Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat
Útvonal|21|hu_HU|Szűrő kategóriák|Jelleg|Beruházási
Tartalmi elemek

SKHU/1601/1.1/217 | Common heritage, joint future

ugrás az oldal tetejére

SKHU/1601/1.1/217

Common heritage, joint future - Trees without borders

A projekt adatai

Projekt címe: Common heritage, joint future - Trees without borders
A Projekt azonosító száma: SKHU/1601/1.1/217
Kedvezményezett neve: Soproni Egyetem Élő Növénygyűjtemény
Szerződött támogatás összege: 548.713,80 EUR
Projekt futamideje: 2017. október 01 – 2021. augusztus 31.
A projekt szakmai vezetője: Kui Biborka
Kapcsolattartó: Dr. Király Géza

Részletes leírás

A magyarországi erdészeti felsőoktatás első botanikus kertje Kisiblyén jött létre (mai Kisiblyei Arborétum), majd az első világháború után, mikor Selmecbányáról költözni kényszerült az akkori akadémia, hoztak létre Sopronban is egy botanikus kertet (mai Egyetemi Élő Növénygyűjtemény). A közös múlt a mai napig élő kapcsolatot eredményezett: egyrészt a két település testvérváros, másrészt a soproni egyetem hallgatói rendszeresen látogatják az ősi Alma Matert és vele együtt az arborétumot.

Annak ellenére, hogy mindkét kert nagyon gazdag történelmi háttérrel valamint változatos és vonzó növényanyaggal rendelkezik, a turisztikai potenciálját, természeti-kulturális értékeit egyik sem tudja igazán kamatoztatni.

Ezért szükség lenne célzott beruházásokra valamint olyan rendezvényekre, melyekkel felhívnánk a figyelmet kertjeink értékeire szélesebb körben is. Ezek közül legfontosabbak lennének: a növényállományok felújítása, ifjítása, értékes fajokkal való gazdagítása, új látogató központ építése, tanösvények építése, üvegház felújítása, bemutató ház kialakítása, utak felújítása, új bejárati kapu építése, különböző erdőpedagógiai rendezvények tartása, valamint egy sétaút a hiányossággal élőknek. Végezetül a megújult kertekről egy 4 illetve 5 nyelvű dokumentumfilm készítését tűztük ki célul, melyeket akár különböző médiákban, akár a látogató központokban be tudnánk mutatni. Mindezek nagyban hozzájárulnának a két régió turisztikai potenciáljának növekedéséhez, valamint a kertek ismertebbé tételében a határmenti régiókban.

Bővebb információ: http://treejoy.uni-sopron.hu


szloma.png

ugrás az oldal tetejére

KEHOP-5.2.15-21-2022-00012 | Középületek energetikai fejlesztéseinek előkészítése...

ugrás az oldal tetejére

KEHOP-5.2.15-21-2022-00012

Középületek energetikai fejlesztéseinek előkészítése a Soproni Egyetemen

A KEHOP-5.2.15-21 kódszámú Pályázati Felhívás kiemelt célkitűzése – összhangban a hazai és EU stratégiával – ösztönözni az energiahatékonysági fejlesztések megvalósítását és elősegíteni a decentralizált, környezetbarát megújuló energiaforrást hasznosító rendszerek elterjedését.

A projekt adatai

Projekt címe: Középületek energetikai fejlesztéseinek előkészítése a Soproni Egyetemen
Projekt azonosító száma: KEHOP-5.2.15-21-2022-00012
Résztvevők: Soproni Egyetem
Projektmenedzser: Kovács Kinga
Szerződött támogatás összege: 84 990 600 Ft
A projekt futamideje: 2022.09.01-2023.08.31.

Részletes leírás

A KEHOP-5.2.15-21 kódszámú Pályázati Felhívás kiemelt célkitűzése – összhangban a hazai és EU stratégiával – ösztönözni az energiahatékonysági fejlesztések megvalósítását és elősegíteni a decentralizált, környezetbarát megújuló energiaforrást hasznosító rendszerek elterjedését.

A Soproni Egyetem részéről fenti célkitűzésekhez illeszkedve, továbbá az Egyetem épületállományát és jövőben fejlesztési startégiáját is figyelembe véve került kiválasztásra a projekttel érintett 6 db épület.

