Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

Keresés

Jövő erdészete: a Soproni Egyetem hallgatói terepgyakorlaton a csemetetermesztés élvonalában

A korszerű erdőgazdálkodás a gyökereknél kezdődik – szó szerint. A Soproni Egyetem erdőmérnök hallgatói május 5-én testközelből ismerkedtek meg a gépesített burkoltgyökérzetű csemetetermesztés legmodernebb technológiájával az ausztriai Kalwangban. A Liechtenstein Hercegség Alapítványának piacvezető csemetekertje évente több millió facsemetét nevel, melyek az osztrák erdők jövőjét jelentik. A tanulmányút során a diákok nemcsak a gépesített eljárásokat láthatták működés közben, hanem betekintést nyertek az osztrák szaporítóanyag-előállítás szigorúan szabályozott világába is.

IMG_5374.JPG

A cég piacvezető Ausztriában, 7 millió csemetét nevelnek évente. Egy évben 3-szor vetnek, és egyszer van átültetés.

A vetést és ültetést zárt csarnokban lévő vető-ültető gépsorral végzik. A gépsor elvégzi a konténerek tőzeg-perlit keverékkel való feltöltését és vetés esetén a vetést is. Az átültetés során a tőzeg-perlit keverék betöltése után a gépsor lyukat készít a konténerekbe, melyekbe a csemeték „földlabdával” együtt kézi munkával kerülnek át a kisebb konténerekből. A szakmai tanulmányút során éppen a csemeték átültetése folyt.

A vetést, illetve átültetést követően a gépsor a konténereket szállítószalag és szállítógörgők segítségével vaskeretekre helyezi. Innen targoncákkal a konténerekkel megrakott vaskereteket a vetést követően az üvegházakba, átültetést követően szabad területre viszik.

Mind az üvegházakban, mind a szabad területen az öntözést öntözőkocsikkal valósítják meg. Az öntözést, illetve az üvegházakban a szellőztetést és a fűtést az irodákból számítógépről vezérlik. Ha a hőmérséklet a szabadban +3 °C alá süllyed, fagyvédelmi öntözést végeznek. Ennek vezérlését is automatikusan az irodában lévő számítógép végzi. Emberi beavatkozásra csak hiba esetén van szükség. Ha munkaidőn kívül történik meghibásodás a rendszer SMS-ben értesíti az ügyeletest.

A látogatás során a hallgatók átfogó képet kaptak az osztrák szaporítóanyag-termesztésről, hallhattak a nagyon szigorú osztrák vetőmagtörvényről is.

A kalwangi látogatás nem csupán egy technológiai bemutató volt, hanem szemléletformáló élmény is a jövő erdőmérnökei számára. Az innovatív csemetetermesztési módszerek megismerése hozzájárul ahhoz, hogy a Soproni Egyetem hallgatói korszerű, fenntartható tudással felvértezve kezdjék meg szakmai pályafutásukat. Az ilyen gyakorlati tapasztalatok megerősítik azt az elhivatottságot, mellyel a hallgatók a hazai és nemzetközi erdőgazdálkodás megújulásához járulhatnak hozzá – szakértelemmel, felelősséggel és a legmodernebb technológiák alkalmazásának képességével.

IMG_5282.JPG IMG_5308.JPG

IMG_5324.JPG IMG_5348.JPG

Cikk nyomtatása E-mail