Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat
Útvonal|21|hu_HU|Szűrő kategóriák|Jelleg|Oktatási
Tartalmi elemek

RRF-2.1.2-21-2022-00011 | A Soproni Egyetem digitális transzformációja az oktatásban

ugrás az oldal tetejére

eu.jpg

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.4.3-16-2016-00022 | QUALITAS Minőségi felsőoktatás-fejlesztés...

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.4.3-16-2016-00022

„QUALITAS” Minőségi felsőoktatás fejlesztés Sopronban, Szombathelyen és Tatán

A projekt megvalósításban négy soproni és három szombathelyi munkacsoport vesz részt. Az egyes munkacsoportok a felsőoktatásba bekerülést, a bennmaradást, a képzési szerkezet és a tantervi háló átalakítását, oktatás szervezés fejlesztését, a nemzetköziesedést, és a tati képzőhelyen a Csecsemő és kisgyermek képzést valósítják meg.

A projekt adatai

Projekt címe: „QUALITAS” Minőségi felsőoktatás fejlesztés Sopronban, Szombathelyen, és Tatán
A Projekt azonosító száma: EFOP-3.4.3-16-2016-00022
Kedvezményezett neve: Soproni Egyetem, konzorciális partner: Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE).
Támogatás összege: 1 386 678 449,- HUF (ebből Soproni Egyetemre jutó rész: 889 717 186,- HUF, ELTE-re jutó rész: 496 961 263,- HUF)
Támogatás mértéke: 100%
Projekt futamideje: 2017. június 01 – 2021. december 31.
A projekt szakmai vezetője: Dr. Katona György
A projekt projektmenedzsere: Timár Andrea
A projekt pénzügyi vezetője: Huber Hedvig

Részletes leírás

A projekt megvalósításban négy soproni és három szombathelyi munkacsoport vesz részt. Az egyes munkacsoportok a felsőoktatásba bekerülést, a bennmaradást, a képzési szerkezet és a tantervi háló átalakítását, oktatás szervezés fejlesztését, a nemzetköziesedést, és a tati képzőhelyen a Csecsemő és kisgyermek képzést valósítják meg.

1. munkacsoport céljainak meghatározása:

A munkacsoport számos célt fogalmazott meg azért, hogy segítse a bekerülést és a bennmaradást a Benedek Elek Pedagógiai Kar, az Erdőmérnöki Kar, a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar és a Simonyi Károly Műszaki, Faanyagtudományi és Művészeti Kar szakjain.

  • Olyan mentori, tanulástámogatási és egyéb programok, szolgáltatások kidolgozása, bevezetése és működtetése, amelyek elősegítik a hallgatók bekerülését és bennmaradását, a sikeres diplomaszerzést szakjainkon.
  • A felsőoktatásban való bennmaradást elősegítő felzárkóztató, kiegészítő programok az informatikai, műszaki, mérnöki és művészeti szakokon.
  • Egész életen át tartó tanulás körébe tartó át és továbbképzések kidolgozása és kiajánlása a gazdálkodás- és szervezéstudományokhoz kapcsolódó területeken.

2. munkacsoport céljainak meghatározása:

A munkacsoport célja a képzési szerkezet és tantervi háló átalakításának, az oktatásszervezés fejlesztésének elősegítése.
A különböző tudományterületeken kiemelt feladat a tantervi háló gyakorlat- és hallgatói munkavégzés központú átalakítása az új KKK-nak megfelelően. Ehhez szükséges olyan oktatási módszertan és tartalomfejlesztés, valamint tanulást támogató szolgáltatások bevezetése, amelyek megfelelnek a hallgatói és munkaadói igényeknek. Célunk a gyakorlatorientált képzés fejlesztése e-learning tananyagok kidolgozásával, a vállalkozói környezet igényeihez igazodó oktatási tartalom és módszertan kialakítása, gazdasági szereplők bevonása a képzésbe. Az oktatás fejlesztés kiemelt szempontjai:

  • probléma alapú oktatási megközelítés
  • team-munkára nevelés
  • aktív tanulás, interaktivitás
  • inkább coach, mint tanári szerep elsajátítása az oktatóknak
  • vállalkozói szemléletmód fejlesztése
  • ipari szakemberek bevonása.

3. munkacsoport céljainak meghatározása:

Az LKK a nemzetköziesítési folyamatnak két alapvető irányát tartja fontosnak meghatározni:

  • a meglévő kapcsolataink működtetésével és felfuttatásával további tevékenységbővülés és hallgatói létszámnövekedés érhető el, azaz a nemzetköziesedés mélysége növelhető,
  • az új képzési és tudományos együttműködések további lehetőséget nyújtanak új hallgatói és kutatási piacok felé, amelyek a horizontális fejlődést biztosíthatják.

