A Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kar
Kari Tudományos Diákköri Tanácsának
Ügyrendje
1.§
1. A tudományos diákköri tevékenység (TDK-tevékenység) az a sajátos egyetemi munkaterület, amely a kötelező tanterven kívüli, kutatásra vagy tantárgyfejlesztésre irányuló diák-oktató és diák-kutató (a továbbiakban: diákkörös-témavezető) együttműködések összességét foglalja magában. Mint ilyen, a TDK-tevékenység a komplex egyetemi képzés szerves része, az egyetemi tehetséggondozás megnyilvánulási formája.
2. A tudományos diákköri tevékenység (TDK-tevékenység) célja: a kötelező tananyagot meghaladó tudományos igényű önképzés elősegítése, mely kiterjed a hallgatók szakmai és nyelvi ismereteinek elősegítésére, a tudományos megismerés gyakorlatának és a kutatás módszertanának elsajátítása, a hallgatók bevezetése az elméleti és gyakorlati kutató munkába, a doktori képzésbe való bekapcsolódás előkészítése, a TDK munka során elért eredmények szakmai nyilvánosságának megteremtése, hasznosításának támogatása.
2. §
A diákkörös
1. Diákkörösnek tekintendő:
az az alapképzésben és mesterképzésben résztvevő hallgató, aki
1. TDK-tevékenységet folytat, és
2. erejéhez mérten és a szükségnek megfelelően támogatja az illetékes Kari Tudományos Diákköri Tanács által szervezett országos (vagy házi) TDK-konferencia vagy más rendezvény előkészítését és sikeres megvalósítását, valamint a diákkörösöket érintő információ terjesztését.
2. A diákkörös jogai:
1. hogy éljen mindazokkal a lehetőségekkel és előnyökkel, amelyeket számára a KTDT — a jelen szabályzat keretein belül — biztosítani tud.
2. használhatja a munkájához szükséges technikai eszközöket, műszereket, amelyek épségéért felelősséggel tarozik.
3. dolgozatának elkészítéséhez a Kar biztosítja az informatikai, illetve az egyetemi, és kari könyvtár szolgáltatásait.
4. Intézetvezetői ajánlással a témájának kidolgozásához szükséges mértékű tanulmányi könnyítést kérhet a kar dékánjától (pl. egyéni tanulmányi rend egy szemeszterre).
5. Teljesítménye alapján - a Kari Tudományos Diákköri Tanács irányításával – különböző szintű hazai és nemzetközi konferenciákra jelentkezhet.
3. A diákkörös kötelességei:
1. Munkája során köteles betartani mindazokat a rendszabályokat, amelyek az adott munkahelyen a tűzesetek és a balesetek elkerülését, az emberi egészség és az eszközök épségének védelmét szolgálják.
3.§
Kari Tudományos Diákköri Tanács (KTDT)
1. A KTDT szervezeti rendje:
1. A KTDT tagjai hivatalból: elnök és titkár valamint diák társelnök és diák titkár.
2. A karokon folyó diákköri munkát a Kari Tudományos Diákköri Tanács koordinálja.
3. A Kari Tudományos Diákköri Tanács munkája fölött a felügyeletet az ezzel megbízott dékánhelyettes látja el.
4. A Kari Tudományos Diákköri Tanács tanár elnökét és titkárát a Kari Tanács,
5. diák társelnökét és titkárát a kari hallgatói önkormányzat (HÖK) delegálja a testületbe.
6. A megbízatás a Kari Tanács és a HÖK megbízatásával azonos időtartamra szól.
7. A delegált tisztségviselők indokolt esetben megbízatásuk lejárta előtt is lemondhatnak vagy visszahívhatók. Az időközben megüresedő helyekre a küldő szervek új tagokat delegálnak.
8. A KTDT-ülések állandó meghívottja a TDK ügyeivel foglalkozó dékánhelyettes, az egyetemi Tehetségtanács kari tagjai, a kari HÖK elnök.
2. A Kari Tudományos Diákköri Tanács általános feladatai:
1. gondoskodik arról, hogy a jelen szabályzat l.§ 1. pontjában felsorolt célkitűzések minél teljesebben megvalósuljanak;
2. áttekinti a hatáskörébe tartozó diákköri tevékenységet, dönt a TDK-tevékenység során felmerült gyakorlati kérdésekben, ellenőrzi döntéseinek végrehajtását;
a. a témalehetőségek felderítésével, az információbázis ápolásával és az érdekeltek korszerű és több csatornát igénybe vevő tájékoztatásával előmozdítja a TDK-tevékenység alapját képező diákkörös-témavezető együttműködések kialakulását,
b. tanévenként legalább egyszer házi konferenciát szervez,
c. nyilvános fórumot teremt a TDK-tevékenység eredményeinek bemutatására és szakmai zsűri általi értékelésére,
d. alkalmat ad a diákkörösöknek a nyilvánosság előtti szereplésre és vitakészségük fejlesztésére;
3. segíti a hallgatók részvételét egyéb, nem TDK-szervezésű, de őket is érintő tudományos konferenciákon, rendezvényeken;
4. felkutatja és minél jobban kihasználja a publikációs lehetőségeket a TDK-tevékenység nyilvánosságának elősegítése és népszerűsítése érdekében;
5. biztosítja, hogy a Kar hírnevét öregbítő TDK-munkák bemutatásra kerüljenek a kétévente szervezett Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) megfelelő szakmai szekciójában;
6. a jelen szabályzatban foglaltak szerint dönt a kari TDK-alap felhasználásáról;
7. figyelemmel kíséri a hatáskörébe tartozó TDK-tevékenység anyagi feltételeit, javaslataival és döntéseivel pedig javítani igyekszik azt;
8. felhívja az illetékes fórumok figyelmét a kimagasló eredményekre és a kiugró tehetségekre;
9. jutalmazási és elismerési javaslatot készít;
10. szorgalmazza, hogy a TDK-tevékenység érdekei a Kar életét meghatározó egyéb szabályzatokban is kifejezést nyerjenek.
