NYELVVIZSGÁZTATÁSI AKKREDITÁCIÓS KÖZPONT
ugrás az oldal tetejéreHasznos és hivatalos információk nyelvvizsgára készülőknek, és nyelvvizsga-bizonyítvánnyal már rendelkezőknek:
- államilg elismert nyelvvizsgák jegyzéke,
- vizsgaközpontok, vizsgahelyek elérhetősége,
- nyelvvizsgák honosítása,
- elveszett biztonyítvány pótlása,
- különböző vizsgarendszerekben szerzett félvizsgák összevonása stb.
Részletek ITT.
ugrás az oldal tetejéreORIGÓ
ugrás az oldal tetejéreAz Origó államilag elismert kétnyelvű és egynyelvű (MONO) nyelvvizsgarendszer, amely Magyarországon mindenütt elfogadott. Vizsgarendszerének vizsgahely-hálózatában több mint 60 helyen szerezhető nyelvvizsga-bizonyítvány. Egyedülálló módon mind a 12 hónapban, hazánkban a legtöbb idegen nyelvből kínál vizsgalehetőséget. Az Origó vizsgarendszer megbízhatóságának köszönhetően évek óta piacvezető hazánkban.
További információ: www.onyc.hu
A Soproni Egyetem Idegen Nyelvi Központja 1990 óta az ORIGÓ nyelvvizsga rendszer hivatalos vizsgahelye.
A regionális kereslethez igazodva Sopronban évente 8 vizsgaidőpontot kínálunk, német és angol nyelvből alap-, közép- és felsőfokon (B1, B2, C1) szóban és írásban egyaránt. Más nyelvekből csak a vizsga írásbeli része tehető le Sopronban, a vizsgázók azonban így is megtakaríthatnak egy utat, az írásbeli vizsgáért ugyanis nem kell más vizsgahelyre utazniuk.
Felkészüléshez ajánlott tananyagok ITT.
További információkért keressen bennünket az alábbi elérhetőségeken:
inyk@uni-sopron.hu és +3699518402
ugrás az oldal tetejéreÖSD
ugrás az oldal tetejéreA Magyarországon államilag elfogadott Osztrák Nyelvi Diploma (Österreichisches Sprachdiplom Deutsch = ÖSD) az osztrák állam szigorú minőségi követelményeket követő vizsgarendszere a német mint idegen nyelv mérésére. A vizsga írásbeli (olvasott szövegértés, hallott szövegértés, irányított fogalmazás/levél) és szóbeli (irányított beszélgetés) részből áll, és elsősorban a hétköznapi élethez szükséges írásbeli és szóbeli kommunikációs készséget teszteli. A vizsga egynyelvű, az általános német nyelvtudást méri.
Az egynyelvű vizsgák közül az ÖSD az egyedüli vizsga, amely a szótárhasználatot a B1 (Zertifikat Deutsch - alapfok) kivételével (alapfokon nem lehet szótárt használni) megengedi. B2 középfokon kétnyelvű nyomtatott szótárt lehet használni, C1 felsőfokon egynyelvű, értelmező szótár használata megengedett.
Az ÖSD használhatósága
Az ÖSD nemzetközileg ismert és elismert nyelvvizsga, Magyarországon egyetemi felvételinél plusz pontok járnak érte.
Az ausztriai felsőoktatási intézmények szinte minden esetben ragaszkodnak ahhoz, hogy a német nyelvtudás igazolására a pályázók az osztrák állam nyelvvizsga bizonyítványát mutassák be.
Ha ausztriai munkavállalásról van szó, az állami munkaadók a nyelvtudás igazolására szinte kivétel nélkül különböző szintű ÖSD nyelvvizsgát követelnek.
Felkészítő tanfolyamok
Vizsgára felkészítő tanfolyamokat minden vizsgaidőszak előtt hirdetünk. A részletekről tájékozódhat a Lakossági tanfolyamok menüpont alatt.
Ha kíváncsi arra, hogy hogyan is néz ki egy ÖSD vizsga (bármelyik szinten), oldjon meg egy minta feladatsort. A megoldási kulcs segítségével lemérheti a megfelelő vizsgaszinthez viszonyított tudását.
