Őszi Pedagógiai Napok a Benedek-karon

slider34.jpg

Első alkalommal és egyedülálló összefogással született meg az a szakmai konferencia, amelyben az ágazati irányításért felelős belügyminisztérium, a már pályán levő pedagógusok továbbképzésében illetékes regionális pedagógiai oktatási központ és egy, a jövő pedagógusgenerációját képző intézmény működött közre. Az Őszi Pedagógiai Napok elnevezésű esemény nagy sikerrel zárult a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógia Karán.

Dr. Puszter Bernadett, az Oktatási Hivatal köznevelési elnökhelyettese és dr. habil. Varga László dékán köszöntő beszéde után a Soproni Egyetem Lewinszky Anna Gyakorló Óvodájának játékos műsora nyitotta meg a tanácskozást. Két, országosan elismert előadót is köszönthettek a Benedek-karon a gyakorló óvodapedagógusok és a hallgatók. Egyrészt dr. Balatoni Katalin köznevelési helyettes államtitkárt, aki személyes élményekkel átszőtt előadásában a pedagógus szakmáról, a magyar népi kultúra megőrzésének fontosságáról és a népi játékok fejlesztésben betöltött szerepéről beszélt. Másrészt dr. Gáll Ferencné Gróh Ilonát, a Ringató program alapítóját, Nemzetközi Forrai Katalin-díjas, Magyar Örökség-díjas zenepedagógust, aki – a „Csak tiszta forrásból” elv jegyében – a Kodályi szellemiséget hangsúlyozta, és a zenei képességfejlesztés óvodai lehetőségeit mutatta be interaktívan, a hallgatóságot is bevonva.

A konferencia egyediségéhez a témáknak az a látszólagos ellentmondása is hozzájárult, melyet Kissné dr. Zsámboki Réka tudományos és külügyi dékánhelyettes a kütyügenerációkról szóló előadásának bevezetőjében hangsúlyozott: „a gyökereink, a magyar népi kultúra és identitástudat ad egy olyan vezérfonalat, amelynek segítségével az értékeink megőrzés mellett, a gyermeki személyiség tisztelete és a komplex személyiségfejlesztés mentén meg tudjuk találni a helyes irányokat ebben a nagyon bonyolult digitális világban. Így tudunk versenytársai lenni a mesterséges intelligenciának, ha egyáltalán szükség van arra, hogy versenytársai legyünk”. A Benedek-kar docense külön kiemelte, hogy a pedagógusok csak akkor lehetnek sikeresek, ha értékeket képviselnek, de nyitottak a 21. századi kihívások iránt, és jól tájékozódnak a körülöttünk lévő világban.

Az óvodapedagógusoknak szóló konferencia Némethné Fülöp Terézia, az Oktatási Hivatal Győri Pedagógiai Oktatási Központ főosztályvezetőjének gondolataival zárult.