Felvételi kisokos
ugrás az oldal tetejéreA felvételi kisokos célja, hogy lépésről-lépésre segítséget adjon a felvételi jelentkezésben. Segítsen eligazodni a felvételi eljárás folyamatában, áttekintés adjon az egyes teendőkhöz kapcsolódó határidőkről.
A felvételi kisokos célja, hogy lépésről-lépésre segítséget adjon a felvételi jelentkezésben. Segítsen eligazodni a felvételi eljárás folyamatában, áttekintést adjon az egyes teendőkhöz kapcsolódó határidőkről.
A 2025. szeptemberben induló képzések a www.felvi.hu weboldalon kerülnek meghirdetésre.
A megjelenés időpontja: 2024. december 18.
Jelentkezés folyamata
- E-felveteli felületen Ügyfélkapu regisztrációval
- Jelentkezési adatok és jelentkezési helyek rögzítése
- Szükséges dokumentumok feltöltése
- Kiegészítő eljárási díj befizetése (amennyiben szükséges)
- Jelentkezés hitelesítése
Pontszámítás
ugrás az oldal tetejérePontszámítás alap- és osztatlan, valamint felsőoktatási szakképzésen
A 2025-ös felvételi eljárásban az alap- és osztatlan, valamint a felsőoktatási szakképzésre jelentkezők felvételi összpontszáma 500 pont lehet. A pontszámítás az igazolt eredmények alapján többféle módon is megtörténik (ezeket jogszabály határozza meg).
- Tanulmányi pontok alapján
- Érettségi pontok alapján
- Gyakorlati vizsga alapján
- Szakképzettség vagy szakképesítés alapján
- Felsőoktatásban szerzett oklevél alapján
Tanulmányi pontok alapján történő pontszámítás
A pontszámításhoz szükséges tantárgyak megléte esetén időkorlát nélkül számítható tanulmányi pont, a középiskolai bizonyítványban és érettségi bizonyítványban szereplő eredményekből. Ebben a kategóriában is max. 200 pont szerezhető, 100 a középiskolai eredményekből, 100 az érettségi átlag alapján.
Középiskolai eredmények
A középiskolai tanulmányok során – a 9–12. évfolyamon, illetve nyelvi előkészítő év esetén a 9–13. évfolyamon – megszerzett eredményekből (osztályzatokból) számítják, ami maximum 100 pont lehet.
Az alábbi öt tantárgy utolsó tanult két évfolyam év végi osztályzatai összegének kétszerese:
- magyar nyelv és irodalom (évenként a két osztályzat számtani átlaga, kerekítés nélkül),
- történelem,
- matematika,
- legalább két évig tanult választott idegen nyelv (vagy nemzetiségi nyelv és irodalom),
- egy választott tantárgy a felsőoktatási intézmény által az adott szakon meghatározott tantárgyak közül
Amennyiben valaki a négy kötelező tantárgy bármelyikéből nem rendelkezik legalább 2 tanult évvégi eredményével, úgy számára tanulmányi pont nem számítható.
Érettségi bizonyítványban szereplő eredmények
A jelentkező érettségi bizonyítványában vagy a középfokú tanulmányai alatt tett előrehozott érettségi vizsga tanúsítványában szereplő eredményekből összesen maximum 100 pont számítható.
Az érettségi vizsgaeredmények közül öt vizsgatárgy
- a négy kötelező (magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika, idegen nyelv) és
- a felsőoktatási intézmény által meghatározott vizsgatárgyak közül egy vizsgatárgy legjobb százalékos eredményeinek átlagát kell egész számra kerekíteni.
Érettségi pontok alapján történő pontszámítás
Az érettségi pont kategóriában maximum 200 pont szerezhető (100-100 két, az adott szakon meghatározott tárgyból tett érettségi vizsga eredményéből), illetve amennyiben a jelentkező számára ez kedvezőbb (vagy nem számítható tanulmányi pont), ennek a kategóriának a duplázására is van lehetőség.
Az érettségi pontokat két érettségi vizsgatárgy százalékos eredménye alapján kell kiszámolni.