Próbavizsga
Ha próbavizsgát szeretne tenni, akkor a budapesti központban van erre lehetőség. A próbavizsga online zajlik, így nem jelent gondot a távolság. Információk a következő linken találhatóak:
https://www.budapest.oesterreichinstitut.hu/nemet-nyelvvizsgak-oesd/probavizsga/
JELENTKEZÉSI LAP 2025 - Hamarosan!
VIZSGASZABÁLYZAT
Jelen vizsgaszabályzat a Soproni Egyetem Idegen Nyelvi Központjában lebonyolított nyelvvizsgákra vonatkozik.
Cím: Soproni Egyetem
Idegen Nyelvi Központ
Erzsébet u. 9.
9400 Sopron
A Soproni Egyetem Idegen Nyelvi Központja az ÖSD akkreditált vizsgahelye.
Amennyiben más vizsgahelyen tesz nyelvvizsgát, a vizsgával kapcsolatos tudnivalókról érdeklődjön az adott vizsgahelyen.
ÖSD vizsga
Az ÖSD (Österreichisches Sprachdiplom Deutsch) vizsgarendszer külföldi fejlesztésű. A vizsga egynyelvű, az általános nyelvi német nyelvtudást méri. Az ÖSD Magyarországon akkreditált vizsga.
Vizsgaszintek
- ÖSD Zertifikat B1 (alapfok)
- ÖSD Zertifikat B2 (középfok, egynyelvű vagy kétnyelvű szótár használata megengedett)
- ÖSD Zertifikat C1 (felsőfok, egynyelvű, értelmező szótár használata megengedett)
Magyar nyelvű vizsgaleírások:
https://www.budapest.oesterreichinstitut.hu/nemet-tanulas-budapesten/nemet-nyelvvizsgak-oesd/
ÖSD mintafeladatsorok ingyenesen letölthetőek a http://www.osd.at honlapon.
Vizsgaidőpontok
Itt juthat el a vizsganaptárhoz, mely tartalmazza a vizsgaidőpontokat, a jelentkezési határidőket és az eredmények közzétételének időpontjait.
A vizsgaidőszak 1 hétig tart (péntektől péntekig). Az írásbeli vizsga időpontja szerepel a vizsganaptárban, a szóbeli vizsga a vizsgaidőszak valamelyik napja, melyről a vizsgázó értesítést kap.
Vizsgajelentkezés feltétele
A 137/2008. (V. 16.) Kormányrendelet értelmében Magyarországon akkreditált nyelvvizsgára minden, a jelentkezés naptári évében 14. életévét betöltött személy jelentkezhet.
Vizsgára jelentkezés
A vizsga komplex, vagyis írásbeli és szóbeli részvizsgából áll. Tehát jelentkezni csak komplex vizsgára lehet. Valamelyik részvizsga (szóbeli vagy írásbeli) sikertelensége esetén csak annak ismétlésére nincs lehetőség. További információ erről a „bizonyítványok” fejezetben található.
Jelentkezni a honlapunkról letölthető, ill. az INYK hirdetőtábláján kihelyezett jelentkezési lappallehet. A
- kitöltött jelentkezési lap eredeti példányát
- a vizsgadíj átutalását igazoló banki bizonylatot és
- a vizsgázó igazolványáról (lásd személyazonosság ellenőrzése) készített fénymásolatot
el kell juttatni az INYK címére (INYK titkárságán leadni, a Titkárság ajtaja mellett található postaládába bedobni vagy postai úton az INYK címére elküldeni).
A vizsga időpontjáról és vizsgabeosztásról valamint a vizsga helyéről a vizsgázók 10 munkanappal a vizsgaidőpont előtt postai levélben kapnak értesítést.
A jelentkezés elfogadása a vizsgahely döntésén múlik. Ha nem áll módunkban a jelentkezést elfogadni, azt a jelentkezést követően e-mailben jelezzük.
Vizsgadíj befizetése
A vizsgadíj banki átutalással vagy banki pénztári befizetéssel történik.
Kedvezményezett neve: Soproni Egyetem
Bankszámlaszám: OTP Bank Nyrt. 11737083-24683441
A közlemény rovatba feltétlenül tüntesse fel a következő adatokat:
vizsgázó neve – INYK F 018 – ÖSD 71b06101
A vizsgadíj csekken történő befizetésére nincs lehetőség.
