Kétnapos nyílt nap Hidvégi Bélával
ugrás az oldal tetejéreJúlius 21-22 péntek-szombat
Programterv:
- 16:00 - 17:30 - Béla előadása a vadászatról, vadvédelemről. Utána kötetlen beszélgetés Bélával a témáról.
- 18:00 - 19:30 - Tárlatvezetés Bélával, bemutatja a Soproni Gyűjteményt, aztán a vetítés megkezdéséig könyv dedikálás! (könyv vásárlásra is biztosítunk lehetőséget)
- 20:00 - 21:30 - Szabadtéri filmvetítés (rossz idő esetén beltéri)
- Hidvégi Béla - Utam a Conklin-ig
- A Nepáli Kék Kos vadászata
- A „virtuális vadászat” játék egész nap elérhető és használható kicsiknek-nagyoknak
- Az előadás alatt a gyerekeknek csoportos foglalkozás a múzeumban
- "Állati jó lenyomatok" készítése
Szombat esti bónusz programként az „Egy világjáró magyar vadász – Hidvégi Béla portré” filmet is levetítjük.
A két nyílt nap programja megegyezik, hogy minél többen eljöhessetek meghallgatni Béla előadását a vadászat és a vadvédelem kapcsolatáról, valamint személyes tárlatvezetését a Soproni Gyűjteményében! Mindkét este közös szabadtéri filmvetítés Bélával!
Az előadás alatt a kicsikről sem feledkezünk meg, míg a nagyobbak a vadvilágról és annak jövőjéről beszélgetnek Bélával, nekik csoportos foglalkozást tartunk a múzeumban, amibe az iskolás csoportok kedvenceit válogattuk össze!
A gyűjtemény az Esterházy Palota Erdészeti Múzeumának épületében üzemel, Sopron Templom utca 4. szám alatt.
Érdeklődni lehet az Esterházy Palota telefonszámán: +3630 0114820
ugrás az oldal tetejéreDr. Ifj. Sarkady Sándor könyvbemutatója
ugrás az oldal tetejére2024. március 6-án Dr. Ifj. Sarkady Sándor Ph.D tudományos kutató/történész „A Selmeci-soproni diákhagyományok bűvöletében” című könyvét mutatta be, a soproni Esterházy-Palota Erdészeti Múzeum dísztermében.
A kötet folytatása a 2021-ben hasonló címmel megjelent monográfiának és az 1977-től 1988-ig terjedő időszak hagyomány-megtartásának szép és derűs világába ad betekintést, az írótól már megszokott alapossággal. A közelmúlt diákhagyományainak megélését feldolgozó munka, a szokott dokumentumokon felül még az akkoriban készült filmek képkockáinak felhasználásával is többlet élmény nyújt az olvasónak. A sokoldalú írásmű precíz alapossága mellett szórakoztató interjú kötet is egyben, melyet a közvetlenül érintetteken kívül, a nagymúltú tradíciók iránt érdeklődők is élvezettel forgathatnak. Köszönet az írónak a gondos és körültekintő munkáért.
Sok érdekességet és írói műhelytitkot tudtunk meg a szerzőtől a kötetlen hangulatú író-olvasó találkozó alatt. A teremben felcsendülő Selmeci-soproni nóták pedig kitűnő keretet adtak a színvonalas kulturális eseménynek. A rendezvény szervezője és egyben moderátora Horváth Zsuzsanna programszervező/kommunikációs munkatárs remekül kézben tartott az eseményt.
ugrás az oldal tetejére
Húsvétra hangolódás 2024. március 25-28-ig
ugrás az oldal tetejéreSzeretettel várunk minden kedves játszani és barkácsolni vágyó kicsit és nagyot
az Esterházy Palota Erdészeti Múzeumban.
Gyere el hozzánk, és hangolódjunk együtt a húsvétra
Izgalmas családi programjaink:
- Fedezd fel az Esterházy Palotát a Húsvéti nyuszival, keresgélés közben meglepetés ajándékra is lelhetsz!
- Játsszunk együtt különböző szórakoztató ügyességi udvari játékokat
Katicás, sárkányos és még sok-sok más ...
2024. március 28.-án 10-16 óráig kézműves foglalkozás is lesz.
