Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

Teremavató ünnepség Budai Ilona tiszteletére

slider13.jpg

„Életem legszebb két évét töltöttem a Soproni Óvóképzőben. Nagyszerű tanáraim voltak, akik az óvónői pálya iránti alázatra, szeretetre és emberségre neveltek. Minden leendő óvónőnek kívánom, hogy életre szóló élményekkel fejezzék be a képzőt. Legyenek büszkék arra, hogy hol kapták a diplomájukat. Én a képzőtől nagyon sok mindent kaptam, büszke vagyok arra, hogy elindítottak a tisztességet, a becsület útján. Ezek sokat segítettek abban, hogy igaz magyar ember és művész lettem.” (Budai Ilona 2021)

Budai Ilona a Benedek-kar Kossuth- és Nemzet Művésze díjas, aranydiplomás egykori hallgatója, címzetes egyetemi docense volt. Magával ragadó, a magyar népi kultúra hiteles tovább örökítését szolgáló előadóművészete és értékteremtő pedagógiai munkája példamutató mindenki számára. Élete fő céljának tekintette, hogy elültesse azt a lelkiséget az emberek szívében, amit a népdalok hordoznak – a hitet, az emberséget, a hazaszeretetet és a hűséget.

Budai Ilona halálának első évfordulójára emlékezve, 2024. december 12-én teremavató ünnepséget rendeztek a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógia Karán. A kari tanácsok színhelyéül szolgáló terem kapta meg Budai Ilona nevét. Az installációként megjelenő emléksarokban láthatók díjai, emléktárgyai, mint például fellépő ruhái, kazettái, CD lemezei, könyvkiadványai.

Az ünnepséget Budai Ilona szívhez szóló éneke nyitotta meg. Saját hangfelvételei, melyek népdaléneklését és páratlan mesemondását is őrzik, itt bárki számára meghallgathatóvá válnak, az installációba rejtett lejátszó által. Az ünnepi programban köszöntőt mondott prof. dr. Fábián Attila, a Soproni Egyetem rektora nevében dr. Pásztor Enikő rektorhelyettes, majd a termet ünnepélyesen felavatta dr. habil. Varga László, a Benedek Elek Pedagógiai Kar dékánja. Ezt követően Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének az elnöke osztotta meg ünnepi gondolatait a jelenlévőkkel.

Kiss László Béres Ferenc- és Arany Páva-díjas népzenész, Budai Ilona tanítványának visszaemlékezése, kobozzal kísért éneke példaként állította a hallgatóság elé azt a közvetlen, személyes kapcsolatot, mely mester és tanítványa között a hosszú évek során a zenei kötelék által ily szoros kapoccsá válhatott.

Budai Ilona életrajzát Csillag Jázmin végzős, benedekes óvodapedagógus-hallgató ismertette, majd átadták a Benedek-kar hallgatói és oktatói által kitalált és megvalósított MuzsiKaLand elnevezésű ismeretterjesztő zenei kalandjátékot a soproni középiskolák, gimnáziumok, zeneiskolák részére. A játék során, városunk utcáin kalandozva, sok más, Sopronhoz kötődő muzsikussal együtt, Budai Ilona életútját is megismerhetik a fiatalok.

A teremavató ünnepséget a Budai Ilona Népdaléneklési Találkozó győzteseinek – a Kenderkóc és a Kövirózsa énekegyüttesek – magával ragadó, szívből jövő karácsonyváró műsora zárta. Felkészítő tanáruk: Horváth Krisztina.

DSC08262.jpg

DSC08240.jpg

DSC08514.jpg

DSC08489.jpg

DSC08251.jpg

DSC08549.jpg

DSC08224.jpg

Cikk nyomtatása E-mail