„Pörögj ránk!” – Tudománynépszerűsítő program a drónok és távérzékelés témakörében
ugrás az oldal tetejéreDrónok lepték el a Soproni Egyetem B épülete mögötti teret 2022. szeptember 30-án, a Kutatók Éjszakáján. A programra érkező közönség egyrészt a szórakozás, játék, másrészt a tudomány és a technológia felől ismerkedhetett meg a pilóta nélküli légi járművek működésének speciális területeivel.
A szervező a Benedek Elek Pedagógiai Kar, valamint a Geomatikai és Kultúrmérnöki Intézet oktatóiból, munkatársaiból verbuválódott közösség volt, amelynek tagjai a Soproni Egyetem jelenleg is futó, BorderEye nevet viselő (Tématerületi Kiválósági Program 2021) projektjében együtt dolgoznak. Valamennyi korosztály nyitottan fogadta a feladatokat, érdeklődéssel hallgatta a tájékoztató előadásokat a pilóta nélküli repülőgépek felhasználásának változatos lehetőségeit érintően. A Kutatók Éjszakájához kapcsolódó program során lehetett drónokat menteni, játékos kvízt és kérdőívet kitölteni, de az elmét és a testet megmozgató feladatok mellett a kiállított drónok rotorjai is felpörögtek. (A felszállás ezúttal elmaradt, eleget téve a jogi szabályozásnak, ügyelve a nézők biztonságára). A fiatalabb és idősebb generációból álló közönség lelkesen játszott, kérdezett, aktív közreműködővé vált, és megtapasztalhatta, hogy a drón sokkal több mint egy „kütyü”.
A Pörögj ránk! c. program ötletgazdái és megvalósítói:
Dr. Czimber Kornél (SOE EMK, GKI), Dr. Király Géza (SOE EMK, GKI), Kissné dr. Zsámboki Réka (SOE BPK), Dr. Molnár Csilla (SOE BPK), Dr. Pásztor Enikő (SOE BPK), Dr. Vida Gergő (SOE BPK), Csiha Tünde Noémi (SOE BPK), Kloiber Alexandra (SOE BPK), Németh Tamás (SOE BPK), Várhelyi Vivien (SOE BPK)
Fotók
ugrás az oldal tetejéreRendhagyó témák, változatos programok a Magyar Tudomány Ünnepén
ugrás az oldal tetejére
Tudomány: út a világ megismeréséhez – ezzel a mottóval hirdette meg a 2022-re a Magyar Tudomány Ünnepét a Magyar Tudományos Akadémia, amelyhez november 9-én a Soproni Egyetem Benedek Pedagógiai Kara is csatlakozott. A délelőtti előadások az egyetem Border Eye nevet viselő projektéhez kapcsolódóan a drónok tudományos alkalmazási területeinek egy-egy szegmensét mutatták be.
ugrás az oldal tetejéreA neuromarketing elméleti áttekintése és kutatási módszerei
ugrás az oldal tetejéreA neuromarketing a 2000-es évektől jelent meg, mint a marketingkutatás új iránya és az elmúlt években a technológiai fejlődésnek köszönhetően szerepe egyre inkább felerősödött. A neuromarketing a hagyományos kvalitatív és kvantitatív kutatási módszereket nem helyettesíti, hanem a marketingkutatási folyamatban kiegészítő szerepet tölt be. A neuromarketing a vásárlói, fogyasztói döntési folyamatokban a tudatalatti motivációk, preferenciák és érzések megismerésére irányul a rendelkezésre álló technológiai eszközök segítségével. A neuromarketing-kutatások módszerei közül a legismertebbek az fMRI (funkcionális mágneses rezonanciavizsgálat), az EEG (elektroenkefalográfia), az Eyetracking (szemkövetés), a GSR (galvanikus bőrreakció) és az arcolvasó rendszer. A tanulmány a neuromarketing szakirodalmi áttekintése, melyben kifejtésre kerülnek az egyes neuromarketing-kutatások során alkalmazható eszközök és kutatások eredményei.
