Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat
Tartalmi elemek

KEHOP-5.2.11-16-2016-00056 | Soproni Egyetem intézményeinek napelemes rendszere

ugrás az oldal tetejére

KEHOP-5.2.11-16-2016-00056

Soproni Egyetem intézményeinek napelemes rendszere

A napenergia hasznosításának egyik módja a napsugárzás közvetlen elektromos árammá alakítása úgynevezett fotovoltaikus napelemcellák segítségével. A Soproni Egyetem a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében 235.656.399,- HUF értékű vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert el, melynek felhasználásával 2017 végére hét egyetemi épületet szerelnek fel az erre a technológiára építő napelemes rendszerrel. Ezzel az intézmény újabb jelentős lépést tesz a környezettudatosság irányába.

A projekt adatai

Projekt címe: Soproni Egyetem intézményeinek napelemes rendszere
A Projekt azonosító száma: KEHOP-5.2.11-16-2016-00056
Kedvezményezett neve: Soproni Egyetem (9400 Sopron, Bajcsy-Zsilinszky u. 4.)
Támogatás összege: 235.656.399,- HUF
Támogatás mértéke: 100%
A Projekt megvalósítási időszakának kezdő időpontja: 2017.01.01.
A Projekt fizikai befejezésének tervezett napja: 2017.12.31.
A projekt szakmai vezetője: Csizmadia Zoltán
A projekt pénzügyi vezetője: Brazsil Márti
Közreműködő szervezet: Nemzeti Fejlesztési Minisztérium Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programok Irányító Hatósága

Részletes leírás

A napenergia hasznosításának egyik módja a napsugárzás közvetlen elektromos árammá alakítása úgynevezett fotovoltaikus napelemcellák segítségével. A Soproni Egyetem a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében 235 656 399 forint értékű vissza nem térítendő európai uniós támogatást nyert el, melynek felhasználásával 2017 végére hét egyetemi épületet szerelnek fel az erre a technológiára építő napelemes rendszerrel. Ezzel az intézmény újabb jelentős lépést tesz a környezettudatosság irányába.

A „Fotovoltaikus rendszerek kialakítása központi költségvetési szervek részére” pályázati konstrukció keretein belül a „Soproni Egyetem intézményeinek napelemes rendszere” című (A KEHOP-5.2.11-16-2016-00056 azonosító számú) projekt fejlesztési folyamatai nyomán hét egyetemi épületen valósul meg hálózatra kapcsolódó fotovoltaikus rendszer telepítése az ingatlanok villamosenergia igényének kielégítésére.

A fotovoltaikus rendszer kiépítése gyakorlatilag egy egyszeri beruházást jelent, ahol a technológiának köszönhetően saját magunk tudjuk megtermelni a felhasznált energiaigényünk jelentős részét, ez pedig komoly megtakarításokat eredményez az éves üzemeltetési és rezsiköltségeinkben. Így kevesebb fosszilis energiahordozót fogyasztunk, ezzel pedig hozzájárulunk Egyetemünk „ökológiai lábnyomának” csökkentéséhez.

A 7 épületre tervezett rendszer - amely nem csak közvetlen napsugárzással, hanem bármilyen (pl. szórt) fénnyel is működik, azaz borult időben is lehetővé teszi az energiatermelést - működtetésének becsült éves energiahozama 364 MWh. Összehasonlításképp: ez az energiamennyiség körülbelül száz családi ház egy éves elektromosáram igényének kielégítését teszi lehetővé.

A fejlesztés emellett jelentősen csökkenti az intézmény CO2 kibocsátását is: a tervezett 338 tonna széndioxiddal egyenértékű kibocsátás-csökkenés egy ezer fős település éves CO2 termelésével egyenlő mennyiségű terheléstől mentesíti környezetét.

A fejlesztés kiterjed a Bajcsy-Zsilinszky utcai Campus területén található NRRC kutatólaboratóriumi épületére, Régi Kollégiumra, a Baross utcán lévő LUK-VUK kollégium épületére, a Közgazdaságtudományi Kar épületére, valamint az Erzsébet kert közelében található P épületre, de új rendszerrel szerelik fel a Lewinszky Anna Gyakorló Óvoda és az Aranykapu Gyakorló Óvoda épületeit is.


efop_kehop_ginop_vp.png

ugrás az oldal tetejére

KEHOP-5.2.15-21-2022-00012 | Középületek energetikai fejlesztéseinek előkészítése...

ugrás az oldal tetejére

KEHOP-5.2.15-21-2022-00012

Középületek energetikai fejlesztéseinek előkészítése a Soproni Egyetemen

A KEHOP-5.2.15-21 kódszámú Pályázati Felhívás kiemelt célkitűzése – összhangban a hazai és EU stratégiával – ösztönözni az energiahatékonysági fejlesztések megvalósítását és elősegíteni a decentralizált, környezetbarát megújuló energiaforrást hasznosító rendszerek elterjedését.

