Sportközgazdaságtan címmel jelentetett meg könyvet a Lámfalussy Kar docense, Dr. Paár Dávid
ugrás az oldal tetejéreA „Sportközgazdaságtan” c. tankönyv elsősorban az alap- és mesterképzésben tanuló, sportszervezői, rekreációszervezői, sportgazdasági és sportmenedzseri tanulmányokat folytató egyetemi hallgatók számára készült, de a klasszikus gazdasági képzéseken is kiválóan használható.
A könyv szerzője, Dr. habil. Paár Dávid PhD egyetemi docens
A tankönyv igyekszik integrálni a legfrissebb szakirodalmi, empirikus kutatási adatokat a közgazdasági elméletekkel, de olvasásához nem szükséges különösebb közgazdasági előképzettség.
A könyv egyfajta alapozásként bevezeti az olvasót a közgazdasági gondolkodás alapjaiba, majd bemutatja a sportpiacok működését és jellemzőit. Ezt követően a fogyasztáselmélet és termeléselmélet sportra specializált területét írja le, külön kitérve a sportfogyasztói döntéshozatali folyamatot befolyásoló tényezőkre, illetve a piacok kínálati oldalán megjelenő termelőkre a tökéletes verseny és a monopólium piacszerkezetekben.
Az alapozó részeket követően bemutatásra kerülnek a professzionális sportban kialakult ligák működési mechanizmusai, különös figyelmet fordítva a versenyegyensúly kérdéskörére. Ezt követően az egészségsport gazdasági vonatkozásai, és ehhez is kapcsolódóan a közszektor, illetve a civil szektor szervezeteinek piaci szerepe kerül áttekintésre. A könyv a (mega) sportesemények gazdasági vonatkozásaival és az e-sportok ökoszisztémáját bemutató fejezettel zárul.
A könyv open access, tehát szabadon, bárki számára elérhető és letölthető digitális kiadvány formájában az alábbi linken:
Dr. habil Paár Dávid: Sportközgazdaságtan.pdf
ugrás az oldal tetejéreAktív- és ökoturisztikai referens szakirányú továbbképzést indít a Soproni Egyetem
ugrás az oldal tetejéreA maga nemében országosan is egyedülálló, 2 féléves Aktív és ökoturisztikai referens szakirányú továbbképzést indít szeptembertől a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kara.
A diplomás érdeklődők számára meghirdetett gyakorlatorientált képzésen átfogó és naprakész ismereteket szerezhet majd a hallgató a turizmus szociográfiai összefüggéseiről, ökológiai és környezetpedagógia vonatkozásairól, a turizmusmarketingről- és kommunikációról, valamint a desztinációs és termékfejlesztésről. E mellett részletesen megismerheti az aktív turizmus egyes ágait, hangsúlyosan a gyalogos, zarándok, kerékpáros, vízi és evezős területek specifikumait, valamint a geoturizmus részterületeit.
„A képzés lebonyolítása során kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a hallgatók ne csak tantermi körülmények között sajátítsák el az ismereteket, hanem autentikus környezetben, tanulmányi kirándulások keretében, valós élményszerzés közben, mindezt a szakma kiemelt gyakorlati oktatóitól. – mondta el Bazsóné dr. Bertalan Laura egyetemi docens, a szak felelőse.
A kurzusokat a terület elismert gyakorló szakemberei tartják majd, ennek érdekében a Soproni Egyetem a képzés során együttműködik az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központtal (AÖFK) és a Magyar Természetjáró Szövetséggel (MTSZ) is.
„A képzést elsősorban azoknak ajánljuk, akik az aktív- és ökoturizmus területén szeretnének elhelyezkedni, vagy akik már ezen a területen tevékenykednek, de szeretnék tudásukat elmélyíteni és rendszerezni, valamint a turizmus fejlesztésében a fenntarthatóság alapelveit tartják szem előtt” – tette hozzá a szakfelős.
A Sopronban induló képzésen az órákat péntekenként online, szombatonként pedig jelenléti formában tartják majd. Az őszi félévben 7-8, a tavaszi félévben 2-3 konzultációs hétvége várható. Utóbbi 2-3 hosszú hétvégére tervezett tanulmányi kirándulással egészül majd ki. A jelentkezéseket augusztus 31-ig várja a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kara.
További információk a képzésről a Soproni Egyetem oldalán olvashatók:
Meghirdetett szakiranyú képzesek
Aktív és ökoturisztikai referens szakirányú továbbképzési szak
ugrás az oldal tetejére
A Radboud Egyetem és Lámfalussy Kar között új kutatási együttműködés van születőben
ugrás az oldal tetejéreA nemzetközi kutatási együttműködés a fiskális politika kérdéskörét érinti majd.
2024 áprilisában az ERASMUS+ Teaching Mobility program keretében érkezett a Karra Dr. Frank Bohn professzor a Radboud Egyetemről (QS 222. helyezett), akit akkor egy hétig láthattuk vendégül. Ez idő alatt tartott kutatási szemináriumot az oktató kollégáknak és a doktoranduszoknak „The Benefits of Being Small: Loose Fiscal Policy in the European Monetary Union” címmel, az alap- és a mesterképzés hallgatói számára tartott előadásainak pedig „sustainability of sanctions and central bank independence and inpact on fiscal policy” volt a fő témája.
Az áprilisi személyes találkozás olyan jól sikerült, hogy a kutatási témáink között megtaláltuk a közös metszetet, így július végén újra találkozott a Lámfalussy Kar kollégáival a Radboud Egyetem professzora. A találkozó ezúttal online formában valósult meg, de eredményeképp egy ígéretes holland-indonéz-magyar nemzetközi kutatási együttműködés van születőben.
ugrás az oldal tetejéreIdén is a Soproni Közgáz adott otthont a FOM Nyári Egyetemnek
ugrás az oldal tetejéreA Lámfalussy Kar széles, európai kapcsolati hálója júliusban ismét egy közös nyári egyetemben öltött testet.
Az esseni székhelyű FOM University of Applied Sciences for Economics and Management és a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kara idén kilencedik alkalommal szervezte meg közös nyári egyetemét a német hallgatók számára. Idén 25 mesterszakos hallgató érkezett Essenből, hogy július 15. és 26. között elmélyítsék tudásukat a projekt-, és innovációmenedzsment, valamint a tárgyalástechnika terén. A nyári egyetem ideje alatt magyar és német kollégák tartottak előadásokat és gyakorlati foglalkozásokat a diákoknak. Valamennyi hallgató sikeresen teljesítette a követelményeket, így egy oklevéllel és sok hasznos tudásanyaggal térhettek haza Magyarországról a képzés végeztével.
ugrás az oldal tetejére„Digitális kapitalizmus” címmel jelentette meg legújabb könyvét Dr. Pogátsa Zoltán
ugrás az oldal tetejére
A 352 oldalas kötet a Kossuth Kiadó gondozásában jelent meg idén augusztusban.
Miben más az analóg és a digitális kapitalizmus? Tényleg a big tech cégek markában vagyunk? Kik ezeknek a tulajdonosai? Kik finanszírozzák a létrejöttüket? Hogyan tudja néhány társaság uralni az internetet, ha az decentralizált és hálózatos? Az államtól kell-e félnünk, vagy a big tech vállalatoktól?
Javítja-e a technikai haladás az életminőségünket? Megnyerheti-e Kína a chipek versenyét? Szerencsejáték vagy a szabadság záloga a bitcoin? Elveszik-e a robotok, az algoritmusok és a mesterséges intelligencia a munkádat? Mi lesz így az emberekkel? Mi az a transzhumanizmus? A mesterséges intelligencia folytatja majd az emberiség történelmét?