A nemzetköziesítésben részt vevők célja az LKK határon túli kapcsolati hálójának fejlesztése, amelybe beleértik a külföldről érkező hallgatók és oktatók számának növelését, a közösen művelt tudományterületek mennyiségi és minőségi bővítését és a közös képzések számának emelését. A Simonyi Károly Kar nemzetköziesítési tevékenységének legfőbb céljai a kar képzéseinek bekapcsolása az európai és nemzetközi felsőoktatási hálózataiba, a kar angol nyelvű képzéseinek népszerűsítése a nemzetközi hallgatók számának növelése érdekében, a meglévő és az indítani kívánt angol nyelvű képzések minőségének javítása új tananyagok fejlesztésével, közös képzési programok kidolgozása az Európai Felsőoktatási Térségben található hasonló szakokat koordináló felsőoktatási intézményekkel a közös diplomák kiadásának feltételeinek megteremtésével, faipari alap- és mesterszakok kialakítása határon túli felsőoktatási intézménnyel.

A Benedek Elek Pedagógiai Kar nemzetköziesítési tevékenységének alapvető célja az Európai Uniós/EGT és Kárpát-medencei meglévő kapcsolatok megerősítése, új kapcsolatok kialakítása. Lehetővé kívánjuk tenni, hogy a BPK oktatói és hallgatói megismerhessék a nemzetközi partner egyetemek legújabb kutatási eredményeit, tudományos vívmányait és gyakorlati képzési tapasztalatait. Az Erdőmérnöki Kar arra törekszik nemzetköziesítési programjában, hogy több partnerintézménnyel együtt közös kurzusokat alakítson ki, melyek tananyagát közös munkával dolgozza ki. Karunk ismertségének növelését is szeretnénk elérni, idegen nyelvű marketing anyagok készítésével és terjesztésével. Az EMK hallgatói számára külföldi tapasztalat szerzése, külföldi hallgatók rövid vagy hosszú távú oktatása Sopronban. Vendégoktatók, vendégkutatók meghívása, a kar oktatói és kutatói számára nemzetközi szereplési lehetőség támogatása. Hozzáférés nemzetközi adatbázisokhoz. Nemzetközi tapasztalatok megosztása. Adminisztratív személyzet nemzetközi tapasztalatainak megalapozása, kiszélesítése.

4. munkacsoport céljainak meghatározása:

A munkacsoport célja a Komárom-Esztergom megyében és vonzáskörzetében élő, az iskolás kor előtti napközbeni ellátásában dolgozó illetve dolgozni szándékozó személyek Csecsemő- és kisgyermeknevelő képzésbe való bekerülésének és a bent maradásának segítése. A Csecsemő- és kisgyermeknevelő alapképzési szak képzési tartalmának fejlesztése, a korszerű ismeretelsajátítási eszközök megjelenítése a képzésben. A Tata városában létesítendő Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ oktatási portfóliójának kialakítása, a térség munkaerő-piaci igényét figyelembe véve, kiemelten a kisgyermekneveléshez kapcsolódó képzéseket. További cél a gyakorlati képzésben résztvevő kisgyermeknevelők és óvodapedagógusok mentori (tereptanári) képzése, ami által képessé válnak a gyakorlati képzésen rájuk bízott hallgatók számára az ismeretek átadására.

5-6-7. munkacsoport céljainak meghatározása:

  1. Az IFT Savaria Egyetemi Központra vonatkozó, valamint az EFOP 3.4.3. általános stratégiai célkitűzéseinek megfelelően egy olyan felsőoktatási rendszer létrehozása Szombathelyen, amiben a fejlesztések eredményeképpen mind a hallgatók, mind az oktatók, mind az intézmény, emelkedő teljesítménnyel képes reagálni a munkaerő-piaci kihívásokra és a nemzetközi elvárásokra.
  2. A Savaria Egyetemi Központ és a gazdaság - beleértve a potenciális munkavállalók készségeit és képességeit meghatározó közoktatást is -, igényei közötti összhang erősítése, amely biztosíthatja a gazdaság megfelelő munkaerő-ellátását, és a végzettek megfelelő elhelyezkedését.
  3. Az oktatói-kutatói tevékenység minőségének emelése a Savaria Egyetemi Központban az oktatói munka minőségbiztosítási rendszere alapján.
  4. Az ENSZ fenntartható fejlődést szolgáló javaslatainak képzésekbe történő beépítése a Savaria Egyetemi Központ képzéseibe.

efop_kehop_ginop_vp.png

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.4.4-16-2017-00027 | A Soproni Egyetem képzéseinek a népszerűsítése...