A projekt adatai

Projekt címe: Középületek energetikai fejlesztéseinek előkészítése a Soproni Egyetemen
Projekt azonosító száma: KEHOP-5.2.15-21-2022-00012
Résztvevők: Soproni Egyetem
Projektmenedzser: Kovács Kinga
Szerződött támogatás összege: 84 990 600 Ft
A projekt futamideje: 2022.09.01-2023.08.31.

Részletes leírás

A KEHOP-5.2.15-21 kódszámú Pályázati Felhívás kiemelt célkitűzése – összhangban a hazai és EU stratégiával – ösztönözni az energiahatékonysági fejlesztések megvalósítását és elősegíteni a decentralizált, környezetbarát megújuló energiaforrást hasznosító rendszerek elterjedését.

A Soproni Egyetem részéről fenti célkitűzésekhez illeszkedve, továbbá az Egyetem épületállományát és jövőben fejlesztési startégiáját is figyelembe véve került kiválasztásra a projekttel érintett 6 db épület.

A projekt keretein belül megvalósuló energetikai fejlesztések a Soproni Egyetem épületállományának számottevő részét érintik, a projekt keretében a kiválasztott épületek energetikai fejlesztésére irányuló tervek elkészíttetése során fő szempont lesz, hogy a korszerűsítendő épületek esetében a fejlesztés jelentős állagjavítást, állagmegóvást, továbbá számottevő (20-40%) energiamegtakarítást is eredményezzen. A tervezett korszerűsítési munkanemek, mint például a lehűlő szerkezetek szigetelése, külső nyílászárócserék, épületgépészeti és épületvillamossági rendszerek további élettartama jellemzően 25-40 évre lesz tehető.

A jelen projektre épülő majdani végrehajtandó fejlesztések nemzetgazdasági szinten jelentős mértékű indikátor értékeket fognak generálni, melyek hozzájárulnak az alacsony szén-dioxid kibocsátású gazdaság és épületállomány eléréséhez, valamint a fokozott megújuló energia hasznosításhoz.


efop_kehop_ginop_vp.png

ugrás az oldal tetejére

KEHOP-5.2.2-16-2023-00168 | A Soproni Egyetem épületgépészeti rendszereinek...

ugrás az oldal tetejére

KEHOP-5.2.2-16-2023-00168

A Soproni Egyetem épületgépészeti rendszereinek biomassza hőtermelés alapú ellátásának kiépítése

A KEHOP-5.2.2 kódszámú Pályázati Felhívás kiemelt célkitűzése – összhangban a hazai és EU stratégiával – ösztönözni az energiahatékonysági fejlesztések megvalósítását és elősegíteni a decentralizált, környezetbarát megújuló energiaforrást hasznosító rendszerek elterjedését.

A projekt adatai

Projekt címe: A Soproni Egyetem épületgépészeti rendszereinek biomassza hőtermelés alapú ellátásának kiépítése
Projekt azonosító száma: KEHOP-5.2.2-16-2023-00168
Résztvevők: Soproni Egyetem
Projektmenedzser: Timár Andrea
Szerződött támogatás összege:
 2 265 696 638 Ft
A projekt futamideje: 2023. augusztus 11.-2023. november 30.

Részletes leírás

„A Soproni Egyetem épületgépészeti rendszereinek biomassza hőtermelés alapú ellátásának kiépítése” című projekt sikeresen zárult. A projekt a Széchenyi 2020 program keretében megvalósult meg, 2,26 milliárd forint európai uniós támogatás segítségével.

Az energetikai fejlesztés eredményeként 3 új hőközpont került kialakításra. A 3 telephelyen 1 db 2000 kW és 1-1 db 850 kW teljesítményű kazán került beépítésre. A három hőközpont 22 épület fűtését látja el összesen 56726,4 m2 fűtött alapterületen. A beruházásnak köszönhetően a Soproni Egyetem az üvegházhatást okozó gáz kibocsátását évente 1 675,8500 tonna CO2 egyenértékkel csökkenti, amivel első hazai egyetemként a klímapozitív szervezeti működést éri el.

A 3 hőtermelő rendszer a következő épületeket látja el a fűtéshez és használati melegvíz készítéshez szükséges hőenergiával:

I. hőközpont: Bajcsy-Zsilinszky utcai Campus (botanikus kert), kollégiumok és a GT épület

A kazántelepet egy út melletti, billenő platós teherautóval belső úton keresztül, jól megközelíthető helyre helyeztük.

A kazántelep az NRRC épület mellett került kialakításra az építész szakági terveknek megfelelően. Az út irányából biztosított a kazán megközelítése és az éklétrás faapríték tárolók töltése is, mely folyamatos hozzáférést igényel.