Ilyen és hasonló kérdésekre keresi a választ a tanár úr könyve.
ugrás az oldal tetejéreIntenzív hét (Kick-off meeting) német doktorandusz hallgatóink számára
ugrás az oldal tetejére2024. szeptember 9–13. között került megrendezésre a Soproni Egyetem és FOM Hochschule für Oekonomie & Management együttműködési megállapodás keretében érkező 10 elsőéves doktorandusz hallgatók számára szervezett intenzív hét.
Az eseményt Prof. Dr. Alpár Tibor, rektorhelyettes, Prof. Dr. Széles Zsuzsanna, a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar dékánja, valamint Dr. Pappné Vancsó Judit, a kar dékánhelyettese és Prof. Dr. Obádovics Csilla, a Doktori Iskola vezetője nyitották meg, köszöntve a hallgatókat.
Az intenzív hét során a doktoranduszok megismerkedtek egymással és az oktatókkal, valamint betekintést nyertek a doktori iskola működésébe és követelményrendszerébe, melyet Prof. Dr. Obádovics Csilla, a doktori iskola vezetője mutatott be.
A program részeként kutatásmódszertani és tudományos szakirodalom kutatáshoz segítséget nyújtó kurzusokon vettek részt, amelyeket Prof. Dr. Oliver Gansser, a FOM oktatója tartott. A hallgatók lehetőséget kaptak a választott tantárgyak és egyéni konzultációk teljesítésére.
Az itt tartózkodás alatt a résztvevők nemcsak szakmai tapasztalatokat szereztek, hanem Pakai Dorottya doktoranda hallgató vezetésével felfedezhették Sopron város kulturális és természeti értékeit is.
Az esemény zárásaként a hallgatók egy záró esemény keretében értékelték a hetet.
ugrás az oldal tetejéreAz uniós szakdiplomaták a Lámfalussy Kar pénzügyi tudatosság terén elért eredményeivel ismerkedtek
ugrás az oldal tetejéreAz EU Tanácsának soros magyar elnöksége keretében szeptember 9-10-én került megrendezésre a pénzügyi szabályozással foglalkozó uniós szakdiplomaták találkozója Budapesten.
Az érintett főbb témák a pénzügyi tudatosság, a Tőkepiaci Unió, valamint az uniós jogalkotási ciklus prioritásai voltak. A tanácskozás keretében a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kara lehetőséget kapott a pénzügyi tudatosság keretében eddig elért eredményeinek bemutatására, az elmúlt években sikeresen működő mentor program főbb területeinek az ismertetésére. A Kar képviseletében Prof. Dr. Széles Zsuzsanna tartott előadást 2024. szeptember 10-én a Budapesti Kongresszusi Központban a szakdiplomaták számára az "Informal Financial Services Attaché Meeting" rendezvényen.
A pénzügyi tudatosság erősítése kulcsfontosságú, a digitális pénzügyi szolgáltatások terjedésével nemcsak a lehetőségek, hanem a pénzügyi visszaélések száma is egyre növekszik. A Pénzügyi Tudatosság Fejlesztési Stratégia célja, hogy bővítse a lakosság pénzügyi ismereteit, csökkentse a kiszolgáltatottságot, és egy tudatosabb társadalmat hozzon létre.
ugrás az oldal tetejéreÚj alumni közösségi oldal készül
ugrás az oldal tetejéreJó szerencsét! Kedves Barátunk!
A Soproni Egyetem elkötelezett az alumni közösség szorosabb összefogása mellett, ezért egy új, modern alumni platform (közösségi oldal) bevezetésére kerül sor a következő hónapokban.
Az oldal célja, hogy támogassa a kapcsolatépítést, elősegítse a karrierfejlődést, és erősítse a Sopronban végzett, egykori hallgatók összetartását.
Szeretnénk, ha ez a közösségi felület minél inkább az igényeitek szerint működne, ezért kérünk, hogy töltsd ki a rövid kérdőívünket, és oszd meg velünk véleményedet arról, milyen funkciókat és lehetőségeket tartanál hasznosnak. Véleményed fontos számunkra, hiszen ez alapján formáljuk a Soproni Egyetem jövőbeni alumni találkozási pontját az interneten!
Kérdőív elérhetősége: https://alumniresearch.surveysparrow.com/s/alumniplatform/tt-Jy8aS
Kitöltés határideje: Szeptember 22.
Köszönjük, hogy hozzájárulsz közösségünk fejlődéséhez!
Üdvözlettel:
Soproni Egyetem
ugrás az oldal tetejére
Pénzügyi Napok - Középpontban a generációváltás okozta kihívások
ugrás az oldal tetejéreImmáron 18. alkalommal került megrendezésre a Soproni Pénzügyi Napok a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karon
Idén 2024. szeptember 25. és 27. között került megrendezésre a Soproni Pénzügyi Napok szakmai konferencia a Soproni Egyetem, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karán.
A tudományos összejövetelen a résztvevőket a Kar nevében Pappné Dr. Vancsó Judit nemzetközi dékánhelyettes illetve a Soproni Egyetem nevében Prof. Dr. Alpár Tibor innovációért és vállalati kapcsolatokért felelős rektorhelyettes köszöntötte. Az eseményen köszöntőt mondott Dr. Farkas Ciprián, Sopron Megyei Jogú Város polgármestere is.
Az idei esemény központi témája a generációváltás, illetve annak hatásai voltak, amelyek egyre nagyobb kihívást jelentenek mind a családi vállalkozások, mind a nagyvállalatok számára. A konferencia előadói részletesen elemezték, hogyan hatott a generációváltás a vállalatok pénzügyi működésére, milyen kockázatokkal járt, és milyen megoldások segítettek a sikeres átmenetben.
A köszöntőket követően a plenáris ülését Regéczy-Béres Melinda, a Béres Gyógyszergyár Zrt. kommunikációs igazgatóhelyettesének az „Utódlás a valóságban” generációváltás a Béresnél” című előadása nyitotta. Az előadás rávilágított a hazai generációváltás nehézségeire és arra, hogy a Béres Gyógyszergyár 3. generációja, hogy tudta átvenni a stafétát a szüleinktől. Ezt követően Munkácsi Márta, okleveles könyvvizsgáló, adószakértő a mesterséges intelligencia használatának lehetőségeiről a könyvvizsgálati folyamatban osztotta meg tapasztalatait. A plenáris ülés 3. előadója Dr. habil. Horváth Bianka, a Magyar Nemzeti Bank elnöki főtanácsadója a „Monetáris politika változó környezetben” címmel tartotta meg előadását. A délutáni plenáris ülés előadójaként Csonka László, a Csonkagroup ügyvezetője, valamint Sallai Csilla, az MKVK könyvelői tagozatának elnöke vitatta meg a konferencia résztvevőivel, hogy vajon lehet-e egy generációváltást jól csinálni, valamint Prof. Dr. Kovács Árpád a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja egy komplex témával , a gazdasági összefüggések vizsgálatával mutatta be a klímavédelemben, illetve a háborús terhek világában mutatta be a magyar gazdaság és az államháztartás helyzetét. Ezt a szekciót egy anya-lánya Vitapódium, Sóki Endréné és Sóki Emese generációváltásról megfogalmazott gondolatai zárták.