Az emelt szintű érettségi annyi pontot jelent, ahány százalékos a vizsgaeredmény, a középszintű érettségi pedig 2/3-os, azaz 67%-os eredménnyel számít be.
Az adott szakokon meghatározott tárgyak felsorolását a Felvételi Tájékoztatóban a meghirdetett képzések oldalain lehet megnézni.
Felsőoktatási szakképzésre jelentkezők esetén 3 pontszámítási mód használható
Gyakorlati vizsga alapján történő pontszámítás
Egyes szakokon nem a jelentkező által elért középiskolai-, érettségi eredmények, hanem a gyakorlati vizsga eredménye alapján állapítják meg a felvételi pontszámot.
A gyakorlati vizsgán – intézményi szabályzat alapján – összesen maximum 200 pont szerezhető. A felvételi összpontszámot a gyakorlati vizsgaeredmény duplázásával számítják ki, intézményi pontok és a kötelező többletpont hozzáadása nélkül az alábbi képzéseknél:
- szakoktató
- építőművészet
- formatervezés
- tervezőgrafika
Szakképzettség vagy szakképesítés alapján történő pontszámítás
Lehetőség van arra, hogy a meghatározott szakképzettséggel vagy szakképesítéssel rendelkező jelentkezők szakmai vizsgaeredményét is figyelembe vegyék a pontszámításkor, amennyiben szakiránynak megfelelő alapképzésre, osztatlan képzésre jelentkeznek.
Az alábbi dokumentumok megléte esetén lehet a szakmai vizsga eredményéből érettségi pontot számítani:
- 2021-től kiállított középfokú szakképzettséget tanúsító oklevél
- 2012 utáni OKJ szerinti bizonyítvány (az Országos Képzési Jegyzék alapján 54-es vagy 55-ös szakmaszámú szakképesítést igazol), ha a szakmai vizsga értékelése legalább „jó”
- 2021-től kiállított szakgimnáziumban oktatható szakképesítést igazoló képesítő bizonyítvány, ha a szakmai vizsga értékelése legalább „jó”
Felsőoktatásban szerzett oklevélből számolt pontokból történő pontszámítás
Az alapképzésre, osztatlan képzésre vagy felsőoktatási szakképzésre jelentkezők pontszámát a felsőfokú végzettségük (alap- vagy mesterképzésben, korábbi rendszer szerinti főiskolai vagy egyetemi képzésben szerzett végzettség) alapján is ki lehet számítani. Ilyenkor a felsőoktatási intézmények a korábban megszerzett oklevél minősítése alapján adnak pontszámot, amely legfeljebb 400 pont lehet.
- 5 (kitüntetéses): 400 pont
- 5 (kiváló): 390 pont
- 4 (jó): 370 pont
- 3 (közepes): 340 pont
- 2 (elégséges): 310 pont
ugrás az oldal tetejére
Mire figyeljünk a felvételinél
ugrás az oldal tetejére1. A megadott e-mail cím, telefonszám
A regisztrációkor olyan e-mail cím legyen megadva, amit a jelentkező rendszeresen használ, mert erre a címre fog érkezni minden hivatalos értesítés, felszólítás, hiánypótlási kérés és tájékoztatás a felvételivel kapcsolatban. A spam mappát is érdemes rendszeresen ellenőrizni, mert ott is landolhatnak üzenetek. A telefonszám megadása is szükséges, mert a besorolási döntésről legelőször sms-t fog kapni a jelentkező az Oktatási Hivataltól.
2. Jelentkezési sorrend
Az a jelentkezési hely (képzés) kerüljön az első helyre, ahová a jelentkező leginkább szeretne bejutni, az utolsó helyre pedig az, ahová a megjelöltek közül a legkevésbé szeretne bejutni. Érdemes figyelembe venni a választott képzés finanszírozási formáját is, államilag ösztöndíjjal támogatott vagy önköltséges képzés.
A jelentkezési határidő után már nincs lehetőség új képzés megjelölésére, azonban a felvételi eljárás során egyszer lehet változtatni a sorrenden és törölni is lehet jelentkezési helyeket 2025. július 9-ig.