A projekt keretein belül megvalósuló energetikai fejlesztések a Soproni Egyetem épületállományának számottevő részét érintik, a projekt keretében a kiválasztott épületek energetikai fejlesztésére irányuló tervek elkészíttetése során fő szempont lesz, hogy a korszerűsítendő épületek esetében a fejlesztés jelentős állagjavítást, állagmegóvást, továbbá számottevő (20-40%) energiamegtakarítást is eredményezzen. A tervezett korszerűsítési munkanemek, mint például a lehűlő szerkezetek szigetelése, külső nyílászárócserék, épületgépészeti és épületvillamossági rendszerek további élettartama jellemzően 25-40 évre lesz tehető.

A jelen projektre épülő majdani végrehajtandó fejlesztések nemzetgazdasági szinten jelentős mértékű indikátor értékeket fognak generálni, melyek hozzájárulnak az alacsony szén-dioxid kibocsátású gazdaság és épületállomány eléréséhez, valamint a fokozott megújuló energia hasznosításhoz.


efop_kehop_ginop_vp.png

ugrás az oldal tetejére

KEHOP-5.2.2-16-2023-00168 | A Soproni Egyetem épületgépészeti rendszereinek...

ugrás az oldal tetejére

KEHOP-5.2.2-16-2023-00168

A Soproni Egyetem épületgépészeti rendszereinek biomassza hőtermelés alapú ellátásának kiépítése

A KEHOP-5.2.2 kódszámú Pályázati Felhívás kiemelt célkitűzése – összhangban a hazai és EU stratégiával – ösztönözni az energiahatékonysági fejlesztések megvalósítását és elősegíteni a decentralizált, környezetbarát megújuló energiaforrást hasznosító rendszerek elterjedését.

A projekt adatai

Projekt címe: A Soproni Egyetem épületgépészeti rendszereinek biomassza hőtermelés alapú ellátásának kiépítése
Projekt azonosító száma: KEHOP-5.2.2-16-2023-00168
Résztvevők: Soproni Egyetem
Projektmenedzser: Timár Andrea
Szerződött támogatás összege:
 2 265 696 638 Ft
A projekt futamideje: 2023. augusztus 11.-2023. november 30.

Részletes leírás

„A Soproni Egyetem épületgépészeti rendszereinek biomassza hőtermelés alapú ellátásának kiépítése” című projekt sikeresen zárult. A projekt a Széchenyi 2020 program keretében megvalósult meg, 2,26 milliárd forint európai uniós támogatás segítségével.

Az energetikai fejlesztés eredményeként 3 új hőközpont került kialakításra. A 3 telephelyen 1 db 2000 kW és 1-1 db 850 kW teljesítményű kazán került beépítésre. A három hőközpont 22 épület fűtését látja el összesen 56726,4 m2 fűtött alapterületen. A beruházásnak köszönhetően a Soproni Egyetem az üvegházhatást okozó gáz kibocsátását évente 1 675,8500 tonna CO2 egyenértékkel csökkenti, amivel első hazai egyetemként a klímapozitív szervezeti működést éri el.

A 3 hőtermelő rendszer a következő épületeket látja el a fűtéshez és használati melegvíz készítéshez szükséges hőenergiával:

I. hőközpont: Bajcsy-Zsilinszky utcai Campus (botanikus kert), kollégiumok és a GT épület

A kazántelepet egy út melletti, billenő platós teherautóval belső úton keresztül, jól megközelíthető helyre helyeztük.

A kazántelep az NRRC épület mellett került kialakításra az építész szakági terveknek megfelelően. Az út irányából biztosított a kazán megközelítése és az éklétrás faapríték tárolók töltése is, mely folyamatos hozzáférést igényel.

A kazántelepben 1 db automata faapríték kazánt helyeztünk el, a hozzá tartozó éklétrás tárolókkal és az ahhoz tartozó adagoló szerkezettel, mely biztosítja a kazán folyamatos üzemét.