Készítsünk együtt kézműves alkotásokat!
ugrás az oldal tetejére
Fiatalok Feketén Fehéren / Young Architects Generation
ugrás az oldal tetejéreA „fiatalok feketén-fehéren 2023” építészeti díj vándorkiállítása 2024. április 3-án Sopronba érkezik és 2024. április 14-ig lesz látogatható az Esterházy Palota Erdészeti Múzeumban nyitvatartási időben.
Kiállításmegnyitó: 2024. április 3. 16 órai kezdettel
A megnyitón részt vesz a Paradigma Ariadné és az RJZS Architects, valamint a kurátorok.
A “fiatalok feketén-fehéren 2023” a Magyar Építőművészek Szövetségének (MÉSZ) lassan húsz éves hagyománnyal rendelkező pályázata és vándorkiállítása a 40 év alatti, épített környezettel foglalkozó alkotók számára, amelynek aktuális kurátora a GUBAHÁMORI.
… egy könyv . egy megépült épület . egy cikksorozat . egy épületfelújítás . egy spekulatív építészeti terv . egy megépült tanösvény. egy urbanisztikai léptékű rehabilitációs terv …
8 munka az építészetről
Kiállítók:
Bene Tamás – Öt munka, lassítva
Bognár Gergely és Dobos Bence László – Legéndi gyerektábor
Borenich Levente – Utópikus realizmusok cikksorozat
Fuzzy Earth – Séta az éjjeli nap alatt
Győrfi Dániel és Horváth Bettina – A Népliget értékalapú megújítása
Paradigma Ariadné – Kék szignó
Partizan Architecture – A cserépváraljai Munkás Szent József templom felújítása
RJZS Architects – Csillagok alatt
A fff2023 pályázat és vándorkiállítás támogatói:
Közösségi finanszírozási kampány - 2023. szeptember – december
Nemzeti Kulturális Alap
Budapesti Építész Kamara
SYBA Napvédelem Kft.
Krüllung Árnyékolástechnika Kft.
Húsvéti hírmondó
ugrás az oldal tetejéreNagy örömmel és nem kis büszkeséggel értesítjük a kedves érdeklődőket, hogy a húsvéti programjaink elnyerték a tisztelt látogatók tetszését.
Napokon át élettel és gyerekzsivajjal teltek meg az évszázados múltú termek. Élményfoglalkozásainkon kiscsibékkel, kiskacsákkal és nyuszikkal ismerkedhettek meg az óvodások és az iskolások.
Kézműves foglalkozásunkon számtalan kisebb-nagyobb aranyos húsvéti ajándékot készíthettek az érdeklődők, felkészült munkatársaink segítő iránymutatásával.
Húsvéti nyuszi-nyomozós játékunkkal sikeresen bemutattuk a csodálatos palotában rejlő „titkos” értékeket. Az iránymutató kérdések már a hatalmas zöld kaputól vezették a figyelmes nyomozót, legyen az akár óvodás, akár már olvasni tudó kisdiák. Helyes válaszok, helyes útvonalat jelöltek ki a nyomkövetőknek és az Erdészeti Múzeum szinte minden zegét-zugát feltárták a kicsik előtt. A pincétől a függőkerten át a padlásig vezettet a kalandos útvonal. A derék nyomozás után pedig nem maradhatott el a jutalom sem. A múzeum munkatársai hetekkel az esemény előtt elkezdték készíteni a rengetek kedves ajándékot, amivel elégedett mosolyt csalhatnak a kis felderítők arcára. Nagy örömünkre szolgált, hogy felismerhettünk jónéhány arcocskát és családot, akik nem egy alkalommal járták végig a gyermekükkel a kijelölt pályát.
Felejthetetlen pillanatokat éltünk át a látogatókkal és megígértük, hogy jövőre hasonló meglepetéssel várjuk őket húsvét áldott napjain. Az ígéret pedig kötelez. Rajtunk nem múlik.
ugrás az oldal tetejéreNótaest
ugrás az oldal tetejéreAz élő hagyomány estéje.
A Soproni Egyetem világszinten is különösen nagy múltú hagyományainak megéléséhez adott teret az Erdészeti Múzeum április 8-án.