A fő téma mellett az adózás és a számvitel terén a legfrissebb jogszabályi változások, különösen a 2024-es adóreformok kerültek fókuszba. Az előadások során szakértők bemutatták, milyen hatásokkal számolhatnak a vállalkozások és magánszemélyek, valamint hogyan lehet az új szabályozási keretek között hatékonyan működni. Elsőként Kovács Ferenc, a MOKLASZ titkára, Tóth Rita, a MOKLASZ okleveles adószakértője, Antalfi Csilla a MOKLASZ okleveles adószakértője tájékoztatták a konferencia résztvevőit a legfrissebb információkról. A konferencia záró napján pedig Horváth Józsefné, okleveles könyvvizsgáló, adószakértő, Munkácsi Márta, okleveles könyvvizsgáló, adószakértő, továbbá Fábiánné Játékos Judit, okleveles adószakértő válaszolták meg a résztvevőkben felmerült kérdéseket.
A fenntarthatóság kérdése szintén kiemelt szerepet kapott, különös tekintettel a klímaváltozás és a környezetvédelem gazdasági vonatkozásaira. A tudományos szekciók középpontjában a fenntartható gazdasági döntések, valamint a zöld pénzügyek álltak.
A konferencia kezdő napján, szeptember 25-én Csányi Péter okleveles könyvvizsgáló, okleveles adótanácsadó a követelések és kötelezettségek kiemelt eseteinek világába kalauzolt el bennünket az IFRS standardok rendszerében. A konferencia pénteki és egyben utolsó napját Macher Márta, a Macher Zrt. elnöke indította „Generációváltás a kis- és középvállalkozások körében” címmel, majd Rudas László, a Családi Vállalkozások Országos Egyesületének elnöke is megosztotta gondolatait a témában. Kenyeres Sándor, címzetes egyetemi docens, okleveles adószakértő vagyon- és adótervezés témaköre köré építette előadását. Ezt követően Siklósiné Antal Gyöngyi, a Pénzügyminisztérium osztályvezetője osztotta meg gondolatait az adószakma kihívásairól. Végül, de nem utolsó sorban, Hirschler László, a Hirschler Automotive Glass Kft. tulajdonos-ügyvezetője számolt be családjának, illetve vállalkozásának történetéről.
Ezúton is köszönjük minden kedves vendégünknek, hogy megtiszteltek jelenlétükkel. Jövő ősszel is várjuk a szakma és a tudomány iránt érdeklődőket a Soproni Közgázon!
A Sopron TV tudósítása:
ugrás az oldal tetejéreÍgy zajlott a Kutatók Éjszakája a Soproni Közgázon
ugrás az oldal tetejére„A változatosság gyönyörködtet” címet kapta idén a Kutatók Éjszakája a Soproni Közgázon
A Kutatók Éjszakája egy Európa-szerte megrendezett, ingyenes eseménysorozat a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítésére. Szórakoztató, inspiráló előadásokon, kísérleteken, laborbejárásokon és további játékos programokon keresztül minden korosztály megismerkedhet a tudományos kutatás számos új eredményével.
Mint minden évben, idén is megrendezésre került a Kutatók Éjszakája a Soproni Közgázon, ahol sok szeretettel várták a szervezők az érdeklődőket. A szeptember 27-én rendezett program számos kreatív, fejtörő feladattal kalauzolta el a fiatal kutatókat egy új világba. Az egyes állomásokon pecséteket gyűjtve lehetett azokat izgalmas nyereményekre beváltani, mint például játékokra, figurákra, illetve édességekre.
Az egyik legkedveltebb feladat a híres márkák régi, valamint új logójának megkülönböztetése, illetve a reklámfilmek idővonalon való elhelyezése volt. Számtalan érdekességet megtudhattak a gyermekek továbbá az Európai Unió országairól, megtekinthették UV fény alatt a különböző országok bankjegyeinek biztonsági elemeit, két fejtörő feladat között pedig Szombathy Gergő bűvész varázsolta el a közönséget mutatványival. Emellett megismerkedhettek az ifjú kutatók a váltók világával, de különböző tájegységeken használatos szójárásokból az is kiderült, hogy mindannyian egy nyelvet beszélünk, azonban a változatosság mégis gyönyörködted.
A Soproni Rendőrkapitányság bűnmegelőzési és közlekedési osztálya is megtalálható volt egy-egy állomásponton, ahol fiatalok számára tervezett, edukatív módon igyekeztek felhívni a figyelmet az internet veszélyeire, valamint a közlekedés biztonságának fontosságára. Természetesen az ajándékok itt sem maradtak el, szerencsekeréken pörgethettek a résztvevők a meglepetésekért.
A szervezők legnagyobb örömére az asztaloknál azonban nem csak gyermekeket lehetett látni, hanem a szülői kreativitás is bekapcsolódott a programokba, előszeretettel mérték össze tudásukat a felnőttek is.
Találkozunk jövőre, ahol izgalmasnál izgalmasabb feladattal várunk majd minden kedves ifjú kutatót, illetve felnőttet!
Bánfi Tünde, háromgyerekes anyuka, évek óta visszatérő résztvevő beszámolója az eseményről:
"Szeptember utolsó péntekje. Ez a dátum családom számára már piros betűs ünneppé vált.
13 évvel ezelőtt indult útjára a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karán, a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítését célzó vezetőségének, jeles oktatói gárdájának és lelkes hallgatói csapatának közreműködésével a Kutatók Éjszakája rendezvény, ezáltal csatlakozva a már Európa-szerte megrendezésre kerülő eseménysorozathoz. A soproni Erzsébet-utcai épület hívogató aulája idén is tudást gyarapító és szórakoztató feladatokkal várta az odalátogató kicsiket, fiatalokat és felnőtteket egyaránt.
A szlogenválasztás ezúttal „A változatosság gyönyörködtet” elnevezésre hallgatott, mely értelmezését a szervezők teljes egészében a résztvevőkre bízták. Ők inkább abban vállaltak szerepet, hogy kellő inspirációt nyújtsanak a már meglévő közgazdaságtani ismeretek bővítéséhez, vagy akár új, magasabb szintű információk megszervezéséhez.
A turizmus területén belül Kvíz kérdések sorozatával, majd a tagországokhoz kapcsolódó fotópárosítással találtuk szemben magunkat, hogy feltérképezhessük EU-s tudásunkat. A marketing témakörén belül különféle ismert és közkedvelt márkák és logók régi és jelenlegi beazonosítása, illetve reklámrészletek évtizedbeli elhelyezése jelentette a kihívást számunkra. Pénzügyi téma gyanánt az EU tagországainak érméivel, a hátlapon szereplő szimbólumokkal és azok jelentésével ismerkedhettünk. A váltó, mint fizetési eszköz köré is társultak kirakós és teszt jellegű feladatok. További kvízkérdések irányultak az EU zászlajára, himnuszára, mottójára, intézményi székhelyeire, tagországainak számára, azok népsűrűségére, területére, nyelvhasználatára. Igaz/Hamis válaszaink megadásával próbálhattuk tesztelni közgazdaságtani ismereteinket a kereslet, kínálat, infláció, jövedelem, megtakarítás, globalizáció, szolgáltatás, munkaerő, tőzsde fogalmak bűvkörében. A HR-„specialista” ezúttal pénzzel összefüggő szlengeket, és az általános szóhasználaton túlmutató, kevésbé ismert, akár tájszólásonként egyedinek számító szavakat gyűjtött a résztvevőktől. Latin nyelvtudásunkat és logikai készségünket szállóigék párba rendezésével mérhettük fel. A Soproni Rendőrkapitányság munkatársai KRESZ-teszttel, szerencsekerékkel, a rendőri fokozatok sorba rendezésével, a közösségi médiához kapcsolódó fogalmakat felvillantó keresztrejtvényekkel készültek számunkra, melyekkel még nyomatékosabbá és figyelemfelkeltővé tették a biztonságos közlekedés szabályait. Az ügyes kezű kutatótanoncok is kiélhették kreativitásukat falapokból és fonálból álló könyvjelzők elkészítése során. Gergő, a „bűvészek bűvésze” idén is találkozhatott visszalátogató csodálóival, és trükkjei segítségével újdonsült ámuló tekinteteket is bevonzhatott maga köré.