Aktuális vizsgadíjak
Lásd Jelentkezési lap
Jelentkezés ha még nincs meg az előző vizsga eredménye
Ha egy vizsgázó nem bízik a vizsgája sikerességében és szeretne ismételten jelentkezni ÖSD vizsgára, úgy, hogy még nem kapta meg az előző vizsgája eredményét, akkor a nyelvvizsgadíj befizetése előtt feltétlenül vegye fel a kapcsolatot az INYK-val egyeztetés céljából (madaras.barbara@uni-sopron.hu).
A vizsga menete
Az írásbeli és a szóbeli vizsga két külön napon zajlik, kivéve a C1-es vizsgaszintet, ahol előfordulhat, hogy egy napon zajlik mind a két vizsgarész. A vizsga dátuma kötött, egyéni kéréseket általában nem áll módunkban figyelembe venni.
Mobiltelefon
A mobiltelefonokat a felkészülés és a vizsga teljes időtartamára ki kell kapcsolni és a táskába kell rakni.
Írásbeli vizsga
Az írásbeli vizsgán a vizsga kezdete előtt legalább 15 perccel meg kell jelenni. A terembeosztás a termeken olvasható lesz. A vizsgázók személyazonosságukat fényképes igazolvánnyal (személyi igazolvánnyal/útlevéllel/vezetői engedéllyel) igazolják.
Az írásbeli vizsgákon az adott vizsgánál engedélyezett szótáron (B1: nem használható szótár, B2: egy- vagy kétnyelvű nyomtatott szótár, C1: egynyelvű nyomtatott szótár) kívül semmilyen egyéb segédeszköz használata nem megengedett. A vizsgázók maguk gondoskodnak az írásbeli vizsgán szükséges szótárról.
Szóbeli vizsga
A szóbeli vizsgán a vizsga kezdete előtt legalább 10 perccel meg kell jelenni. A vizsgázókat név szerint szólítják adatellenőrzés céljából. A vizsgázóknak személyazonosságukat fényképes igazolvánnyal (személyi igazolvánnyal/útlevéllel/vezetői engedéllyel) kell igazolni. A felkészülési idő alatt (B1: 10-15 perc, B2 10-15 perc, C1: 15-20 perc) az adott vizsgánál engedélyezett szótáron kívül (B1: nem használható szótár, B2: egy- vagy kétnyelvű szótár, C1: egynyelvű szótár) semmilyen egyéb segédeszköz használata nem megengedett.
A szóbeli vizsgáról minden esetben hangfelvétel készül.
Személyazonosság ellenőrzése
A vizsgázó a vizsga mind két részén igazolja magát arcképes igazolvánnyal (személyi igazolvánnyal/útlevéllel/vezetői engedéllyel), amelyről már a jelentkezési lappal együtt lead egy fénymásolatot. Ezt a másolatot a vizsgaközpontba (Osztrák Intézet Budapest) küldjük, ahol az adatvédelmi előírásokat figyelembe véve egy évig megőrzik.
A vizsgázó a személyi adatai tárolásához, elektronikus feldolgozásához és a vizsgahely részéről illetékes szervezetekhez, hivatalokhoz való továbbításához hozzájárul és ezt a vizsgadolgozat borítóján (Gesamtbogen), illetve a jelentkezési lapon aláírásával igazolja.
Személyi adatok ellenőrzése
A szóbeli vizsga előtt, a felkészülési idő elején, a vizsgázó két különböző névsoron személyi adatainak helyességét ellenőrzi és aláírásával igazolja. Ha hibás valamelyik adat, a névsoron jelölnie kell a hibát.
Szótárhasználat
- B1 Zertifikat Deutsch: szótár használata nem megengedett
- B2 Mittelstufe Deutsch: egy és/vagy kétnyelvű nyomtatott szótár használata megengedett a teljes írásbeli vizsga során (olvasás utáni szövegértés, hallás utáni szövegértés, íráskészség) és a szóbeli vizsga előtti felkészülési idő alatt.
- C1 Oberstufe Deutsch: nyomtatott egynyelvű, értelmező szótár használata megengedett a teljes írásbeli vizsga során (olvasás utáni szövegértés, hallás utáni szövegértés, íráskészség) és a szóbeli vizsga előtti felkészülési idő alatt.
