Ugyan még csak elektronikus változatban, de már hallható a „Föld Hangja” – kedden este díjazták a „Sound of Earth” zeneszerzői pályázat nyerteseit a Ligneumban. A Soproni Egyetem ezév áprilisában, a Föld Napján hirdette meg a Zeneakadémia hallgatói körében a pályázatot: szülessen egy olyan zenemű, amely valóban „hangot ad” az egyetem zöld törekvéseinek.
A „Sound of Earth” egy védjegy oltalom alatt álló gyűjtőnév: egyesíti a Soproni Egyetem (a kezdőbetűi ennek is: SOE) mindazon szándékát, amely a képzés, a kutatás, az innováció, vagy akár a kultúraközvetítés terén a környezettudatosságra, a természetpozitív megoldásokra helyezi a hangsúlyt. A Soproni Egyetem nemcsak zöldnek akar látszani, hanem annak is akar hallatszani – hangzott el a „Sound of Earth” zeneszerzői pályázat díjátadóján, amely a Zeneakadémiával közös „Természetesen Zene! Újra!” hangversenysorozat nyitókoncertje is volt egyben. Fekete Gyula zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektorhelyettese örömét fejezte ki, hogy már második koncertévadot kezdhetik meg itt Sopronban, hiszen ez az egyetlen olyan hangversenysorozatuk az országban, ahol a legsikeresebb zeneakadémisták adják a műsort, vagyis Sopronban tényleg a jövő sztárjai lépnek a közönség elé.
A Soproni Egyetem felhívására 8 pályamű érkezett: ezek 5-8 perces zeneművek, melyek zongorán, illetve maximum 5 hangszeres kamara formációban is megszólaltathatók. A szerzők mindegyike a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerzés és elektronikus zene szakos hallgatója. A Soproni Egyetem 1 millió Ft-os fődíját Prof. Dr. Fábián Attila rektor adta át. Nyertese Kocsár Gergely mesterszakos hallgató, aki rövid részletet be is mutatott a darabból a hangverseny közönségének. Igazi filmzene született a keze alatt: vadregényes kirándulások, a természetben való barangolások ihlették a „A Wanderer’s Journey” c. zenéjét.
Már tavasszal csatlakozott a kezdeményezéshez az IKEA soproni gyára is, akik régi partnerei az egyetemnek – mindketten nagyra tartják a fát, az újrahasznosítást, a mérnöki szakértelmet és a klímatudatos fejlesztéseket. A zeneszerzői pályázathoz egy 750.000.- Ft-os különdíj felajánlásával csatlakoztak, ennek nyertese Szászi Petra „shades of green” c. kompozíciója lett. A díjat Gerencsér Edit, az Ikea Industry Sopron környezetvédelmi koordinátora adta át a fiatal szerzőnek, a pályamű pentaton alapdallama a jövőben a Soproni Egyetem zöld szignáljaként lesz hallható.
Az hangverseny fellépője a Zeneakadémia Trio Giocoso formációja volt, akik Haydn, Beethoven és Brahms egy-egy zongoratrióját szólaltatták meg. A „Természetesen Zene! Újra!” sorozatban még 4 előadás szerepel a bérletben, a következő fellépő a Népzene Tanszak Bére Bandája lesz november 12-én.
Kapcsolódó elérhetőségek
Kapcsolódó tartalmak
- A Soproni Egyetem oktatói a nemzetközi kutatói élvonalban
- Soproni Nyugdíjasegyetem - terítéken egy újszerű tudomány
- Széllel érkezett eső: jelentős csapadék zárta a nyári szárazságot
- Kreativitás és Tanulás LEGO®-val! Megnyílt az EduKaland Stúdió a Soproni Egyetem Pedagógiai Karán
- Magyar-Afrikai Rektori Konferencia a Soproni Egyetem részvételével
- Soproni Egyetem: öt gól hazai pályán a női labdarúgó csapattól
- Labdarúgás Női NBII.: Győzött a Soproni Egyetem!
- A Soproni Egyetem fejlesztésekkel és rekordszámú hallgatóval indítja az új tanévet
- Sózzunk, vagy ne sózzunk? - Folytatódott a Soproni Nyugdíjasegyetem
- Megérkeztek a bAlekok és a gólyák