3. Kiegészítő eljárási díj
Három képzésre lehet ingyenesen jelentkezni (egy jelentkezési helynek számít a képzés állami ösztöndíjas és önköltséges formájának megjelölése). További, legfeljebb három képzési hely megjelölése esetén 2000-2000 Ft kiegészítő eljárási díjat kell fizetni, amelynek összegét az E-felvételi automatikusan kiszámolja. Ezt egy összegben kell rendezni bankkártyás fizetéssel, az E-felvételiből elérhető felületen vagy banki átutalással 2025. február 15-ig, vagyis a jelentkezési határidőig!
4. Dokumentumok feltöltése
Az E-felvételi során fel kell tölteni valamennyi, már rendelkezésre álló dokumentumot, ami az eddigi tanulmányokat és képzettségeket igazol. Amennyiben valamilyen dokumentum a jelentkezési határidőig még nem áll rendelkezésre, akkor azt legkésőbb a hiánypótlás határidejéig, 2025. július 9-ig pótolható.
NEM kell feltölteni az alábbi dokumentumokat, mert ezek az eredmények automatikusan érkeznek közhiteles nyilvántartásból:
- a 2006. január 1. után kibocsátott magyar rendszerű érettségi bizonyítványt és érettségi tanúsítványt,
- a 2006. február 1. után szerzett magyar felsőfokú végzettséget igazoló vagy felsőoktatási szakképzésben szerzett oklevelet (kivéve a 2006. február 1. után szerzett tanító oklevelet, ha idegennyelvi műveltségi területen végzett, illetve azokat az okleveleket, ahol a képzést és a záróvizsgát idegen nyelven teljesítette),
- a Magyarországon megszerzett államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványokat.
5. Alkalmassági, gyakorlati vizsga
Az alkalmassági és gyakorlati vizsga a felvételi eljárás része és feltétele azon szakokon, melyeken feltüntetik felvételi követelményként. Ez az intézmény által előírt kizáró jellegű vizsga. Aki nem jelenik meg a vizsgán vagy nem felel meg azon, a felvételi összpontszáma 0 lesz, tehát nem nyerhet felvételt az adott szakra.
Az alkalmassági vizsga felépítése, illetve annak követelményei szakonként eltérhetnek. A vizsga pontos körülményeiről (feltételek, időpontok, stb.) minden esetben az egyetem küld kiértesítő e-mailt, mely a felvételi jelentkezést követő időszakban várható.
Az alábbi képzéseken előírás a vizsgán való jelenlét:
- csecsemő-és kisgyermeknevelő
- óvodapedagógus
- óvodapedagógus [nemzetiségi óvodapedagógus (német)]
- rekreáció és életmód
- sportszervezés
- szakoktató
- építőművészet
- formatervezés
- tervezőgrafika
6. Felvételi elbeszélgetés (intézményi többletpontokért)
A felvételi eljárás folyamatában, ha a jelentkező más jogcímen nem szerezte meg az intézményi maximum 100 többletpontot, lehetősége van személyes megjelenést igénylő felvételi vizsgát tenni. Ez a vizsga választható opció, nem kötelező. A vizsgákról és a vizsgára való jelentkezés módjáról minden esetben a Soproni Egyetem fog küldeni kiértesítést minden jelentkező részére.