A kazántelepben 1 db automata faapríték kazánt helyeztünk el, a hozzá tartozó éklétrás tárolókkal és az ahhoz tartozó adagoló szerkezettel, mely biztosítja a kazán folyamatos üzemét.

Az éklétrás tárolók méretezést úgy végeztük, hogy a tervezett 2000 kW teljesítményű kazánt méretezési állapotban egy hétig biztonsággal képes legyen ellátni tüzelőanyaggal. Az éklétrás tárolókat úgy helyeztük el, hogy oldalról billenő platós teherautóval tölthető legyen. A biomassza kazántelepet és a puffereket előre szigetelt, talajba fektetett távhő vezetékkel kötöttük össze. A rendszer folyamatos üzeméhez szükségszerűen 12 db 1000 literes tárolónk van. Figyelembe vettük hogy a távvezeték is a kazánkör részét képezi, így növelve a rendelkezésre álló térfogatát a garantáltan állandó üzemű kazánkörnek.

Jelenleg az épületeket ellátó korszerűtlen, nem szabályozható fűtési osztó gyűjtőn lévő fűtési köröket lecseréltük. A fő hőközpontból kilépő távvezetéki rendszer teljes mértékben megtartásra került, mert annak felújítása jelen projekt kereteit meghaladja.

Teljes épület automatika fogja vezérelni a korábbi hőközpontot és az új kazántelepet.

A biomassza kazán képes a meglévő rendszer teljes kiváltására. Azonban a gázkazános rendszert megtartjuk, és szükség esetén rásegítünk vele az új rendszerre. A faapríték kazán vezetékpárja a jelenlegi gázkazános hőközpontban csatlakozik a korábbi rendszerhez.

Az automatika rendszer a faapríték kazánt részesíti előnyben, és csak rásegítésként alkalmazza a kondenzációs kazánt

II. hőközpont: Benedek Elek Pedagógiai Kar és Aranykapu Tagóvoda

A hőtermelő rendszer úgy lett megtervezve, hogy a biomassza kazán önállóan is képes legyen ellátni a meglévő fűtési rendszert. Az épületegyüttes hőigényeit jelenleg ellátó 4 db WOLF MGK-250 kondenzációs kaszkád kazán rendszert rásegítő rendszernek tartjuk meg. A kazános rendszer egy pufferen keresztül csatlakozik a biomasszás rendszerhez, így biztosítva minden esetleges üzemállapotban a folyamatos hőellátást. A telephely 1 db 850 kW teljesítményű faapríték kazánt kapott.
A faapríték kazán puffer-rendszere az alagsori hőközpontban került elhelyezésre. A hidraulikai rendszer úgy lett kialakítva, hogy a kondenzációs kazán részére is betervezésre kerül egy kis kapacitású előtét-puffer, ami arra szolgál, hogy szükség esetén a kondenzációs kazán rá tudjon segíteni a faapríték kazán hőtermelésére. Ebben az esetben viszont fontos, hogy a megtervezett módon ez előtét-pufferként működjön, hogy a kondenzációs kazánnak a lehetőség szerinti minél alacsonyabb előremenő és visszatérő hőmérséklet értékek mellett kelljen üzemelnie.

III. hőközpont: Soproni Egyetem Baross úti VUK és LUK kollégiumok

A meglévő kollégium hőközpontjaiban jelenleg üzemelő távhő ellátás mellé, biomasszával üzemelő kazántelepek kerültek kialakításra, és a két kollégiumrész hőközpontjában azt jól automatizálható módon beléptettük a hőtermelésbe, lehetőség szerint teljesen kiváltva a fosszilis alapú hőenergia termelést.

A kazántelepet, az építész szakági tervezőkkel egyeztetve a LUK épület végfala mellett, jól megközelíthető helyre helyeztük el. A teljes kazántelepet a tároló résszel és a kazánokkal is egy kültéri építményben találhatók, amely a LUK kollégium oldalfalához van építve.

A kazántelepben 1 db 850 kW teljesítményű faapríték kazánt helyeztünk el, a hozzá tartozó éklétrás tárolóval és adagoló szerkezettel.

Tüzelőanyagmozgatást mindhárom helyszín esetében hidraulikus működtetésű tüzelőanyag mozgatótolópadló végzi szállítócsigás kihordóval. A betöltés az éklétrás mozgató hátuljára történik billenőplatós teherszállító járműről.

A projekt megvalósításával összesen 3700 kW mértékű további kapacitás került beépítésre, amely megújuló energia előállítására alkalmas.

A megújuló energiaforrásból előállított energiamennyiség várható értéke 15 861,6700 GJ/év.

A középületek éves elsődleges energia-fogyasztásának csökkenése pedig 4 406 020 kWh/év.


efop_kehop_ginop_vp.png

ugrás az oldal tetejére


Tartalomjegyzék Fel Következő