Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat
Útvonal|21|hu_HU|Pályázati felhívások|Nemzetközi programok
Tartalmi elemek

Horizont Európa 2021-2027 Kutatási és innovációs keretprogram

ugrás az oldal tetejére

horizontlogo.png

A Horizont Európa, az Európai Unió 2021 és 2027 közötti hétéves kutatási és innovációs keretprogramja 95,5 milliárd eurós keretösszeggel 2021. júniusában indult. Az Európai Unió új, eddigi legambiciózusabb keretprogramja az előző, Horizont 2020 keretprogramhoz képest 30%-kal több forrást biztosít az európai kutatási kiválóság és az áttörést hozó innovációk támogatására, valamint a legfontosabb társadalmi kihívások kezelésére.

A Horizont Európa szerves folytatása az előző hétéves ciklus Horizont 2020 keretprogramjának, mégis számos új elemmel bővült. Előtérbe kerül az elnyert támogatások közvetlenül érzékelhető társadalmi vagy gazdasági hasznosságának követelménye, továbbá a zöld és digitális átmenet előmozdítása. A keretprogram költségvetésének 35%-át a klímaváltozással kapcsolatos célkitűzésekhez kapcsolódva kell felhasználni.

Horizont Európa magyar portál elérhetősége: https://www.horizonteuropa.nkfih.gov.hu/


A Horizont Európa program költségvetése (milliárd euróban):

I. pillér – „Kiváló tudomány”: 25 milliárd EUR, amelyből:

Európai Kutatási Tanács (European Research Council - ERC)    

16 Mrd EUR

Marie Skłodowska-Curie Akciók  

6,6 Mrd EUR

Kutatási infrastruktúrák  

2,4 Mrd EUR

 II. pillér – „Globális kihívások és európai ipari versenyképesség”: 53,5 milliárd EUR, amelyből:

1. „Egészségügy” klaszter   

8,2 Mrd EUR

2. „Kultúra, kreativitás és inkluzív társadalom” klaszter  

2,3 Mrd EUR

3. „Polgári biztonság a társadalomért” klaszter    

1,6 Mrd EUR

4. „Digitalizáció, ipar és világűr” klaszter    

15,35 Mrd EUR

5. „Klíma, energia és mobilitás” klaszter    

15,35 Mrd EUR

6. „Élelmiszer, biomassza alapú gazdaság, természeti erőforrások, mezőgazdaság és környezet” klaszter  

15,1 Mrd EUR

Közös Kutatóközpont (Joint Research Centre - JRC) 

1,97 Mrd EUR

III. pillér – „Innovatív Európa”: 13,6 milliárd EUR, amelyből:

Európai Innovációs Tanács (European Innovation Council - EIC)    

10,1 Mrd EUR

Európai innovációs ökoszisztémák  

0,5 Mrd EUR

Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT)    

3 Mrd EUR

 

„A részvétel szélesítése és az Európai Kutatási Térség megerősítése” rész: 3,4 milliárd EUR, melyből:

A részvétel szélesítése és a kiválóság terjesztése    

2,96 Mrd EUR

Az európai kutatási és innovációs rendszer megreformálása és fejlesztése  

4,4 Mrd EUR

 

Hivatalos weboldal: https://ec.europa.eu/

horizontbudget.png

Az aktuális felhívásokat az alábbi weboldalon lehet megtalálni: https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/topic-search?closed=false&programmePeriod=2021%20-%202027&frameworkProgramme=43108390

Nemzeti Kapcsolattartói hálózat (NCP)

Az NCP-k fő feladata, hogy a Horizont 2020 egyes alprogramjaihoz kapcsolódva magas színvonalú, professzionális és ingyenesen elérhető támogatást nyújtsanak a potenciális pályázók (kutatóintézetek, egyetemek, vállalatok, nonprofit intézmények, egyéni kutatók) részére.

Tevékenységük a következőkre terjed ki:

  • információterjesztés: információs napok szervezése, előadások tartása az aktuális pályázati felhívásokról, újdonságokról;
  • pályázati tanácsadás: konzultációk, tréningek, workshopok, célzott és általános képzések szervezése a pályázással kapcsolatban; telefonos, személyes konzultáció;
  • projektpartner keresésben való közreműködés;
  • szerződéskötésben és projektmenedzsmentben való segítségnyújtás.

