Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat
Útvonal|3|hu_HU|Óvodapedagógus
Tartalmi elemek

Óvodapedagógus alapszak

ugrás az oldal tetejére

Miért a Óvodapedagógus alapszak?

Kit várunk az óvodapedagógus alapszakra? Mindenkit, aki szereti a gyermekeket, szeret játszani, mesélni, énekelni, mozogni, kreatívan alkotni, aki nyitott  a világra! A Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Karon családias légkörben magas színvonalon sajátíthatod el az itthon és nemzetközileg is elismert oktatóktól, tanároktól az óvodapedagógus hivatáshoz szükséges elméleti és gyakorlati ismereteket, pedagógiai módszereket. A képzés során szerzett ismereteid elmélyítésére, ötvözésére, az óvodai élet megtapasztalására, a gyermekekkel való foglalkozás gyakorlására a gyakorló óvodáinkban lesz rendszeresen lehetőséged.  Ha szeretnél majd hivatásként gyermekekkel foglalkozni, ha elkötelezettnek érzed magad a gyermeknevelés, az óvodás korosztály iránt, a Benedek Elek Pedagógiai Karon, az óvodapedagógus szakon van a helyed! 

 

Mit tanulhatsz a Óvodapedagógus alapszakon?

Az óvodapedagógus szakon alapozó ismereteket pedagógiát, pszichológiát, társadalomtudományi ismereteket, informatikát tanulhatsz. Szakmai, módszertani ismereteket szerezhetsz a játék-, és óvodapedagógia, anyanyelvi-, matematikai-, környezeti-, ének-zenei-, báb-, vizuális-, testnevelés és módszertana területen. Érdeklődésednek megfelelően válogathatsz a választható tantárgyak közül pl.: Fenntartható fejlődésre nevelés elmélete és gyakorlata, Család- és gyermekvédelem, Magyar énekes népszokások, Erdőpedagógia, Tehetséggondozás… tantárgyakból és a választható specializációkból.

Választhatod az Angol nyelv az óvodában specializációt, ahol az angol nyelvtudásod fejlesztésével megtanulhatod a kora-gyermekkori idegennyelv-elsajátítás módszertanát játékos módszerekkel, kis létszámú hallgatói csoportban. Ha ezt a specializációt választod, lehetőséged nyílik nemzetközi eseményeken való részvételre, külföldi tanulási lehetőségekre az Erasmus-ösztöndíjprogram keretében. 

Ha érdeklődsz a képzőművészet, az iparművészet, a népművészet a és kézműves tevékenységek iránt, akkor téged vár a Képzőművészeti és kézműves specializáció. Ha ezt elvégzed, a diplomádba záradékot is kapsz. 

Ha a sport és mozgás a te világod, akkor válaszd a Gyermek- és gyógytestnevelés specializációt. Itt megtanulhatod a mozgás általi fejlesztést, a gyermektorna szakszerű vezetését.  A specializáció teljesítése esetén záradékot kapsz a diplomádba arról, hogy vezethetsz gyermektornát.

Ha szeretnél elmélyedni a hitélet teológiai, művészeti és pedagógiai részleteiben, valamint fontos számodra a vallásos értékek továbbadása, ha majd szívesen dolgoznál egyházi óvodában, akkor a Hitéletre nevelés az óvodában specializáció téged vár. A diplomához e specializáció elvégzése esetében is záradék társul.

Lehetőséged van a Spanyol nyelv az óvodában specializáció felvételére is, ahol megtanulhatod a korai idegennyelv-elsajátítás tevékenység közbeni játékos módszereit, kis létszámú hallgatói csoportokban. Az Erasmus ösztöndíjprogram keretében akár spanyol anyanyelvi környezetben is folytathatsz tanulmányokat.

