Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

Keresés

Szenvedély, közérthetőség, kutatás – fiatalok a tudomány élvonalában a Soproni Egyetemen

Hogyan lehet a pollenanalízis segítségével akár a mézhamisítást is kiszűrni? Milyen szerepet játszanak a hangyák a biodiverzitásban? Milyen jövő vár az erdeinkre a klímaváltozás tükrében? Hogyan lehet fából újra tervezni egy régi autót? És vajon mit árul el egy rajz a gyermeki gondolkodásról?

Ezekre – és még sok más izgalmas kérdésre – keresték a választ a Soproni Egyetem fiatal kutatói a 2024/2025-ös tanév Egyetemi Kutatói Ösztöndíjprogramjának kétnapos bemutatórendezvényén, ahol mind a 4 Kar (Erdőmérnöki Kar, Faipari és Kreatívipari Kar, Benedek Elek Pedagógiai Kar, Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar) és az ERTI (Erdészeti Tudományos Intézet) kiválóságai is jelen voltak. A rendezvényen mind a 43 ösztöndíjas kutatókapott lehetőséget arra, hogy 10 percben, közérthető módon ismertesse saját kutatásának lényegét – olyan témákban, amelyek egyszerre érintenek természetvédelmi, gazdasági, társadalmi és kulturális kérdéseket és az országban egyedülálló kutatási területeket érintenek, dolgoznak fel.

Az alap-, mester-, doktori- és fiatal oktató, kutató képzésben dolgozó fiatalok a 2024/2025.tanévi Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (röviden EKÖP) nyertes pályázói. A támogatás a Kulturális és Innovációs Minisztérium a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal útján támogatott és a Soproni Egyetem által egy évvel ezelőtt meghirdetett Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program keretein belül vált lehetővé. Összesen 43 ösztöndíjas több, mint 90 millió forint támogatással kezdte meg kutatási tervének megvalósítását 2024. szeptember 1-én a Soproni Egyetemen és dolgozik azóta is aktívan.

A mostani program nem csupán tudományos bemutató volt, hanem egy élő, interdiszciplináris párbeszéd, ahol egymástól sokszor távoli szakterületek találkoztak – új inspirációkat és lehetséges együttműködéseket elindítva.

A rendezvényt Prof. Dr. Lakatos Ferenc, a Soproni Egyetem tudományos-és külügyi rektorhelyettese nyitotta meg, kiemelve: a jelen kutatói már a jövő oktatói is egyben. Egy ilyen esemény nemcsak lehetőséget ad a bemutatkozásra, hanem erősíti az egyetem tudományos közösségét is. És ami talán még fontosabb: rávilágít arra, milyen érték, ha valaki érdekesen, közérthetően és szenvedéllyel tud beszélni a tudományról.

 A bemutatott kutatások között több országosan díjazott, OTDK-helyezett munka is szerepelt, és több fiatal kutatónk már publikált is hazai vagy nemzetközi folyóiratokban.

Ez a rendezvény megmutatta: a Soproni Egyetem nemcsak támogatja a tehetségeket, de lehetőséget is biztosít számukra, hogy láthatóvá váljanak, inspiráljanak, és hatással legyenek a világra.

A Soproni Egyetem Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program ösztöndíjasainak névsora:

 Rövidítések: Erdőmérnöki Kar (EMK); Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar (FMK), Benedek Elek Pedagógiai Kar (BPK), Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Kar (LKK)

Kuti Vivien

BPK

Tevely Titanilla Virág

LKK

Náhlik András

LKK

Takács Dávid

FMK

Nagy Máté

FMK

Szendi Dorina

FMK

Szőke Fanni

FMK

Buga-Kovács Luca

FMK

Décsei Tamás

FMK

Soós Márton

FMK

Szennyai Zalán

FMK

Fónagy Gábor

FMK

Sajtos Dániel

FMK

Endresz Mátyás

FMK

Rachev Zoé

FMK

Gecseg Péter Pál

FMK

Kóczán Zsófia

FMK

Kötél Tamás

FMK

Kesjár Márkó

FMK

Lepedus Erzsébet Klára

EMK

Benke Dénes

EMK

Jakabffy Lili

EMK

Dominkó Emese

EMK

Hegedüs Ivett Margit

EMK

Biró Máté Bence

EMK

Füzi Csongor

EMK

Horváth Janka

EMK

Nagy Eszter

EMK

Korda Márton

EMK

Katona Máté

EMK

Lados Botond Boldizsár

EMK

Zagyva Zalán Rókus

EMK

Janzsó Milán

EMK

Végh Péter

EMK

Kele Zsombor István

EMK

Dr. Bende Attila

EMK

Vass Gábor

EMK

Dobó Márton

EMK

Pénzes Boglárka Anna

EMK

Puheli György Ádám

EMK

Király Éva Ilona

EMK

Dr. Molnár Tamás

ERTI

Eötvös Csaba Béla

ERTI

 

 

Cikk nyomtatása E-mail