"Csendes csodák", a Hallgatói Támogató Szolgálat rendezvénye
ugrás az oldal tetejére2022.12.05-én „Csendes csodák” címmel, a Hallgatói Támogató Szolgálat szervezésében a Benedek Elek Pedagógiai Karon került megrendezésre meghitt adventi estünk. Az ünnepi ráhangolódás jegyében a hallgatók kötetlen beszélgetést folytathattak a meghívott két vendéggel, Ráduly Katalin színművész, pszichológussal és Pordány András „lelki mélységből kijövő” édesapával.
A lélekemelő program során a hallgatók hallhatták a két előadó csodálatos fordulatokkal bíró élettörténetét, és a mentő szeretetről szóló bizonyságtételét. Az estet a színművésznő Kányádi Sándor Fenyőmese című művének előadásával zárta.
ugrás az oldal tetejéreNagy érdeklődés kísérte a Soproni Egyetem Lelki Egészség Napját
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Egyetemen „Teher alatt nő a pálma? - Előadás és workshop keretében útmutató a terhelt időszakokra” címmel 2023.03.29-én került megrendezésre az Egyetemi Lelki Egészség Nap (ELEN 2023) a Ligneumban.
A program kezdetén a nagyszámú hallgatóságot Dr. Katona György oktatási rektorhelyettes úr örömmel köszöntötte, megosztva egyúttal a címre visszautaló személyes élményeit. Ezt követően Stummerné Nagy Ágnes, a Hallgatói Támogató Szolgálat szakmai vezetője, református lelkész bevezető gondolatai szóltak a „Palma sub pondere crescit” mondás alapján az áldott teherről, ahogyan a lehajló pálmalevelek súlyát, s ezért a köztük helyet kapó, újonnan sarjadó hajtásokat a hozzá erősödő törzs hivatott elbírni. Kiemelte a Mt 11,28 alapján az életsúlyoknak, a megfáradásnak és megterheltségnek együttes valóságát, s annak bizonyosságát, hogy az élet nem terhel fölöttébb annál, mint amit ne tudnánk elhordozni.
Dr.Tóth-Merza Katalin klinikai szakpszichológus, a Benedek Elek Pedagógiai Kar adjunktusa előadásának fókuszában a mindennapok megterhelései által okozott krónikus stressz testi és lelki egészségre gyakorolt hatásai, és a nehézségekkel szembeni rugalmas alkalmazkodóképességünk kialakításának és növelésének lehetőségei álltak. A résztvevők betekintést nyerhettek a stresszválasz élettanába, a bél-agy tengely mentális egészségben betöltött szerepébe és a tudatos jelenlét (mindfulness) stresszcsökkentő módszereibe.
Az Ujfaludi Anna tanácsadó pszichológus által vezetett workshop a „Mi a megfelelő mentális öngondoskodás?” kérdésre kereste a választ, erre az alkalomra összeállított önismereti feladatokkal és tippekkel.
A programnak ezen része is igyekezett elmélyíteni a hallgatóságban, hogy a hatékony öngondoskodás nem a gyors megoldásokban található (mint például önjutalmazás csokoládéval), hanem inkább a megfelelő rutin kialakításában, az egyensúly megtalálásában, melyben segítség például a mindfulness, a sport, vagy a hála.
A jelenlévők megtéve ebben az első lépést, a program végén a hála szavaival köszöntek el.
ugrás az oldal tetejéreEgyetemi Lelki Egészség Nap a hallgatói jóllétért
ugrás az oldal tetejéreA „Magamat is elültetem.” (József Attila) - Az önállósodás útján: a leválás és a tartozni valahova kihívásai az egyetemi évek alatt” című program elején Stummerné Nagy Ágnes Hallgatói Támogató Szolgálat koordinátor, szakmai vezető köszöntötte a jelenlévőket, idézve Arisztotelész kifejezését, miszerint az ember „dzoón politikon”, azaz „közösségi lény”. Hangsúlyozta, hogy emellett minden ember egyedi, a maga egyéni életével. Az élet arra való, hogy éljük, hogy megéljük, s ne túléljük. Ehhez nyújt maga az élet kapaszkodókat, mint a földbe hullott virágmagnak, mígnem az szárba szökken. - mondta.
Ezt követően a meghívott előadó, Kántor Nedda pszichológus (Benedek Elek Pedagógiai Kar) az előadásában kifejtette, egyetemi diáknak lenni azt is jelenti, hogy egy fiatal az ifjúkori személyiségfejlődés karakteres, krízisekkel tarkított szakaszán halad át. A krízisek lehetnek ún. normatívak, azaz az élet természetes velejárói (kamaszkor, gyermek születése, otthonról való “kirepülés”, stb.), és nem normatívak, akcidentálisak, melyek váratlanul, csapásszerűen érhetnek bennünket (veszteségek, szakítások, krónikus betegségek, stb.) Egy krízis bárkinél okozhat testi, lelki zavarokat. Egy veszély forrást jelent, ugyanakkor egy lehetőség is a fejlődésre.
A pszichológus asszony előadását a hallgatóság által feltett kérdések megválaszolása követte, majd minden résztvevő egyen-egyenként elmondhatta a véleményét arról, hogy szerinte mi a legnagyobb a nehézség az önállósodásban?
A program végén a jelenlévők József Attila: Kertész leszek című megzenésített versének zongoradallama alatt átvették a kortárs segítők által gyűjtött pozitív üzeneteket. Ők ugyanis a nap folyamán az akcióprogramjukban arra bíztatták az Egyetem főbejáratánál a hallgatókat, hogy jó kívánságaikat, pozitív gondolataikat írják rá egy „falevélre”, melyet az ott lévő Gömb szivarfára, mint „jóságfára” helyeztek.
A bensőséges hangvételű programot Stummerné Nagy Ágnes jókívánsága zárta, mondván: „legyen az Egyetem mindenki magára találásának az otthona, amely felvirágozza az életét.”
ugrás az oldal tetejére
Jó itt lenni!
ugrás az oldal tetejéreSzeptember 30-án „Jó itt lenni!” címmel került megrendezésre az a hallgatói fórum, melynek vendége Dr. Pásztor Enikő egyetemi docens, Oktatási Rektorhelyettes Asszony volt.
A Hallgatói Támogató Szolgálat által szervezett évindító programon Stummerné Nagy Ágnes koordinátor, szakmai vezető köszöntő gondolatai után szó esett a közösségekhez való tartozás fontosságáról, mely a hallgatói jóllét meghatározó eleme. A résztvevők jó szívvel ajánlották egymásnak a saját egyetemi közösségeiket, majd megosztották a beilleszkedést és az egyetemi életet segítő javaslataikat.
A pogácsával és őszi gyümölcsökkel egybekötött elhúzódó beszélgetés alatt Rektorhelyettes Asszonynak a felmerülő kérdésekre adott készséges válaszai, valamint a hallgatók szeretetteljes megnyilvánulásai mindvégig hozzájárultak az est bensőséges hangulatához, mondván: „Jó itt lenni.” Köszönet illeti a kortárs segítőket a fórum előkészítésében és lebonyolításában végzett munkájukért, valamint a VUK munkatársait a befogadó szeretetért.
Stummerné Nagy Ágnes
HTSZ koordinátor, szakmai vezető
ugrás az oldal tetejéreTartalomjegyzék Fel Következő