Részletesebben a specializációkról: https://bpk.uni-sopron.hu/sp

Továbbtanulás és karrier lehetőségek

A végzett hallgatóink sikerrel helyezkednek el a hazai óvodákban. A jól képzett óvodapedagógusok iránt országosan nagy a kereslet. Az elhelyezkedést az óvodákban a munkaerőhiány, az óvodák számának növekedése és a gyermekek három éves kortól kötelező óvodáztatásáról szóló törvényi háttér is segíti.  A képzésben a választható specializációkon megszerzett tudásra is igény van az óvodákban. A végzett nemzetiségi óvodapedagógusok itthon és külföldön is egyaránt nagyon keresettek.
A továbbtanulásra számos képzést kínálunk. Lehetőség van a karon további szakok, például a  Gyógypedagógia  BA , a Kommunikáció- és média  BA,   Neveléstudományi MA, szakirányú továbbképzések, illetve szakvizsgás képzések elvégzésére is.

 

ugrás az oldal tetejére

Óvodapedagógus alapszak - német nemzetiségi szakirány

ugrás az oldal tetejére

Miért az Óvodapedagógus alapszak - német nemzetiségi szakirány?

Ha tetszik az óvodapedagógusi tevékenység, de azon túl  a német nyelvet is szereted, és azt jó szinten birtoklod, akkor válaszd az óvodapedagógus szak, német nemzetiségi szakirányt! Az országban leghosszabb múltra visszatekintő soproni képzés során megszerezheted azokat az elméleti és gyakorlati ismereteket, amelyek az óvodáskorú gyermekek kétnyelvű neveléséhez szükségesek.  A kiválóan felkészült, hazai és nemzetközi szinten ismert oktatóktól első kézből tanulhatod meg a tanórákon és a kar országosan ismert gyakorló óvodáinak kétnyelvű német nemzetiségi csoportjaiban, hogy milyen másodnyelv-átadási módszerek szükségesek már kisgyermekkorban az eredményes, és későbbiek során is használható nyelvtudás elsajátításához. Szeretettel várunk képzésünkre!

Mit tanulhatsz az Óvodapedagógus alapszak - német nemzetiségi szakirányon?

Az óvodapedagógus szak, német nemzetiségi szakirányon a kétnyelvű nemzetiségi óvodai nevelés eredményes folytatásához szükséges tantárgyak, témakörök szerepelnek. Az elméleti, nemzetiségi tartalmak és a gyakorlati képzés a következő tantárgyakban szervesen kiegészítik egymást: Német nemzetiségi óvodai foglalkozások módszertana több féléven keresztül, Kétnyelvűség elmélete és gyakorlata, Német és nemzetiségi gyermekirodalom. A képzésben hangsúlyos szerepet kap a nemzetiségi irányultság, mert az intézményes másodnyelv-átadás során a nemzetiségi óvodapedagógus feladata nemcsak a másodnyelv átadása, hanem a magyarországi németek országos és regionális szinten megjelenő hagyományainak ápolása is, melyekkel a hallgatók a Magyarországi németek néprajza című tantárgyban ismerkednek meg. Ahhoz, hogy az egyetemünkön végzett szakemberek méltón képviseljék munkájukban a német nemzetiséget, ismerniük kell a nemzetiség történetének főbb vonulatait, amelyre a Nemzetiségi ismeretek tantárgy keretében kerül sor. Mivel a kétnyelvű óvodapedagógusi munka egyik elengedhetetlen feltétele az óvodapedagógus jó kommunikációs készsége, spontán, természetes német nyelvhasználata, a képzésből természetesen nem hiányoznak az ezt fejlesztő tantárgyak sem. A képzésben a megtanult ismereteket nemcsak az egyetem gyakorló óvodáinak csoportjaiban, hanem nemzetközi színtéren is ki lehet próbálni a tanulmányok során, mivel a hallgatók folyamatosan bekapcsolódnak a többnyelvű óvodai neveléssel foglalkozó nemzetközi projektekbe. A német nemzetiségi óvodapedagógus hallgatók tanulmányaik sikeres befejezésével a felsőfokú C1-es nyelvvizsgával egyenértékű diplomát szereznek.