A helyszínek feladatait sikeresen teljesítők 1-1 pecsétet kaptak jutalmul, melyet távozáskor apró ajándéktárgyakra és édességre válthattak be. Kevesen tértek haza csillámtetoválás nélkül. És amiben bizonyára senki sem szenvedett hiányt, az nem volt más, mint a jókedvű és szórakoztató formában megvalósult tudásgyűjtés.
2024. szeptember 27-én a délutáni és a kora esti órákban a Szervezők és a Segítők minden tőlük telhetőt megtettek azért, hogy bebizonyítsák: „A változatosság gyönyörködtet”.
A résztvevők sokasága nevében hajtok fejet ötletességük, kitartásuk, küldetésük, szűnni nem akaró mosolyuk előtt, köszönetet mondva fáradhatatlan munkájukért! Szeretettel várjuk a jövő évi viszontlátást!"
ugrás az oldal tetejéreKeress többet doktori hallgatóként!
ugrás az oldal tetejéreIsmét Meghirdetjük az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program- KOOPERATÍV DOKTORI PROGRAM pályázati lehetőséget (ösztöndíjas időszak kezdete: 2025.02.01.)
A Kulturális és Innovációs Minisztérium a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal útján, a nemzeti felsőoktatási kiválóságról szóló 24/2013. (II. 5.) Korm. rendelet alapján támogatást biztosít a Soproni Egyetem számára a 2024/2025-ös tanévre a Kooperatív Doktori Program (EKÖP-KDP) kialakítására és működtetésére.
A program célja:
Minden karrierszakaszban támogatni a hazai kutatói és alkotóművészi utánpótlást, hogy tudomány- és művészeti területtől függetlenül segítse a kutatást és az innovációt. A Kooperatív Doktori Program (KDP) azoknak a doktori hallgatóknak szól, akik vállalati együttműködés keretében a vállalatok számára hasznosítható kutatást végeznek.
A pályázatok benyújtásának ideje: 2024.10.21-2025.01.10.
A döntés várható ideje: 2025.01.31.
Az ösztöndíjas időszak kezdete: 2025.02.01.
Az EKÖP-KDP pályázati anyag a következő e-mail címre küldendő: ekop.kdp@uni-sopron.hu
EKÖP-KDP koordinátor: Pócza-Tóth Szilvia elérhetősége: B.épület I.emelet 117.iroda (8-14 óra között) 99/518-731, ekop.kdp@uni-sopron.hu
EKÖP-KDP pályázati dokumentumok a https://www.uni-sopron.hu/ekop oldalon találhatóak.
Minden érdeklődőnek sikeres pályázást kívánunk!
ugrás az oldal tetejéreÚjabb fenntarthatósági kezdeményezés a Soproni Közgáz hallgatóinak a közös jövőért
ugrás az oldal tetejéreA Zöldlábnyom program keretében a GreenSense és a Carbon.Crane csapata által közösen szervezett workshop-sorozat 2024. október 15-én került megrendezésre a Lámfalussy Karon, ahol a karbonlábnyom, az egyéni felelősség, a vállalatok feladatai, illetve a digitalizáció környezeti hatásai kerültek fókuszba.
Az első esemény a Lámfalussy Kar IT laborjában zajlott, ahol a hallgatók megismerkedtek a digitális karbonlábnyom fogalmával és annak fontosságával. A képzést a Carbon Crane szakértői tartották, akik betekintést nyújtottak a digitális világ ökológiai hatásainak mérésébe, valamint a kapcsolódó módszertanokba, végül pedig a digitális karbonlábnyom csökkentésének lehetőségeit bemutatták. A rendezvény végén egy tesztet töltöttek ki a hallgatók, amelynek sikeres teljesítése után LinkedIn badge-t kaptak a területen szerzett tudásuk elismeréséül.
A második esemény az országos Zöldlábnyom Roadshow volt, amin közel 70 Soproni Közgáz hallgató vett részt. Ezen az interaktív előadáson a Green Sense és a Carbon Crane munkatársai a fenntarthatóság ökológiai aspektusait mutatták be. A hallgatók lehetőséget kaptak arra, hogy jobban megértsék a környezeti fenntarthatóság jelentőségét, és tisztábban lássák saját szerepüket bolygónk védelmének folyamataiban. Az előadás során olyan érdekes összefüggésekre is fény derült, mint például, hogy hogyan kapcsolódik a lila hagyma a fenntarthatósághoz!
Ezek az események kiváló alkalmat biztosítottak a hallgatók számára, hogy elmélyítsék tudásukat a fenntarthatóság különböző területein, valamint aktívan részt vegyenek a környezettudatos megoldások alkalmazásában.
Külön köszönet illeti a MasterCard-ot, hogy támogatásával hozzájárult hallgatóink látókörének szélesítéséhez!
ugrás az oldal tetejéreNyílt nap a Soproni Közgázon!
ugrás az oldal tetejéreLegyél Te is a jövő üzleti, turisztikai vagy marketing szakembere! Kezeld magabiztosan és profin a pénzügyeket! A Soproni Közgáz gazdasági képzései sikeres jövőt biztosítanak évtizedek óta a régióban! Szeretettel várunk a tanév második nyílt napján, január 15-én a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karán!
Gyűjtsd a felvételi pontokat már most! Ha a szakmai előadásokon is részt veszel, +50 pontot szerzel a 2025-ös felvételi eljárásra!
✅ Államilag finanszírozott helyek ✅ Alacsony tandíj ✅ Egyedülálló ösztöndíjrendszer ✅ Magas számú kollégiumi elhelyezés ✅ Duális és angol nyelvű képzések ✅ Széles kapcsolati rendszer
Tanulj Sopronban, Európa legszebb fesztiválvárosában, az ország legkülönlegesebb egyetemi campusán, és szerezz nemzetközileg elismert, értékes diplomát!
A nyílt nap programja:
10.00 Regisztráció
10.30 Dékáni köszöntő
10.35 A Soproni Egyetem, a Soproni Közgáz és a hallgatói élet bemutatkozása + nyereményjáték
11.00 Bemutatkozik a duális képzés
11.15 Felvételi tájékoztató
11.30 Ekkor megvendégelünk szendvicsekkel és üdítővel
12.00 Bemutatkoznak a képzéseink
13.00 Nyereményjáték eredményhirdetés & nyereménysorsolások
13.30 Szakmai előadások az üzleti tudományok terén – felvételi pontos előadások (50 pont) + részvételi és felvételi pont igazolások kiállítása
14.00 Kollégium és Botanikus kert bejárás
Instagram profilod ne hagyd otthon, hiszen Instagram nyereményjátékainknak köszönhetően számos értékes ajándék talál majd gazdára!
FOKSZ, BA, MA és duális képzéseinkről is informálódhatsz!
Kereskedelem és marketing (duális képzésben is), Pénzügy és számvitel (duális képzésben is), Gazdálkodási és menedzsment (duális képzésben is), Turizmus–vendéglátás (duális képzésben is), Nemzetközi gazdálkodás (duális képzésben is, angol nyelven).