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.4.4-16-2017-00027

A Soproni Egyetem képzéseinek a népszerűsítése és a MATEMI program bevezetése

A projekt adatai

Projekt címe: A Soproni Egyetem képzéseinek népszerűsítése, a MATEMI program bevezetése
A Projekt azonosító száma: EFOP-3.4.4-16-2017-00027
Kedvezményezett neve: Soproni Egyetem
Szerződött támogatás összege: Szerződött támogatás összege: 137 610 851,- HUF (ebből Soproni Egyetemre jutó rész: 122 636 131,- HUF)
Támogatás mértéke: 100%
Projekt futamideje: 2017.06.01 - 2020.04.30
A projekt szakmai vezetője: Tatai Sándor
A projekt projektmenedzsere: Dr. Tóth Zsolt György
A projekt pénzügyi vezetője: Huber Hedvig

Részletes leírás

A projekt szakterülete a felsőoktatásba való bekerülést elősegítő készségfejlesztő és kommunikációs programok megvalósítása, valamint az MTMI szakok népszerűsítése a felsőoktatásban. Átfogó célja a felsőoktatásba való bekerülés fokozása, ezáltal a felsőfokú képzettségi szint növelése, a hátrányos földrajzi, társadalmi, gazdasági helyzetből származó fiatalok képzettségi szintjének javítása, és a felsőfokú végzettséghez történő jutásuk elősegítése, különösen a jelenleg általuk alulreprezentált szakokon, a matematikai, természettudományi, informatikai, műszaki (MTMI / STEM) szakokra való jelentkezés fokozása.


efop_kehop_ginop_vp.png

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.5.1-16-2017-00012 | Felsőfokú duális képzések fejlesztése a Nyugat-magyarországi peremvidéken

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.5.1-16-2017-00012

Felsőfokú duális képzések fejlesztése a Nyugat-magyarországi peremvidéken

A projekt adatai

Projekt címe: Felsőfokú duális képzések fejlesztése a Nyugat-magyarországi peremvidéken
A Projekt azonosító száma: EFOP-3.5.1-16-2017-00012
Kedvezményezett neve: Soproni Egyetem, konzorciális partner: Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE)
Szerződött támogatás összege: 357.830.677,- HUF (ebből Soproni Egyetemre jutó rész: 221.676.097,- HUF, ELTE-re jutó rész: 136.154.580,- HUF)
Támogatás mértéke: 100%
Projekt futamideje: 2017. június 01 – 2021. június 29.
A projekt szakmai vezetője: Dr. Németh Gábor
A projekt projektmenedzsere: Szabó Csilla
A projekt pénzügyi vezetője: Varga Anett

Részletes leírás

A Soproni Egyetem és az ELTE konzorciális együttműködésében, az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében összesen 357,8 millió forint értékű vissza nem térítendő európai uniós támogatást fordít összesen hét alapképzési szak duális képzésének fejlesztésére.

Az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program „EFOP-3.5.1-16-2017-00012 – Felsőfokú duális képzések fejlesztése a Nyugat-magyarországi peremvidéken” című projekt célja az oktatási és képzési rendszerek munkaerő-piaci igényekhez való igazodásának javítása, a tanulásból a munkába történő átmenet megkönnyítése, felkészítés a céges, partnerszervezeti környezetben való munkavégzésre, és ezzel összefüggésben a szakmai oktatás és a képzési rendszerek megerősítése, a duális képzés adta lehetőségek segítségével. A konzorciumvezető Soproni Egyetem részéről több általános cél is szerepelt úgy, mint:

  • Olyan differenciált és komplex intézményi oktatási rendszer fejlesztése és működtetése, amelyek közép-, és hosszútávon szolgálják a térség - és a faipari képzés esetén az ország - gazdasági fejlődését, iparfejlesztési stratégiák megvalósítását a gyakorlatorinetált (munkaerő) képzéseken keresztül.
  • Gyakorlatorinetált képzések fejlesztése a vállalati igényeknek megfelelően, a képzési színvonal növekedés céljából.
  • A duális képzéseken keresztül, szoros együttműködések kialakítása az ipari vállalatokkal.
  • Vállalati-oktatási kompetenciák fejlesztése (pl.: vállalati mentorok esetében).
  • A felsőfokú végzettségűek iránti igények alapján a munkaerőhiány enyhítése, a piacképes végzettséggel rendelkezők számának növelése.

Projekt zárás

2021-ben a projektet sikeresen zártuk.

