Ha nemcsak fontosnak tartod a környezet védelmét, de hivatásszerűen tenni is akarsz érte, akkor a környezetmérnök képzésben tudod megszerezni az ehhez szükséges ismereteket.
A környezetmérnök feladata a tiszta, egészséges és harmonikusan működő környezet megőrzését, helyreállítását és fejlesztését célzó mérnöki eljárások megtervezése és alkalmazásának irányítása, a környezeti követelmények érvényesítése a gazdasági és társadalmi döntések során. Munkánk rendkívül változatos, számos szakterület képviselőjével, állami hatóságokkal és társadalmi szervezetekkel együttműködve végezhető, s benne az irodai és terepi munka egyaránt helyet kap.
A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karán általános környezetmérnök képzés folyik, azaz nem szükséges specializációt választani, a képzés kötelező és választható tárgyakra épül.
Ez a képzés biztosítja így a környezetmérnöki alapképzés (BSc) elvégzése után a széles körű elhelyezkedési lehetőséget, valamint kiválóan megalapozza a tanulmányok folytatását az okleveles környezetmérnöki mesterképzési szakon (MSc).
Miért a környezetmérnöki alapképzési (BSc) szak?
A cél olyan szakemberek képzése, akik korszerű, alkalmazott természettudományos, ökológiai, műszaki, gazdasági és menedzsment ismeretekkel rendelkeznek. Képesek azonosítani a különböző területeken jelentkező környezeti veszélyeket, illetve szakmai tapasztalat birtokában képesek gazdaságosan és hatékonyan irányítani a megelőző, valamint a kárelhárítási tevékenységet. Szakmai ismereteik birtokában alkalmasak a környezeti ártalmak és károk megelőzésében, csökkentésében, illetve megszüntetésében, a természeti erőforrások ésszerű felhasználására való törekvésben, hulladékszegény és energiahatékony technológiák működtetésében részt vállalni.
Képesek a környezeti elemek és rendszerek korszerű mérőeszközökkel történő vizsgálatára, adatbázisok alkalmazására. Ismerik a főbb környezetvédelmi célú technológiákat, az azokhoz kapcsolódó berendezéseket, műtárgyakat. Ismereteik alapján képesek technológiai megoldásokat kidolgozni és üzemeltetni a hulladékok újra hasznosítására, a veszélyes hulladékok ártalmatlanítására. Széles körű ismereteik felhasználásával alkalmasak környezeti hatásvizsgálat, környezetvédelmi felülvizsgálat és teljesítményértékelés kivitelezésében való részvételre, elemzések kidolgozására.
Miért épp környezetmérnök? Mert…
- a környezetmérnöki tevékenység kiszámítható, dinamikusan fejlődő szakterület;
- munkád során gyors problémamegoldást igénylő feladatokkal találkozhatsz;
- a környezetmérnöki képzés során a megoldandó feladatokhoz különböző tudományos és mérnöki megközelítések állnak rendelkezésre;
- komplexitás, sokszínűség jellemzi, amely vállalati alkalmazások során is a feladat megoldások feltétele;
- a környezetmérnöki diploma birtokosai a gyakorlatba kerülve képesek lesznek munkájukat a tudományos kritériumoknak megfelelő tényszerűséggel, objektivitással és racionalitással végezni.
Miért épp Sopronban? Mert…
- egyetemünk az egyik legrégebbi környezetmérnöki képzőhely;
- nálunk az ökológiai szemlélet áll a középpontban;
- komplex ismereteket biztosító mintatanterv szerint tanulhatsz;
- Sopron középvárosias, természet közeli település – élvezheted a város történelmi levegőjét, gazdag kultúráját, sétálhatsz ódon utcáin, járhatod az Alpokalja erdeit, de pillanatok alatt a legnagyobb sztyepptó, a Fertő partján gyönyörködhetsz a tájban;
- lélekemelő környezetben folytathatod egyetemi tanulmányaidat, mivel a botanikus kert öleli körbe egyetemünket;
- nagy hangsúlyt fordítunk a közvetlenül alkalmazható gyakorlati képzésre, de sokoldalú tudományos hátterünk ugyanakkor azt is biztosítja, hogy az oktatásba a legújabb tudományos eredményeket is beépítsük;
- a szak oktatógárdája magas színvonalú, a továbbtanulásban és a munkaerőpiacon is jól érvényesíthető tudást biztosít számodra;
- kis csoportokban folytatott gyakorlatias képzést nyújtunk, terepi munkával;
- lehetőséged van egyéni konzultációra a tantárgyakkal kapcsolatban;