Horváth Zsuzsa munkatársunk körültekintő szervezésének köszönhetően, a megjelent hallgatóság, a dicső firmák, a Dunaújvárosi Egyetemről érkezett hallgató, az oktatók és a városi polgárok egyaránt élvezhették a felcsendülő nótákat. Gál Gergő a. Medve bácsi elnökletével, kitűnő válogatásban intonálta a jó torkú társaság a kedvelt dalokat. A tradícióknak megfelelve, remek hangulatban lebonyolított esemény bizonyítja, hogy a hagyományt sem „ápolni”, sem „őrizni” nem kell, mert nem beteg és ellopni sem akarják. Egyszerűen meg kell élni a mindennapokban és akkor kivirágzik, akár a fák Sopron Fő terén.
ugrás az oldal tetejére
Nyílt nap a Soproni Egyetem hallgatóival 2024. április 13-án 16 órai kezdettel
ugrás az oldal tetejéreJó Szerencsét!
A Soproni Diákság egy része úgy döntött, feltárja az ősi idők óta oly féltve őrzött Selmeci diákhagyományait Sopron lakosságának.
Szent-György havának (április) 13. napján, szombaton, délután 16:00 órai kezdéssel tárja ki kapuit az Erdészeti Múzeum minden érdeklődőnek.
A vendégeket szakestélyeink és tanszékeink hivatalos ételével a finom zsíroskenyérrel várjuk, ami mellet üdítőkkel és finom borokkal kínáljuk a szomjas vándorokat.
A nap színvonalát diákok által szervezett programok, beszélgetések, játékok és kiállítások emelik fel. A kisebb kis kalandorokra barkácsolós meglepetés is vár!
Szeretettel Várunk, Minden Kedves Érdeklődőt, Kicsiket és Nagyokat is!
ugrás az oldal tetejére
Hírmondó-Nyílt nap a Soproni Egyetem hallgatóival
ugrás az oldal tetejéreFelvállaltan kapcsolatteremtő szándékkal, 2024 április 13-án került megrendezésre az első selmeci-soproni diákhagyományokat ismertetető nyílt nap.
A rendezvény ötlete az egyetemi hagyományokat tisztelő, azokban élő hallgatók és az Erdészeti Múzeum munkatársainak fejéből pattant ki. Legendás történetek tanúsága szerint, az egykoron Sopron városával szerves kapcsolatban lévő egyetemi diákság a város polgáraival együtt élte meg az átörökített selmeci tradíciókat. Ezeknek a boldog időknek az emlékét kívánja visszaidézni és egyben feléleszteni a nyílt nap.
A kezdeményezés vitathatatlanul sikeres volt. Nagyszámú érdeklődő tisztelte meg jelenlétével a professzionális felkészültséggel megrendezett eseményt. A hallgatók, önálló szervezésben szekcionálva mutatták be az egykori akadémia bányász-, erdész- és a mai egyetem kiterjedt szokásrendjét. Most ők álltak a jelképes katedrán és adták át széleskörű ismereteiket. Felkészültségük és udvarias magyarázataik osztatlan elismerést arattak az kérdezősködők soraiban. Láthattunk Walden és folt bemutatót, relikviák bemutatóját, hattyú tollazást, játékos ezüst tallér keresést, és természetesen nóta ismertetést. Minden „állomáshelyen” pecséttel igazolták a figyelmes megjelenést. A fel-felcsendülő egyetemi nótákat pedig élvezettel hallgatták a minden korosztályból érkező látogatók.
Aki egy cseppet elfáradt, annak a szakestélyek tradicionális eledele a hagyományos lilahagymás zsíroskenyér és hűvös fröccs, vagy ásványvíz adhatott erőt.
Lehetőség volt továbbá az első emeleti nagyteremben megtekinteni a soproni diákhagyományok alapján 1979-ben készült Krampampuli című kisfilmet.
A rendezvény rendkívül határozott koordinátora Soós Dorina a. Csicsergő negyedéves természetvédelmi mérnök hallgató volt. Ám pontosan a selmeci bajtársiasság tanít bennünket arra, hogy a sikert csak vállvetve lehet elérni. A kivitelezés elsőrangú munkáját segítette:
Kovács Kolozs a. Brekettyés
Ágoston Álmos Pál a. Előkelő zacc
Cselédes Csongor a. EnergiKUSCH!!!
