Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

Keresés

Soproni vezetésű nemzetközi kutatás indult az életvezetési készségek fejlesztésére

C376315A-7C34-4CDA-B171-07DFE81B2894.pngA Soproni Egyetem szakembereinek a vezetésével valósul meg az „Életvezetési készségek erősítése az általános iskola alsó és felső tagozatán” című nemzetközi kutatás, amely a INTERREG AT-HU 2021-2027 Ausztria - Magyarország határon átnyúló program keretében a BOUNCE BACK projekt részeként indult el. A projekt célja egy fenntartható, pedagógiailag megalapozott és gyakorlatias LIFE SKILLS program kidolgozása az általános iskolás tanulóknak, különös tekintettel az életvezetési készségek kialakításának támogatására a gyerekek számára az iskolákban.

A kutatás fókuszában olyan alapvető életvezetési készségek állnak, mint a reziliencia, a mindfulness (tudatos jelenlét), az érzelemszabályozás, valamint az önismeret, problémamegoldás és társas kapcsolatok fejlesztése. E készségek megerősítése kulcsfontosságú ahhoz, hogy a gyerekek sikeresen tudjanak reagálni a jelenlegi társadalmi, egészségügyi és környezeti kihívásokra.

A kutatás, melyet a Soproni Egyetem koordinál a két ország között, jelenleg az empirikus adatfelvétel fázisában tart. A kutatás keretében kérdőíves és kvalitatív adatgyűjtés zajlik pedagógusok, iskolavezetők és szülők körében. A kutatási adatok feldolgozását követően a projekt célja olyan kompetenciaalapú pedagógiai eszközök és programok kidolgozása, amelyek hosszú távon támogatják a gyermekek mentális egészségét és tanulási hatékonyságát.

A Life Skills pedagógia kutatásában neves magyarországi és ausztriai akadémiai kutatók, pszichológusok, neveléstudományi szakemberek vesznek részt. A tudományos háttér mellett a gyakorlati oldalt pedagógiai szakemberek, iskolavezetők és tapasztalt tanárok képviselik, akik a projekt fejlesztési szakaszaiban közvetlenül is hozzájárulnak az iskolai alkalmazhatósághoz. A projekt nemcsak az iskolai oktatás tartalmi bővítését tűzte ki célul, hanem multiprofesszionális együttműködésre épít, amelyben különböző szakmai területek képviselői dolgoznak együtt. A cél, hogy az oktatásban ne csupán tantárgyi tudás, hanem a mindennapi élethez szükséges személyes és szociális kompetenciák is megerősítést kapjanak.

A BOUNCE BACK projekt innovatív, határon átnyúló, többnyelvű és interdiszciplináris megközelítése elősegíti az oktatási rendszerek közötti együttműködést, a tanulók és pedagógusok kompetenciafejlesztését, valamint a szülők bevonását a nevelési folyamatba. A projekt eredményeként egyrészről az életvezetési készségek pedagógiai tudományos eredményeit bővítjük, valamint ez alapján készülő digitális és nyomtatott tananyagok, interaktív kiadványok, továbbképzések és szakmai tanácsadási formák hozzájárulnak a régió oktatási innovációjához és a gyermekek jövőbeli boldogulásához.

Cikk nyomtatása E-mail