Megjelent a „Was wir so gerne erzählen” kiadvány

20240624_154017.jpg

Örömmel adjuk hírül, hogy megjelent a német nemzetiségi óvodapedagógus-képzés hallgatóinak szakmai felkészülését, a kétnyelvű nevelést folytató gyakorló pedagógusok munkáját segítő, „Was wir so gerne erzählen” címet viselő hiánypótló kiadvány. A mű az „Ein Kindergartenjahr II” (2004) átalakított, megújított, a jelenkor igényeinek megfelelő, aktuális gyermekirodalmi alkotásokkal kibővített változata.

A kötet nem csupán gyűjtemény, hanem kiváló módszertani segédlet is, hiszen a gyermekirodalmi műveket úgy dolgozta át Babai Zsófia, dr. Kovácsné Vinkovics Éva és Pruzsinsky Réka, hogy azok használatkészek legyenek a másodnyelvű nyelvi-irodalmi nevelésben. A történeteket mondókákkal, dalokkal, körjátékokkal is kiegészítették, hiszen ezek motiváló hatásúak, színesítik és még eredményesebbé teszik a német másodnyelv elsajátítását. Amennyiben a pedagógus a gyerekekkel el is játssza a történeteket, a gyerekek még több lehetőséget kapnak a természetes, mindennapi német nyelv használatára, a kommunikációs helyzetek gyakorlására, hiszen a történetek szókincse, nyelvi fordulatai, kommunikációs helyzetei megjelennek az óvodai nevelési év mindennapjaiban is.

A didaktizált mesék, történetek nemcsak az óvodai élet általános témáihoz illeszkednek, hanem gazdagítják a nevelési év során megjelenő magyar, német, német nemzetiségi ünnepek, hagyományok feldolgozását is, azok nyelvi anyagát szintén tartalmazzák. Az ünnepekhez kapcsolódó történetek azért is alkotják fontos részét a kötetnek, mert a német nemzetiségi óvodapedagógusok kiemelt feladatai között szerepel, hogy a gyerekeket a német nyelv mellett a német nyelvterület és a magyarországi német nemzetiség kultúrájával is megismertessék.

A szerzők őszinte szívvel ajánlják könyvüket minden német nemzetiségi és a német nyelvet kedvelő óvodapedagógus-hallgatónak olvasásra, ill. aktív használatra.

A mű részben saját erőforrásból, részben az MNOÖ Oktatási Bizottságának támogatásával került kiadásra. Megvásárolható Pruzsinsky Rékánál (Tel. 06 30 503 8903) az Aranykapu Óvodában.