Miklós Viktória a. cserfes kis FalÁNK
Nagy Ábel a. Lüke
Artner Ádám a. TOTÁLon felEKSező
Golnerits Máté a. SÖRtelmEs játéKoS a. Sankó
Varga Zoltán a. Hólyag
Benke Norbert a. TudásÉHES mérlegképes
Hanzséros Olivér a. EKScel
Lantos Avar Tamás a. Polihisztor
Horváth Alexandra a. Égivándor
Dencs Márton Tibor a. Faragatlan Favicc
Onofer Gergő a. Halogém
Csaba Dani a. Rokker
Marosvölgyi Nóra a. AVI
Pintér Attila a. Paganini
Ragadics Péter a. Kicsi Loggery
Köszönet és elismerés a remek, önként vállat szolgálatért.
ugrás az oldal tetejére
Hírmondó - Irodalmi szakestély
ugrás az oldal tetejéreA magyar költészet napján, József Attila születésnapján április 11-én, az Esterházy palota első emeleti dísztermében került megrendezésre a III. Irodalmi szakestély.
Dr. Bende Attila elnökletével, a szabályoknak megfelelően ám derűvel átitatva folytak a versek és az eksek. A szakestélyek sorából kiemelkedő – immár tradicionálisnak nevezhető - ünnepi rendezvényen a magyar líra órásai előtt tisztelegnek a megjelentek. Hallgatók, professzorok és vendégek adták át a lelkükben hordozott irodalmi élményeiket a művelt bajtársi közösségnek. József Attila mellett, a remekműveik útján megidézték Pilinszky János, Márai Sándor, Ady Endre szellemét, de az est második részében Lőwy Árpád is helyet foglalt a teremben. Külön öröm és büszkeség az irodalomkedvelő közösség számára, hogy a hallgatói körből mélyen elgondolkodtató, határozottan értékes saját ihletésű versek is felhangzottak igen szép számban.
Szívet melengető és bíztató az a különleges kulturális érték, ami ezen az estén megcsillant az asztalokon álló gyertyák fényében.
ugrás az oldal tetejére
Hírmondó-Föld napja a Múzeumban
ugrás az oldal tetejére1969-ben egy UNESCO konferencián, San Franciscóban John McConnell felvetette a „Föld napjának” alapgondolatát. Magyarországon 1990 óta tartjuk meg ezt a szép emlék, vagy inkább emlékeztető napot.
Idén április 20-án szombaton az Erdészeti Múzeumban egy teljes napig szinte minden az élhető világ megőrzéséről a természeti környezetünk óvásáról szólt. Ebben a kezdeményezésben a soproni STKH nagyvonalú és önzetlen segítségére számíthattunk. Láng Tamás az STKH Sopron és térsége nonprofit Kft. kommunikációs szakembere kitűnő PPT előadásában ismertette világunk aggasztó állapotát és a probléma kiváltó okait. A minden korosztályt felölelő, figyelmes hallgatóságnak módja volt megismerni a kívánt személyes viselkedésmintákat a hulladék kezelés terén. Bepillantást nyerhettünk a kommunális hulladékkezelés és gazdálkodás mindennapjaiba.
A kapualjban és Melinda teremben lehetőség volt tovább tájékozódni a kihelyezett ismeretterjesztő anyagokból és rácsodálkozni a mélyen elgondolkoztató, tematikailag ide tartozó rajzokra. Kipróbálható volt a hulladékválogatást modelláló válogató szalag, ami ugyancsak az STKH által biztosított szemléltető eszköz.
A múzeum munkatársai pedig az érkező családok legkisebbeit várták különféle ötletes játékkal. Alkalom volt „Fű-fejet” alakítani PET palackból, kavicsot festeni, hűtőmágnest készíteni és játékos keretek között kiválogatni a megfelelő válaszokat a környezetvédelem terén felmerülő kérdésekre. Szép és hasznos napot tölthettünk együtt szombaton, ám az igazi jó hír, hogy a kiállítás és a válogató szalag még egy ideig a múzeumban marad, mintegy emlékeztetve minden látogatót, hogy tulajdonképpen minden napunk a FÖLD NAPJA!
ugrás az oldal tetejére
Hírmondó-Viselet napja
ugrás az oldal tetejéreA viselet az öltözködésnek hagyományos formában kialakult módja, ami segít megtartani a viselőjének a közösség szokásaihoz való szoros kötődését. Korántsem csupán egy ruházati szokás, vagy valami divat felületes megnyilvánulása. Sokkal inkább a viselőjének önazonosságát erősítő különleges öltözet.
