Levéltári szakmai napot szerveztek a Soproni Egyetem Ligneum Látogatóközpontjában 2024. október 15-én. Az egyetem Központi Könyvtár és Levéltárának rendezésében megvalósuló „Felsőoktatási levéltárak fejlődése, jelene és jövője” c. felsőoktatási levéltári szakmai nap apropóját az egyetem Központi Levéltára alapításának 40. évfordulója adta. E levéltár 1984. szeptember 1-jei hatállyal kapta meg a szaklevéltári működési engedélyt, ebből az alkalomból rendeztek a szélesebb közönség számára is érdekes szakmai napot, amelynek fő célja a levéltárak, különös tekintettel a felsőoktatási levéltárak munkájának ismertebbé tétele volt.
A programot Dr. Pásztor Enikő, a Soproni Egyetem oktatási rektorhelyettese nyitotta meg, majd Vajda Tamás, a Magyar Felsőoktatási Levéltári Szövetség (MFLSZ) elnöke és Tompa Mónika, az egyetem Központi Könyvtár és Levéltárának főigazgatója köszöntötte a résztvevőket és vendégeket. Ezt követően a levéltárak, különösen a felsőoktatási levéltárak jogi, szakmai jelentőségéről, fejlődéséről és jövőbeli kihívásairól hangzott el két érdekfeszítő előadás Bényei Balázs Istvántól, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Könyvtári és Levéltári főosztályának főtanácsosától, valamint Vajda Tamástól, az MFLSZ elnökétől, a Szegedi Tudományegyetem levéltárigazgatójától.
Az előadásokat szakmai kerekasztalbeszélgetés követte a hazai felsőoktatási levéltári élet jeles képviselői és a Soproni Egyetem levéltárának munkatársai részvételével. A jelenlévők sokat megtudhattak a felsőoktatási levéltárak (akkor egyetemi szaklevéltárak) létrejöttéről Dr. Szögi Lászlótól, az ELTE nyugalmazott könyvtár és levéltári főigazgatójától, aki nélkül ma sok felsőoktatási levéltár nem létezne. Bényei Balázs István az ilyen típusú intézmények jogi szabályozásának történetét, illetve igazgatási feladatokban betöltött szerepét tekintette át. Osváth Zsolt, a Semmelweis Egyetem főlevéltárosa és az MFLSZ alelnöke a felsőoktatási levéltárak elmúlt 20 éve kapcsán ezen intézmények szakmai szervezetbe való tömörüléséről, fejlődéséről beszélt, képbe helyezve a mai intézményeket. Szemerey Tamásné Dr., a Soproni Egyetem nyugalmazott levéltárvezetője az egyetem levéltárának mintegy 18 éves időszakán keresztül mesélt a személyes és intézményi szakmai fejlődésről. Szendi Attila, a Miskolci Egyetem könyvtári és levéltári főigazgatója, valamint Dr. Sági Éva, a Soproni Egyetem levéltárvezetője a felsőoktatási levéltárak jelenkori és jövőbeli kihívásairól, az utakról és lehetőségekről beszéltek. A kerekasztal részvevői és a közönség között igen jóhangulatú és szakmai szempontból is tanulságos beszélgetés alakult ki, amely a jelenlévő érdeklődő közönség számára is érthetőbbé, testközelibbé tette a levéltáros szakmát és a felsőoktatási levéltárakat, a Soproni Egyetem levéltárának példáján keresztül.
Egyetemünkön sok egyéb mellett levéltárunkra is büszkék lehetünk: országosan ez volt a harmadik felsőoktatási levéltári részleg, ami hivatalosan is elnyerte a szaklevéltári jogállást 1984-ben. Meg kell említeni, hogy a levéltár az akkori könyvtári főigazgató, Dr. Hiller István hathatós kezdeményezésére jött létre, Dr. Gál János rektor minisztériumi közbenjárásával – a könyvtár és a levéltár között napjainkban is igen jó az együttműködés. Az intézmény az elmúlt 40 évben sokat fejlődött, a folyamatos állománygyarapodás mellett szakmai szempontból is egyre jelentősebbé vált. Nagy jelentőséggel bírt, amikor 1986-ban a Győr-Sopron Megyei Levéltári Igazgatóság Soproni Levéltárának anyagából visszakerülhetett a jogelőd selmecbányai intézmény iratanyaga az Erdészeti és Faipari Egyetem szaklevéltárába. A selmecbányai akadémia két jogutóda a közös időszak iratanyagát testvériesen megosztotta, napjainkban a Soproni Egyetem és a Miskolci Egyetem levéltárai őrzik, ezzel is erősítve a két egyetem közötti baráti kapcsolatot, összetartozást.