Szerzők: MÉSZÁROS Katalin – NYIKOS Bendegúz (2023)
Teljes szöveg:
https://doi.org/10.21637/GT.2022.2.04
Gazdaság és Társadalom: 2 pp. 68-89., 22 p. (2023)
http://publicatio.uni-sopron.hu/2721/
ugrás az oldal tetejéreApplication areas of drones: Exploratory research from residential and corporate perspectives
ugrás az oldal tetejéreUAVs (Unmanned Aerial Vehicles), aerial robots, drones - whatever you call them, there is no doubt that their popularity has grown at an astonishing rate in recent years. Although for a very long time they were only seen at military bases and in movies, drones have now conquered the consumer market and revolutionised many industrial sectors.
Today, drones are frequently used not only for military missions but also for simple everyday tasks. Whether it's for rapid parcel delivery, aerial damage assessment or even scientific projects, these remote-controlled flying devices offer a whole new range of possibilities for both everyday users and specialists.
The paper is based on the review of the relevant literature and aims to explain the fields of application regarding the various flying devices.
Authors: Bendegúz NYIKOS – Astrid IONESCU (2022)
Full text:
http://doi.org/10.35511/978-963-334-450-7_s6_Nyikos_Ionescu
Társadalom – Gazdaság - Természet: Szinergiák a fenntartható fejlődésben (Nemzetközi tudományos konferencia a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából). Soproni Egyetem Kiadó, Sopron, pp. 286-294. ISBN 9789633344507
http://publicatio.uni-sopron.hu/2630/
ugrás az oldal tetejéreTávérzékeléssel előállított térbeli ponthalmazok átszámítása
ugrás az oldal tetejéreEbben a cikkben egy koordináták átszámítására írt számítógépes alkalmazás megvalósítása, valamint a kapcsolódó pontosságvizsgálat eredményei olvashatók. Az alkalmazás célja, hogy geodéziai pontossággal biztosítsa az egész ország területén az ETRS89 és HD72 vonatkozási rendszerek közötti átszámítást távérzékelési eljárásokkal előállított, nagyméretű, térbeli ponthalmazok számára. A transzformációval nemzetközi UTM és hazai EOV vetületi koordináták is átszámíthatók. Az alkalmazás támogatja a térbeli pontkoordináták tárolására széles körben elterjedt LAS / LAZ fájlformátumok olvasását és írását.
Szerző: BROLLY Gábor (2023)
Teljes szöveg: http://publicatio.uni-sopron.hu/id/eprint/2855
In: Czimber, Kornél (szerk.) Az Erdőmérnöki Kar Tudományos Kiadványa Sopron, Magyarország: Soproni Egyetem Kiadó (2023) 282 p. pp. 44-48., 5 p.
ugrás az oldal tetejéreErdőterületek UAV alapú légi lézeres felmérése és kiértékelése
ugrás az oldal tetejéreA cikk ismerteti a DJI 300 pilóta nélküli légijármű és a CHC AlphaAir450 lézeres letapogatóval készült kísérleti jellegű erdőfelmérést, a mérés kivitelezését, a felmérés során szerzett tapasztalatokat, az adatok feldolgozását és eredményeit. Bár a szenzor nagyfelbontású digitális képeket is készít, az elsődleges cél a pontfelhő feldolgozása volt, azon belül a domborzatmodell, lombkorona modell, egyesfa törzsmodell és egyesfa pontfelhő szegmentálás előállítása. A cikk végén kitérünk a drón és a szenzor erdészeti alkalmazási lehetőségeire is.
Szerzők: CZIMBER Kornél – MISZORI Krisztián – PALLOS Péter – MNYERCZÁN András (2022)
Teljes szöveg:
In: Abriha-Molnár, Vanda Éva (szerk.) Az elmélet és gyakorlat találkozása a térinformatikában XIII.
Debrecen, Magyarország: Debreceni Egyetemi Kiadó (2022) pp. 89-94., 6 p.