Vizsgacsalás
Azokat a vizsgázókat, akik a vizsga során nem megengedett eszközöket használnak, a többi vizsgázót a vizsgázásban zavarják vagy hátráltatják, vagy mások helyett vizsgáznak, a teremfelügyelő vagy vizsgáztató azonnal kizárja a vizsgáról. Amennyiben csak a vizsga után derül ki, hogy kizárásra okot adó tények állnak fenn, a Vizsgahely indokolt esetben jogosult a vizsgát nem megfeleltnek minősíteni. A vizsgacsalásokról jegyzőkönyv készül. A csalók neveit az Osztrák Intézet megküldi az Oktatási Hivatal Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központnak.
Halasztás
A vizsgázó egyszer, kizárólag írásban, díjmentesen kérhet vizsgahalasztást. A halasztási kérelemnek legkésőbb a vizsga előtti munkanapon meg kell érkeznie a vizsgahelyre. Ellenkező esetben a halasztási kérelem érvénytelen.
Vizsgalemondás
Ha a vizsgázó a jelentkezési határidő lejárta után, legkésőbb a vizsga előtti napon mondja le a vizsgát, a befizetett vizsgadíj 50%-át utaljuk vissza.
Ha a vizsgázó a vizsgát nem mondja le és nem jelenik meg a vizsgán, a vizsgadíjat nem áll módunkban visszafizetni.
Vizsgaeredmények
A vizsgaeredmények a vizsganaptárban megadott napon kerülnek fel az internetre, és az értesítőn megadott vizsgázói kóddal megtekinthetők a http://www.oei.hu honlapon.
A sikeres vizsgához az egyes készségeknél (olvasott szöveg értése, hallott szöveg értése, íráskészség), és az írásbeli vizsgánál összesen, illetve szóbeli vizsgánál el kell érni a minimális pontszámot.
Az akkreditált vizsga sikerességéhez szükséges minimális pontszámokat az alább található táblázat mutatja.
Vizsga |
Olvasott szövegértés
|
hallott szövegértés
|
levélírás
|
Írásbeli összesen
|
szóbeli
|
Írásbeli és szóbeli összesen |
Zertifikat Deutsch B1 |
100-ból 60 pont |
100-ból 60 pont |
100-ból 60 pont |
- |
100-ból 60 pont |
100-ból 240 pont |
Zertifikat Deutsch B2 |
20-ból 10 pont |
20-ból 10 pont |
30-ból 15 pont |
70-ből 42 pont |
30-ból 18 pont |
100-ból 60 pont |
Zertifikat Deutsch C1 |
20-ból 10 pont |
20-ból 10 pont |
30-ból 15 pont, de min. 7 pont a részfeladatoknál |
70-ből 42 pont |
30-ból 18 pont |
100-ból 60 pont |
Dolgozatok megtekintése
A dolgozatok megtekintésére a vizsgahelyen nincs lehetőség. Amennyiben a vizsgázó meg akarja nézni a dolgozatot, ezt csak a vizsgaközpontban (Osztrák Intézet, Budapest) az utolsó vizsganaptól számítva négy hétig – előre egyeztetett időpontban – teheti meg. További részletek ITT.
A pontszámmal vagy a pontozással kapcsolatos esetleges kérdésekkel keresheti ÖSD-felelős munkatársunkat Madaras Barbarát az alábbi elérhetőségen: madaras.barbara@uni-sopron.hu .
Bizonyítványok
Sikeres nyelvvizsga esetén a vizsgázó 2 bizonyítványt kap:
- OSZTRÁK bizonyítványt,
2019 február óta a vizsga Ausztriában moduláris (B1: 4 modul – olvasásértés, hallásértés, írott szöveg és szóbeli; B2: 2 modul – írásbeli, szóbeli; C1: 2 modul – írásbeli, szóbeli). Amennyiben valamelyik modul sikeres, a vizsgázó erről osztrák bizonyítványt kap. Ausztriai felhasználásra kombinálhatóak azok a modulbizonyítványok, amelyeket a vizsgázó egy éven belül szerez.