Továbbtanulás és karrier lehetőségek

Az óvodapedagógus szak, német nemzetiségi szakirányon végzett hallgatóknak lehetősége van egyetemünkön további tanulmányok folytatására MA szakokon, és szakirányú továbbképzéseken. Képzésünk magas színvonalának köszönhetően végzett hallgatóink mind a hazai, mind a nemzetközi munkaerőpiacon nagyon keresettek, így mindkét színtéren kiváló karrier ehetőségek állnak előttük, külföldön különbözeti vizsga letételével.  

ugrás az oldal tetejére

Óvodapedagógus szak - választható specializációk

ugrás az oldal tetejére

1. Tájékoztató az ANGOL NYELV AZ ÓVODÁBAN, első évtől felvehető specializációról 

  • Mi a specializáció célja?

Az Angol nyelv az óvodában specializáció 2006 szeptemberében indult Karunkon, s azóta is töretlen népszerűségnek örvend. Célja, hogy a hallgatók az óvodapedagógia BA szakon belül olyan speciális idegen nyelvi módszertani ismertekhez jussanak, amelyek képessé teszik őket kétnyelvű (magyar–angol) óvodai csoportokban való óvodapedagógiai munkára.

  • Hány féléves a specializáció?

A specializáció felvétele után 6 féléven keresztül tudják felvenni az órarendbe illesztett tárgyakat a kötelező tárgyak mellett. Átlagban heti 4 órát jelentenek mindegyik félévben. A hallgatók minden képzésen a kötelező tárgyak mellett kötelezően választható és szabadon választható tárgyakat vesznek fel a szükséges kreditek eléréséig. Aki specializációt vesz fel, annak annyival kevesebb tárgyat kell felvennie a választható tárgyak közül, hiszen a specializációt választotta. A szükséges krediteket a specializáción szerzik meg.

  • Milyen tárgyak szerepelnek a specializációban?

A specializáción oktatunk az óvodai neveléshez szükséges angol nyelvi kommunikációt, gyermekirodalmat, óvodai módszertant, kétnyelvűséget, országismeretet.

  • Megjelenik-e az angol nyelv az óvodai gyakorlócsoportban?

Igen, mindkét gyakorlóóvodánk rendelkezik angolos gyermekcsoporttal, ahol a hallgatók gyakorlatukat végzik.

  • Mekkorák az angolos hallgatói csoportok?

A csoportok alacsony létszámmal működnek (10-12 fő), amihez alkalmanként csatlakoznak a külföldről érkező Erasmus-hallgatók is.

  • Melyik tagozaton indul a specializáció?

Nappali tagozaton, illetve megfelelő létszám esetén levelező tagozaton is. 

  • Megjelenik a diplomában a specializáció elvégzése?

Igen, az oklevél egyértelműen tartalmazza, hogy a specializációt végzett óvodapedagógus alkalmas az angol nyelv fejlesztésére az óvodában. 

  • Melyek a specializációra történő bekerülés feltételei?

Középfokú szintnek megfelelő angol nyelvi ismeretek, melyről az óvodapedagógia szakra bekerült hallgatók egy alkalmassági vizsgán tesznek tanúbizonyságot.

  • Kell-e nyelvvizsga a bekerüléshez?

Nem, az alkalmassági vizsgához nem kell.

  • Mit kell hozni az alkalmassági vizsgára?

Amennyiben van, nyelvvizsga-bizonyítványt.

  • Miből áll az alkalmassági vizsga?

Két részből áll:

- írásbeli feladatok (feleletválasztós teszt és mondatfordítás)

- szóbeli beszélgetés (nyelvtudásról, motivációról, általános témákról)

  •  Ha valakinek van nyelvvizsgája, akkor is meg kell jelennie az alkalmasságin?

Igen. Amennyiben a hallgató rendelkezik nyelvvizsgával (közép- vagy felsőfok), nem kell írásbeli feladatot megoldania. Az elbeszélgetésen azonban – nyelvvizsgától függetlenül – mindenkinek részt kell vennie, mert szeretnénk megismerni kommunikációs készségét, valamint az angol nyelv és az óvodapedagógusi pálya iránti elkötelezettségét.

