Miért a Természetvédelmi mérnöki alapszak?
A több mint két évtizede folyó képzésünk célja elhivatott, szakmai tudással és gyakorlati ismeretekkel egyaránt rendelkező és a problémák alapjainak feltárására és megoldására képes természetvédelmi mérnökök képzése, akik képesek a természetvédelem általános és sajátos feladatainak szervezésére és végrehajtására. Ők azok, akik a természeti értékek védelmének fontosságát megfelelő módon és alapossággal képesek képviselni az élet minden területén. A természeti értékekkel és megújítható természeti erőforrásokkal tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetekkel (erdő-, mező-, hal-, vad-, gyepgazdálkodási, vidék- és településfejlesztési szervezetek) fenntartott munkakapcsolatuk során érvényesíteni tudják a természetvédelmi elveket és előírásokat, alkalmasak a természetvédelmi szemléletformálásra. Felismerik a különböző ágazatok közötti együttműködési lehetőségeket a természeti környezet fenntartható használata és a természeti értékek megőrzése érdekében. És nem utolsó sorban felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.
Miért épp természetvédelmi mérnök? Mert ő az, aki …
- ismeri a természetvédelmi, mező- és erdőgazdasági, vízgazdálkodási, vad- és halgazdálkodási, környezetvédelmi alapfogalmakat, az ezekkel kapcsolatos főbb adatokat, összefüggéseket és folyamatokat.
- ismeri a természet- és környezetvédelmi, mező- és erdőgazdasági, vízgazdálkodási, vad- és halgazdálkodási intézményhálózatot, jogszabályi hátteret.
- tájékozott a környezet- és természetvédelem aktuális kérdéseiben.
- ismeri a természetvédelmi problémák megoldásához szükséges információgyűjtési, elemzési és probléma-megoldási módszereket.
- alaposan ismeri a szakterület szakmai szókincsét.
- rendelkezik a természetvédelem általános és egyéni feladatainak szervezéséhez és végrehajtásához szükséges elméleti tudással.
- képes a gazdálkodás és a természetvédelem feladatainak összeegyeztetésére.
- képes ökológiai szemléletű fajmegőrzési, élőhely-fejlesztési, tájrekonstrukciós feladatok elvégzésére.
- képes a természetvédelem hatósági és igazgatási feladatainak, valamint a mező-, az erdő-, a hal-, a vad-, a vízgazdálkodási vállalkozások, nem-kormányzati szervek természetvédelmi feladatainak ellátására, ökoturisztikai tevékenység végzésére.
- átlátja a szakmai előrelépéshez szükséges feltételrendszert, és így képes megtervezni életpályáját.
- -rendelkezik a természetvédelem általános és egyéni feladatainak szervezéséhez és végrehajtásához szükséges gyakorlati készséggel.
- törekszik arra, hogy a problémákat konstruktívan, kezdeményezően, lehetőleg a gazdálkodókkal, a lakossággal, a természetvédelmi és más szakmai szervezetekkel, a döntéshozókkal és a tudományos élet képviselőivel együttműködésben oldja meg.
- felelősséget vállal hazánk természeti örökségének megőrzéséért és védelméért, a fenntarthatóság szemléletének a mindennapokban történő megjelenítéséért és a vidéki térségek felemelkedéséért, hazánk Alaptörvényének szellemiségével összhangban.
Miért épp Sopronban? Mert…
- egyetemünk nappali szakon a legrégebbi természetvédelmi mérnöki képzőhely
- nálunk az ökológiai szemlélet áll a középpontban
- komplex ismereteket biztosító mintatanterv szerint tanulhatsz
- Sopron középvárosias, természetközeli település. Élvezheted a város történelmi levegőjét, gazdag kultúráját, sétálhatsz ódon utcáin, járhatod az Alpokalja erdeit, de pillanatok alatt a legnagyobb sztyepptó, a Fertő partján gyönyörködhetsz a tájban.
- lélekemelő környezetben folytathatod egyetemi tanulmányaidat, mivel a Botanikus kert (Egyetemi Élő Növénygyűjtemény) öleli körbe egyetemünket.
- nagy hangsúlyt fordítunk a közvetlenül alkalmazható ismeretek oktatására, a gyakorlati képzésre, terepi munkára, de sokoldalú tudományos hátterünk azt is biztosítja, hogy az oktatásba a legújabb tudományos eredményeket is beépítsük.
- a Szak oktatógárdája magas színvonalú, a továbbtanulásban és a munkaerőpiacon is jól érvényesíthető tudást biztosít számodra.
- kis csoportokban folytatott képzést nyújtunk. Lehetőség van egyéni konzultációra a tantárgyakkal kapcsolatban. A légkör hallgatóbarát, közvetlen, személyes kapcsolatot építhetsz ki az oktatókkal.
- lehetőségeket biztosítunk számodra a kutatómunkába való bekapcsolódásra a város, a megye, a régió területén; megnyitjuk előtted a nagyvilág kapuit.
- külföldi ösztöndíj pályázatokon indulhatsz, melyek elnyerésével külföldi egyetemeken is végezhetsz kurzusokat.
