Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

Az óvodapedagógia úttörőjének öröksége - Brunszvik 250 emlékkonferencia a Soproni Egyetemen

brunszvik_slider.jpg

Csütörtökön ünnepélyes keretek közt rendezték meg a Brunszvik 250 jubileumi emlékkonferenciát a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Karán. Az eseményen a meghívott előadók a magyarországi gyermekkortörténet és óvodai nevelés csaknem kétszáz éves múltjának több mozzanatát elevenítették fel, és az óvodapedagógia jelenlegi és jövőbeli kihívásait vitatták meg. Az esemény keretében kapták meg a „Kárpát-medencei Brunszvik Teréz Módszertani Központ” műhelyvezetői megbízóleveleiket, köztük dr. Balatoni Katalin, a Belügyminisztérium köznevelésért felelős helyettes államtitkára is.

DSC08699.jpg

Brunszvik Teréz grófnő az első magyarországi óvoda alapítójaként, valamint a magyar gyermek- és nőnevelés kiemelkedő alakjaként írta be magát a történelembe. Személyére a szinte szenvedélyes tenni akarás és a fáradhatatlanság volt jellemző. Eszményítette és a nevelés ősforrásának tekintette a családanyákat,  hangsúlyozta, hogy a gyermekkor a legfogékonyabb korszak az életünkben.

A Benedek-karon rendezett konferencián elismert szakemberek és döntéshozók osztották meg gondolataikat az óvodapedagógia meghatározó szerepéről, valamint a pedagógusképzés és a módszertani innováció fontosságáról. Az inspiráló előadások és szakmai tapasztalatcserék révén a résztvevők új impulzusokat, gyakorlati ismereteket szerezhettek, amelyek hozzájárulnak a nevelési kultúra fejlődéséhez és a Brunszvik Teréz által megkezdett hagyományok továbbviteléhez.

DSC08607.jpg

- Brunszvik Teréz, aki 250 éve született, meghatározó alakja volt a magyar pedagógiának. Munkássága ma is rendkívül időszerű, hiszen az általa meghonosított szemlélet alapja lett a hazai óvodapedagógiának. Az általa közvetített nevelési elvek és értékek nemcsak a múlt örökségei, hanem a jelen és a jövő oktatásának is meghatározó pillérei - osztotta meg gondolatait a konferencián dr. Balatoni Katalin köznevelésért felelős helyettes államtitkár.

Professzor dr. Kéri Katalin, az emlékév elnöke kiemelte, a jubileumi programok célja, hogy az óvodapedagógia úttörője életének és munkásságának jelentősége bekerüljön a köztudatba. - Emlékei nemcsak személyes, hanem társadalmi szempontból is meghatározóak, különösen gyermekkori neveltetése és annak hatása a későbbi pályafutására. Az ünnepségsorozat részeként egy nagyszabású emlékkonferenciát szerveztünk, amely a gyermekkor és annak hosszú távú hatásait vizsgálja. Emellett könyvbemutatókat, kulturális eseményeket és versenyeket is rendezünk, amelyeken nemzetközi szakértők és barátok is részt vesznek. Célunk, hogy méltó módon tisztelegjünk Brunszvik Teréz öröksége előtt, és bemutassuk annak máig tartó hatását – mondta el a Benedek - kar intézetigazgatója.

DSC03794.jpg

Az emlékévhez kapcsolódóan, "Az erdő üzenete" címmel LEGO/Duplo-építő versenyt szervezett Sopron és Sopron környéki óvodás csoportok számára a Benedek-kar, melynek ünnepélyes eredményhirdetésén a zsűri elnöke - egyben az Edukaland Stúdió nagyköveti és szakmai tanácsadói feladatait ellátó - dr. Barcza Attila, Sopron és térsége országgyűlési képviselője értékelte a kezdeményezést.

DSC08794.jpg

Az esemény kiemelt pillanata volt, amikor a márciusban megalapított Kárpát-medencei Brunszvik Teréz Módszertani Központ műhelyvezetőinek ünnepélyesen átadták megbízóleveleket. Összesen hat műhely indul útjára, melyek vezetésével neves szakembereket bízott meg dr. Varga László, a kar dékánja. Az EduCasus műhely irányítására Kissné dr. Zsámboki Réka egyetemi docenst, a kar tudományos és nemzetközi dékánhelyettesét kérte fel. A műhelymunkát nemzetközi tanácsadóként Zsuzsa Rosemond címzetes egyetemi docens segíti. A Fenntarthatóság és környezetvédelem műhelyt dr. Molnár Katalin egyetemi docens vezeti. Az Egészség és életmód műhely dr. habil. Simon István Ágoston egyetemi docens, a kar oktatási dékánhelyettesének irányításával kezdi meg munkáját.  A Nemzeti nevelés, folklór műhelyt dr. Balatoni Katalin címzetes egyetemi docens vezeti. A Múzeum- és művészetpedagógia műhely vezetésére Árvayné dr. Nezvald Anett adjunktust kérték fel, munkáját Szabadhegyi Zita múzeumpedagógus segíti tanácsadóként. A Játékpedagógiai műhely vezetésére pedig dr. Pásztor Enikő egyetemi docens asszonyt kérte fel a kar dékánja.

DSC03933.jpg

A konferencia programja rendkívül gazdag volt. A plenáris előadások - a Soproni Egyetem honoris causa doktorának, dr. Pukánszky Béla professzornak a gyermekkortörténeti előadása, majd a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége képviseletében Szabó Edit előadása - mellett a délután folyamán óvodai módszertani bemutatókra került sor, a Benedek-kar és az Oktatási Hivatal közös rendezésében. A nap kiemelt eseménye a Soproni Egyetemen közelmúltban megjelent, dr. Pásztor Enikő egyetemi docens által szerkesztett A játékról komolyan című könyv bemutatója, melyet dr. Tészabó Júlia méltatott.

DSC03707.jpg

Cikk nyomtatása E-mail