  • Miből áll az alkalmassági vizsga és mennyi időt vesz igénybe?

Az írásbeli rész kb. 30 percet, a szóbeli beszélgetés kb. 10 percet vesz igénybe. 

  • Van-e lehetőség az alkalmassági vizsga későbbi letételére?

Nincs. A tárgyfelvételi szabályok szerint az első héten fel kell venni a specializációs tárgyakat is, erre az időpontra tehát össze kell állnia az angolos csoportnak, későbbi csatlakozásra nincs lehetőség.  

 

Örömmel várjuk!

az Angol nyelv az óvodában specializáció oktatói nevében:

Dr. Kitzinger Arianna

egyetemi docens

kitzinger.arianna@uni-sopron.hu                                      

 

 

 

2. Tájékoztató a HITÉLETRE NEVELÉS, első évtől felvehető specializációról

  • Mi a specializáció célja?

A Hitéletre nevelés az óvodában specializáció a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kar és a Brenner János Hittudományi Főiskola közötti együttműködés eredménye. Célja olyan pedagógusok képzése, akik képesek a vallásos élet hagyományainak megfelelő pedagógiai eszközökkel kiegészíteni az általános óvodai programokat, alkalmazni a specializáció tárgyainak tanulása során elsajátított gyakorlati és elméleti ismereteket és szemléletet a gyermekek napi tevékenységének vezetésében.

  • Hány féléves a specializáció?

A specializáció sikeres felvétele után 6 féléven keresztül tudják felvenni az órarendbe illesztett tárgyakat a kötelező tárgyak mellett. A hallgatók minden képzésen a kötelező tárgyak mellett kötelezően választható és szabadon választható tárgyakat vesznek fel a szükséges kreditek eléréséig. Aki specializációt vesz fel, annak annyival kevesebb tárgyat kell felvennie a választható tárgyak közül, hiszen a specializációt választotta. A szükséges 28 kreditet a specializáción szerzik meg.

  • Milyen tárgyak szerepelnek a specializációban?

A specializáción oktatunk az egyházi óvodákban történő nevelő munkához szükséges hitéleti tárgyakat, mint a hittani alapismeretek, erkölcsi alapkérdések, egyháztörténet, liturgika, az egyház társadalmi tanítása, valamint a pedagógiai ismereteket speciálisan bővítő módszertan, a keresztény természet- és környezetkép, a legendák és szakrális szövegek, a liturgikus zene elmélete és gyakorlata, a hitéleti nevelésben megjeleníthető drámajátékok valamint az egyház és média kérdésköre.

  • Megjelenik-e hitéletre nevelés az óvodai gyakorlócsoportban?

Igen, az óvodai gyakorlatot a hallgatók katolikus óvodai gyermekcsoportban töltik.

  • Mekkorák a Hitéletre nevelés az óvodában specializáció hallgatói csoportjai?

A csoportok alacsony létszámmal működnek.

  • Melyik tagozaton indul a specializáció?

Megfelelő létszám esetén nappali és levelező tagozaton.

  • Megjelenik a diplomában a specializáció elvégzése?

Igen, az oklevél egyértelműen tartalmazza, hogy a specializációt végzett óvodapedagógus alkalmas az egyházi óvodákban végzendő pedagógiai munkára.

  • Melyek a specializációra történő bekerülés feltételei?

A specializáció felvételének feltétele a plébánosi ajánlás, valamint az óvodapedagógia szakra bekerült, a specializációt választó hallgatók egyházi elbeszélgetésen tesznek tanúbizonyságot alapvető hitéleti és teológiai ismereteikről.

 

Örömmel várjuk!

a Hitéletre nevelés specializáció oktatói nevében:

Dr. Frang Gizella

adjunktus

frang.gizella@uni-sopron.hu

 

 

3. Tájékoztató a GYERMEK- ÉS GYÓGYTESTNEVELÉS, első évtől felvehető specializációról

  • Mi a specializáció célja?