Büszkeséget, tartást ad már egy-egy darabjának a hordása is.
Április 24-én a „Viselet napján” a soproni Erdészeti Múzeum adott otthont a hallgatók és Horváth Zsuzsa kezdeményezésének, hogy egy zenés táncos délutánon megismerjük és megünnepeljük a gyönyörű magyar viseleteket. A délután egy rögtönzött táncos-zenés produkcióval kezdődött a város Fő terén. Innen a szervezők és a vendégek a múzeum nagytermébe sétáltak át. Érdekes PPT előadáson gazdagíthattuk az ide vonatkozó néprajzi ismereteinket, majd egy kvízjáték segítségével fel is mérhettük, hogy az elhangzottakból mi maradt meg a fejünkben. A sikeres rendezvény Lepedus Erzsébet erdőmérnök hallgató és az Ürmös Tánckör munkáját dicséri.
„Lehet bármilyen szép egy vidék népviselete, ha nem veszik magukra az emberek, ha csak a szekrényekben, múzeumokban őrzik, akkor sokat veszít értékéből. Egy népviselet akkor tölti be igazi szerepét, ha viselik is”
ugrás az oldal tetejére
Herman Ottó Szakkollégium bemutatkozása
ugrás az oldal tetejéreEz év április 30.-án a Herman Ottó Szakkollégium tartott kerekasztal beszélgetéssel egybekötött bemutatkozó előadást az Esterházy Palota Erdészeti Múzeumban.
A Herman Ottó Szakkollégium az Erdőmérnöki Karon működő diákszervezet, melynek célja az egyetemi oktatást kiegészítő, szakmai ismeretanyagokat átadó, az egyéni és csapatmunkában való munkához szükséges képességeket fejlesztő munkaközösség.
A szakkollégium fő célkitűzései: oktatás; kommunikációs, probléma megoldási képességek fejlesztése; közösségi élmény megélése.
A programok főként előadások, terepi gyakorlatok keretein belül valósulnak meg.
Fontosnak tartják, hogy elsajátítsák a csapatmunkához szükséges ismereteket.
Az előadások és terepi alkalmak fő témakörei: erdőgazdálkodás, természetvédelem, vadgazdálkodás, fenntarthatóság, kommunikációs, tanulási képességek fejlesztése és sok egyéb témakör, amire igény merül fel. Igyekeznek mindig kiegészíteni a tudásanyagot, amit az egyetemen megkapnak.
Az előadás témája: „Fenntarthatóság a gyakorlatban”
A program főszereplői a Hallgatók voltak. A bemutatkozó előadást Bíró Máté Bence tartotta, Bence EMK hallgatója és a Herman Ottó Szakkollégium elnöke.
A kerekasztal beszélgetőpartnerei voltak, Dr. Vágvölgyi Andrea adjunktus és Dr. Polgár András egyetemi docens Környezet- és Természetvédelmi Intézet, Erdőmérnöki Karról. Mindkettőjüknek köszönjük szépen, hogy elfogadták a felkérést.
Nagy megtiszteltetés volt, hogy a programon részt vett Prof. Dr. Lakatos Ferenc Kutatási és külügyi rektorhelyettes úr, Kisfaludi Balázs tanár úr, Szakálosné Mátyás Katalin és Kui Bíborka tanárnő.
ugrás az oldal tetejére
II. nótaest
ugrás az oldal tetejéreA május hatodikai hétfőn minden várakozást felülmúlóan sikeres nóta-estet tartottak a hagyományok őrzésében felelősséget érző, jó torkú hallgatók.
Az első nótaest mintájára Gál Gergő a. Medve bácsi elnökletével rendben lefolyt a rendezvény és természetesen néhány kupa tartalma is.