- MAGYAR bizonyítványt, magyarországi felhasználásra (felvételi, munkahely stb.). Részvizsgáról szóló bizonyítvány B2 és C1 szinten nincs. B1 esetén sikeres olvasásértés és levélírás esetén „B”, azaz írásbeli bizonyítványt, sikeres hallásértés és szóbeli vizsga esetén „A”, azaz szóbeli bizonyítványt kap.
A bizonyítványok 4-6 héttel a vizsga után érkeznek meg az INYK-ba.
Bizonyítványok átvétele
Honlapunkon a HÍREK menüpont alatt jelezzük, hogy mikortól vehetők át a bizonyítványok, az átvétel csak személyesen vagy meghatalmazással lehetséges.
Hibás vagy elveszett bizonyítvány
Ha a vizsgázó elveszítette az ÖSD magyar nyelvű bizonyítványát, ugyanarról a vizsgáról még egyszer nem kaphat bizonyítványt, csak ún. hatósági igazolványt. A hatósági igazolvány az elveszett bizonyítványról és az abban szereplő adatokról szóló igazolás, melyet az OH Nyelvvizsgáztatási Akkreditációs Központnál lehet kérni. A hatosági igazolványban szerepel az eredeti bizonyítvány száma és az anyakönyvi szám is.
Ha a vizsgázó elveszítette az osztrák bizonyítványát, akkor az eredeti bizonyítvány kiállítását követő öt éven belül kérheti új bizonyítvány kiállítását. Ehhez szükség van a bizonyítvány elvesztéséről szóló rendőrségi igazolásra és annak német nyelvű fordítására, melyeket el kell juttatni a kérvénnyel együtt a vizsgahelyre.
Mivel a bizonyítványba (magyar nyelvű, német nyelvű) kerülő adatok helyességét a vizsgázónak a szóbeli vizsga elején aláírással igazolnia kellett, így azok helytelensége esetén a vizsgázók felelnek a következményekért, az új bizonyítvány kiállításának költségei a vizsgázót terhelik.
Fellebbezés
Fellebbezési kérelemmel a Vizsgaközponthoz (Osztrák Intézet, Budapest) kell fordulni. Tudnivalók ITT.
A vizsgahely fenntartja a jogot, hogy a vizsgázó ismételt jelentkezését nem fogadja el le nem zárult fellebbezési eljárás esetén.
Sikertelen vizsga
Sikertelen vizsga esetén csak a teljes vizsga (írásbeli és szóbeli) ismételhető, amennyiben a vizsgázó magyar bizonyítványt is szeretne kapni. Államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítvány csak abban az esetben állítható ki, ha a vizsgázó az írásbeli és a szóbeli vizsgát egy vizsgaidőszakon belül teszi le sikeresen.
Fogyatékkal élők vizsgái
Az ÖSD vizsgákon a fogyatékkal élő vizsgázóknak is teljesíteni kell a vizsga minden részfeladatát, de esetükben a vizsga tárgyi feltételeit, lebonyolítását - amennyiben lehetőség van - a vizsgázó hátrányos helyzetéhez igazítjuk. Jelentkezéskor közölni kell a fogyatékosságot, és a fogyatékot igazoló egy évnél nem régebbi szakorvosi igazolást mellékelni kell a jelentkezéshez. A személyre szabott segítség csak úgy lehetséges, ha arról egyeztetés történik a jelentkezés elfogadása előtt, ezért az INYK felkeresése szükséges.
Az épületünk teljes mértékben akadálymentes.
Vizsgaszabályzat érvényessége
Ez a vizsgaszabályzat 2021. február 26-tól érvényes.
Ha a soproni vizsgákkal kapcsolatban további kérdései vannak, keresse Madaras Barbarát a madaras.barbara@uni-sopron.hu elérhetőségen, vagy írjon az inyk@uni-sopron.hu e-mail címre.
ÖSD vizsgákkal kapcsolatos további információk:
ugrás az oldal tetejéreTELC
ugrás az oldal tetejéreA Soproni Egyetem Idegen Nyelvi Központja 2020-tól ismételten telc vizsgahely lett.
A telc - The European Language Certificates - nemzetközi szabványokon alapuló fair, átlátható és megbízható nyelvvizsgákat kínál.