A Gyermek- és gyógytestnevelés specializáció közel húsz éve része az óvodapedagógus képzésnek. A specializáció célja, hogy a képzés révén az óvodapedagógusok magabiztosan, a különböző képességű gyermekekre adaptáltan tervezzék és vezessék az óvodás korú gyermekek testnevelését. A hallgatók szerezzenek jártasságot a különböző egészségi állapotú gyermekek mozgástevékenységének tervezésében, legyenek képesek a kontraindikált gyakorlatok felismerésére, a gyermekek képességeinek fejlesztését szolgáló gyakorlatok összeállítására, az integrált testnevelés megvalósítására.

  • Kinek ajánljuk a specializációt?

Azokat a hallgatókat várjuk, akik szeretik a sportot, a testnevelést és az óvodapedagógusi munkájukban szeretnék a gyerekekkel megszerettetni a rendszeres testmozgást.

  • Hány féléves a specializáció?

A specializáció 5 féléves, általában heti két órában folyik a képzés, kivétel az utolsó félév, amikor 4 órában adjuk át a tudást.

  • Milyen tárgyak szerepelnek a specializációban?

A specializáción az elméleti tananyag elsajátítása után gyakorlatorientált tárgyak szerepelnek, amelyek hozzásegítik a résztvevőket a testnevelés tanítás magabiztos megvalósítására.

  • Milyen létszámúak a gyermek- és gyógytestnevelés specializációs hallgatói csoportok?

A csoportok 20-22 fős létszámmal működnek.

  • Melyik tagozaton indul a specializáció?

Nappali tagozaton indul a csoport. 

  • Megjelenik a diplomában a specializáció elvégzése?

Igen, az oklevél egyértelműen tartalmazza, hogy a specializációt végzett óvodapedagógus elsajátította a gyermek- és gyógytestnevelés ismereteit, így jogosulttá válik a gyermektorna illetve mozgásfejlesztő foglalkozás tartására. 

  • Melyek a specializációra történő bekerülés feltételei?

Nincs alkalmassági vizsga a bekerüléshez.

  

Örömmel várjuk!

a Gyermek- és gyógytestnevelés specializáció oktatói nevében:

Dr. habil. Simon István Ágoston

egyetemi docens

simon.istvan@uni-sopron.hu

 

4. Tájékoztató a KÉPZŐMŰVÉSZETI ÉS KÉZMŰVES, első évtől felvehető specializációról

  • Mi a specializáció célja?

A több mint egy évtizedes múltra visszatekintő képzőművészeti és kézműves specializáció célja a látva láttatni gondolat jegyében az általános képzés kötelező óraszámain túl, a hallgatók vizuális érzékenységének és kifejezőkészségének gyakorlati úton történő fejlesztése.

  • Kinek ajánljuk a specializációt?

A Képzőművészeti és kézműves specializációra mindenkit szeretettel várunk, aki szeretne foglalkozni a kötelező óraszámokon túl a vizuális művészetekkel és azok elsajátításával és megismerkedne a grafikával, a festészettel, a kézművességgel, a kerámiával és a műérzettel.

  • Hány féléves a specializáció?

A képzés 6 féléves, a nappali tagozatos óvodapedagógusi alapképzés mellett folytatható, az órarendbe beillesztett tantárgyakkal, melyek átlagban heti 3 órát jelentenek mindegyik félévben. A képzés ugyanakkor nem jár többlet idővel vagy feladatokkal, mert a specializációt nem választó hallgatóknak ezen időpontokban egyéb más kötelezően választható tárgyakat kell teljesíteni.

 
  • Milyen tárgyak szerepelnek a specializációban?

Festészet-grafika, Kerámia, Kézműves kismesterségek Képzőművészeti alkotások elemzése.

  • Milyen létszámúak a képzőművészeti és kézműves specializációs hallgatói csoportok?

A csoportok 16-18 fős létszámmal működnek, amihez alkalmanként csatlakoznak a külföldről érkező Erasmus-hallgatók is.

  • Melyik tagozaton indul a specializáció?