Az Erdészeti Múzeum dísztermében tartott, remek hangulatú eseményen ismét vendégül láthattunk olyan városi polgárokat, akik a selmeci hagyományok iránti érdeklődtek. Velük beszélgetve, az egyetem világát, nótáinkat megismertetve telt az idő. A számos résztvevő bizonyítja, hogy a nótaest gondolata életképes és betölti azt a szerepet amire az ötletgazdák szánták. Nevezetesen a városi és az egyetemi polgárság egymáshoz való viszonyának javítása és a kapcsolat tiszteletteljes elmélyítése.
ugrás az oldal tetejére
SopronJólFest 2024
ugrás az oldal tetejéreMájus 11-én az Erdészeti Múzeum terei megnyíltak és otthont adtak a festészet és a grafika művelőinek és az érdeklődő közönségnek.
Rendkívüli alkotások születését lehetett nyomon követni az első ecsetvonástól kezdve. Az alkotóművészek természetesen beavatták a kíváncsi nézőket az alkotás technikai folyamataiba és rejtett titkaiba. Bárki végig kísérhette egy hatalmas graffiti (Nagy Tamás) megszületését, sőt maga is kipróbálhatta a festékszóró kezelését.
Bepillanthattunk az aprólékos gonddal készülő grafikai (Kovács Tibor) ábrázolás világába, de a pasztell (Nagy Zsuzsa), akvarell (Kiss Margit) és különböző olajfestési technikák is bemutatásra kerültek a szakavatott művészek (Iván István, Horváth Áron, Kőhalmy Tamás) segítségével.
Megkísérelhető volt a modell utáni alkotás a múzeum udvarán a függőkertben pedig láthattuk milyen felszereléssel dolgozik egy igazi plein-air festő. Aki kipróbálta az arcfestést, annak Tóth Andrásné a. Tündér Sarolta ékesítette hatalmas rutinnal és kitűnő ízléssel az arcát.
A gyermekek sem unatkozhattak, hiszen alkothattak nyomdatechnikával különleges lenyomatokat, melyeket száradás után ki is díszíthettek.
Tisztelettel köszönjük a látogatók érdeklődését és a résztvevő alkotók önzetlen segítségét ezen a művészettel átitatott szép napon.
ugrás az oldal tetejére
Gyerekkoncertek a Sopronfest szervezésében
ugrás az oldal tetejéreAz Erdészeti Múzeum udavrán kerültek megrendezésre Ruttaki Bori és Kovácsovics fruzsina gyerkkoncerjei.
A májusi hétvégék között kiemelkedő volt a soproni családok számára a Sopronfest szervezésében május 12-én hallható Ruttkai Bori koncert. Az ismert előadó különleges tehetséggel szólítja meg a gyerek közönséget is. Bátran állíthatjuk, hogy a művésznő elvarázsolta a nézőközönséget, kezdve a legfiatalabbaktól a szülőkön át a nagyszülőkig. A gyerekeket maximálisan bevonva az előadás menetébe, hatalmas lendülettel szállt a dal és egy rendkívül jó hangulatú kulturális élményben lehetett része a nézőknek.
A Sopron Fest szervezésében, május 18-án az Erdészeti Múzeum udvarán, Kovácsovics Fruzsina koncertjét hallgathatták meg az érdeklődők. A megváltozott időpont ellenére a múzeum udvara megtelt a különböző korú, igen nagy számú látogatóval. Kovácsovics Fruzsina kitűnő előadóként, nagyon gyorsan szoros kapcsolatot alakított ki a közönségével, akik még a színpadra is fellépve váltak aktív résztvevőivé a koncertnek. A sok mosolygó, kipirult gyermek arc jelezte, hogy nagyon jól fogadta a hallgatóság a felcsendülő dalokat.
Bár, az Erdészeti Múzeum csupán a helyszínt biztosította, a megváltozott műsorkezdet miatt okozott kellemetlenségekért a szervezők nevében is elnézés kérünk.
Az Erdészeti Múzeum munkatársai
ugrás az oldal tetejéreDÍSZLETTERVEZÉS MESTERFOKON-INTREJÚ TÓTH KÁZMÉRRAL
ugrás az oldal tetejére„Az erdő maga az élet, a megújulás, az állandóság és folyamatos változás.”
Izgalmas interjú készült az Esterházy Palota Erdészeti Múzeum igazgatójával, Tóth Kázmérral, aki számos színdarab díszletét álmodta és valósította meg. Ezúttal az ’Álmaimban Déryné’ című produkcióról kérdezték.