Hol? Sopron, Erzsébet u. 9. Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar, aula (az egykori Pénzügyi Palota épülete; a vasútállomástól két utcára)
Szeretettel várunk a nyílt napunkon!
Soproni Közgáz – Számolj velünk!
ugrás az oldal tetejéreSikeresen zajlott az őszi projekthét a Soproni Közgázon
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Közgáz hallgatói a 2024/2025-ös tanév őszi félévének projekthetén számos kreatív, gyakorlatias, illetve problémamegoldást igénylő feladatot oldottak meg sikeresen.
Öt projekt közül választhattak a hallgatók a Soproni Közgázon a 2024. október 28. és 31. között megrendezett projekthéten, amelyek a fenntarthatósághoz, a közösségbe való beilleszkedés módszertanához, illetve egyes vállalati problémák megoldásához kapcsolódtak.
Az első projekt csapatai a MAM Hungária Kft. közvetítésében ismerkedtek meg a vállalattal, valamint az általuk kínált problémával, majd a témához kapcsolódó információk összegyűjtésével készültek fel, hogy komplexen vizsgálhassák át a problémát. A második napon adatgyűjtés céljából terepbejárásra utazott el a csoport Vaskeresztesre, a vállalat telephelyére. Ezt követően a probléma pontos definiálásán és annak megoldásán dolgoztak a hallgatók, amelyhez mentorációt kaptak mind a tartalom, mind a prezentálás kapcsán az egyetemi, valamint a vállalati mentoroktól. Az említett projekt angol nyelven is meghirdetésre került a nemzetközi gazdálkodás szakon tanuló hallgatók, illetve a külföldről érkező cserediákok számára, akik szintén kreatív ötletekkel álltak elő a hét folyamán.
A „Beépülés vagy leépülés? – beilleszkedés az egyetemi létbe…” című projekt volt idén az egyik legnépszerűbb, amelynek során az egyetemi gyakorlatba integrálható tevékenységsorozatot kellett a hallgatóknak összeállítaniuk. Ennek célja egy olyan terv létrehozása volt, amely hozzájárul az első éves egyetemi hallgatók beilleszkedéséhez és egyetemi jóllétének megteremtéséhez. Elsőként a hallgatók feltárták az élethelyzetükkel kapcsolatos tényezőket, majd szakértői támogatással tanulmányozták az egyéni hatékonyság összetevőit és annak fejlesztési metódusait. A hét folyamán szerzett tapasztalatokkal a hallgatók összeállítottak egy beilleszkedést támogató protokollt, a tervezett tartalmakat pedig az utolsó napon prezentálták egymásnak, illetve a szakmai zsűrinek.
A másik legnagyobb létszámú projekten a Soproni Egyetem mind a négy Karának hallgatói részt vettek vegyes csapatokban. Első sorban a Soproni Egyetem, valamint Sopron városának kapcsolódási pontjait kellett feltárnia a csoportoknak fenntarthatósági szempontból. Ezt követően egy tervet kellett kidolgozniuk a hallgatóknak a fenntartható, Zöld Egyetem koncepció népszerűsítésével kapcsolatban. Ehhez a város és az egyetem zöld felületeinek áttanulmányozására, valamint a fenntarthatósági téma kreatív megjelenésére alkalmas helyszínek kijelölésére volt szükség. A kialakított tartalmakat az egyes generációknak megfelelő nyelvezettel és szóhasználattal kellett megfogalmazniuk, majd egy prezentációba foglalniuk a csapatoknak.
Végül pedig a turizmus-vendéglátás szakon tanuló hallgatóknak az erdőlátogatók erdőhasználati szokásainak, a környezetközpontú gondolkodásának, tudásának feltárása volt a feladata a hét folyamán. Ehhez az erdő rekreációs értékének, valamint egy átlagos erdőjáró erdővel kapcsolatos ismereteinek, illetve attitűdjeinek kérdőíves felmérését kellett elvégezniük, majd a kapott eredményeket bemutatniuk a 3. nap folyamán.
A hét folyamán rengeteg ötletes, szakmailag helytálló megoldással álltak elő a hallgatók, a legjobb projekteket kidolgozó csapatok pedig értékes ajándékcsomagokkal és jutalmakkal gazdagodtak.
ugrás az oldal tetejéreSikeres nemzetközi konferencia a Lámfalussy Karon
ugrás az oldal tetejéreA Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar 2024. november 7-én „Fenntarthatósági átmenet – Innovációs ökoszisztémák – Digitális megoldások” című nemzetközi tudományos konferenciájával csatlakozott az MTA Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából megrendezett országos rendezvénysorozatához.
A konferencia idén is hibrid formában és a „A Soproni Felsőoktatásért Alapítvánnyal" együttműködve került megrendezésre. Ebben az évben társszervezőnk volt a maláj INTI International University. Örömünkre szolgált, hogy ketten személyesen is el tudtak jönni a társszerző maláj egyetemről Sopronba a konferenciára.
A társszerzőkkel együtt közel 130 hazai és külföldi résztvevője volt a nemzetközi konferenciánknak. A Karunk oktatói és hallgatói is nagy számban képviselték magukat az eseményen. Malajzián kívül az idei konferencián Németországból, Ausztriából, Sri Lankából és Indiából is voltak résztvevők. Közel száz tudományos munka került bemutatásra és megvitatásra.
A konferenciát Prof. Dr. Széles Zsuzsanna dékán asszony nyitotta meg, aki a konferencia elnökeként köszöntötte a résztvevőket és szekcióelnökként levezette a plenáris ülést. Beszédében hangsúlyozta, hogy a Zöld Egyetem koncepció szellemében a Soproni Egyetem továbbra is elkötelezett a fenntartható, környezetbarát működés mellett, a Közgazdaságtudományi Kar az oktatásban és a kutatásban is igyekszik ehhez hozzájárulni.
A megnyitó és a köszöntés után délelőtt három angol nyelvű plenáris előadást hallgathattak meg az érdeklődők az aulában.
Dr. Rajermani Thinakaran, az INTI International University kutatója plenáris előadásában munkavállalói oldalról vizsgálta és értékelte a karbonsemlegességgel kapcsolatos tudatosságot, a vállalkozások hatékonyságát a karbonsemlegesség népszerűsítésében, továbbá az informatikai megoldások szerepét a karbonsemlegességre irányuló erőfeszítések támogatásában és fokozásában. Az előadó empirikus kutatási eredményekkel támasztotta alá, hogy a karbonsemlegesség eléréséhez a szervezetek, a technológia és az egyének közötti együttműködésre van szükség. Ennek bázisát a jól tájékozott, világos irányelvekkel támogatott munkavállalók jelentik, emellett a technológia, különösen az adatelemzés is kulcsfontosságú szerepet játszik. A szervezeti, technológiai és egyéni elemek kölcsönös függősége, a közös erőfeszítések, a szabványosított gyakorlatok, a jobb kommunikáció és az innovatív technológiák jelölik ki a karbonsemlegesség felé vezető utat.