ugrás az oldal tetejére
Intézményi pontok
ugrás az oldal tetejére1. Felvételi elbeszélgetés (max. 100 pont)
Benedek Elek Pedagógiai Kar
motivációs levél: max. 40 pont
szakmai orientáltság vizsgálat: max. 60 pont
- csecsemő- és kisgyermeknevelő, gyógypedagógia, óvodapedagógus, óvodapedagógus (nemzetiségi német)
- rekreáció és életmód, sportszervezés
- szociálpedagógia
Erdőmérnöki Kar
max. 100 pont
- földmérő és földrendező mérnöki, természetvédelmi mérnöki, vadgazda mérnöki, erdőmérnöki
Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar
max. 100 pont
- kommunikáció-és médiatudomány
Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar
max. 100 pont
- gazdálkodás és menedzsment, kereskedelem és marketing, nemzetközi gazdálkodás, pénzügy és számvitel, turizmus-vendéglátás
2. SOE szakmai napon/versenyen való részvétel (30-80 pont)
Erdőmérnöki Kar
30 pont
- földmérő és földrendező mérnöki, természetvédelmi mérnöki, vadgazda mérnöki, erdőmérnöki osztatlan
Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar
80 pont
- gazdaságinformatikus, faipari mérnöki, ipari termék- és formatervező mérnöki, környezetmérnöki
Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar
50 pont
- gazdálkodás és menedzsment, kereskedelem és marketing, nemzetközi gazdálkodás, pénzügy és számvitel, turizmus-vendéglátás
3. Nyelvtudás
max. 100 pont
- középfokú B2 komplex nyelvvizsga 50 pont
- felsőfokú C1 komplex nyelvvizsga 100 pont
4. Emelt szintű érettségi vizsga
max. 100 pont
- legalább 45%-os eredményért 40 pont
- legalább 75%-os eredményért 60 pont
5. Szakirányú szakképesítés
50 pont
Ha a szakképesítést igazoló bizonyítványból vagy a középfokú szakképzettséget tanúsító oklevélből nem számítottak érettségi pontot, ebben az esetben adható többletpont. Csak szakirányú szakképesítés fogadható el.
6. Munkatapasztalat
- a szakhoz kapcsolódó szakmai munkatapasztalat min. 1 év (max. 50 pont)
- bármely munkahelyen szerzett nem szakmai munkatapasztalat min. 1 év (max. 30 pont)
7. Tanulmányi, szakmai versenyen elért helyezés
max. 100 pont
1. helyezésért: 100 pont
2. helyezésért (versenyenként): 80 pont
3. helyezésért (versenyenként): 60 pont
részvételért (versenyenként): 20 pont
8. Sporteredmények
(100 pont)
- Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) által szervezett olimpiai játékokon való részvétel
- Korosztályos világ- vagy Európa-bajnokságon, az Universiadén, a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) által szervezett egyetemi világbajnokságon, az Ifjúsági Olimpián elért legalább 1-3. helyezés vagy részvételért
- Országos bajnokságon elért legalább 1-3. helyezés
9. Esélyegyenlőség
(max. 40 pont)
- hátrányos helyzet 20 pont
- fogyatékossággal élő 20 pont
- gyermekgondozás 40 pont
10. Regionalitás
(50 pont)
Amennyiben a jelentkező állandó lakcíme Győr-Moson-Sopron, vagy Vas, vagy Zala, vagy Veszprém, vagy Komárom-Esztergom vármegye (kivéve erdőmérnök osztatlan és a faipari mérnök BSc szakok).
ugrás az oldal tetejére
Fontos dátumok, határidők
ugrás az oldal tetejére2024. december 18.
Felsőoktatási felvételi tájékoztató – A 2025. szeptemberben induló képzések megjelenése a www.felvi.hu honlapon
2025. február 15.
A felsőoktatási online (e-felvételi) jelentkezés határideje. Az E-felvételi hitelesítő adatlapok ügyfélkapun keresztüli hitelesítésének határideje.
2025.március 10. – július 9.
A felsőoktatási intézmények által szervezett saját vizsgák lebonyolítása
2025.július 9.
Jelentkezők adatai módosításának, felvételi pontszámításhoz szükséges dokumentumok beküldésének végső határideje.
2025.július 9.
Sorrendmódosítás végső határideje.
2025. július 23.
Ponthatár-megállapítás.
2025. július 31-ig
Besorolási döntésről értesítés megküldése a jelentkezők részére.
a közléstől számított 15 napon belül
Besorolási döntéssel kapcsolatos jogorvoslati kérelem (pl. rossz pontszámítás) megküldése Oktatási Hivatal részére.
a közléstől számított 15 napon belül
Felvételi döntéssel kapcsolatos jogorvoslati kérelem (pl. névelírás, besorolási döntéstől eltérő felvételi döntés esetén) megküldése az Intézmény részére.
ugrás az oldal tetejéreTartalomjegyzék Fel Következő