Jelentősebb eredményeket a Soproni Egyetem részéről (a többi eredmény és az eredmények részletezése a záró szakmai beszámolóban tekinthető meg):

  • Duális képzések tartalmának kialakítását, megfelelő szintre történő fejlesztését sikeresen elvégeztük. Új elem – mely a projekttervben nem került feltüntetésre - a pályázatunkban, hogy négy mesterképzés (faipari MSc., pénzügy MA, számvitel MA, vállalkozásfeljesztési MA) esetén is megteremtettük a duális képzés feltételeit. Összesen eddig, tehát 5 alapképzési szak és 4 mesterképzési szak duális képzésének fejlesztési tevekénységet végeztük el.
  • Kialakítottuk a hallgatók monitoring és teljesítményértékelési rendszerét, melynek bevezetése is megtörtént. Félévenként ennek mentén történik a minőség-ellenőrzés.
  • Az egyes szakok esetében megtörténtek a szükséges kompetenciák meghatározása, azok vállalati felmérése. Az így szerzett információkat, reális vállalati igényeket az egyetemi, illetve a vállalatokkal közös tantervekbe, képzési programokba építettük be.
  • 11 fő vállalati szakember vett részt oktatóként az egyetemi képzési időszakban, melynek bővítését azóta is folyamatosan végezzük.
  • Egyetemünkön a duális képzésekkel összefüggő feladatok koordinálásra létrehoztuk az Egyetemi Duális képzési Tanácsot, mely azóta is ellátja a Működési Rendjében meghatározott feladatait.
  • 64 fő hallgató lépett be a duális képzésbe 2017-ben 16 fő, 2018-ban 24 fő, 2019-ben 9 fő, 2020-ban 5 fő és 2021-ben 10 fő kezdte meg eddig tanulmányait a fejlesztéssel érintett szakokon.
  • 55 együttműködési megállapodást kötöttünk partnerszervezet bevonása céljából. Ha egy cég esetében több szaknál külön-külön vannak megállapodásaink, akkor azokat külön-külön vettük számításba. Ha az egyezőségeket figyelembe vesszük, akkor elmondható, hogy 48 különböző partner vállalatunk van jelenleg. Ezen partnerszervezetek közül jelenleg 28 vállalat foglalkoztat, illetve foglalkoztatott már (hallgatói kilépések történtek) hallgatót. Az új megállapodásaink nagyrésze határozatlan idejű, így a további években is számíthatunk a vállalatok többségére.
  • A http://dualis.uni-sopron.hu felületen létrehoztunk egy jól működő, duális képzésekkel összefüggő információkat tartalmazó felületet. Az információk bővítését, aktualizálását folyamatosan végezzük. Kötelező arculati elemeket elhelyeztük.
  • Számos fórumon, rendezvényen népszerűsítettük a duális képzéseinket.
  • A duális képzésben is jelen lévő lemorzsolódást az erre irányuló tevékenységeinkkel megpróbáltuk mérsékelni – hallgatói beszámoló fórumok szervezésével, nyelvi képzés biztosításával, egyéni konzultációs lehetőségek nyújtásával, folyamatos mentorálással és monitoring rendszer segítségével. Kidolgoztuk a Képzők képzése mentorprogram tematikáját és szakmai tartalmát, és sikeres rendezvényt valósítottunk meg 2018. november 15-16-dikán. 2019. március 27-én szakmai nap keretében 3 témakörben tartottunk képzést az egyetemi oktatóknak, igazodva a duális alapképzések szakterületeihez, menedzsment, pénzügyi és turisztikai területen. 2019. november 21.-én 75 fő részvételével zajlott a „Hatékony felsőfokú duális képzési rendszer működésének feltételei a műszaki és gazdasági szakokon” című konferenciával egybekötött „képzők képzése programunk”. A fenti képzéseken 166-an vettek részt, és 92 százalékuk sikerrel teljesített.
  • Vállalati szakembereket vontuk be mind az oktatók továbbképzésébe, mind pedig a hallgatók képzésébe.
  • Vállalati szakemberek és egyetemi oktatók közösen 11 duális tananyagot fejlesztettek, melyek felhasználása jelenleg is folyamatos.
  • 2017-től induló évfolyamokat figyelembe véve 2021 októberéig 14 fő duálisos hallgató fejezte be sikeresen tanulmányait és a vállalati gyakorlatát.
  • Informatikai háttérrendszer fejlesztését is végrehajtottuk. Ennek keretében egy 20 fős és egy 12+1 fős számítógép termet szereltünk fel a korszerű gazdasági és műszaki oktatás megvalósítása végett. A működtetéshez, oktatáshoz, beiskolázáshoz szükséges laptopokkal, egyéb informatikai háttérendszer fejlesztésével pedig az oktatói, hallgatói munkát segítettük.