https://giskonferencia.unideb.hu/arch/GIS_Konf_kotet_2022.pdf
ugrás az oldal tetejéreDrónos megfigyelések lehetőségei a katasztrófavédelem és tűzvédelem területén
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Egyetem a Tématerületi Kiválósági Programban támogatást nyert „Merevszárnyú drón és kiértékelő szoftver fejlesztése határmegfigyeléshez és környezetértékeléshez – BorderEye” című projekt megvalósítására, melynek célja egy a környezeti elemeket és eseményeket, azok változását időben és térben érzékelni képes (Situational awareness, SA) komplex rendszer (hardver, szenzor, szoftver) alkalmazásorientált fejlesztése. A tanulmányban a tervezett célcsoportok közül a katasztrófavédelem és a tűzvédelem tekintetében végzett szekunder kutatás részeredményeit ismertetik a szerzők, vizsgálják a drónok alkalmazási lehetőségeit és hasznosságát. Megállapítható, hogy a katasztrófák megelőzése és kezelésének hatékonysága, gyorsasága növelhető drónok alkalmazásával. Drónok használatával lehetőség nyílik a katasztrófa sújtotta terület (különösen nagy kiterjedésű tűzesetek) pontos helyének, kiterjedésének felmérésére, a védelmi intézkedések célirányosabb megtervezésére
Szerző: TAKÁCS Alexandra et al. (2023)
Teljes szöveg: http://publicatio.uni-sopron.hu/id/eprint/2931
In: Széles, Zsuzsanna; Szőke, Tünde Mónika (szerk.) A mesterséges intelligencia szerepe a fenntartható gazdasági döntésekben – XVII. SOPRONI PÉNZÜGYI NAPOK pénzügyi, adózási és számviteli szakmai és tudományos konferencia: konferenciakötet, Sopron, Magyarország : Soproni Egyetem Kiadó (2023) 392 p. pp. 72-93., 22 p.
ugrás az oldal tetejéreDrónok a logisztikai folyamatokban
ugrás az oldal tetejéreA logisztika, mely átszövi a hétköznapokat, a vállalati és a vállalatok közti folyamatokat is, sem kerülheti el a környezeti változásokhoz, kihívásokhoz való minél gyorsabb reagálást, aminek egyik eszköze a dinamikusan fejlődő technológiai újdonságok alkalmazása. Az online kereskedelem térhódítása, a megváltozott fogyasztói- és vásárlási szokások, a külső környezeti tényezők (világjárvány), a piaci versenyképesség biztosítása miatti magas vevő kiszolgálási színvonal elérésének, valamint a szállítási idő csökkentésének hatására a vállalatok egyre több innovációs megoldást alkalmaznak az extern és intern logisztikai folyamatokban. A publikáció a drónok, pilóta nélküli repülőeszközök logisztikai szerepét vizsgálja gyakorlati alkalmazási lehetőségek segítségével a készletezési, raktározási, leltározási, szállítási és anyagmozgatási folyamatokban, mint az ellátási lánc innovációs lehetőségét. A last-mile és a nagy távolságú szállításokban is alkalmazhatók a drónok. A last-mile szállítás a logisztikai vállalatok fenntarthatóságának egyik legjelentősebb kihívása. A működését és működtetését tekintve hatékony és fenntartható megoldások esetén is kiemelkedő szempont marad a költséghatékonyság.
Szerzők: MÉSZÁROS Katalin – NÉMETH Nikoletta (2023)
Teljes szöveg: http://publicatio.uni-sopron.hu/id/eprint/2937
In: Széles, Zsuzsanna; Szőke, Tünde Mónika (szerk.) A mesterséges intelligencia szerepe a fenntartható gazdasági döntésekben – XVII. SOPRONI PÉNZÜGYI NAPOK pénzügyi, adózási és számviteli szakmai és tudományos konferencia: konferenciakötet Sopron, Magyarország : Soproni Egyetem Kiadó (2023) 392 p. pp. 107-124., 18 p.
ugrás az oldal tetejéreA természetgazdálkodással összefüggő társadalmi konfliktusok és azok kezelésének gyakorlatai
ugrás az oldal tetejéreAz erdészeti munka eredménye hosszú távra hat és az ember fizikai, szellemi létét egyaránt közvetlenül befolyásolja. Az egészség iránti vágy növekedésének trendje szerint a lakosság a korábbi évekhez képest sokkal fokozottabban jelent meg a hazai erdőkben. A természetjáró turizmus erősödésével megjelentek azok a problémák, amelyek alapja a lakosság tájékozatlansága, és amelyek folyamatosan konfliktusokat generálnak a társadalom és az erdőgazdálkodók között. Ellentétek lépnek fel az erdővédelem, az erdőterületek fejlesztési és az erdei rekreációs szolgáltatások kapcsán, az erdőgazdálkodó által végzett erdőhasználat, fakitermelés, illetve vadgazdálkodási tevékenység mentén is. A fenntartható természetgazdálkodást és annak társadalmi jelentőségét minél szélesebb körben ismertté kell tenni, a társadalmi tudatformálásban pedig kiemelt jelentősége van a célcsoportok megismerésének, attitűdjük feltárásának és az arra alapozott, jól kiválasztott kommunikációs eszközrendszer alkalmazásának. Az erdőgazdasággal összefüggő társadalmi konfliktusok feltárása és lehetséges megoldási javaslatok keresése az erdészekkel történő interjús kutatás alapján történt.