Mára a levéltár iratállománya meghaladja a 750 iratfolyómétert, ezzel a nagyobb felsőoktatási levéltárak közé tartozik. A központi hivatalok iratanyagai mellett valamennyi kar iratai, hallgatói nyilvántartásai, valamint az egyetemhez kapcsolódó szervezetek, egyesületek és jelentősebb személyek történeti értékű hagyatékai is a gyűjtőkörükbe tartoznak. Napjainkban a levéltár munkatársai az egyetem történeti értékű iratanyagainak őrzése, átvétele, rendezése, a segédletkészítések, valamint a hagyományos kutató- és ügyfélszolgálat ellátása mellett digitalizálási tevékenységet folytatnak, szakértőként segítik az egyetem iratkezelésének fejlesztését, támogatják az egyetemtörténeti évfordulókat és a hozzájuk kapcsolódó kutatásokat, kiállításokat rendeznek, kiadványokat szerkesztenek, előadásokat tartanak, részt vállalnak az egyetem közművelődési feladataiban (Kutatók Éjszakája, családi napok). Az utóbbi évekből kiemelhető a soproni népszavazás és előzményeinek 100. évfordulójához kapcsolódó számos megjelenésük, de korábbról példaként hozható az Erdőmérnöki Kar 200. évfordulója alkalmából készült monográfia készítésében való szerepvállalásuk. A levéltár fejlesztése és az állományvédelmi követelmények minél magasabb szintű biztosítása érdekében működésüket pályázati lehetőségek keresésével egészítik ki.
A levéltár és munkatársai tevékenységeikkel az egyetem életének számos területéhez csatlakoznak, a 40 év alatt elvégzett értékmentő munkájuk egyre jobban bekerült az egyetem köztudatába. Napjainkban már szinte természetes, hogy történeti kérdésekben megkeresik az egyetem „memóriáját”, a levéltárat. Mottójuk a szakmai nap alcímét is adja: „A múlt ismeretével és a jelen támogatásával, a jövőért”, és ehhez hozzátehetjük, hogy „Természetesen, Veled”.
A rendezvény a Nyitott Levéltárak 2023/2024 programsorozat keretében került megrendezésre, a Nemzeti Kulturális Alap, a Magyar Levéltárosok Egyesülete és a Magyar Felsőoktatási Levéltári Szövetség támogatásával.
Kapcsolódó linkek:
http://leveltar.uni-sopron.hu/meghivo-szakmai-nap-es-kerekasztal-beszelgetes-2024
https://www.kisalfold.hu/helyi-kozelet/2024/10/leveltarat-unneplik-a-soproni-egyetemen
A Sopron Tv tudósítása:
Kapcsolódó elérhetőségek
Kapcsolódó tartalmak
- Ősbemutató a soproni Esterházy-palotában
- Kreativitás és Tanulás LEGO®-val! Megnyílt az EduKaland Stúdió a Soproni Egyetem Pedagógiai Karán
- Sikeres pályázat az Erdészeti Ágazati Tudásközpont részvételével
- Kutatók éjszakája a Soproni Egyetemen 2024.szeptember 27-én
- Széllel érkezett eső: jelentős csapadék zárta a nyári szárazságot
- Rekordszámú, 1423 fával bővül a Hűségerdő a Soproni Egyetem hallgatóinak jóvoltából
- Emlékezés és tiszteletadás az '56-os hősök előtt a Soproni Egyetemen
- Soproni Egyetem ugrásszerű előre lépése a nemzetközi szakrangsorokban!
- A Soproni Egyetem fejlesztésekkel és rekordszámú hallgatóval indítja az új tanévet
- A Soproni Egyetem oktatói a nemzetközi kutatói élvonalban