„Csillagok-csillagok utat mutassatok” címmel tartottak Brunszvik-napot a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Karán. A szakmai hét keretében szervezett esemény Forrai Katalin, zenepedagógus örökségét idézte meg, és arra kereste a választ, hogyan lehet a zene eszközeivel támogatni a kisgyermekkori fejlődést. A rendezvény középpontjában a zenei élményen keresztül megvalósuló játékos tanulás állt, hangsúlyozva a gyakorlati alkalmazás lehetőségeit az óvodai nevelésben. A Brunszvik-nap vendége volt Gryllus Vilmos, kétszeres Kossuth-díjas előadóművész is, aki a gyermekdalok világába kalauzolta a hallgatóságot.
A Benedek-kar a 20. század egyik legmeghatározóbb zenepedagógusára, Forrai Katalinra emlékezik, aki nemcsak Kodály Zoltán tanítványa volt, hanem az ő zenei és nevelési elveinek elkötelezett képviselője is. Munkássága során a világ számos pontjára elvitte a Kodály-módszert, így járulva hozzá a magyar zenei nevelés nemzetközi elismertetéséhez - mondta el köszöntőjében Dr. habil. Varga László, a Benedek-kar dékánja.
Árvayné dr. Nezvald Anett, a Benedek-kar adjunktusa, az esemény szervezője szerint a zenei nevelés fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni – különösen akkor, amikor a jövő pedagógusait készítik fel arra, hogy felelősségteljesen és szeretettel forduljanak a rájuk bízott gyermekek felé. - Célunk, hogy hallgatóink megérezzék, milyen mély és sokrétű hatással lehet a zene mind saját életükre, mind az óvodások fejlődésére. Oktatóként kötelességünk bemutatni a zenei nevelés módszereit, lehetőségeit, és segíteni őket abban, hogy ezek a gyakorlatban is élővé váljanak számukra. Forrai Katalin valódi példaként áll előttünk, aki egész életével és munkásságával utat mutatott. E szellemiség jegyében választottuk a program mottójául: „Csillagok, csillagok, utat mutassatok".
A Benedek-kar szakmai napján részt vett Hegedűsné Tóth Zsuzsanna, az ELTE TÓK mesteroktatója, valamint Schárfy Zoltánné Halmos Erika Kóta-díjas zeneóvoda-vezető, illetve Gryllus Vilmos előadóművész és Gróh Ilona, a Ringató program alapítója - valamennyien évtizedes tapasztalatukkal, a zene iránti mély szeretetükkel és hiteles jelenlétükkel inspirálhatják a hallgatókat. Egyúttal arra bátorítják őket, hogy figyeljenek, hallgassanak nyitott szívvel, és vigyék tovább mindazt, amit ezen a napon útravalóként kaptak.
Kapcsolódó elérhetőségek
Kapcsolódó tartalmak
- Martonvásári tanulmányút Brunszvik Teréz nyomában
- Új folyóirat a Soproni Egyetemen
- Teltház és vastaps a Pedagógus Expón
- Muravidéken kötött együttműködési megállapodást a Soproni Egyetem pedagógiai kara
- Kárpát-medencei Brunszvik 250 jubileumi emlékkonferencia
- Műhelykonferencia Erdélyben a Benedek-kar meghívott előadóival
- Ősbemutató a Soproni Egyetemen!
- Népszerű a Soproni Egyetemen alapított Brunszvik Teréz Módszertani Központ
- Arnold Krisztina magyarországi német költő járt a Benedek-karon
- Közösségi nevelés óra a benedekes „üvegházban”