Az NCP-k munkájának koordinációját Magyarországon az NKFI Hivatal látja el.

Dr. Schenk Borbála
Főosztályvezető
borbala.schenk@nkfih.gov.hu​​​​​​​

Dr. Kápli Balázs
Osztályvezető
balazs.kapli@nkfih.gov.hu​​​​​​​

Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
1077 Budapest, Kéthly Anna tér 1.

NCP-k elérhetőségei: https://nkfih.gov.hu/hivatalrol/horizont-2020-180603/nemzeti-kapcsolattarto

ugrás az oldal tetejére

LIFE program

ugrás az oldal tetejére

life_logo.jpg

Az Európai Bizottság közzétette a 2022-es Life-programot, amelyben 34 új támogatást nyitottak meg, és 598 millió eurónyi új lehetőséget biztosítanak az európai szervezetek számára.

A program célja az innovatív technikák, módszerek és megközelítések kifejlesztése, bemutatása és népszerűsítése az uniós környezetvédelmi és éghajlati célok elérése érdekében.

A program négy alprogramra oszlik:

  1. a természet és a biológiai sokféleség, amelynek célja Európa természetének védelme és helyreállítása, valamint a biológiai sokféleség csökkenésének megállítása és visszafordítása

  2. körforgásos gazdaság és életminőség, amelynek célja a fenntartható, körforgásos, mérgezésmentes, energiahatékony és az éghajlatváltozással szemben ellenálló gazdaságra való áttérés elősegítése, valamint a környezet védelme, helyreállítása és minőségének javítása, akár közvetlen beavatkozásokkal, akár e célkitűzések más szakpolitikákba való integrálásának támogatásával.
  3. az éghajlatváltozás enyhítése és az ahhoz való alkalmazkodás, amelynek célja, hogy hozzájáruljon a fenntartható, energiahatékony, megújuló energián alapuló, klímasemleges és ellenálló gazdaságra való áttéréshez, és ezáltal hozzájáruljon a fenntartható fejlődéshez.
  4. tiszta energiára való áttérés, amelynek célja az energiahatékony, megújuló energián alapuló, klímasemleges és ellenálló gazdaságra való áttérés elősegítése Európa-szerte koordinációs és támogatási intézkedések (egyéb cselekvési támogatások) finanszírozásával.

lifebudget.png

Hivatalos oldal: https://cinea.ec.europa.eu/programmes/life_en

Life bíráló jelentkezés: https://cinea.ec.europa.eu/news-events/news/call-expert-evaluators-innovation-fund-2022-05-23_en

Nyitott pályázati lehetőségek: https://cinea.ec.europa.eu/funding-opportunities/calls-proposals_en

Bővebb információ, típusok, prezentációk: https://cinea.ec.europa.eu/programmes/life/life-calls-proposals_en

Pályázzon önerő és előkészítési költségek fedezésére:

Az Európai Unió a közismert operatív programok tagállami hatáskörben tervezett és kiírt pályázatai mellett közvetlenül az Európai Bizottság által irányított támogatási programokat is fenntart. A magyarországi pályázók részvételének elősegítése érdekében a Miniszterelnökség önerő és előkészítési költségek hazai forrásból történő fedezésére hirdetett meg pályázatot.

A pályázati kiírás keretében a 2021-2027-es időszak következő közvetlen uniós programokkal kapcsolatos projekt-előkészítési és önerőköltségeit. A kedvezményezettek az egyes programok kiírásainak megfelelő hazai szervezetek lehetnek: költségvetési szervek, önkormányzatok, egyetemek, egyesületek vállalkozások, egyházak, alapítványok.

A támogatható tevékenységek az önerő támogatás esetében megegyeznek a kiválasztott uniós program lehetőségeivel. Az előkészítő költségek esetében a fő támogatható tevékenység a lehető legjobb pályázat benyújtása érdekében igénybe vett pályázatírói és partnerkeresési szolgáltatás, a benyújtásra kész pályázat előzetes értékelése, a tanulmányok és hatásvizsgálatok készítése.

A pályázat keretösszege 2 506 060 000 forint, a benyújtási határidő 2021. november 5.

