A drón több, mint kütyü – tudománynépszerűsítő program a drónok és távérzékelés témakörében

kutej2024_bordereye.jpg

Számtalan látványos programmal várta az érdeklődőket a Soproni Egyetem a Kutatók Éjszakáján. Ennek egyik állomása a drónbemutató volt, a Geomatikai és Kultúrmérnöki Intézet eszközeinek és szakembereinek a közreműködésével. A legmodernebb technikával találkozhatott a közönség, ahol egyrészt a szórakozás és a játék, másrészt a pilóta nélküli légi járművek (drónok) tudományos és a műszaki háttérének a bemutatása volt a cél.

- Több szállal kapcsolódik a Soproni Egyetem a drónok világához. Jó néhány évvel ezelőtt indultak el azok a kutatások, amelyek a különböző korcsoportokat, köztük óvodás és kisiskolás korú gyerekeket, vizsgálnak azzal kapcsolatban, hogy mit tudnak és hogyan viszonyulnak a drónokhoz – hangsúlyozta dr. Pásztor Enikő oktatási rektorhelyettes a péntek esti programon. – "De talán sokkal izgalmasabb az a lehetőség, hogy az egyetem Erdőmérnöki Karán tantárgyi keretek között már drónpilóta alapismereteket is elsajátíthatnak a hallgatók."

A Soproni Egyetemen jelenleg is futó, BorderEye nevet viselő (Tématerületi Kiválósági Program) projektjében a Benedek Elek Pedagógiai Kar és az Erdőmérnöki Kar oktatóiból, kutatóiból és munkatársaiból álló csapat dolgozik együtt. Valamennyi korosztály számára kínálnak a téri-vizuális orientációt fejlesztő játékos feladatokat, illetve információkat, érdekességeket a pilóta nélküli repülőgépek felhasználásának változatos lehetőségeivel kapcsolatban.
A Kutatók Éjszakájához kapcsolódó program részeként merevszárnyú és forgószárnyas drónt egyaránt láthatott a közönség, közülük néhányat repülés közben is. Külön kiemelték, a pilóta nélküli légi járművek kutatási célú alkalmazása mellett, a drónok által gyűjtött adatok feldolgozását, ezáltal a résztvevők maguk is meggyőződhetnek arról, hogy a drón sokkal több, mint egy „kütyü”.

A drón több, mint kütyü c. program ötletgazdái és megvalósítói:
Dr. habil. Kalmár Sándor (SOE EMK, GKI), Dr. Király Géza (SOE EMK, GKI), Kissné dr. Zsámboki Réka (SOE BPK), Dr. Katona György (SOE BPK), Dr. Pásztor Enikő (SOE BPK), Csiha Tünde Noémi (SOE BPK), Kloiber Alexandra (SOE BPK), Németh Tamás (SOE BPK), Szabadhegyi Zita (SOE BPK)