Az éklétrás tárolók méretezést úgy végeztük, hogy a tervezett 2000 kW teljesítményű kazánt méretezési állapotban egy hétig biztonsággal képes legyen ellátni tüzelőanyaggal. Az éklétrás tárolókat úgy helyeztük el, hogy oldalról billenő platós teherautóval tölthető legyen. A biomassza kazántelepet és a puffereket előre szigetelt, talajba fektetett távhő vezetékkel kötöttük össze. A rendszer folyamatos üzeméhez szükségszerűen 12 db 1000 literes tárolónk van. Figyelembe vettük hogy a távvezeték is a kazánkör részét képezi, így növelve a rendelkezésre álló térfogatát a garantáltan állandó üzemű kazánkörnek.

Jelenleg az épületeket ellátó korszerűtlen, nem szabályozható fűtési osztó gyűjtőn lévő fűtési köröket lecseréltük. A fő hőközpontból kilépő távvezetéki rendszer teljes mértékben megtartásra került, mert annak felújítása jelen projekt kereteit meghaladja.

Teljes épület automatika fogja vezérelni a korábbi hőközpontot és az új kazántelepet.

A biomassza kazán képes a meglévő rendszer teljes kiváltására. Azonban a gázkazános rendszert megtartjuk, és szükség esetén rásegítünk vele az új rendszerre. A faapríték kazán vezetékpárja a jelenlegi gázkazános hőközpontban csatlakozik a korábbi rendszerhez.

Az automatika rendszer a faapríték kazánt részesíti előnyben, és csak rásegítésként alkalmazza a kondenzációs kazánt

II. hőközpont: Benedek Elek Pedagógiai Kar és Aranykapu Tagóvoda

A hőtermelő rendszer úgy lett megtervezve, hogy a biomassza kazán önállóan is képes legyen ellátni a meglévő fűtési rendszert. Az épületegyüttes hőigényeit jelenleg ellátó 4 db WOLF MGK-250 kondenzációs kaszkád kazán rendszert rásegítő rendszernek tartjuk meg. A kazános rendszer egy pufferen keresztül csatlakozik a biomasszás rendszerhez, így biztosítva minden esetleges üzemállapotban a folyamatos hőellátást. A telephely 1 db 850 kW teljesítményű faapríték kazánt kapott.
A faapríték kazán puffer-rendszere az alagsori hőközpontban került elhelyezésre. A hidraulikai rendszer úgy lett kialakítva, hogy a kondenzációs kazán részére is betervezésre kerül egy kis kapacitású előtét-puffer, ami arra szolgál, hogy szükség esetén a kondenzációs kazán rá tudjon segíteni a faapríték kazán hőtermelésére. Ebben az esetben viszont fontos, hogy a megtervezett módon ez előtét-pufferként működjön, hogy a kondenzációs kazánnak a lehetőség szerinti minél alacsonyabb előremenő és visszatérő hőmérséklet értékek mellett kelljen üzemelnie.

III. hőközpont: Soproni Egyetem Baross úti VUK és LUK kollégiumok

A meglévő kollégium hőközpontjaiban jelenleg üzemelő távhő ellátás mellé, biomasszával üzemelő kazántelepek kerültek kialakításra, és a két kollégiumrész hőközpontjában azt jól automatizálható módon beléptettük a hőtermelésbe, lehetőség szerint teljesen kiváltva a fosszilis alapú hőenergia termelést.

A kazántelepet, az építész szakági tervezőkkel egyeztetve a LUK épület végfala mellett, jól megközelíthető helyre helyeztük el. A teljes kazántelepet a tároló résszel és a kazánokkal is egy kültéri építményben találhatók, amely a LUK kollégium oldalfalához van építve.

A kazántelepben 1 db 850 kW teljesítményű faapríték kazánt helyeztünk el, a hozzá tartozó éklétrás tárolóval és adagoló szerkezettel.

Tüzelőanyagmozgatást mindhárom helyszín esetében hidraulikus működtetésű tüzelőanyag mozgatótolópadló végzi szállítócsigás kihordóval. A betöltés az éklétrás mozgató hátuljára történik billenőplatós teherszállító járműről.

A projekt megvalósításával összesen 3700 kW mértékű további kapacitás került beépítésre, amely megújuló energia előállítására alkalmas.

A megújuló energiaforrásból előállított energiamennyiség várható értéke 15 861,6700 GJ/év.

A középületek éves elsődleges energia-fogyasztásának csökkenése pedig 4 406 020 kWh/év.


efop_kehop_ginop_vp.png

ugrás az oldal tetejére


Tartalomjegyzék Fel Következő