2022-ben szintén sor került a pályázat megnyitására, amely a Miniszterelnökség tervei szerint a későbbiekben is évente kerül majd meghirdetésre.

A pályázati dokumentáció letölthető:https://www.palyazat.gov.hu/kzvetlen-unis-programok-tmogatsa-1

A pályázatokat a kozvetlenEUprogramok@me.gov.hu e-mail címen és a 1077 Budapest, Wesselényi utca 20-22. címre beküldve lehet benyújtani.

ugrás az oldal tetejére

Interreg Central Europe

ugrás az oldal tetejére

eu_kislogo.png

interregceu_logo.png

Az Interreg Central Europe program keretében kilenc közép-európai ország intézményei valósítanak meg együttműködési projekteket.

A programterület Ausztria, Csehország, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia teljes területét, valamint Németország és Olaszország egyes régióit foglalja magába.

 

interregfounding.png

A program keretében az innováció és versenyképesség, a széndioxid-kibocsátás csökkentése, a természeti és kulturális örökség védelme, valamint a közlekedés és mobilitás területén nyílik lehetőség együttműködési projektek kidolgozására.

2024 második felévben várható a harmadik felhívás.

Bővebb információ: https://www.interreg-central.eu/

ugrás az oldal tetejére

Interreg Ausztria-Magyarország együttműködési program

ugrás az oldal tetejére

athu_kislogo.jpg

athulogo.jpg

A program költségvetése
Az Interreg V-A Ausztria-Magyarország Program az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) társfinanszírozásával valósul meg. A 2014-2020-as ciklusban az EU több mint 78 millió euró ERFA forrást bocsát rendelkezésre. A program összköltségvetése hozzávetőleg 95 millió euró.

A projekteket az Európai Unió legfeljebb az összköltségvetés 85%-áig támogatja. Minden projekt legkevesebb egy 15%-os pénzügyi szerepvállalást kell felmutasson, amely nemzeti közszféra általi társfinanszírozásból vagy pályázói önrészből áll. Egy további előfeltétel, hogy a támogatás mértéke legalább a 25.000 eurós összköltségvetést el kell, hogy érje.

Prioritások

Tematikai szempontból az Interreg V-A Ausztria-Magyarország Program támogatása négy együttműködési területre - úgy nevezett prioritásra összpontosul. Mindegyik prioritásnak saját célrendszere van. Ahhoz, hogy támogatást kaphasson határon átnyúló projektjéhez, annak illeszkednie kell a megadott prioritásokhoz valamint azok céljaihoz.

1. prioritási tengely: A KKV-k versenyképességének javítása

SO11 specifikus célkitűzés: A vállalkozói kedv erősítése a régióban, a start-up vállalkozások teljesítményének valamint a kkv-k innovációs kapacitásának javítása, különös tekintettel a (nemzetközileg) versenyképes termékek fejlesztésére.

2. prioritási tengely: A környezetvédelem és az erőforrás-felhasználás hatékonyságának előmozdítása

SO 21 specifikus célkitűzés: A természeti és kulturális örökség védelmének, támogatásának és fejlesztésének javítása a fenntartható turizmus koncepciójára támaszkodva.

SO22 specifikus célkitűzés: A táj és az ökoszisztémák ökológiai stabilitásának és ellenálló képességének javítása.

SO23 specifikus célkitűzés: A víztestek kezelésének és védelmének javítása.

3. prioritási tengely: A fenntartható közlekedés előmozdítása és kapacitáshiányok megszüntetése a főbb hálózati infrastruktúrákban

SO31 specifikus célkitűzés: A regionális központok határokon átnyúló, a TEN-T hálózat felé irányuló kapcsolódásának javítása.

SO32 specifikus célkitűzés: A fenntartható mobilitás előmozdítása helyi és regionális szinten.

4. prioritási tengely: Az intézményi kapacitás javítása és hatékony közigazgatás

SO41 specifikus célkitűzés: A határokon átívelő intézményi együttműködés fejlesztése az integráció erősítése érdekében.

SO42 specifikus célkitűzés: A határrégió lakossága interkulturális képességének és munkaerő-mobilitásának erősítése közös oktatási kezdeményezések és szakképzések révén.

Lehetséges pályázók köre és székhelye

A partnerségnek legalább egy osztrák és egy magyar partnerből kell állni.

