Ünnepélyes keretek között adták át a Soproni Egyetem új oktatási termét 2025. június 18-án, amely az IKEA Industry Magyarország Kft. és az intézmény hosszú távú együttműködésének eredményeként jött létre. A közel 3 millió forintos beruházás célja az oktatási infrastruktúra korszerűsítése új eszközök beszerzésével és a tanulási környezet fejlesztésével.
Az ünnepélyes átadó méltó bizonyítéka annak a több mint egy évtizedes, gyümölcsöző együttműködésnek, amely az IKEA Industry Magyarország Kft. és a Soproni Egyetem között alakult ki. A partnerség hivatalosan 2014 decemberében kezdődött, amikor aláírták a duális képzés szakmai gyakorlati képzőhelyéről szóló megállapodást a Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar, valamint a vállalat között. Azóta a két fél közös célja, hogy a faipari mérnökképzés gyakorlati hátterét erősítve valódi hozzáadott értéket nyújtsanak mind az oktatóknak, mind a hallgatóknak.
Prof. Dr. Fábián Attila, a Soproni Egyetem rektora hangsúlyozta: „ez az együttműködés szilárd alapokon nyugszik és a jövőbe mutat. Az IKEA jelenléte és támogatása fontos visszajelzés számunkra arról, hogy jó úton járunk. Olyan partnerség ez, amely nemcsak a hallgatóink számára nyújt gyakorlati lehetőségeket, hanem hozzájárul ahhoz is, hogy Sopron továbbra is meghatározó szereplője maradjon a hazai és nemzetközi faipari színtérnek. A közös munka nem csupán infrastrukturális fejlesztést jelent, hanem a tudás, az innováció és a jövő szakembereinek képzése terén is kiemelkedő lehetőségeket kínál mindkét félnek”.
Prof. Dr. Magoss Endre, a Soproni Egyetem Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar dékánja kiemelte, hogy az IKEA-val való együttműködés több szempontból is nagyjelentőségű a karnak. Ez a kapcsolat nem új keletű, hanem egy hosszabb ideje fennálló, folyamatosan bővülő szakmai összefogás eredménye. Az IKEA nemcsak faipari mérnököket foglalkoztat a Faipari Mérnöki és Kreatívipari Karról, hanem más karokról érkező közgazdászokat és egyéb szakembereket is, így a kapcsolat valóban kétirányú. Az egyetem emellett szakmai megbízásokat és ipari felkéréseket is kap a vállalattól, tovább erősítve az együttműködés mélységét és jelentőségét. A duális képzésről szólva hozzátette, hogy bár kihívást jelent a hallgatóknak már az első évtől kezdve bekapcsolódni a vállalati munkába, az olyan elkötelezett ipari partnerek, mint az IKEA, komoly segítséget nyújtanak ebben a folyamatban.
Az IKEA számára is kiemelt jelentőségű az együttműködés a Soproni Egyetemmel, hiszen ez a kapcsolat nemcsak szakmai, hanem emberi és értékalapú összhangra is épül. Az egyetem oktatóitól a cég rendszeresen és értékes szakmai támogatást, tanácsadást kap a számítások és tesztek területén. A hallgatókkal való kapcsolat pedig számos gyakorlati lehetőséget kínál, többek között üzemlátogatások és duális képzési programok formájában.
„Rendkívül fontos számunkra a hallgatók személyes fejlődése és jövőbeni karrierútjuk támogatása. A duális képzések nagyszerű lehetőséget kínálnak a tanulmányaik alatti gyakorlati tapasztalat megszerzésére, ezért is biztatjuk őket arra, hogy minél többen éljenek ezzel a lehetőséggel” – mondta Szakály Emese, az IKEA Industry Hungary Kft. ügyvezető igazgatója.
Sopron évszázadok óta a faipar hazai központja, és az IKEA nem véletlenül választotta telephelyéül ezt a térséget. A döntésben kulcsszerepet játszott az egyetem nemzetközileg is elismert faipari és kreatívipari képzése, amely a vállalat számára értékes szakmai bázist jelent. Az újonnan átadott terem nemcsak a tanulási környezet modernizálását szolgálja, hanem szimbolikusan is kifejezi az ipari szereplők és az egyetemi világ között kialakuló összefogást a jövő generációinak érdekében.
A közös munka során az IKEA szeretné megosztani azokat az alapértékeket, mint a fenntarthatóság, az innováció és a minőség iránti elkötelezettség terén, amelyek a vállalat működésének sarokkövei. Céljuk, hogy a hallgatók ezeket az értékeket már tanulmányaik során magukévá tehessék, és ezzel egy tudatosabb, értékalapú szakmai jövőt építhessenek.
Az együttműködés újabb szintjét jelenti a bemutatótér, amely több célt is szolgál: egyrészt az oktatás támogatására használható, másrészt szakmai workshopok, találkozók és kisebb előadások helyszíneként is funkcionál. Ez a fizikai jelenlét még szorosabbá fűzi az egyetem és a vállalat kapcsolatát.
Kapcsolódó elérhetőségek
Kapcsolódó tartalmak
- Egy ötlet, amit több ezren viselnek – hallgatónk nyerte a SopronFest karszalagpályázatát
- Szenvedély, közérthetőség, kutatás – fiatalok a tudomány élvonalában a Soproni Egyetemen
- Édes látványosság nyílt a Ligneumban a Méhek Világnapján
- A Soproni Egyetem az Év Egyeteme 2025 díj jelöltjei között!
- Hosszú távra tervez a Nemzeti Színház, az SZFE és a Soproni Egyetem – folytatódik a közös alkotás
- Dühöngött az ifjúság a Soproni Egyetemen – „Természetesen Színház” volt a Ligneumban
- Hangszerek, formák, gondolatok – Üveges Péter a Természetesen Veled podcastban, képben és hangban
- Biztató egyeztetést bonyolított le a Soproni Egyetem a kínai befektetőkkel
- Negyedszázados jubileumát ünnepli a soproni közgazdászképzés – különleges kiadvány készült
- Hargitai László „fából faragott világa”