A Soproni Egyetem oktatói és a selmeci diáktradíciókat éltető hallgatók képviselői az idei évben is részt vettek az intézményünk jogelődjének otthont adó bányaváros, Selmecbánya szervezésében megrendezett „Akadémisták Selmecen” rendezvényen.
E találkozót 2006 októberében szervezték meg első ízben, amikor a „Deklaráció” ötödik évfordulóját ünnepelték mindazok, akik a Selmecbányán megalapított egykori felsőfokú szakképzés szellemi öröksége mellett kézjegyükkel is hitet tettek, s így formálisan is az ősi alma mater szellemi örököségét éltető intézmények sorába kerültek. E deklaráció tulajdonképpen nem más, mint „a híres selmecbányai Bányászati Akadémia szellemi örökség követőinek ünnepélyes nyilatkozata”, amelyet 2001. november 30-án írtak alá a Miskolcon, Sopronban, Leobenben, Ostravában, Kassán és a Zólyomban működő – bányászatot, kohászatot és erdészetet oktató – felsőoktatási intézmények karai, valamint Selmecbánya városa.
A programot hagyományos módon idén is a város polgármestere, Mag. Nadežda Babiaková asszony nyitotta meg a Városháza épülete előtt. Intézményünket Dr. Pásztor Enikő oktatási rektorhelyettes asszony, Dr. Dobay Beáta, valamint Dr. Bende Attila képviselte, míg a hallgatók részéről a Selmeci Társaság tagsága volt jelen a rendezvényen. A szellemi örökösök, az utódintézmények képviselői az alapító uralkodónő, Mária Terézia, valamint a neves bányász, erdész oktató elődök előtt tisztelegve helyezték el az emlékezés virágait, de nem csak rájuk emlékeztünk, hanem a Selmecbányán megalapított bányászati oktatást szolgáló tanintézet 1762 októberi akadémiai rangra emelésének évfordulójára is.
Ezt követően a bányász és kohász szakok utód intézményeinek képviselői az egykori Bányászati és Kohászati Palota aulájában, míg az erdészeti szakok az Erdészeti Palotában folytatták a megemlékezést, ahova fáklyás felvonulással, nótázva vonultak át az emlékezők. Egyetemünk képviseletében Dr. Pásztor Enikő rektorhelyettes asszony mondott ünnepi beszédet, amiben hangsúlyozta a Soproni Egyetem évszázados múltjához való ragaszkodásának jelentőségét, ami mélyen áthatja az intézmény mindennapjait. E páratlan hagyományrendszer méltán része nemzeti kulturális örökségünknek, olyan mérce, ami mindenkor igazodási pontként szolgál az oktatók és a hallgatók számára egyaránt, s ami a selmeci múltból táplálkozva szilárd alapot biztosít intézményünk fejlődéséhez.
Az ünnepség zárásaként újra felcsendültek az ősi himnuszok az egykori alma mater aulájában. A program zárásaként az egyetemek képviselői és Selmecbánya vezetése az egykori Szarvas szálló épületében vacsora mellett zárták az estét, bízva az újabb találkozás és közös ünneplés reményében.
„S ha visszatérünk újra
E vidám koszorúba,
Szóljon a dal megint;
Szerencse fel! fiúk.”
Írta: Dr Bende Attila
Kapcsolódó elérhetőségek
Kapcsolódó tartalmak
- Emlékezés 1956 mártírjaira a Nemzeti Gyász Emléknapján
- Átvette egyetemi tanári kinevezését a Soproni Egyetem négy oktatója
- HATalmás Gesztenyenap a Botanikus kertben 2024.09.28. szombat
- Küzdelmes meccsen vereség a bajnokaspiráns ellen
- Folytatódik a Filmklub!
- Páneurópai Piknik emlékhelyet avattak a Soproni Egyetemen
- A Ligneum Pódium vendége: Gémesi Csanád
- Hallgatói Támogató Szolgálat: A Soproni Egyetem Hallgatóinak Lelki Egészségéért
- Széllel érkezett eső: jelentős csapadék zárta a nyári szárazságot
- A Soproni Egyetem oktatói a nemzetközi kutatói élvonalban