Európai együttműködés résztvevője a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Kara. Cél: az erdei ökoszisztémák védelme a klímaváltozással szemben
Az Erdőmérnöki Kar szakemberei is részt vesznek abban a közel 400 fős szakmai munkában, mely a klímaváltozás erdőkre gyakorolt hatásaival foglalkozik. Az Európai Unió által támogatott négyéves futamidejű együttműködési program eredményeiről folyamatosan tájékozódhatnak az érdeklődők informatív webináriumokból, melyek szervezésében a soproni kollégák is részt vállaltak.
Az erdő az egyik legütőképesebb fegyverünk a klímaváltozás elleni harcban. Az erdei ökoszisztémákat és az erdők által biztosított ökoszisztéma szolgáltatásokat azonban számos veszély fenyegeti, amelyek közül a klímaváltozás, a klímaváltozással összefüggő extrém időjárási események, a széndioxid és a légszennyező anyagok megnövekedett koncentrációja a legfontosabbak között szerepelnek. A CLEANFOREST (Joint effects of CLimate Extremes and Atmospheric depositioN on European FOREST) elnevezésű európai tudományos együttműködés (COST akció) célja a klímaváltozás erdőkre gyakorolt hatásainak vizsgálata és fejlesztési javaslatok megfogalmazása, amelyből az európai erdészeti ágazat és az ökoszisztéma szolgáltatások révén az európai társadalom egésze profitálhat. Az együttműködésben a Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karának munkatársai (dr. Balázs Pál, dr. Banadics Adrienn) mellett majd 400 témában jártas kutató vesz részt annak érdekében, hogy együtt tegyenek az erdei ökoszisztémák épségéért.
Az erdők azon képessége, hogy továbbra is mérsékeljék az éghajlatváltozást, attól függ, hogy képesek-e megbirkózni és alkalmazkodni olyan globális változásokhoz, mint például a gyakoribb szélsőséges időjárási események vagy a légköri szennyező anyagok (nevezetesen a szén-dioxid, a nitrogén és a kénvegyületek) növekvő koncentrációja. A globális változások erdei ökoszisztémákra kifejtett hatásait azonban legtöbbször csupán elszigetelten (pl. adott faj szintjén, vagy csak adott természetességű erdőben) vizsgálják, amely szétszórt információkat eredményez különböző kutatói közösségek között. Az erdők globális változásra adott válaszainak holisztikus megközelítése és vizsgálata nélkül azonban az erdők jövője és többek között azok éghajlatváltozás mérséklési potenciálja is veszélybe kerülhet.
A CLEANFOREST egy multidiszciplináris páneurópai kutatói együttműködés, amely a meglévő szakértelemre és infrastruktúrákra (monitoring hálózatok, manipulációs kísérletek) alapozva koordinálja a kutatást (pl. adatgyűjtés), összehasonlítja a különböző megközelítéseket és közös módszereket határoz meg a mérések egységesítésére. A kutatói hálózat célja továbbá a különböző kutatócsoportok közötti együttműködés segítése, adatok cseréje és szintetizálása, hozzájárulva ezzel a tudományos ismeretek növeléséhez, a kutatási hiányosságok azonosításához és a fejlesztési javaslatok megfogalmazásához. Az Európai Unió által támogatott négy éves futamidejű együttműködési program jelenleg a felénél tart, amely fázisban az eddig gyűjtött adatok feldolgozása, a metaanalízis zajlik. Az együttműködésben résztvevő kutatók saját kutatásukat és a projekthez kapcsolódó eredményeiket havi rendszerességgel megszervezett webináriumok (https://cleanforest.eu/category/news/webinar-and-interview-series/ →) formájában mutatják be, melyre minden érdeklődőt szeretettel várnak.
Bővebb információ: https://cleanforest.eu/ →
Szöveg, fotó: dr. Balázs Pál
Kapcsolódó elérhetőségek
Kapcsolódó tartalmak
- Négy előadást tartottak az Erdőmérnöki Kar kutatói a Talajtani Vándorgyűlésen
- Nőként a szakmában
- „Gyümölcsészet” mint tudomány – még tart a Bereczki Máté Emlékév
- Év fája
- A bükk és a bükkösök Magyarországon
- Beszámoló az Erdőmőrnöki Kar TDK konferenciájáról
- Egyetemi tanári pályázat
- Új műszaki megoldások az útépítésben a Soproni Egyetemen zajló kutatásokkal
- Erdőmérnöki Kar nyílt napja - 2025. január 15.
- Online is látható lesz az Erdőmérnöki Kar Tudományos Diákköri Konferenciája