- hallgatóként a képzés mellett további szakmai tanfolyamokon vehetsz részt, amellyel versenyelőnyre tehetsz szert az elhelyezkedésed során.
- több, mint két évszázados oktatási tapasztalat áll az oktatói kar mögött.
- korszerű oktatási tananyagok, gyakorlati lehetőségek várnak az egyetemen.
- Sopronban nem leszel egyedül, itt nem csak iskolatársakra, hanem barátokra is találhatsz.
- az állami ösztöndíjakon kívül, több – részben a volt hallgatóink által felajánlott – kari ösztöndíj támogatását is elnyerheted.
- ha szükséged van rá, Sopronban és környékén könnyen találsz tanulás mellett végezhető munkát.
- hallgatóink 97 %-a állami ösztöndíjas helyre tud bekerülni.
- minden első éves hallgató (aki kéri) kap kollégiumot.
- a kollégiumok az egyetem közvetlen közelében vannak, így nem kell utazással tölteni napjaidat.
- s nem utolsó sorban a több évszázados selmeci diákhagyományok egész életedben meghatározók lesznek.
Mit tanulhatsz a Természetvédelmi mérnöki alapszakon?
- az alapozó tantárgyak közül elsősorban biológiai-ökológiai jellegűeket (általános növénytan, növényismeret, vegetációismeret, gerinctelen állattan, gerinces állattan, ökológia, etológia, termőhelyismerettan, Kárpát-medence természeti földrajza, biogeográfia);
- a természeti értékek védelmével kapcsolatos tantárgyakat (földtani és víztani értékek, gerinctelen állatfajok védelme, gerinces állatfajok védelme, növényvilág védelme, biodiverzitás-védelem, élőhelyvédelem, környezetvédelem);
- gazdálkodási-kezelési tantárgyakat, természetesen a természetvédelmi szempontjából (erdészeti ismeretek, védett erdők kezelése, mezőgazdasági ismeretek, mezőgazdálkodás védett természeti területeken, vadászattan, vadgazdálkodástan, halászattan, vizes élőhelyek kezelése);
- a természetvédelmi munkához szükséges speciális tantárgyakat (természetvédelmi alapozó ismeretek, természetvédelmi értékelés, természetvédelmi adatfeldolgozás és elemzés, természetvédelmi kezelési és fenntartási tervek, természetvédelmi projektek, védett természeti területek fenntartása);
- s csak kevés műszaki, gazdasági és jogi témával foglalkozó tantárgyat (geoinformatika, vállalat- és vállalkozásgazdaságtani alapismeretek, szakigazgatási és szakjogi ismeretek).
Továbbtanulás és karrier lehetőségek
Az alapfokozat birtokában a természetvédelmi mérnökök képesek …
- az elsajátított természetvédelmi, erdőkezelési, mezőgazdasági, vízgazdálkodási, vad- és halgazdálkodási ismereteik alapján a gazdálkodási folyamatok és a természetvédelmi problémák, valamint a földhasználati és védelmi tevékenység komplex kezelésére;
- természetvédelmi, hal- és vadgazdálkodási, erdészeti, mezőgazdasági és vízgazdálkodási problémák elemzésére;
- a természetvédelmi adattárak, az erdészeti és vadgazdálkodási üzemtervek, a földnyilvántartások adatainak, térképeinek megértésére és értelmezésére;
- természetvédelmi problémák megoldására, ökológiai szemléletű fajmegőrzési, élőhely-fejlesztési, tájrekonstrukciós feladatok elvégzésére.
Az alapfokozat birtokában a természetvédelmi mérnökök alkalmasak …
- a természetvédelem hatósági és közigazgatási feladatainak ellátására;
- mezőgazdasági és erdőgazdasági vállalkozások, nem kormányzati szervek természetvédelmi feladatainak ellátására;
- a természetvédelem tervezésére, irányítására, természetvédelmi szaktanácsadásra;
- turisztikai tevékenység végzésére;
- természetvédelmi szakigazgatási szerveknél és szakhatóságoknál, állat- és növénykertekben, vadasparkokban, múzeumoknál munkakörök betöltésére.
Vár a munkaerőpiac, többek között elhelyezkedési lehetőséget nyújtanak a …
- nemzeti park igazgatóságok
- természetvédelmi szakigazgatási szervek és szakhatóságok
- hazai és nemzetközi zöld civil szervezetek (NGO-k, pl.: WWF, Greenpeace, Természetbarát Egyesület, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület)
- nemzetközi természetvédelmi szervezetek (pl. IUCN, UNEP)
- természetvédelmi oktatást is végző intézmények
- természettudományi kutatóhelyek (pl. botanikus kertek, állatkertek, múzeumok, egyetemek)
- erdei iskolák és környezeti neveléssel foglalkozó szervezetek
- mezőgazdasági és erdőgazdasági állami és nem állami szervezetek
- természetvédelmi tervezésére, irányítására, természetvédelmi szaktanácsadásra szakosodott vállalkozások
- turisztikai tevékenységgel foglalkozó vállalkozások