A beszélgetés itt olvasható:
https://deryneprogram.hu/2024/09/13/interju-toth-kazmer/
ugrás az oldal tetejére"Álmaimban Déryné" a Palotaszínház színpadán
ugrás az oldal tetejére2024. szeptember 27-én 19:30-kor kerül sor a Déryné Társulat ősbemutatójára Sopronban. Az ’Álmaimban Déryné’ című produkciót Kis Domonkos Márk, a Déryné Program igazgatója állítja színpadra. A premier a Soproni Egyetem „palotaszínházában” lesz.
A belvárosban található Esterházy Palota Erdészeti Múzeum második éve ad otthont színházi előadásoknak. A történelmi falak övezte fedett udvaron már számos sikeres darabot láthatott a közönség a Déryné Program jóvoltából. Az „Álmaimban Déryné” című előadást pénteken a Soproni Egyetem hallgatói és dolgozói tekinthetik meg. Szeptember 28-án szombaton (19:30) pedig az Esterházy Palota megnyitja kapuit a színházkedvelő nagyközönség előtt. A történet a színházról, a társulati lét mindennapjairól, nem mindennapi titkairól, valamint évszázados értékekről szól. A szöveget Lukácsy György jegyzi, a jelmezeket Árva Nóra, a díszletet Tóth Kázmér álmodta meg.
Kapcsolódó cikk: https://deryneprogram.hu/2024/09/13/interju-toth-kazmer/
Jegyek a péntek esti premierre az egyetem dolgozóinak és hallgatóinak a Kommunikációs Csoport irodájában kaphatók (személyes átvétellel) 2024.09.24. keddtől (naponta 9-15 óráig)
Sopron város nagyközönsége szeptember 28-án szombaton tekintheti meg a különleges előadást. Jegyet vásárolni az Esterházy Palota Erdészeti Múzeum jegypénztárában lehet a múzeum nyitvatartási idejében. (9400, Sopron, Templom u. 4)
Információ: https://muzeum.uni-sopron.hu/latogatoi-informaciok-2
ugrás az oldal tetejére
"Pálinkázz felsőfokon"
ugrás az oldal tetejéreHungarikumok az Esterházy Palotában
Az Esterházy Palota Erdészetei Múzeum dísztermében rendhagyó, ismeretterjesztő és egyben kulináris élvezeteket nyújtó előadást hallhattak az érdeklődők. A Pálinka Nemzeti Tanács elkötelezett szakembereinek a segítségével, rendkívül átfogó mértékben bővíthette a pálinkához kötődő ismeretanyagát a tisztelt hallgatóság.
Megtudhattuk, hogy a pálinka első számú Hungarikumunk, hogy Szent Miklós a pálinkafőzők védőszentje, miként illik és tanácsos a pálinkát fogyasztani, milyen módon élvezhetjük a legnagyobb mértékben a benne rejlő ízek kavalkádját. Megismerhettük a Pálinka Nemzeti Tanács terveit, miszerint a kulturált pálinka fogyasztást a társadalom minden rétegében folyamatosan kívánják népszerűsíteni és bővíteni. Ennek egyik távlati terve a pálinkához kötődő kulturális-gasztronómiai kapcsolatok felfedése és ismertetése, hiszen a pálinka nem csupán ital, de ételeinkben használt fűszer is lehet szakértő kezekben.
A történelmi háttér, a nemzetközi térben való megítélés, a kulturális vonatkozások mellett a pálinka készítés és kulturált fogyasztás rejtelmeibe kaphattunk bepillantást. A diszkrét kóstolással egybekötött rendezvényen szédületes pálinka szortimenttel találkozhattunk, melynek kóstolása közben felértékelődött mindannyiunkban ehhez a nemes magyar italhoz való kapcsolatunk.
A szerencsés résztvevők igazán bőséges ismeretanyaggal és szívüket-lelkület melengető kortyok emlékével térhettek haza.
ugrás az oldal tetejére"Léleknek és testnek a természet kincseiből" kultúrális programsorozat
ugrás az oldal tetejéreA 2024 év utolsó hónapja immár tradicionálisan az ádvent jegyében telik a soproni Esterházy Palota Erdészeti Múzeum falai között. Az előző év kulturális eseményeinek irányát követve idén is előadásokkal, kiállításokkal és koncerttel kívánta felkelteni a közönség érdeklődését az intézmény. A programokra visszatekintve megállapítható, hogy a nemes szándék elérte célját és nagy sikerrel vonzotta az érdeklődök népes táborát.