A telc vizsgarendszer Magyarországon a Közös Európai Referenciakeretben, (KER) meghatározott alap (B1), közép (B2) és felső (C1) szinten teszi lehetővé egynyelvű általános nyelvvizsga-bizonyítvány megszerzését angol és német nyelvből szóbeli, írásbeli és komplex vizsgatípusban. A telc nyelvvizsga komoly esélynövelő Európában a tanulmányok terén és a munkaerőpiacon.
A telc folyamatos igényfelméréssel és piackutatással biztosítja, hogy megfeleljen a potenciális ügyfelei, nyelvtanulók, valós és potenciális munkavállalók, oktatási intézmények, munkaadók igényeinek és magyarországi működés esetén kompatibilis legyen a magyar hatósági előírásokkal.
Miért a telc?
A telc előnyei:
- Kiváló minőség, nemzetközi elismertség
- Használható nyelvtudást garantál a mindennapi életben, az oktatásban és a munka világában
- Átlátható nyelvvizsgarendszer, ami megfelel az Európai Tanács által ajánlott Közös Európai Referenciakeret (KER) elvárásainak.
- Autentikus vizsgafeladatok, gyakorlat-orientált, feladatközpontú vizsgáztatás
- Több mint 3000 vizsgahely világszerte
- Gyors és megbízható értékelési rendszer
- Ingyenesen letölthető gyakorló anyagok
Az telc nyelvvizsgával kapcsolatos további információk az alábbi linkeken érhetők el:
Mintafeladatok megoldókulccsal
ugrás az oldal tetejéreZÖLD ÚT ÁLTALÁNOS ÉS SZAKNYELVI VIZSGÁK
ugrás az oldal tetejéreA ZÖLD ÚT AZ ALÁBBI, ÁLLAMILAG ELISMERT ÁLTALÁNOS NYELVVIZSGÁT KÍNÁLJA:
A vizsga célja
A vizsga azt méri, hogy a vizsgázó kommunikációs helyzetekben (szóban és írásban) milyen szinten képes a nyelvet használni a mai, egyre nemzetköziesedő világban. A vizsga alapját tehát azok a kommunikációs helyzetek, szándékok és feladatok határozzák meg, amelyekbe a vizsgázók várhatóan kerülhetnek. A kommunikatív kompetencia a négy fő nyelvi készség (olvasáskészség, beszédértés, íráskészség és beszédkészség) segítségével valósul meg.
A vizsga felépítése
A vizsga minden része általános nyelvi, amely két helyen (mind az olvasáskészség és mind a beszédértés két feladatból az egyikben) szorosabban meghatározva, környezeti és környezetvédelmi tematikájú feladatként jelenik meg. Ezt a környezetvédelem napjainkban kiemelkedő fontossága indokolja. A feladatokat és a témaköröket az ismertető szöveg alatti résznél letöltheti.
A vizsga sikeressége
A komplex vizsga akkor sikeres, ha a vizsgázó összességében 60%-ot teljesít, miközben minden mért részkészségből (olvasáskészség, beszédértés, íráskészség és beszédkészség) eléri minimum a 40%-ot. A vizsga félig sikeres, ha a vizsgázó csak az írásbeli vagy csak a szóbeli vizsgán éri el a 60%-ot, figyelembe véve itt is a 40%-os részkészségenkénti minimumot.
Bizonyítvány
A bizonyítvány két nyelven (magyar és angol) tartalmazza a sikeres vizsga KER (Közös Európai Referenciakeret) szerinti szintjét (B1 = alapfok, B2 = középfok, C1 = felsőfok).
A vizsga nyelvei
- angol
- német
- francia
Vizsgaszintek
- alapfok (B1)
- középfok (B2)
- felsõfok (C1)
A Zöld Út vizsga nyelvhasználati szintjeinek leírása a KER (Közös Európai Referenciakeret) ajánlása szerint
Alapfok (B1) önálló nyelvhasználó alsó sávja: Megérti a világos, standard szövegek főbb információit, amelyek ismert általános témákról szólnak, és amelyek gyakori kommunikációs helyzetekre jellemzőek. El tudja intézni a legtöbb, egyszerű, általános nyelvhasználatot igénylő feladatot, pl. egy külföldi utazás során. A szintre jellemző szókincset elfogadhatóan használja. Egyszerű, folyamatos szöveget tud alkotni ismerős témában. Le tudja írni tanulmányait, munkakörét, véleményét, terveit, ambícióit indoklással, és egyszerűbb eseményeket, okukkal együtt.