A konzorciumi partner (Eötvös Loránd Tudományegyetem Savaria Egyetemi Központja) szakmai tartalmának bemutatása ezen a linken érhető el: https://sek.elte.hu/content/efop-3-5-1-16-2017-00012.t.1669

 


efop_kehop_ginop_vp.png

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.4.6-VEKOP-17-2017-00002 | A felsőoktatás hatékonyságának javítása...

ugrás az oldal tetejére

EFOP-3.4.6-VEKOP-17-2017-00002 

A felsőoktatás hatékonyságának javítása az intézményirányítás és a felsőoktatás menedzsment eszközeivel

Projektzárás

Június 30-án zárul a Széchenyi 2020 program keretében megvalósuló, "lntézményirányítást támogató rendszerek fejlesztése a felsőoktatásban" című, csaknem 4 milliárd forint költségvetésű EU-projekt, amelynek keretében 15 hazai egyetemen vezettek be egységes intézményirányítási, teljesitménymérési és adminisztrációs informatikai rendszereket.

A projekt keretében 15 magyarországi egyetemen vezettek be egységes, integrált informatikai rendszereket az intézményirányítási, gazdálkodási, kontrolling, HR és tanulmányi adminisztrációs folyamatok kezelésére, a hozzájuk tartozó folyamatirányítási és informatikai feltételek megteremtése mellett. Megteremtették a felsőoktatási intézményekben az oktatók, kutatók teljesítményértékeléséhez szükséges szervezeti és informatikai feltételeket is. A konzorciumban részt vevő egyetemeken egységesítették a gazdálkodási, kontrolling, humán erőforrás menedzsment és tanulmányi adminisztrációs folyamatokat. Az új rendszerek felépítéséről, használatáról képzési és mentorprogramokat szerveztek az egyetemek funkcionális ágazataiban (pénzügy, HR, kontrolling) dolgozók számára, ezen túl számos egyetemi dolgozó vett részt a kutatási folyamatok lebonyolítását, a kutatási projektek bevételeit, kiadásait és eredményeit nyilvántartó rendszerrel kapcsolatos képzésen.

A projektnek köszönhetően hatékonyabbá válhat az intézményirányítás, stabilizálódhat az intézmények gazdálkodása és növekedhet képzési, kutatási és innovációs potenciáljuk is. Közvetett hatásként jelentkezik, hogy a felsőoktatási rendszer jobban igazodik majd a munkaerőpiac igényeihez, több támogatást tud majd bevonni piaci forrásokból illetve erősödhetnek az egyetemi hallgatók munkaerőpiaci kompetenciái.

A projektkonzorcium vezetője az Eötvös Loránd Tudományegyetem, tagjai az Állatorvostudományi Egyetem, a Budapesti Corvinus Egyetem, a Budapesti Gazdasági Egyetem, a Dunaújvárosi Egyetem, az Eszterházy Károly Egyetem, a Kaposvári Egyetem, a Miskolci Egyetem, az Óbudai Egyetem, a Neumann János Egyetem, a Pannon Egyetem, a Soproni Egyetem, a Széchenyi István Egyetem, a Szent István Egyetem és a Testnevelési Egyetem, valamint az informatikai eszközök elhelyezését és üzemeltetését biztosító Nemzeti Infokommunikációs Szaigáitató (NISZ) Zrt.

A projekt adatai

Projekt címe: Intézményirányítást támogató rendszerek fejlesztése a felsőoktatásban
A Projekt azonosító száma: EFOP-3.4.6-VEKOP-17-2017-00002
Kedvezményezett neve: Soproni Egyetem
Szerződött támogatás összege: Szerződött támogatás összege: 3 984 986 834,- HUF (ebből Soproni Egyetemre jutó rész: 4 920 174,- HUF)
Támogatás mértéke: 100%
Projekt futamideje: 2017.09.01 - 2019.06.30
A projekt projektmenedzsere: Varga-Illyés Virág

Részletes leírás

A felsőoktatási ágazatot érintő kihívások, problémák, valamint az ezekre épülően megfogalmazott, vonatkozó szakpolitikai célkitűzések figyelembe vételével a projekt átfogó céljai a projekt hatókörébe tartozó állami felsőoktatási intézményeknél:

  • A konzorciumi tagoknál az Európai Unió felsőoktatás korszerűsítését célzó ütemtervével, a Fokozatváltás a felsőoktatásban stratégiával, valamint a további hazai stratégiákkal és jogszabályokkal összhangban egységes, egymással integrált intézményirányításai, gazdálkodási, teljesítménymérési, kontrolling, HR és tanulmányi adminisztrációs folyamatok és ezeket támogató informatikai rendszerek bevezetésével a konzorciumi tag intézmények irányítása hatékonyságának, valamint képzés és kutatásszervezési képességeinek javítása.
  • A konzorciumi tagoknál a vonatkozó jogszabályi előírások mentén a teljesítmény szerint differenciált állami felsőoktatási finanszírozási rendszer megvalósításához és működtetéséhez szükséges egységes szervezeti, folyamatirányítási és informatikai feltételek megteremtése
  • Az intézmények hallgatók számára releváns működési és irányítási folyamatainak, az intézményirányítási rendszerek hallgatói funkciói használatának, valamint az ehhez szükséges digitális írástudási készségeknek és ismereteknek az elsajátítását támogató hallgatói képzési és mentori program megtervezése és végrehajtása a felsőoktatási hallgatói sikeresség intézményi előmozdítása, valamint a hallgatók felsőoktatásban való bennmaradásának támogatása érdekében.
  • A kutatási programok előkészítéséhez, lebonyolításához, kutatási bevételek, kiadások és kutatási eredmények nyilvántartásához kapcsolódó folyamatok, valamint a bevezetni kívánt egységes intézményirányítási rendszerek ezeket támogató funkciói használatának elsajátítását biztosító kutatói továbbképzési program megtervezése és végrehajtása a K+F+I szakemberek K+F+I projektek sikeres lebonyolítására történő felkészítése és ezen keresztül a kutatók megtartása, illetve utánpótlásuk biztosítása érdekében.

efop_kehop_ginop_vp.png

ugrás az oldal tetejére

ATHU 129 | Oktatási együttműködések az AT-HU határrégióban

ugrás az oldal tetejére

ATHU 129

Oktatási együttműködések az AT-HU határrégióban

A projekt adatai

Projekt címe: Oktatási együttműködések az AT-HU határrégióban_innovatív (BIG_inn AT-HU)
Projekt azonosító száma:  ATHU 129
Kedvezményezett neve: Soproni Egyetem, konzorciális partnerek: Amt der NÖ Landesregierung, Abteilung Kindergärten (VEZETŐ PARTNER)
Nyugat-Pannon Terület- és Gazdaságfejlesztési Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft.
Bildungsdirektion für Wien, Europa Büro
Österreichische Kinderfreunde - Landesorganisation Wien
Land Burgenland
Projekt futamideje: 2019.11.01. – 2022.12.31.
Támogatás összege: 279.051,42  EURO
Támogatás mértéke: 100%
Projekt szakami vezetője: Dr. Vida Gergő vida.gergo@uni-sopron.hu
Projekt projektmenedzsere: Dr. Walter Katalin  walter.katalin@uni-sopron.hu
Projekt pénzügyi vezetője:  Kocsisné Lengyel Judit  lengyel.judit@uni-sopron.hu

Részletes leírás

1.      Általános projektleírás

A határon átnyúló gazdasági és társadalmi térben a nyelvi és kulturális ismeretek fontos részét képezik a jövőbeli fiatal felnőttek foglalkoztathatóságának a munka dinamikusan változó világában. Az újonnan megjelenő gazdasági és társadalmi kihívások miatt a természettudományos, műszaki és digitális kompetenciák mindkét ország (AT-HU) képzési struktúrájában magas prioritást élveznek. Ezen kompetenciák erősítése áll a határon átnyúló együttműködés középpontjában. A nyelvelsajátítás (szomszédos nyelvek/többnyelvűség) kiegészül a kutatás alapú és mozgásos tanulás kínálatával, kiemelt fókusszal a digitális, természettudományos és technikai területekre. Ez az aspektus további együttműködési perspektívákra nyújt lehetőséget a képzési intézmények számára.

Az innovatív szempont a nyelvoktatás és a tudásátadás összekapcsolásában rejlik, melynek révén olyan tanulási alkalmak kerülnek kialakításra, melyekre magas nyelvi minőség jellemző. Emellett innovatív megközelítésnek számít, hogy a regionális potenciálok (pl. múzeumok, üzemek, természetvédelmi területek, fenntartható energiatermelés) tanulási helyekként, a határon átnyúló képzési tér erőforrásaiként kerülnek alkalmazásra az oktatás folyamán a mindennapokban. A képzési és gazdasági egységek hálózatosodása többletértéket jelent a teljes régió számára.

