Miért a Vadgazda mérnök alapszak?
Ha érdekel az erdők, rétek, mezőgazdasági területek életközössége, a védett és vadászható állatfajok ökológiája, talán még a vadászathoz is kedvet érzel, akkor a vadgazda mérnöki szakon a helyed! A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karán kezdődött el az országban a vadgazda mérnökök képzése, mi rendelkezünk a képzés területén a legnagyobb, közel 30 éves gyakorlattal. A soproni képzés során gyakorlatias tudást szerezhetsz:
- Az egyetem szervezésében zajló tanulmányi vadászatokon vehetsz részt, vadászjegy birtokában természetesen vadászként
- A Tanulmányi Erdőgazdaság területén hallgatóink egyéni vadászatokon is részt vehetnek
- Vadászkürtös tanfolyamon vehetsz részt, szervezett keretek között
- A gyakorlatokon az erdőgazdaság szakszemélyzete mellett sajátíthatod el a vadgazdálkodás, vadászat tennivalóit
- Az egyetem és az erdőgazdaság közös szervezésében a zárttéri nagyvadtartás (vadaskertek, vadasparkok) és az apróvadtenyésztés munkafolyamatait a gyakorlatban sajátíthatod el
- Az ország elismert szakembereitől tanulhatsz
- Együtt tanulhatsz (az országban egyedül itt!) az erdőmérnökökkel, akikkel közös feladatok és közös munkahelyek várnak – a személyes kapcsolatokat már az egyetemen megalapozhatod
- Az ország egyik legszebb városában, a közismerten legszebb egyetemi botanikus kertben töltheted életed legszebb időszakát: diákéveid!
Mit tanulhatsz a Vadgazda mérnök alapszakon?
A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karán hagyományosan 3 lábon áll a képzés: műszaki, biológiai és ökonómiai jellegű. Nem kell megijedni: Mindegyik gyakorlati tudást tartalmaz (pl. a gyakorlatban szükséges gépek kezelése, a vadászható vadfajok életének, vadászatának ismerete, gyakorlati közgazdasági ismeretek, pl. adózási szabályok).
Természetesen a biológiai jelleg a legerősebb: Itt sok mindent tanulhatsz a vadászható fajokkal folytatott gazdálkodásról, a fajok védelméről. A nagyvadfajok esetében megtudhatsz mindent az állományszabályozásról, gyakorlatban tanulhatod meg a vadbefogás ismereteit, a trófeabírálat alapjait. Terepi körülmények között tanítjuk meg a nagyvadfajok trófeás egyedeinek elejtés előtti bírálatát: Kollégáink gyakorló vadászok, a saját tapasztalataikat osztják meg veled.
Az apróvadfajok és élőhelyük védelmét, tenyésztését, a vízivadfajokkal való gazdálkodást is elsajátíthatod. A társszakmákat (erdőmérnök, természetvédelmi mérnök) is megismerheted, de legfontosabb ismereteikkel és tennivalóikkal is megbarátkozhatsz.
A vadászkürt mellett a bőgőkürt, a hívósípok kezelését is megtanulhatod: nagy népszerűségnek örvendenek szarvasbőgő- és lövészversenyeink a hallgatók között.
Az országban csak itt lehet Bsc, Msc, szakmérnöki és doktori (Phd) önálló vadgazdálkodási programban tanulni.
Elhelyezkedési lehetőségek
A vadgazda mérnökök elhelyezkedési lehetőségei :
- vadásztársasági hivatásos vadász, fővadász
- egyéb vadászatra jogosultak (pl. erdőgazdaság, mezőgazdasági cégek) hivatásos vadásza, fővadásza
- Vármegyei Vadászati Hatóság, vadászati felügyelő
- Vadgazdálkodás, vadászat érdekképviseleti szervei (vadászszövetségek, vadászkamara országos és vármegyei szervezetei)
- Vadkereskedelemmel, vadászati turizmus szervezésével foglalkozó cégek
- Nemzeti park igazgatóságok vadgazdálkodással foglalkozó szakembere