Középfok (B2) önálló nyelvhasználó felső sávja: Meg tudja érteni az összetettebb konkrét vagy elvont témájú szövegek fő gondolatmenetét és fontosabb információit. Olyan szintű folyamatos interakcióra képes, hogy az anyanyelvű beszéd-partnere számára nem megterhelő. A szintre jellemző szókincset megfelelően használja. Világos, részletes szöveget tud alkotni gyakori műfajokban, alkalmazva azok sajátosságait. Képes kifejteni véleményét úgy, hogy ki tudja fejteni az előnyöket és hátrányokat.
Felsőfok (C1) mesterfokú nyelvhasználó alsó sávja: Jól meg tud érteni különböző típusú, hosszabb és igényesebb szövegeket, és a jelentésárnyalatokat is érzékeli. Pontosan, folyamatosan, összefüggően és spontán módon tudja magát kifejezni, anélkül, hogy túl sokszor keresnie kellene a kifejezéseket. A szintre jellemző szókincset pontosan használja. A nyelvet rugalmasan tudja használni tanulás, munkavégzés és az ahhoz kapcsolódó társalgás céljaira. Világos, jól szerkesztett szöveget tud alkotni összetettebb témákban is, alkalmazva a megfelelő műfaj sajátosságait.
A ZÖLD ÚT AZ ALÁBBI, ÁLLAMILAG ELISMERT EGYNYELVŰ SZAKNYELVI VIZSGÁKAT KÍNÁLJA:
gazdálkodási menedzsment,
agrár- és környezettudomány valamint
műszaki szaknyelv.
Az agrár- és környezettudományi szaknyelvi vizsga elsősorban a szakirányú felsőfokú tanulmányokat folytatók körében népszerű. A vizsgafeladatok „zöld" jellege miatt nyugodt szívvel ajánljuk az Erdőmérnöki Kar minden hallgatójának.
A műszaki szaknyelv a mérnök-hallgatók számára is ésszerű választás.
A diplomaszerzéshez előírt B2 középfokú nyelvvizsga nem csak általános nyelvvizsga, hanem szaknyelvi vizsga is lehet. A nyelvi szint értelemszerűen ugyanaz, de a vizsgázói visszajelzések alapján a szaknyelvi szövegek közelebb állnak az adott szakterület művelőihez, mint az általános nyelvi szövegek. Sokak számára a szaknyelvi vizsga könnyebb akadály, mint az általános nyelvvizsga.
Aki pedig már rendelkezik egy B2 általános nyelvvizsgával, nyelvi portfólióját immár stressz nélkül bővítheti egy szaknyelvi vizsgával. Pályázati anyagában jól fog mutatni.
Miért jó választás a ZÖLD ÚT szaknyelvi vizsga? Néhány érv a fentieken kívül:
· Vizsgalehetőség és felkészítés egy helyben, az Idegen Nyelvi Központban
· Nyelvtanáraink ZÖLD ÚT vizsgáztatók, vizsgáztatási tapasztalatainkat a felkészítés során fel tudjuk használni.
· Országszerte 17 vizsgahely.
· Szaknyelvi vizsgák közül a legkedvezőbb vizsgadíj.
Kínált nyelvek Sopronban: angol, német
Vizsgaszintek: alapfok (B1), középfok (B2), felsőfok (C1)
Részletes információk a vizsga felépítéséről, az egyes feladatokról, a vizsga időbeosztásáról és az elérhető pontszámokról ITT.
A vizsga jellege
A korábban kizárólag komplex nyelvvizsgarendszerként működő Zöld Út vizsgarendszerben a 2019. őszi vizsgaidőszaktól kezdve külön írásbeli és külön szóbeli vizsga is tehető. Az eredményszámítás módja komplex vizsgák esetén változatlan, azaz a sikerességhez összességében kell elérni a 60%-ot. A vizsga félig sikeres, ha a vizsgázó csak az írásbeli vagy csak a szóbeli vizsgán éri el a 60%-ot. Mindkét esetben szükséges elérni a sikerességhez továbbra is a készségenkénti minimum 40%-ot.