Az idei ádventi programok közös jellemzője volt a sokszínűség, ahogyan a programokat fémjelző előadók személyére jellemző volt a sokoldalúság.
December 4-én hallhattunk egy előadást Csordás Domonkostól, a Soproni Egyetem első éves hallgatójától, aki már végezett mesterdiplomás bölcsészként fordult az erdészettudományok irányába. Előadásában az idő modern és tradicionális felfogásáról adott átfogó képet, érintve a nyugati keresztény és az ősi keleti filozófia egyedi szemléletmódjait.
A következő héten, december 13-án Ferenczi Bora diplomás iparművész- és professzionális énekesnő (Budapest Bár, 1-ő pesti rackák) mutatta meg, hogy milyen is korunkban a múlt század fordulóján született és oly nagy tisztelettel emlegetett „Gesamtkunstwerk” vagyis összművészet. A művésznő, fiatal kora ellenére igen magasan műveli a szőnyegkészítés cseppet sem könnyű, ám rendkívül látványos alkotói tevékenységét és mindezek mellett kitűnő zenész és énekes. Az 1-ő pesti rackák zenészeinek közreműködésével egy igazi örömzenéléssel ajándékozta meg a közönséget. A koncert és az általa készített műtárgyak egyaránt hatalmas közönségsikert arattak és ez utóbbiak előreláthatólag 2025 márciusáig megtekinthetők lesznek a múzeum dísztermében.
December 16-án a múzeum „térkép” termében megnyílt a Vadászati Kulturális Egyesület 2024. évi „A lélek, a test és a természet egysége” címmel kiírt pályázati anyagából összeállított képző és iparművészeti tárlat. A kiállítási anyagok között a vadászruházattól a festményeken és grafikákon át a csont- és szarufaragásig megdöbbentően sok művészeti ág képviselteti magát. A VKE olyan pályamunkákat várt, melyeken az alkotóművész lelkileg mélyen átélt, őt gazdagító élettapasztalatát örökítette meg. A tapasztalt impresszió lehetett egyedi, vagy többször ismétlődő élmény-folyam valamely alkotásban koncentrálódó lenyomata. Bármely „megvilágosodott” pillanat, melynek hatása az emberi lélek, a test és a természet szétválaszthatatlan egységének érzetét keltette az átélőben. A tárlat 2025 márciusáig látogatható lesz az érdeklődő közönség számára.
Két nappal később, december 18-án „Utazás a holdkörül” címmel hallhattunk eladást Dr. Nagy Attilától, aki a Soproni Egyetem címzetes docense, projektív terapeuta, Symbolon-kártya tanácsadó, a Humanisztikus Asztrológia ismerője. Az előadó a Holdnak a bolygónk természeti lényeire gyakorolt hatásairól, a történelem során kialakult közösségek-társadalmak életében és hitvilágában elfoglalt előkelő és meghatározó helyéről és szerepéről tájékoztatta a hallgatóságot.
Természetesen nem maradhatott el az idei programok közül, a már tradíciónak is tekinthető Muslinca Open nyílt soproni forraltbor verseny, melyet az idén Pandur Péter nyert, a közönség szavazatai alapján. Az összesítés után kihirdetett ünnepélyes oklevél és ajándék átadása után a résztvevők örömmel fogyasztották a nyertes italt.
Kitartó és szorgos látogatóink egy ajándéktárgy sorsoláson vehettek részt, amire az előadások után lepecsételt programfüzetük jogosította fel őket. Több kedves és ízletes ajándéktárgy után a fődíjat Kőhalmy Tamás festőművész-tanár alkotását Ágoston Álmos, a Soproni Egyetem hallgatója nyerte.
Örömmel állapíthattuk meg, hogy az immár hagyományos Esterházy Palota Erdészeti Múzeum szervezésében megvalósított 2024 évi adventi kulturális rendezvények sora, ismét jó érzéssel-boldogsággal gazdagították a szép számmal megjelent érdeklődő látogatót.
ugrás az oldal tetejére
Tartalomjegyzék Fel Következő