Szerzők: BEDNÁRIK Éva – JÁMBORI Zsuzsanna – TAKÁTS Alexandra (2022)
Teljes szöveg:
In: Széles, Zsuzsanna; Resperger, Richárd; Szőke, Tünde Mónika (szerk.) A kriptovaluták szerepe a fenntartható gazdaságban: XVI. Soprni Pénzügyi Napok - pénzügyi, adózási és számviteli szakmai és tudományos konferencia. Sopron, 2022. szeptember 28–30. Sopron, Magyarország: Soproni Egyetem Kiadó (2022) 518 p. pp. 503-518.
http://publicatio.uni-sopron.hu/2670/
ugrás az oldal tetejéreRecent additions to the plant-inhabiting mite fauna of three European countries
ugrás az oldal tetejéreDate-locality-host records for 15 mite species of 4 families are presented for Hungary, Germany and Austria. These data include two new records for Europe, viz. Tydeus kabutarahangensis Khanjani et Ueckermann, 2003 and Tydeus meshkinensis André, Ueckermann et Rahmani, 2010, two new records for Hungary: Tydeus kabutarahangensis and Tydeus meshkinensis, two for Austria: Tydeus lindquisti (Marshall, 1970) and Tydeus meshkinensis, and one for Germany: Lorryia teresae Carmona, 1970. Details on habitats and plant associations are also provided.
Authors: Géza RIPKA – Gergely KIRÁLY – Árpád SZABÓ - Andrzej KAZMIERSKI (2022)
Full text:
https://doi.org/10.11158/saa.27.5.4
Systematic and Applied Acarology, 27 (5): 865-887 (2022)
https://www.biotaxa.org/saa/article/view/72631
ugrás az oldal tetejéreTell Vilmos almája a XXI. században – drónbemutató kreatív foglalkozás
ugrás az oldal tetejéreA szervező a Benedek Elek Pedagógiai Kar, valamint a Geomatikai és Kultúrmérnöki Intézet oktatóiból, munkatársaiból verbuválódott közösség volt, amelynek tagjai a Soproni Egyetem jelenleg is futó, BorderEye nevet viselő (Tématerületi Kiválósági Program 2021) projektjében együtt dolgoznak.
A program bemutatta az optikai és lézeres távérzékelésben és a drónokban (pilóta nélküli légijárművekben) rejlő lehetőségeket, amelyeket a természetes környezet értékeléséhez, térképezéséhez, fák felméréséhez is hatékonyan használhatunk. A korszerű eszközök és módszerek ismertetését különböző korosztályoknak célzott játékok, foglalkozások kísérték.
A program ötletgazdái és megvalósítói:
Dr. Czimber Kornél (SOE EMK, GKI), Dr. Király Géza (SOE EMK, GKI), Kissné dr. Zsámboki Réka (SOE BPK), Dr. Molnár Csilla (SOE BPK), Dr. Pásztor Enikő (SOE BPK), Dr. Vida Gergő (SOE BPK), Csiha Tünde Noémi (SOE BPK), Kloiber Alexandra (SOE BPK), Németh Tamás (SOE BPK), Sipos Bence (SOE BPK), Szabadhegyi Zita (SOE BPK)
Fotógaléria
ugrás az oldal tetejéreComparative social network analysis (SNA) of FP7 and Horizon 2020 projects on remote sensing
ugrás az oldal tetejéreAs part of the data collection, data from all FP7 and Horizon 2020 projects were downloaded from the CORDIS data tables and converted into a relational table. After data cleaning and linking the tables, we queried the remote sensing projects of the two programmes, mapped the network of project participants in the two programmes, and compared the network indicators and the distributions of degree rates. A scale freedom of degrees seems to be a relevant assumption.