A pedagógiai innovációk intézményekben való rögzülésének elősegítésére, a BIG_inn projektben a vezetők professzionalizálást célzó képzésben részesülnek. Továbbá megvalósul a szakmai és minőségért felelős munkatársak innováció menedzsment területén történő továbbképzése, annak érdekében, hogy innovációs folyamatokat (képzési projekteket) tudjanak támogatni a képző intézményekben. A BIG_inn projektben kerül sor első alkalommal arra, hogy minden projektpartner határon átnyúló szellemi tőkefelmérést hajt végre annak érdekében, hogy a tudásbővítés területén megteremtett hozzáadott értéket láthatóvá tegyék.

2.      Célok

  • nyelvi kompetenciák javítása különös tekintettel a kutatás alapú és mozgásos tanulásra
  • regionális potenciálok hasznosítása a határon átnyúló gazdasági és természeti környezetben a gazdasági és képzési egységek közötti hálózatosodás erősítésének érdekében
  • a gazdasági, regionális és társadalmi fejlődésnek köszönhetően nagyobb jelentőségű, aktuális pedagógiai célkitűzéseknek megfelelő téma- és kompetenciaterületekre kiterjeszteni a nyelváltadást (MINT /matematika, informatika, természettudományok, technika/ jelentősége, nyelvfejlesztésre is kiterjedő technikai képzés, pályaorientáció)
  • innovatív oktatási megoldások intézményi fenntarthatóságának elősegítése a pedagógiai intézményeknél

3.      Célcsoportok

  • óvodások, iskolások, hallgatók
  • pedagógusok, (nyelv)tanárok
  • szülők
  • képző intézmények (óvodák, iskolák)
  • óvodai- és iskolai Igazgatóságok és kirendeltségeik (AT), iskolai fenntartók (Tankerületek Mo.-n)
  • pedagógiai képzési-, továbbképzési intézmények
  • községek és városok
  • gazdasági szervezetek, natúrpark és kultúrális szervezetek

4.      Tevékenységek

1. Tematikus elmélyítés - MINT

  • Tudás- és nyelvátadás összekapcsolása – Nyelvközvetítés MINT súlyponttal
  • Nyelvi anyagok előállítása tekintettel a kutatáson alapuló és mozgásos tanulásra/ nyelvfejlesztést elősegítő MINT-anyagok, koncentrálva a regionális potenciálokra

2. Képzés és szakmai tapasztalatcsere

  • Regionális és határon átnyúló szemináriumok, workshopok, hospitálások, szakmai tanulmányutak, szimpóziumok pedagógusok és hallgatók számára, valamint szakmai gyarorlat hallgatók részére

3. Regionális erősségek/potenciálok bekapcsolása

  • Regionális erősségek (pl. múzeumok, üzemek, természetvédelmi területek, fenntartható energiatermelés …) informális tanulási térként történő használata
  • határon átnyúló partnerségek továbbfejlesztése –új impulzusok a képzőintézmények közötti témaspecifikus kooperációhoz, és a közös képzési munkához
  • határon átnyúló kirándulások a partner óvodák és iskolák számára, lehetőség, hogy a gyerekek nyelvfejlesztés során további ismereteket és kompetenciákat is szerezhessenek, megismerkedhessenek a határtérség és egymás régióinak regionális erősségeivel, adottságaival 

4. Innovációs menedzsment és tőkemérleg

  • Szakmai és minőségért felelős munkatársak innováció menedzsment területén történő továbbképzése, annak érdekében, hogy a pedagógiai újdonságok rögzülhessenek a képző intézményekben.
  • Útmutató az innovációs menedzsment sikeres megvalósításához az oktatási intézményekben
  • szellemi tőkefelmérés tudásbővülésről – láthatóvá tenni a létrejött értékeket és kompetenciákat

athulogo.jpg

ugrás az oldal tetejére

2020-1-CZ01-KA03-078363 | HUNTOUR

ugrás az oldal tetejére

2020-1-CZ01-KA03-078363

HUNTOUR - Development of education in relation to the influence of ongoing climate change to hunting tourism


A projekt adatai

Projekt címe: HUNTOUR - Development of education in relation to the influence of ongoing climate change to hunting tourism

A projekt azonosító száma: 2020-1-CZ01-KA03-078363

Szerződött támogatás összege: 358 530 EUR (SOE: 59 960 EUR)

A projekt futamideje: 2020.09.01-2023.08.31.

Résztvevők:

  • Czech University of Life Sciences – Lead Partner
  • University of Novi Sad
  • University of Helsinki
  • University of Sopron

A projekt szakmai vezetője: Ing. et Ing. Markéta Kalábová, Ph.D.