Dr. habil. Katona Klára, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Heller Farkas Közgazdaságtudományi Intézetének vezetője plenáris előadásában azt a kérdést járta alaposabban körül, hogy az elmúlt évtizedben a magyar feldolgozóipari vállalatok teljesítményében történt-e átmenet az extenzív növekedési pályáról az intenzív növekedési pályára, és ha igen, mi ennek az oka. Empirikus kutatásainak eredményei alapján elmondható, hogy a feldolgozóiparban a munkatermelékenység 2011 és 2019 között folyamatosan nőtt, és a legnagyobb növekedést a kisvállalkozások mutatták. A 2019 és 2022 közötti időszakban a munkatermelékenység tendenciája csökkenő ütemű volt. A feldolgozóipar termelékenységének javulása a hagyományos fizikai tőkével és a humán tőkével magyarázható, amelyek az extenzív növekedés mozgatórugói. Az intenzív növekedés mozgatórugójaként az innovációs tevékenység is hozzájárult a termelékenység javulásához a 2010-es években. Az innováció hatása azonban méretfüggő, és hatása a válság időszakában lényegében csökkent. A támogatások és a közbeszerzések vagy nem voltak hatással a termelékenységre, vagy rontották az ágazat termelékenységi mutatóit. A kis- és nagyvállalati szegmensben, illetve a válságidőszakban a hitelek rendelkezésre állása jelentős hatással volt a termelékenységre.
A plenáris ülés záró előadói Pappné Dr. Vancsó Judit és Dr. habil. Jankó Ferenc a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karának egyetemi docensei előadásukban azt tárgyalták, hogy miért jelent kockázatot az emberiség számára a bioszféra és a gazdaság működésének eltérő jellege. Véleményük szerint az emberiség komolyan függ a bioszférától, azonban az emberiség nagy része elvesztette az alkalmazkodással kapcsolatos képességeit és fajunk erősen sebezhetővé vált, miközben a bioszféra regenerációs képessége szinte végtelen. Előadásukban kitértek a környezetgazdaságtan és az ökológiai gazdaságtan problémafelfogásában rejlő különbségekre, és arra a következtetésre jutottak, hogy a bioszféra és ökoszisztéma-szolgáltatások mélyebb megértése alapvető a természet szerepének átértékelésében, valamint a bioszféra gazdasági értékelése etikai okokból és a rendelkezésre álló tudományos módszerek gyengesége miatt nehéz.
A konferencia délutáni programjában párhuzamosan 8 szekcióban tudományos előadásokra került sor angol, német és magyar nyelven. Három szekcióban személyes jelenléttel, egy szekcióban online, és négy szekcióban hibrid módon. A kilencedik szekcióban a konferenciára beküldött posztereket lehetett megtekinteni.
A délutáni szekcióüléseken sok érdekes és értékes szakmai eszmecsere bontakoztak ki, közös kutatási és publikációs együttműködési lehetőségek is körvonalazódtak.
Az előadások rövid összefoglalóját a konferencia napján elektronikus kiadványban (absztraktfüzet) jelentettük meg. A beküldött tanulmányokat (konferenciakötet) lektorálást követően szintén online formátumban publikáljuk 2025 márciusában. A legszínvonalasabb tanulmányok szerzői a lektorálás követően a Karunk „Gazdaság és Társadalom” vagy az „E-conom” című folyóiratában kapnak publikálási lehetőséget.
Köszönjük a plenáris előadóinknak és valamennyi résztvevőnek, hogy tudományos munkájuk bemutatásának helyszínéül a rendezvényünket választották, valamint az érdeklődőknek, hogy személyesen vagy online részvételükkel megtisztelték a konferenciánkat.
Köszönjük a közreműködő kollégák és hallgatók segítségét, hogy tevékenységükkel hozzájárultak a konferencia előkészítéséhez és sikeres lebonyolításához.
Minden érdeklődőt szeretettel várunka jövő évi konferenciánkra!
Prof. Dr. Széles Zsuzsanna
dékán, egyetemi tanár, a Konferencia elnöke
Dr. Resperger Richárd
adjunktus, a Szervező Bizottság főszervező tagja
ugrás az oldal tetejére
A globalizációról lesz szó Dr. Pogátsa Zoltán Közgazdász Klub előadásán
ugrás az oldal tetejéreA Közgazdász Klub 66. programjára invitáljuk a hallgatókat, az oktatókat és minden kedves érdeklődőt Sopron városából és környékéről.
Előadó: Dr. habil. Pogátsa Zoltán
Az előadás címe: Globalizáció: klímaváltozás, digitalizáció és Ázsia felemelkedése
Az előadás témái: Mit jelent a globalizáció ténylegesen? Globális válságokat, globális inflációt, globális betegségeket, globális digitális cégeket, globális klímát, és mindenekelőtt globális gazdaságot, melynek legerősebb pólusa Kína lehet.
A rendezvény moderátora: Dr. Resperger Richárd, a Közgazdász Klub vezetője
Az előadáson való részvétel ingyenes.
Az esemény nyilvános.
A rendezvényről képfelvétel készül.
Szeretettel várjuk Önöket az előadáson!
Adatvédelmi tájékoztató - Közgazdász Klub >>>
ugrás az oldal tetejére
Ismét Turizmus Klub a Soproni Közgázon - BORongolás
ugrás az oldal tetejérePályázati felhívás Mészáros Lázár tanulmányi ösztöndíj elnyerésére
ugrás az oldal tetejéreA Magyar Honvédség személyi állományának utánpótlásához szükséges, a katonai oktatást folytató intézményekben nem megszerezhető végzettséget igénylő beosztások feltöltése érdekében, Mészáros Lázár-ösztöndíj kerül meghirdetésre.
A pályázat beérkezési határideje: 2024. december 14.
Pályázati felhívás részletei >>>
ugrás az oldal tetejéreA Lámfalussy Kar megnyitotta kapuit az általános iskolások számára
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Gárdonyi Géza Általános Iskola 3. osztályos tanulói 2024. november 13-án bepillantást nyerhettek a pénzügyek világába a Soproni Egyetem, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karán. A gyerekek az általános iskola pályaorientációs napján látogattak el a Karra, ahol az „Ismerkedjünk a pénzzel” című ismeretterjesztő programon vettek részt.
Az egyetemi hallgatók oktatási struktúrájához hasonlóan előadáson és gyakorlati foglakozáson bővíthették ismereteiket. Az előadáson hallhattak a pénz történetéről, fizetési módokról, bankjegyekről, ezt követően pedig játékos formában folytatódott az elmélet gyakorlatban történő alkalmazása. Betűrejtvény, mesével összekapcsolt fejtörő feladvány, pénzérmés párkereső, társasjáték, beszélgetés, saját bankjegy, érme, persely tervezése, napi élmény lerajzolása színesítette a programot. Öröm volt számunkra ilyen lelkes, érdeklődő gyerekeket a pénzügyi szemlélet felé kalauzolni.
ugrás az oldal tetejéreIsmét Egyetemfoglaló vetélkedő a Soproni Közgázon
ugrás az oldal tetejére
A Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kara 2025. január 14-én rendezi meg Egyetemfoglaló vetélkedőjét középiskolások számára, immáron 13. alkalommal.
Az idei évben az Egyetemfoglaló vetélkedő a filmturizmus és a közösségi média kapcsolata mentén zajlik játékos feladatokkal, ahol a gazdálkodási ismeretek, a racionális döntések, a kreativitás, az előzetes ismeretek és egy kicsit a szerencse is szerepet kap.
A játékos vetélkedőre szeretettel várjuk a 11-12-13. osztályos középiskolásokat az ország bármely részéről. Különösen ajánljuk a versenyt a gazdasági, pénzügyi, marketing, turisztikai és a fenntarthatósági témák iránt érdeklődőknek, és azoknak, akik nem riadnak vissza a kockázatos döntések meghozatalától. A játékos vetélkedőre 4 fős csapatok jelentkezhetnek.
A legeredményesebb csapatokat értékes ajándékokkal jutalmazzuk!
A versenyen való részvétellel a tanuló 35 intézményi felvételi pontra válik jogosulttá, amely a 2025-ös felvételi eljárás során már érvényesíthető a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karára történő jelentkezés esetén.