Author: Zsolt TÓTH
Full text: http://publicatio.uni-sopron.hu/3011/
In: Márfai, Molnár László; Pásztory, Zoltán (szerk.) Az alkalmazott művészet létmódjai és a kreatív ipar kihívásai napjainkban, Sopron, Magyarország: Soproni Egyetem Kiadó (2023) 366 p., pp. 321-329.
ugrás az oldal tetejéreSocial Network and Text Mining Analysis of Publications Related to Remote Sensing and R Programming
ugrás az oldal tetejéreIn the course of the research, we used network research methods and collaborative publications to explore the network of researchers conducting remote sensing research using the R programming language and to identify clusters of researchers. Later, some simple frequency diagrams were drawn. Then, text analysis methods were used to identify the main research topics based on the abstracts.
Author: Zsolt TÓTH
Full text: http://publicatio.uni-sopron.hu/3008/
In: Márfai, Molnár László; Pásztory, Zoltán (szerk.) Az alkalmazott művészet létmódjai és a kreatív ipar kihívásai napjainkban: Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar tudományos kiadványa, Sopron, Magyarország: Soproni Egyetem Kiadó (2023) 348 p., pp. 260-271.
ugrás az oldal tetejéreMagyar Tudomány Ünnepe a Benedek Karon: Fókuszban a 21. századi innovációk
ugrás az oldal tetejéreDrónok, mesterséges intelligencia és VR-szemüvegek az oktatásban témájú előadások, PhD-kerekasztal és a tehetséges hallgatókat megszólító Tudományos Diákköri Konferencia (TDK) várta az oktatókat és a hallgatókat november 6-án a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Karán. A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából szervezett rendezvényt prof. dr. Kéri Katalin egyetemi tanár, az MTA doktora nyitotta meg, aki ünnepi gondolataiban kiemelte, hogy a 21. század technológiai innovációinak sorában kiemelt figyelmet kaphat a mesterséges intelligencia, amely a tudományos életben, a politikában, a munka világában és a társadalmi életben is számos területen válik majd a változások előidézőjévé, azaz „mindenre hatóvá”.
A délelőtti plenáris előadások azokról az oktatási innovációkról szóltak, amelyek a legmodernebb technológiák pedagógiai alkalmazását szorgalmazzák. Dr. Katona György és Kissné dr. Zsámboki Réka egyetemi docensek a BorderEye projekt keretében a drón- és távérzékelési technológiák társadalmi népszerűsítését és a pedagógiai gamifikációs lehetőségeket mutatták be. Heidt Judit neveléstudomány MA-szakos, végzős hallgató, az autizmusdiagnosztika mesterséges intelligenciával támogatott lehetőségeit ismertette, kiemelve a korai diagnózis fontosságát. Ezt követően Horváth Vivien (neveléstudomány MA-szakos hallgató) tartott előadást, amelyben a VR-szemüvegek tudományos és szabadidős alkalmazásán keresztül a valóság, virtuális valóság (VR) és kiterjesztett valóság (AR) kérdéseit vizsgálta, különös tekintettel az oktatási felhasználás területeire.
A délutáni program a hagyományos PhD-kerekasztallal folytatódott, ahol a Kar oktatói osztották meg tapasztalataikat és eredményeiket a doktori képzésben folytatott kutatásaikkal kapcsolatban. A rendezvényt kari Tudományos Diákköri Konferencia (TDK) zárta, amely a tehetséges hallgatók számára biztosított lehetőséget arra, hogy bemutassák kutatási projektjeiket és tudományos eredményeiket.
A Magyar Tudomány Ünnepének kari rendezvénye kiváló alkalmat nyújtott arra, hogy a pedagógiai innovációk iránt érdeklődők bepillantást nyerjenek a legújabb tudományos fejlesztésekbe és módszertani újításokba. A rendezvény erősítette a tudomány iránti elköteleződést, és további inspirációt adott a hallgatóknak és az oktatóknak egyaránt.
A drón több, mint kütyü – tudománynépszerűsítő program a drónok és távérzékelés témakörében
ugrás az oldal tetejéreDr. habil. Kalmár Sándor (SOE EMK, GKI), Dr. Király Géza (SOE EMK, GKI), Kissné dr. Zsámboki Réka (SOE BPK), Dr. Katona György (SOE BPK), Dr. Pásztor Enikő (SOE BPK), Csiha Tünde Noémi (SOE BPK), Kloiber Alexandra (SOE BPK), Németh Tamás (SOE BPK), Szabadhegyi Zita (SOE BPK)
Galéria
Tartalomjegyzék Fel Következő