A vizsga sikeressége
A vizsga akkor sikeres, ha a vizsgázó összességében 60%-ot teljesít, miközben minden mért részkészségből (olvasott szöveg értése, hallott szöveg értése, íráskészség, beszédkészség, közvetítés) eléri minimum a 40%-ot. Egy egyszerű példa: 70%-os szóbeli teljesítmény mellett az írásbelin nyújtott 50%-os teljesítmény sikeres nyelvvizsgát jelent. Ha bármely fenti részkészség teljesítménye nem éri el a 40%-ot, a vizsga sikertelen.
Jelentkezés a nyelvvizsgára
Nyelvvizsgára jelentkezni évente 3 alkalommal lehet. A vizsgajelentkezés a jelentkezési határidő előtt kb. 2 héttel nyílik meg. A jelentkezési határidő után még 4 napig van lehetőség pótjelentkezést leadni, melynek díja 5.000 Ft. A jelentkezésre vonatkozó szabályokat a Vizsgaszabályzat 1.§ tartalmazza.
Soproni vizsgaidőpontok ITT.
Vizsgaeredmények
A vizsgaeredmény az írásbeli vizsgától számított 3 hét múlva kérdezhető le (pénteki napon, általában a délutáni óráktól). A lekérdezéshez a jelentkezéskor megadott igazolvány számra és az azonosító számra van szükség. Telefonon eredményről tájékoztatást nem adunk.
Információk a vizsgadolgozat megtekintéséről és a felülvizsgálatról.
ZÖLD ÚT szaknyelvi vizsgával kapcsolatos további információk az alábbi oldalon:
Egyéb információk: inyk[at]uni-sopron.hu
ugrás az oldal tetejéreSIKERES NYELVVIZSGA DÍJÁNAK VISSZATÉRÍTÉSE
ugrás az oldal tetejéreSikeres nyelvvizsga díjának visszatérítéséhez itt talál információt.
ugrás az oldal tetejéreNYELVVIZSGÁRA FELKÉSZÍTŐ TANFOLYAMOK
ugrás az oldal tetejére2024. őszi tanfolyamunk részletei:
A SOPRONI EGYETEM IDEGEN NYELVI KÖZPONTJA ANGOL és NÉMET NYELVBŐL NYELVVIZSGA-felkészítő TRÉNINGET HIRDET TELC, ORIGÓ és ÖSD B2 és C1 KÖZÉP-és FELSŐFOKÚ NYELVVVIZSGÁKRA
Várható kezdés: angol/német csoport: 2024. okt. 1. 17:00
Órák várható időpontja: kedd és csütörtök 17:00-18:30
Kurzus időtartama: 8 hét, heti 2 x 90 perc
Kurzus díja (max. 6 fős csoportban):
Angol/német nyelv (32 tanóra) B2: 72.400 Ft C1: 80.000 Ft
A kurzus díja a tananyag árát és a vizsgadíjat nem tartalmazza!
SZINTFELMÉRÉS, ÓRAMEGBESZÉLÉS:
2024. szeptember 24. kedd 17:00 óra és szeptember 26 csütörtök 17:00 óra
HELYSZÍN: IDEGEN NYELVI KÖZPONT
Sopron, Erzsébet utca 9. (Közgazdaságtudományi Kar épülete, I. emelet 129.)
Regisztráció a szintfelmérőre, jelentkezés:
https://forms.office.com/e/Jr687HnCb3
További információ:
E-mail: inyk@uni-sopron.hu
Web: http://inyk.uni-sopron.hu
Facebook: Soproni Egyetem Idegen Nyelvi Központ
Instagram: Soe Idegen Nyelvi Központ
Tel.: 99/518-402
Személyes ügyfélfogadás: H-P 8-12:00
9400 Sopron, Erzsébet u. 9. (Közgazdaságtudományi Kar épülete, 1. emelet 123-130. szoba)
Kövess minket Facebookon és Instagramon is:
Facebook: Soproni Egyetem Idegen Nyelvi Központ
Instagram: Soe Idegen Nyelvi Központ
Tartalomjegyzék Fel Következő