Jelentkezési határidő: 2024. november 29.
Jelentkezés és további információ: andras.nahlik@uni-sopron.hu – Náhlik András
A vetélkedő sajtónyilvános!
ugrás az oldal tetejéreNépszerű volt Pogátsa Zoltán Közgazdász Klub előadása
ugrás az oldal tetejéreA Közgazdász Klub 66. programjának fő témája a globalizáció volt. Az eseményt nagy érdeklődés kísérte. A Soproni Egyetem oktatói és hallgatói mellett Sopron városából és környékéről is többen részt vettek az előadáson.
Időpont: 2024. november 20. szerda, 17:00 óra
Helyszín: Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar, Gidai Erzsébet előadóterem (9400 Sopron, Erzsébet utca 9.)
Előadó: Dr. habil. Pogátsa Zoltán egyetemi docens (SOE LKK)
Az előadás címe: Globalizáció: klímaváltozás, digitalizáció és Ázsia felemelkedése
A rendezvény moderátora: Dr. Resperger Richárd, a Közgazdász Klub vezetője
Az előadás főbb témái:
A „Globalizáció projekt” alcímet viselő előadás keretében Pogátsa Zoltán az elmúlt években megjelent könyvei mellett az „Ázsia felemelkedése” címet viselő készülő új könyvébe is bepillantást nyerhettek a jelenlévők.
Mit jelent a globalizáció ténylegesen? Globális válságokat, globális inflációt, globális betegségeket, globális digitális cégeket, globális klímát, és mindenekelőtt globális gazdaságot, melynek legerősebb pólusa Kína lehet.
Köszönjük Pogátsa Zoltánnak, hogy elfogadta a felkérésünket és egy rendkívül izgalmas és érdekes előadást tartott az érdeklők számára.
Szeretettel várunk mindenkit a klub jövőbeli programjain is!
ugrás az oldal tetejére
Természetesen Veled Podcast Dr. Pogátsa Zoltánnal
ugrás az oldal tetejéreA Természetesen Veled Podcast aktuális adásában Dr. habil. Pogátsa Zoltán közgazdásszal, a Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karának docensével beszélgetünk a kar Közgazdász Klubjában tartott előadása kapcsán. Az epizódban szó esik a tudományos szabadság fontosságáról, az oktatás jövőjéről, valamint a gazdasági helyzet objektív értékelésének kihívásairól és jövőbeni kutatási tervekről is.
Tartsanak velünk egy elgondolkodtató és inspiráló beszélgetésre!
Az adás ide kattintva meghallgatható.
ugrás az oldal tetejéreVirtuális üzleti szimulációval zárták a félévet a soproni közgazdász hallgatók
ugrás az oldal tetejéreA Pénzügyi kultúra és digitalizáció tantárgy zárásaként a SnowHotel modellel tesztelték tudásukat és bátorságukat a tárgy hallgatói.
A tantárgy oktatása során kiemelt figyelemmel ügyeltünk arra, hogy több aspektusból is betekintést kapjanak a közgazdaságtan világába az elsős közgazdász hallgatók. Így került fókuszba a pénzügyi ismeretek mellett a fenntarthatóság és a digitalizáció is.
Fontosnak tartjuk a gyakorlatiasságot, az üzleti ismeretek átadását, így a félév végén, a tantárgy utolsó két óráján üzleti szimulációval játszottak a hallgatók. 4 fős csapatokban vezették saját virtuális hoteljüket sípályával, cégvezetőként. Stratégiai döntéseket hoztak a fejlesztések és beruházások, az árazás, marketing és HR területeken, a pénzügyi sikeresség és az elégedett dolgozók és vevők érdekében.
A szimulációt az EcoSim biztosította, a cég kollégái – akiknek ezúton is köszönjük a látogatást és a segítséget – a SnowHotel modellt hozták a közelgő síszezonra is hangolva a diákokat.
Orova Balázs ügyvezető, Eco-Sim Kft.
Dr. Szóka Károly egyetemi docens, tárgyfelelős, SOE LKK
ugrás az oldal tetejéreA Turizmus Klub keretében BORongoltunk a Soproni Közgázon
ugrás az oldal tetejére2024. november 20-án került megrendezésre az őszi szemeszter első Turizmus Klub rendezvénye, melyet ez alkalommal a harmadéves turizmus–vendéglátás szakos hallgatók szerveztek.
A rendezvény a Soproni BORongolás nevet kapta, az érdeklődők többek között a soproni borok történelmébe nyerhettek betekintést, megismertük milyen volt régen e borvidék, illetve, hogy ma milyen irányba tart és mik azok a dolgok, amelyeket a közösségnek tennie kellene annak érdekében, hogy e nemes borvidék elfoglalja méltó helyét a ranglistán.
Az eseményre három vendéget invitáltak meg a hallgatók, akik mindannyian kiemelkedő szerepet töltenek be a soproni borkultúra fejlesztésében. A vendégek között volt: Luka Enikő, a fertőrákosi Luka Pincészet tulajdonosa; Németh Zoltán, a Soproni Borlovagok és Borbarátok Egyesületének PR felelőse; valamint Molnár Ákos, a Soproni Borvidék Hegyközségének képviseletében. Velük folytatott kerekasztal beszélgetést az egyetem három harmadéves turizmus–vendéglátás szakos hallgatója, név szerint: Balogh Boglárka, Kreiter Karina és Novák Csenge.
Ha a soproni borokról beszélünk, akkor mindenki számára a kékfrankos az első, amire gondol, azonban, ahogy Molnár Ákos mesélt a borvidék múltjáról, kiderült, hogy régen akármilyen meglepő, de a soproni borvidéket a fehér borok jellemezték. A múltban viszont nemcsak a borok voltak mások, ha nem a nők megítélése és jelenléte is a szakmában, erről a témáról és saját tapasztalatokról Luka Enikőtől hallhattak a jelenlévők, aki az beszélgetés során egy számára kedves dalt is felidézett, ami motiválta őt abban, hogy tegyen az álmaiért és a céljaiért. “…mindentől messze, a szívhez közel, csinálj csodát és én elhiszem” (Kispál és a Borz) – és én elhittem, mondta Luka Enikő visszaemlékezve a kezdetekre. A kerekasztalnál szóba kerültek a soproni boros rendezvények is, melyek kapcsán Németh Zoltán beszámolt arról, hogy maguk is részt vesznek ezen fesztiválokon a Soproni Borlovagok és Borbarátok Egyesületével többek között a rendezvénynyitó felvonulásokon zászlójuk kíséretében, amelyet a Turizmus Klubra is elhozott, hogy bemutassa nekünk és a közönségnek. A fesztiválok és további boros rendezvények kapcsán az is kiderült, hogy milyen fontos, hogy ezek ne csak a bor fogyasztásáról, hanem a borkultúra helyes ápolásáról és ismeretéről is szóljanak.
Néha szükség van egy kellemes borélményre, melyet bárki átélhet a fertőrákosi Luka Pincészet BorBonBon teraszán egy pohár vörösborral, csokoládé bonbon kíséretével.
A kerekasztal beszélgetés végén a hallgatóság feltehette az eszmecsere során felmerült kérdéseit az előadóknak, mely során az is kiderült, hogy számukra melyik az a borfajta, melyet legszívesebben fogyasztanak, ha arra kerül a sor.
A kérdések megválaszolása után a hallgatók egy játékos boros kvízzel zárták a délutánt, ami után a jelenlévők még egy kötetlen beszélgetés keretében megoszthatták egymással és az előadókkal a soproni borkultúrával kapcsolatos gondolataikat egy kis sütemény és pogácsa elfogyasztása mellett.
