Vadgazda mérnök mesterszak
ugrás az oldal tetejéreMiért a Vadgazda mérnöki mesterszak?
A szakmai alapok megszerzését követően tudásodat MSc-szakon mélyítheted el. Sopronban a mesterképzés integrált ismereteket ad, a levelező képzés során a konzultációkat igyekszünk a lehető legjobban a munkabeosztáshoz igazítani.
Ha az alapszakot nem nálunk végezted, akkor is érdemes minket választanod. Új, más szemléletet, másfajta érvelést, máshová helyezett hangsúlyokat tapasztalhatsz meg a szakmai képzés során, Sopron az egyik legszebb város, az egyetem kampusza a legszebb az országban: Ide érdemes eljönni!
Mit tanulhatsz a Vadgazda mérnök mesterszakon?
A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karán hagyományosan 3 lábon áll a képzés: műszaki, biológiai és ökonómiai jellegű. A gyakorlati ismeretek mellett a mesterképzés alapos elméleti tudással vértez fel.
Ha a legújabb vadbiológiai ismeretekre, a legkorszerűbb kutatási módszerekre vagy kíváncsi, itt a helyed!
A Tanulmányi Erdőgazdaság nem csak névleg, hanem a legteljesebb mértékben az egyetem tangazdasága: Itt mindent meg tudunk mutatni a gyakorlatban, éles körülmények között. Nem hallgatjuk el a gondokat sem, ami az ágazatban jelentkezik, de megoldásokat is kínálunk, melyek a gyakorlatban alkalmazhatók. A korszerű tudással felvértezve kiváló belépőt szerezhetsz a doktori képzésre, ha ilyen ambícióid vannak.
Elhelyezkedési lehetőségek
A vadgazda mérnökök elhelyezkedési lehetőségei :
- vadásztársasági hivatásos vadász, fővadász
- egyéb vadászatra jogosultak (pl. erdőgazdaság, mezőgazdasági cégek) hivatásos vadásza, fővadásza
- Vármegyei Vadászati Hatóság, vadászati felügyelő
- Vadgazdálkodás, vadászat érdekképviseleti szervei (vadászszövetségek, vadászkamara országos és vármegyei szervezetei)
- Vadkereskedelemmel, vadászati turizmus szervezésével foglalkozó cégek
- Nemzeti park igazgatóságok vadgazdálkodással foglalkozó szakembere
- Belépő a doktori (PhD) képzésekre
Természetvédelmi mérnök mesterszak
ugrás az oldal tetejéreMiért a természetvédelmi mérnöki mesterszak?
A természetvédelmi feladatok, gondok sajátja, hogy megoldásuk rendszerint hosszú távú gondolkodást és következetes, tartós cselekvéseket igényel.
A szakágazat, a gazdasági szféra egyéb képviselő és a társadalom részéről olyan szakemberek iránti igény fogalmazódik meg, amely megköveteli, hogy rendelkezzenek a természetvédelem általános és sajátos feladatainak megtervezéséhez, irányításához és végrehajtásához szükséges magas szintű elméleti tudással és gyakorlati készséggel, munkájukban érvényesíteni tudják a szakiránynak megfelelő elveket és előírásokat.
A mesterszakon elsajátított ismeretek birtokában alkalmasak tanulmányaik szakirányú továbbképzés, illetve doktori képzés keretében történő folytatására.
Miért épp természetvédelmi mérnök? Mert…
- sosem volt olyan égető szükség arra, mint napjainkban, hogy az összetett környezeti, gazdasági és társadalmi globális problémákra komplex válaszokat kutató és adni tudó természetvédelmi szakemberek álljanak rendelkezésre,
- a természetvédelmi mérnöki tevékenység kiszámítható, dinamikusan fejlődő szakterület
- munkád során gyors problémamegoldást igénylő feladatokkal találkozhatsz
- a természetvédelmi mérnöki képzés során a megoldandó feladatokhoz különböző tudományos és mérnöki megközelítések állnak rendelkezésre
- komplexitás, sokszínűség jellemzi, amely a munka közben felmerülő feladatok megoldásának feltétele
- a természetvédelmi mérnöki mesterdiploma birtokosai a gyakorlatba kerülve képesek lesznek munkájukat a tudományos kritériumoknak megfelelő tényszerűséggel, objektivitással és racionalitással végezni.