Az alábbi jogi személyek pályázhattak az Interreg V-A AT-HU programban:

  • közintézmények és közintézményekkel azonos elbírálás alá eső intézmények (beleértve az 1303/2013/EU rendelet szerinti területi együttműködési csoportosulásokat),
  • non-profit szervezetek,
  • egyéb intézmények, amelyek projektszinten közérdekű tevékenységet folytatnak (pl. klaszterszervezetek, gazdaságfejlesztési központok, egyetemek, kutató-fejlesztő intézmények),
  • magánszervezetek, beleértve a jogi személyiséggel rendelkező privát társaságokat

Nem támogathatók a magánszemélyek, politikai pártok, valamint a projektek keretein belül az egyéni vállalkozások nem jogosultak a folyósított közvetlen támogatásokra, illetve a profit orientált tevékenységek sem elszámolhatóak.

Továbbá, a partnerszervezeteknek a programterületen belüli székhellyel, vagy a programterületre vonatkozóan jogszabályban meghatározott hatáskörrel, illetve kompetenciával kell rendelkeznie (pl. szakminisztériumok vagy egyéb nemzeti intézmények).

A programterületen kívüli szervezetek csak kivételes esetekben vállalhatnak projektpartneri szerepet, például olyankor, ha a projekt számára elengedhetetlen, de a programterületen belül nem elérhető speciális szaktudással és kompetenciával rendelkeznek.

 

Milyen típusú projekteket támogatunk?

A 2021-2027-es időszakban a költségvetésüktől függően standard és kis léptékű projektek (200.000 EUR-ig) számára kínálunk támogatást. A kisléptékű projektek bevezetése lehetővé teszi, hogy továbbra is finanszírozhassuk a standard projekteket, ugyanakkor a kisebb, kevesebb adminisztratív terhet jelentő projekteket is támogatni tudjuk egy előre meghatározott, 25 000 EUR-tól 200 000 EUR-ig terjedő pénzügyi tartományon belül. A projektek ERFA-támogatása legfeljebb a teljes költségvetésük 80%-a lehet.

Aktuális 2021-2027-es programidőszak
A 2021-2027-es időszakra vonatkozó új Interreg Ausztria-Magyarország program kidolgozása 2020-ban kezdődött. Az projektekre vonatkozó következő pályázati körben a standard és kis léptékű pályázatok benyújtási határideje 2024. február 9.

További információ: https://www.interreg-athu.eu/hu/interreg-at-hu-2021-2027/ 

A projektfejlesztésről szóló webináriumsorozat felvételeinek elérhetősége: https://www.interregeurope.eu/news-and-events/events/project-development-webinars

Forrás: Széchenyi Programiroda - https://szpi.hu/cikk/interreg-v-a-ausztria-magyarorszag-egyuttmukodesi-program

ugrás az oldal tetejére

Interreg Magyarország–Szlovákia

ugrás az oldal tetejére

skhu_kislogo.jpg

husllogo.png

Fő célok

Az „Interreg V-A Magyarország–Szlovákia” program célja a határ menti régiók közös természeti és kulturális örökségének együttes védelme, fejlesztése és turisztikai célú hasznosítása. Idetartozik a közös vízgazdálkodás, a katasztrófamegelőzés, a megfelelő feltételek megteremtése a kulturális és építészeti örökségek felújításához, valamint a határon átnyúló fenntartható turizmus fejlesztése.

A program azáltal, hogy a regionális központoknak jobb hozzáférést nyújt a TEN-T hálózathoz, valamint ösztönzi a környezetbarátabb regionális közösségi közlekedést és logisztikai rendszereket, egyedülálló és integrált gazdasági közegként előmozdítja az Európai Unió fokozottabb belső összeköttetését.

A program ezenfelül a munkaerő-mobilitás javítására irányuló főbb feltételek megteremtésére is összpontosít, és kiemelt figyelmet fordít a határon átnyúló munkaerőpiac integrációjára. Hozzájárul ahhoz, hogy javuljon a kulturális és természeti erőforrásokhoz való hozzáférés, egyúttal támogatja a helyi munkaerőhöz és növekedési stratégiákhoz igazodó munkalehetőségek megteremtését. A program továbbra is igyekszik támogatni a közintézmények és a határ két oldalán, de egymás mellett élő közösségek együttműködését.