A rendezvény megszervezésében résztvevő hallgatók: Balogh Boglárka, Csibrik Eszter, Kardos Klaudia, Kreiter Karina, Megyes Anna Judit, Novák Csenge, Nyerges Evelin, Nyerges Gergő, Reseterics Réka, Tóth Eszter.
ugrás az oldal tetejéreKari Tudományos Diákköri Konferencia a Soproni Közgázon - 2024
ugrás az oldal tetejéreA Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar 2024. november 27-én tartotta Kari Tudományos Diákköri Konferenciáját.
A rendezvényen a Fenntarthatóság és pénzügyek, valamint a Fogyasztói magatartás és munkaerőpiac szekciókban összesen 10 előadás hangzott el, amelyek a közgazdaságtudomány széles spektrumát ölelték fel. A prezentációk érintették a digitalizáció, a zöld pénzügyek, a turizmus, a mobilitás, a fenntarthatóság és a csomaglogisztika kérdéskörét is. A szekció zsűrije a bemutatott művek közül öt pályamunkát javasolt az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára.
A Soproni Egyetemért Alapítvány TDK eredmény ösztöndíjon felül a támogatói felajánlásoknak köszönhetően változatos különdíjak is színesítették a konferenciát.
A konferencia helyezettjei:
Fenntarthatóság és pénzügyek szekció
1. helyezett: Zsigrai Hanna Pénzügy és számvitel alapszak
2. helyezett: Rozmis Gabriella Pénzügy és számvitel alapszak
3. helyezett: Halima Kaa International Business Economics BSc
Fogyasztói magatartás és munkaerőpiac szekció
1. helyezett: Kovács Adél Mária Gazdálkodási és menedzsment alapszak
2. helyezett: Kemény Márton Gazdálkodási és menedzsment alapszak
3. helyezett: Kreiter Karina Turizmus–vendéglátás alapszak
A részletes eredmények megtekinthetők a Kari TDK Tanács honlapján: https://lkk.uni-sopron.hu/tdk
A Kari Tudományos Diákköri Tanács nevében ezúton is szeretnénk megköszönni a hallgatók és témavezetőik áldozatos munkáját, továbbá a különdíjak felajánlóinak a segítségét!
Bízunk benne, hogy TDK-zó hallgatóink tovább gondozzák témájukat, valamint az ő munkájukat, eredményeiket látva mások is kedvet kapnak a tudományos diákköri tevékenységhez, így legközelebb még színesebb témaválasztékkal, még több hallgatóval találkozhatunk.
Bár az idei konferencia lezárult, a tudományos diákköri munka folytatódik, a Kari TDK Tanács fent linkelt honlapján már megjelent a 2025-re vonatkozó felhívás! :)
ugrás az oldal tetejéreHelyi vállalkozóknak készítettek TikTok videókat a Soproni Egyetem hallgatói
ugrás az oldal tetejére
A szorgalmi időszak utolsó három gyakorlati órájára három soproni vállalkozó is meghívást kapott a Soproni Egyetem II. éves, kommunikáció- és médiatudomány szakos hallgatóihoz (nappali tagozat), Online szolgáltatások óra keretében.
A hallgatóknak 4-5 fős csapatokban, alkalmanként három órája volt kitalálni és elkészíteni azt a TikTok videót, mellyel véleményük szerint a leghatékonyabban lehetne megismertetni és értékesíteni a vállalkozó által (meglepetésszerűen) hozott terméket, így tehát figyelembe véve többek között az adott brand, a termék, a célcsoport, illetve természetesen a TikTok és felhasználóinak sajátosságait.
Schöll Gábor, a Schöll Ékszer tulajdonosa és ügyvezetője, a regionálisan is mérvadó jelentőséggel bíró családi vállalkozásuk által kitalált „fogtündér érmét”, Orosz Csaba, a nagy múltú Stubenvoll Pince tulajdonosa a pincészet fehérborát, Rigler Zsolt, a Penso Kft. tulajdonosa és ügyvezetője pedig az általuk franchise partnerként forgalmazott Dorko termékek közül egy vásárlói igények szerinti nyomattal készíthető hátizsákot hozott.
Külön büszkeség számunkra, hogy Zsolt és Csaba is a Soproni Egyetem öregdiákja!
A videókat értékelő zsűriben az adott órára érkező vállalkozó mellett Horváth Kata, a Soproni Egyetem Közgazdaságtudományi Karának PR munkatársa és közösségi média szakértője, és tárgy oktatójaként Dr. Pirger Tamás, a Közgazdaságtudományi Kar adjunktusa kapott helyett.
Gratulálunk a hallgatóknak a gyakorlati feladat színvonalas teljesítéséhez, vendégeinknek pedig ezúton is köszönjük, hogy elfogadták a meghívásunkat!
Első alkalommal volt ez a feladat a félévközi jegy kialakításának alapja, de a visszajelzések alapján nem utoljára!
ugrás az oldal tetejéreBéres Kiválósági Ösztöndíj (2024-2025. I.) – felhívás
ugrás az oldal tetejéreA Béres Alapítvány a Teljes Életért Közhasznú Szervezet és az „A Soproni Felsőoktatásért Alapítvány” között létrejött együttműködési megállapodás alapján
pályázatot hirdetünk Béres Kiválósági Ösztöndíj elnyerésére.
Az ösztöndíj célja egy kiemelkedő teljesítményt nyújtó hallgató támogatása tanulmányi ösztöndíj formájában.
Az ösztöndíjat 1 félévre összesen 1 fő hallgató nyerheti el.
Az ösztöndíj mértéke: 150 000 Ft/félév.
A pályázatot „A Soproni Felsőoktatásért Alapítvány” Kuratóriumának elnöke – Prof. Dr. Széles Zsuzsanna – részére kell benyújtani nyomtatott (leadás helye: 9400 Sopron, Erzsébet utca 9. Dékáni iroda) és elektronikus (lkk-dekani@uni-sopron.hu) formában.
Határidő: 2025. január 20. (hétfő) 12.00 óra.
A pályázati eljárás keretében szakmai önéletrajzot kell beadni, mellékelve valamennyi, a pályázókkal szemben támasztott követelményekkel kapcsolatos tevékenység igazolását (például: TDK tevékenység és eredménye vagy TDK-jelentkezés; publikációs jegyzék, szakkollégiumi tevékenység igazolása, nyelvtudás igazolása, demonstrátori, egyéb közösségi tevékenység igazolása stb).
A pályázathoz kötelezően csatolandó továbbá a pályázó hozzájáruló nyilatkozata, hogy a személyes adatait a bírálati folyamatban résztvevők megismerhetik.
A pályázat részletes feltételei és az elbírálás rendje a alábbi dokumentumban olvasható.
ugrás az oldal tetejére
Elhunyt Kaufman Ilona, karunk egykori oktatója
ugrás az oldal tetejére
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy december 15-én Kaufman Ilona, a Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar egykori oktató munkatársa eltávozott közülünk. Kaufman Ilona hosszú éveken át nagy szakmai hozzáértéssel, elhivatottan támogatta hallgatóinkat oktatóként, munkatársainkat barátként. Vidám természetével, optimizmusával, segítőkészségével nagyban hozzájárult a kar családias hangulatához. Hiányozni fognak a vele eltöltött közös beszélgetések, a tőle kapott bölcs tanácsok, és a belőre áradó, kollégákat összetartó önzetlen szeretet.
Emléke örökké bennünk él.
ugrás az oldal tetejéreTartalomjegyzék Fel Következő