3. A KTDT speciális feladatai:
1. megszervezi a KTDT képviseletét az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) szakmai bizottságaiban;
2. kapcsolatot tart a többi felsőoktatási intézmény diákköri szervezeteivel az OTDK-k lebonyolítása és a hallgatói életmű díjazására alapított Pro Scientia Aranyérem odaítélése érdekében;
3. segíti a KTDT egyetemen belüli, egyetemközi és nemzetközi kapcsolatainak kialakítását és tartalmas megőrzését;
4. támogatja a Karon tartandó OTDK-szekcióülések megszervezését;
5. gondozza a Karon megjelenő diákköri kiadványokat;
6. gondoskodik a KTDT méltó képviseletéről a nevezetes kari eseményeken;
7. gondoskodik a kari elismerés méltó formájáról;
8. dönt a TDK-tevékenységgel kapcsolatban felmerülő elvi kérdésekben;
9. a TDK-tevékenység javítása érdekében javaslatokat tesz a kar és a különböző kari szervezeti egységek vezetőinek; esetenként pályázatokat ír ki, egyetemen belüli (karok közötti), egyetemek és más intézmények közötti, valamint (a vonatkozó szabályok betartásával) nemzetközi konferenciákat szervezhet.
4. §
A TDK-tevékenység anyagi feltételei a Karon
1. A Kari TDK-alap,
amely a kari vezetéstől kapott (költségvetési) pénzeszközökből áll. Felhasználásáról a költségvetési év kezdetén a KTDT dönt.
2. Kari jutalomkeret,
amelyből a Kar vezetése a kialakult gyakorlatnak megfelelően évente jutalomban részesíti a házi konferenciákon sikerrel szerepelt pályaművek szerzőit. Ennek forrásaként a kari saját árbevétel szolgál. A jutalmazásra javasoltak névsorát az egyes konferenciák után a KTDT vezetősége juttatja el a Kar vezetéséhez.
3. Külső, alkalmi támogatások,
amelyek vagy a TDK általános tevékenységét, vagy egy-egy munka konkrét elvégzését kívánják segíteni. E támogatások érkezhetnek külső intézményektől, magánszemélyektől, alapítványoktól, vagy lehetnek pályázati források.
5. §
A TDK-tevékenység elismerése
1. A Karon folyó TDK-tevékenység elismerése érdekében:
1. a szakmai felügyeletet ellátó szervezeti egységek évente jutalmazhatják a TDK-tevékenységben kitűnt hallgatókat és oktatókat;
2. a KTDT évente jutalmazási listát készít a kari szinten is kiemelkedő oktatók és hallgatók jutalmazásához, amely alapján a Kar vezetése - lehetőségei szerint jutalmat adhat;
3. a KTDT a Karon és az Egyetemen belüli tájékoztatási lehetőségeket kihasználva a lehető legnagyobb publicitást biztosít a TDK területén tevékenykedők által elért sikereknek, beleértve az olyan országos elismerést, mint a Pro Scientia Aranyérem adományozása;
4. a KTDT kiadványban teheti közzé az arra érdemes diákköri munkákat;
5. A diákköri dolgozatok őrzését és archiválását a kari könyvtár végzi.
6.§
A Kari Tudományos Diákköri Tanács működése
1. A KTDT szükség szerint, de tanévenként legalább egy alkalommal tart ülést. Üléseit az elnök készíti elő és a titkár hívja össze.
2. A KTDT ülése szavazatképes, ha a szavazásra jogosultak fele jelen van. A KTDT döntéseit egyszerű szótöbbséggel hozza.
3. A KTDT hatáskörét a két ülés közötti időszakban az elnök és a titkár gyakorolja. A döntések előkészítésébe szükség szerint bevonja, a döntéseiről pedig tájékoztatja a KTDT tagjait.
7. §
Záró rendelkezések
Jelen ügyrend a NymE Szervezeti és Működési Szabályzat III. rész Hallgatói Követelményrendszer VIII. fejezetének kari kiegészítéseként készült.
Hatályos: 2017. június 20-tól.
Jóváhagyta: a KT 61/2017.06.20. számú határozatával.
Készítette:
Dr. Molnár Katalin, KTDT elnök
Baloghné Dr. Bakk Adrienn, KTDT titkár