A projekt menedzsere: Martin Čabrada

A projekt kapcsolattartója: Dr. Schiberna Endre

A projekt weboldala:

https://huntour.czu.cz/en

https://www.facebook.com/Huntour-111561367420003

https://www.instagram.com/erasmushunting/

Részletes leírás

A projekt célja elsősorban oktatási anyagok készítése a vadászati turizmus fejlesztésének későbbi döntéshozói számára az Európai Unió országaiban. Csak szisztematikus anyaggyűjtés, egységes alapon történő összehasonlítás vezethet az adott terület új stratégiai fejlesztési tervének megalkotásához. A vadászati turizmus fejlesztéséről döntő leendő szakemberek felsőoktatása kulcsfontosságú ebben a kérdésben. Csak akkor tudják az ágazatot jó irányba mozdítani, ha ismerik a vidéki környezetet, a vadászati turizmus fejlesztési lehetőségeit, illetve döntéseik gazdasági, környezeti és társadalmi következményeit.

 

Feladatok:

  • a kulcskompetenciák és készségek szintjének javítása a vadászati turizmus területén, figyelembe véve e terület stratégiai fejlesztésének szükségességét a környezet és az éghajlat változásával összefüggésben (1)
  • a minőségjavítás, az innovációs kiválóság és a nemzetközivé válás támogatása az oktatási, kutatási és képzési intézmények szintjén az oktatási és képzési szolgáltatók, valamint a vadászati turizmus egyéb érdekelt felei közötti jobb nemzetközi együttműködés révén (2)
  • az oktatás nemzetközi dimenziójának bővítése a különböző országok intézményei közötti mobilitás és együttműködés előmozdításával (3)
  • a lakosság figyelmének felhívása a vadászati turizmus fontosságára és előnyeire a partnerországokban ismeretterjesztés által (4)
  • a nyelvtudás javítása és az EU nyelvi sokszínűségének előmozdítása az interkulturális tudatosság terén, a vadászati turizmusra összpontosítva (5)

 

Eredmények:

  • többnyelvű szótár a vadászati turizmus támogatására
  • jelentés a vadászati turizmus bevált gyakorlatainak gazdasági hatásáról
  • esettanulmány: A vadászati turisztikai potenciál értékelése
  • fenntartható vadászati turizmus az európai országokban

 

A futamidő végére a HUNTOUR projekt

  • egyedülálló oktatási csomagot ajánl fel az egyetemek számára a hallgatók vadászati turizmussal kapcsolatos oktatásának megkezdéséhez (többnyelvű szótár, esettanulmányok, legjobb gyakorlati útmutató, tankönyv a vadászati turizmusról angol és más partnerségi nyelveken)
  • erősíti a kreativitást, valamint az innovatív tanulási gyakorlatot és környezetet a vadászati turisztikai ismeretek bővítésével, vadászati turisztikai stratégiák és módszertanok kidolgozásának támogatásával
  • megkönnyíti a fontos nyílt oktatási forrásokhoz való hozzáférést mind a diákok, mind a vadászközösségek/hatóságok számára
  • elterjeszti a vadászat és a vadászati turizmus jelentőségét a nagyközönség köreiben

 


 

ugrás az oldal tetejére

ÚNKP 2023/2024

ugrás az oldal tetejére

ÚNKP 2023/2024

Új Nemzeti Kiválóság Program

A projekt adatai

Projekt címe: ÚNKP 2023/2024
Projekt azonosító száma: Új Nemzeti Kiválóság Program
Projekt futamideje: 2023.09.01-2024.09.30.
Szerződött támogatás összege: 30 240 000 Ft
Projekt szakmai vezetője: Prof. Dr. Lakatos Ferenc
Projektmenedzser: Pócza-Tóth Szilvia

ugrás az oldal tetejére

STARTUP-2024-HSUP-032

ugrás az oldal tetejére

STARTUP-2024-HSUP-032

Hungarian Startup University Program Támogatás 2024

A projekt adatai

A Projekt azonosító száma: STARTUP-2024-HSUP-032
Kedvezményezett neve: Soproni Egyetem (9400 Sopron, Bajcsy-Zsilinszky u. 4.)
Támogatás összege: 6 499 992,-HUF
A Projekt megvalósítási időszakának kezdő időpontja: 2024.03.01.
A Projekt fizikai befejezésének napja: 2024.06.30.
A projekt szakmai vezetője és tárgyfelelős: Dr. Bednárik Éva
A projekt koordinátora: Reményi Andrea
A projekt menedzsere és pénzügyi vezetője: Dr. Nyikos Bendegúz
Közreműködő szervezet: Nemzeti Innovációs Ügynökség Nonprofit Zrt., Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal

hsup_intro_2023-5a2deaaacfe0fac00c622ea1677636bf-images-9.webp

ugrás az oldal tetejére


Tartalomjegyzék Fel Következő