- a légkör hallgatóbarát, közvetlen, személyes kapcsolatot építhetsz ki az oktatókkal;
- lehetőségeket biztosítunk számodra a kutatómunkába való bekapcsolódásra a város, a megye, a régió területén;
- megnyitjuk előtted a nagyvilág kapuit - külföldi ösztöndíj pályázatokon indulhatsz, melyek elnyerésével külföldi egyetemeken is végezhetsz kurzusokat;
- tanulmányaid mellett szakkollégiumi tevékenységet is folytathatsz, ahol szakmai érdeklődési körödben kutatási tevékenységet folytathatsz és előadássorozatokon sokoldalú tájékozottságra, széles látókörre tehetsz szert;
- hallgatóként a képzés mellett további szakmai tanfolyamokon vehetsz részt, amellyel versenyelőnyre tehetsz szert az elhelyezkedésed során (pl. munkavédelmi technikusi, belső auditor);
- Idegen Nyelvi Központ segíti nyelvtanulásodat, nyelvvizsgákra készülésedet;
- az egyetemi sportcsarnok és a Soproni-hegyvidék biztosítja számodra a szabadidő egészséges eltöltését;
- számos sportolási lehetőséget használhatsz ki kedvezményesen a SMAFC egyetemi sportszervezet 24 szakosztályában (pl. tájfutás, úszás, kosárlabda, röplabda, foci, lovaglás, asztalitenisz, kerékpár, aerobic, küzdősportok stb);
- Sopronban számos zenei fesztiválon, kulturális programon vehetsz részt;
- Ausztria közelsége is számos lehetőséget teremt a szabadidő eltöltésére.
Milyen területeket érint a környezetmérnök alapképzés?
- műszaki mérnöki ismeretek;
- környezeti elemek védelme;
- környezetelemzés, környezetinformatika;
- környezetmenedzsment;
- projektmenedzsment, vállalati gazdaságtan, a döntés‐előkészítés eszközei,
- alternatív környezetbarát technológiák;
- környezetgazdálkodás, környezet‐gazdaságtan, környezetmenedzsment,
- természetvédelmi feladatok megoldása;
- környezetvédelmi szakértői, tanácsadói, döntés‐előkészítési munkában való részvétel;
- közigazgatási, önkormányzati környezetvédelmi (település-környezetvédelmi) hatósági, ellenőri, szakértői tevékenység;
- környezetvédelem szakterületéhez kapcsolódó minőségbiztosítás, informatika, jog, közgazdaságtan szakterületein szerezhető speciális ismeret.
Továbbtanulás és karrier lehetőségek
A környezetmérnök feladatai rendkívül változatosak, számos szakterület képviselőjével, állami hatóságokkal és társadalmi szervezetekkel együttműködve végezhető, amiben helyet kap az irodai és terepi munka egyaránt. A Sopronban végzett környezetmérnökök különösen keresettek a műszaki tervező és környezetvédelmi szakértői vállalkozásoknál, a legkülönfélébb hatóságoknál, valamint a települési önkormányzatoknál, az ipari, közlekedési, vízgazdálkodási és mezőgazdasági vállalatoknál.
A környezetmérnök alapképzés elvégzése után van lehetőség a tanulmányok folytatására az egyetem környezetmérnök mesterképzésének keretein belül. A mester szintű környezetmérnöki oklevél biztosítja, hogy az ipari vagy mezőgazdasági vállalkozásoknál kötelezően előírt környezetvédelmi megbízotti munkakört betöltsék végzett mérnökeink, vállalati vagy intézményi környezetközpontú irányítási rendszerek, részlegek, vagy környezetvédelmi tervező vállalkozások vezető szakmai munkatársai legyenek, továbbá a környezetvédelem területén fejlesztést, tudományos kutatást végző intézetekben töltsenek be munkaköröket.
Környezetmérnökeink jelentős része vállalatok, települési önkormányzatok környezetvédelmi munkatársaként, a kormányhivatalokban a környezetvédelmi, természetvédelmi, vízügyi, erdészeti és más hatósági területeken igazgatási, engedélyezési, fejlesztési feladatokat ellátó munkakörökben dolgozik.
Az okleveles környezetmérnökök szakirányú továbbképzési szakokon szerezhetnek további, speciális környezetmérnöki vagy kiegészítő szakismereteket, a tudományos kutatómunka iránt érdeklődők doktori (Ph.D) képzésekre is jelentkezhetnek. A Soproni Egyetemen lehetőség van környezetmérnök mérnöktanári mesterképzési szak elvégzésére is.
Elérhetőségek
Soproni Egyetem
Erdőmérnöki Kar
9400 Sopron Bajcsy-Zsilinszky u. 4.
Tel.: +36-99-518-258
Szakfelelős:
dr. Polgár András (Ph.D habil.), tanszékvezető, egyetemi docens
Tel.: +36303517658
E-mail: polgar.andras@uni-sopron.hu