Finanszírozási prioritások

A program négy fő prioritásra összpontosít:

  • Természet és kultúra
  • A határon átnyúló mobilitás elősegítése
  • A fenntartható és minőségi foglalkoztatás előmozdítása és a munkaerő mobilitásának támogatása
  • A határ menti terület közintézményeinek és az itt élők határon átnyúló működésének elősegítése

Várható hatások

  • 800 ezer további látogató a régióban;
  • A határátkelőhelyek közötti átlagos távolság 22 km-ről 15 km-re való csökkentése;
  • 60 ezerrel több, a határon átnyúló közösségi közlekedési eszközöket használó utas;
  • A foglalkoztatási ráta 63,2%-ról 65,2%-ra növelése a határ menti régiókban;
  • A hatóságok és közösségek közötti fokozottabb szintű határon átnyúló együttműködés.

husltime.png

További információ: https://www.skhu.eu/?lang=hu

ugrás az oldal tetejére

European Research Council (ERC)

ugrás az oldal tetejére

erc_logo_not.png

Az ERC küldetése, hogy versenyképes finanszírozás révén ösztönözze a legmagasabb színvonalú kutatást Európában, és a tudományos kiválóság alapján támogassa a kutatók által irányított felderítő kutatást minden területen.

Az ERC kiegészíti az egyéb európai finanszírozási tevékenységeket, például a nemzeti kutatásfinanszírozási ügynökségekét, és a Horizont Európa, az Európai Unió 2021-2027 közötti időszakra szóló kutatási keretprogramjának egyik kiemelt eleme.

ERC céljai:

  • Európa legjobbjainak támogatása a tudomány, az ösztöndíj és a mérnöki tudományok minden területén.
  • a teljes mértékben a kutatók által irányított, azaz "alulról felfelé" irányuló felderítő kutatás előmozdítása.
  • a független európai élvonalbeli kutatások vezetőinek már kialakult és következő generációjának munkájának ösztönzése.
  • az innovatív javaslatok jutalmazása azáltal, hogy a hangsúlyt inkább az ötlet minőségére, mintsem a kutatási területre helyezi.
  • Az európai felderítő kutatás és a jelen és a jövő legjobb kutatóinak státuszának és láthatóságának növelése.

ERC lehetőségek:

ERC STARTING GRANTS

​​​​​Legfeljebb 1,5 millió EUR összegű támogatás 5 éven keresztül

Ígéretes pályakezdő kutatók számára, akik a PhD fokozat megszerzése után 2-7 éves tapasztalattal rendelkeznek.

ERC CONSOLIDATOR GRANTS

Legfeljebb 2 millió EUR összegű támogatás 5 éven keresztül

Kiváló kutatók számára, akik a PhD fokozat megszerzése után 7-12 éves tapasztalattal rendelkeznek.

ERC ADVANCED GRANTS

Legfeljebb 2,5 millió EUR összegű támogatás 5 éven keresztül

Elismert kutatási eredményekkel rendelkező, elismert kutatásvezetők számára.

ERC PROOF OF CONCEPT

150 000 EUR átalányösszegű támogatás

Az EKT ösztöndíjasai számára az EKT felderítő kutatási projektjeik kereskedelmi vagy társadalmi innovációs potenciáljának feltárására.

SYNERGY GRANTS

Legfeljebb 10 millió EUR összegű támogatás 6 évre

Olyan ambiciózus kutatási kérdések megoldására, amelyek csak 2-4 fő kutatóból álló kis csoport összehangolt munkájával válaszolhatóak meg.

TOVÁBBI LEHETŐSÉGEK

Olyan kutatók számára, akik egy ERC-ösztöndíjas csapatban kívánnak dolgozni vagy tapasztalatot szerezni.

 

Jelenleg az ERC Proof of Concept felhívás elérhető, melyet ide kattintva lehet megtekinteni.

 

Nemzeti Kapcsolattartó Pontok:

Nador u. 7
1051 Budapest
T: +36-30-365-2393, +36-1-411-6242
http://mta.hu/english/

Hivatalos weboldal: https://erc.europa.eu/

ugrás az oldal tetejére


Tartalomjegyzék Fel Következő