Nappali tagozaton indul a csoport. 

  • Megjelenik a diplomában a specializáció elvégzése?

Igen, az oklevél egyértelműen tartalmazza, hogy a specializációt végzett óvodapedagógus elsajátította a képzőművészeti és kézműves specializáció ismereteit.

  • Melyek a specializációra történő bekerülés feltételei?

A specializációra nincs alkalmassági vizsga! Csak jelentkezés szükséges, amelyet a tárgyfelvétel során figyelembe kell venni.

  • Melyik tagozaton indul a specializáció?

Nappali tagozaton. 

 

Örömmel várjuk!

a Képzőművészeti és kézműves specializáció oktatói nevében:

Dr. Gáspárdy Tibor

egyetemi docens

gaspardy.tibor@uni-sopron.hu

 

spanyol_nyelv_az_ovodaban_header.jpg

5. Tájékoztató a SPANYOL NYELV AZ ÓVODÁBAN, első évtől felvehető specializációról

 

  • Mi a specializáció célja?

A Spanyol nyelv az óvodában specializáció 2023 szeptemberétől indul Karunkon. Célja, hogy a hallgatók az óvodapedagógia BA szakon belül olyan speciális idegen nyelvi módszertani ismeretekhez jussanak, amelyek képessé teszik őket kétnyelvű (magyar-spanyol) óvodai csoportokban való óvodapedagógiai munkára.

  • Hány féléves a specializáció? 

A specializáció felvétele után 6 féléven keresztül tudják felvenni az órarendbe illesztett tárgyakat a kötelező tárgyak mellett. Átlagban heti 4 órát jelentenek minden félévben. A hallgatók minden képzésen a kötelező tárgyak mellett kötelezően választható és szabadon választható tárgyakat vesznek fel a szükséges kreditek eléréséig. Aki specializációt választ, annak annyival kevesebb tárgyat kell felvennie a választható tárgyak közül, hiszen a specializációs tárgyakat veszi fel. A szükséges crediteket a specializáción szerzi meg.

  • Milyen tárgyak szerepelnek a specializációban?

A specializáción oktatunk az óvodai neveléshez szükséges spanyol nyelvi kommunikációt, magyar-spanyol kétnyelvűséget és óvodai módszertant, a spanyol nyelv tanításának módszerét gyerekek számára (ELE para Niños), a spanyol nyelvű világ civilizációját, kultúráját, belefoglalt meseirodalommal.

  • Megjelenik-e a spanyol nyelv az óvodában az óvodai gyakorlócsoportban?

A hallgatók délutáni spanyolos gyermekcsoportban tartott foglalkozáson vesznek részt, figyelik meg, illetve kapcsolódnak be az óvodások játékos spanyol nyelvi merítkezésébe.

  • Milyen létszámúak a spanyolos hallgatói csoportok?

A csoportok alacsony létszámmal működnek (10-12 fő), amelyhez alkalmanként csatlakoznak a külföldről érkező spanyolajkú Erasmus-hallgatók is.

  • Melyik tagozaton indul a specializáció? 

A specializáció csak nappali tagozaton indul.

  • Melyek a specializációra történő bekerülés feltételei?

A  specializációra való bekerülés feltétele a megfelelő motiváció, érdeklődés a spanyol nyelv és kultúrával való megismerkedés iránt, előzetes spanyol nyelvtudás nem szükséges, azt nálunk sajátítják el a hallgatók.

  • Szükséges-e előzetes nyelvtudás, vagy nyelvvizsga a bekerüléshez?

Nem szükséges előzetes nyelvtudás, a hallgatóink a képzés során sajátítják el annyira a spanyol nyelvet, hogy a használni tudják az óvodai nevelés során.

 

Örömmel várjuk! !Bienvenido/a a la especialización española!

a Spanyol nyelv az óvodában specializáció oktatói nevében:

Csiha Tünde Noémi

tanársegéd

csiha.tunde@uni-sopron.hu

ugrás az oldal tetejére


Tartalomjegyzék Fel Következő