci Egyetem, Szegedi Tudományegyetem, Pécsi Tudományegyetem, Soproni Egyetem
Szerződött támogatás összege: Szerződött támogatás összege: 1.382.547.590,- HUF (ebből Soproni Egyetemre jutó rész: 327.417.122,-HUF, Miskolci Egyetem: 402.363.194,-HUF, Szegedi Tudományegyetem: 325.020.025,-HUF, Pécsi Tudományegyetem: 327.747.249,-HUF)
Projekt futamideje: 2017. július 01. - 2020. szeptember 28.
A projekt szakmai vezetője: Dr. habil Czupy Imre
A projekt projektmenedzsere: Dr. Pásztory Zoltán
A projekt pénzügyi vezetője: Varga-Illyés Virág

Részletes leírás

Magyarország térképére tekintve, Miskolc – Szeged – Pécs – Sopron érintésével olyan „gyűrű” rajzolható, amely körbeöleli az országot. Mind a négy kiragadott város a régiójának központja, és mind a négy városban az országon is túlmutató hírű egyetem található. Kézenfekvő volt a gondolat, hogy a gyűrűben lévő intézmények egymással együttműködve („szövetségben”) tematikus kutatói hálózatot hozzanak létre a fenntartható nyersanyag-gazdálkodás területén. A kutatási együttműködés fókuszáltan a nyersanyag-gazdálkodás speciális területein, elsősorban másodnyersanyagok (hulladékok és maradékanyagok) hasznosítása mentén, környezetipari és energetikai alkalmazások fejlesztésére szerveződött. A projekt stratégiai és konkrét operatív céljait az alábbi három fő tevékenység (pillér) keretein belül kívánják a partnerek megvalósítani: I. a fókuszterületeken definiált intézmények közötti összefonódó kutatási sejtek létrehozása, II. Networking Team kialakítása, III. tematikus International Project Week (IPW) rendezvények szervezése.


efop_kehop_ginop_vp.png

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.6.2-16-2017-00018 | Termeljünk együtt a természettel

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.6.2-16-2017-00018

Termeljünk együtt a természettel - az agrárerdészet, mint új kitörési lehetőség (Agrárerdészet)

Az agrár-erdészeti rendszerek alapvetően olyan gazdálkodási rendszerek, amelyekben a fás vegetáció és mezőgazdasági kultúrák termesztése, illetve az állattartás időben vagy térben egymáshoz illesztett módon történik. A Világ Agrár-erdészeti Központ (ICRAF) közel 30 éve folytat kutatásokat, az agrár-erdészet széles palettáján. A projekt az agrár-erdészeti rendszerek hazai adaptációját segíti.

A projekt adatai

Projekt címe: Termeljünk együtt a természettel - az agrárerdészet, mint új kitörési lehetőség
A Projekt azonosító száma: EFOP-3.6.2-16-2017-00018
Kedvezményezett neve: : Soproni Egyetem, konzorcium vezető; Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, konzorciumi partner; Dunaújvárosi Egyetem, konzorciumi partner
Szerződött támogatás összege: 979.028.143,-HUF (ebből Soproni Egyetem (SOE): 419.995.925,-HUF; Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE): 369.402.487,-HUF; Dunaújvárosi Egyetem (DE): 189.629.731,-HUF)
Támogatás mértéke: 100%
Projekt futamideje: Projekt futamideje: 2017. szeptember 1. - 2021. augusztus 31.
A projekt szakmai vezetője: Dr. habil. Rétfalvi Tamás phd
A projekt projektmenedzsere: Novotni Adrienn
A projekt pénzügyi vezetője: Grebenár Bernadett

Részletes leírás

A mai hazai mező- és erdőgazdálkodásban szinte ismeretlen az agrár-erdészet fogalma, illetve a hazai szántóföldi agrár-erdészeti ültetvények száma sem ismert, csak kevés tapasztalat áll rendelkezésre az ültetvények üzemeltetésére vonatkozó hazai gyakorlatról. Az AGFORWARD projekt eredményei szerint a gazdálkodók számára nagy kihívást jelent a monokultúrákkal szemben jóval összetettebb agrár-erdészeti rendszerek üzemeltetése, a kapcsolódó technológiai kérdések megoldása. A kutatási tevékenység során olyan komplex ismeretek birtokába jutunk, amelyek hozzájárulnak a fenntartható mezőgazdálkodás megalapozásához, a jövő nemzedékek számára is elfogadható agrár termelési formák kialakításához, a fogalmak tisztázáshoz. A projekt által kijelölt probléma vizsgálata és ezáltal a célkitűzései hazánkban teljesen újszerűek és hiánypótlónak tekinthetők. A projektben szereplő konzorciumi partnerek kutatási területei közötti kapcsolatot az agrárerdészet tématerülete jól lefedi, lehetőséget biztosít az egyes intézményekben meglévő kutatási potenciálok szinergista összefogására. A projekt tevékenysége 3 alappilléren nyugszik: (1) hálózatosodás, nemzetközi kapcsolatok (2) agrár-erdészeti alapkutatás (3) kutatásmenedzsment. Az alapkutatási tevékenység 5 témakör köré szerveződik: (1) agrárerdészet ökológiai potenciál vizsgálata, (2) agrárerdészet vadgazdálkodási hasznosítása, (3) agrárerdészetből származó faanyag minőség vizsgálata, (4) agrárerdészetben előállított lágyszárú növények hasznosítási lehetőségei, (5) agrárerdészeti alapanyagtermelés ökonómiai és társadalmi hatásai. Alapvető cél, az alapkutatások nemzetközi beágyazottságának növeléséhez a H2020-ban és az európai kutatási hálózatokban. Projektünk a kiváló tudomány pilléren a következő H2020 tématerületekhez illeszthető: fenntartható mezőgazdaság és erdőgazdálkodás, belvíz hasznosítási célú kutatás, éghajlatváltozás, környezetvédelem, erőforráshatékonyság és nyersanyagok. A nemzetközi projektekben való részvétel a jelen projektben megvalósuló kutatási infrastruktúra kapacitásának szervezetek közötti összehangolásával, kiegészítésével, illetve a kapcsolódó kutatásmenedzsment kapacitások fejlesztése által valósulhat meg. A már meglévő, korábbi pályázati forrásokból beszerzett eszközök fejlesztésével, illetve a jelentős – a kutatói utánpótlást biztosító – fiatal kutatói és hallgatói humán erőforrás fejlesztéssel biztosított a pályázati program célkitűzések teljesítése. A konzorciumi partnerek a Soproni Egyetem, Dunaújvárosi Egyetem és Kaposvári Egyetem. A hálózatosodás elvének megfelelően a projekt tématerületeinek, illetve a projektben vállalt kutatási feladatok kialakításánál figyelembe vettük a konzorciumi partnerintézmények meglévő kutatási infrastruktúráját, jelenleg is futó kutatási projekteket. A tevékenységeket úgy szerveztük, hogy a lehető legnagyobb átfedés legyen a partnerintézményekben azonos tématerületeken kutatók között. Ennek célja, hogy a meglévő infrastruktúra, tudás és tapasztalat a legnagyobb mértékben összpontosuljon, és ennek megfelelően hasznosuljon H2020 projektek megvalósulásán keresztül. A konzorciumi partnerek nemzetközi kapcsolatainak megismerésén keresztül generálódnak újabb ötletek és elképzelések, nemzetközi projektek. A projekt megvalósítás időszaka: 2017.09.01-2021.08.31. A teljes költségvetés összege: 979.028.143 HUF.


efop_kehop_ginop_vp.png

ugrás az oldal tetejére


Tartalomjegyzék Fel Következő