Miért épp Sopronban? Mert…
- egyetemünk az egyik legrégebbi képzőhely
- nálunk az ökológiai szemlélet áll a középpontban
- komplex ismereteket biztosító mintatanterv szerint tanulhatsz
- Sopron középvárosias, természet közeli település. Élvezheted a város történelmi levegőjét, gazdag kultúráját, sétálhatsz ódon utcáin, járhatod az Alpokalja erdeit, de pillanatok alatt a legnagyobb sztyepptó, a Fertő partján gyönyörködhetsz a tájban.
- Lélekemelő környezetben folytathatod egyetemi tanulmányaidat, mivel a Botanikus kert (Egyetemi Élő Növénygyűjtemény) öleli körbe egyetemünket.
- Nagy hangsúlyt fordítunk a közvetlenül alkalmazható ismeretek oktatására, a gyakorlati képzésre, terepi munkára, de sokoldalú tudományos hátterünk azt is biztosítja, hogy az oktatásba a legújabb tudományos eredményeket is beépítsük.
- A Szak oktatógárdája magas színvonalú, a továbbtanulásban és a munkaerőpiacon is jól érvényesíthető tudást biztosít számodra.
- Kis csoportokban folytatott képzést nyújtunk. Lehetőség van egyéni konzultációra a tantárgyakkal kapcsolatban. A légkör hallgatóbarát, közvetlen, személyes kapcsolatot építhetsz ki az oktatókkal.
- Lehetőségeket biztosítunk számodra a kutatómunkába való bekapcsolódásra a város, a megye, a régió területén; megnyitjuk előtted a nagyvilág kapuit.
- Külföldi ösztöndíj pályázatokon indulhatsz, melyek elnyerésével külföldi egyetemeken is végezhetsz kurzusokat.
- Hallgatóként a képzés mellett további szakmai tanfolyamokon vehetsz részt, amellyel versenyelőnyre tehetsz szert az elhelyezkedésed során (pl. munkavédelem, belső auditor).
Mit tanulhatsz a természetvédelmi mérnöki mesterszakon?
A mesterképzési szakon szerezhető ismeretek:
- természetvédelmi és ökológiai
- biodivezitási és genetikai
- tájtörténeti
- környezetpolitikai és jogi ismeretek
- természeti állapot felmérési, monitorozási és hatásismeretek
- a globális környezeti rendszerek
Továbbtanulás és karrier lehetőségek
A tehetséggondozás egyik fontos eredménye a PhD fokozat megszerzése. Ezek a hallgatók PhD tanulmányaik során már bekapcsolódnak az egyetemi BSc, MSc oktatásba, a saját képzésük során kialakult szemlélet továbbadására képesek. Közülük választható utánpótlás a hazai és európai természetvédelmi oktatói és kutatói körbe.
ugrás az oldal tetejéreVadgazda mérnök alapszak
ugrás az oldal tetejéreMiért a Vadgazda mérnök alapszak?
Ha érdekel az erdők, rétek, mezőgazdasági területek életközössége, a védett és vadászható állatfajok ökológiája, talán még a vadászathoz is kedvet érzel, akkor a vadgazda mérnöki szakon a helyed! A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karán kezdődött el az országban a vadgazda mérnökök képzése, mi rendelkezünk a képzés területén a legnagyobb, közel 30 éves gyakorlattal. A soproni képzés során gyakorlatias tudást szerezhetsz:
- Az egyetem szervezésében zajló tanulmányi vadászatokon vehetsz részt, vadászjegy birtokában természetesen vadászként
- A Tanulmányi Erdőgazdaság területén hallgatóink egyéni vadászatokon is részt vehetnek
- Vadászkürtös tanfolyamon vehetsz részt, szervezett keretek között
- A gyakorlatokon az erdőgazdaság szakszemélyzete mellett sajátíthatod el a vadgazdálkodás, vadászat tennivalóit
- Az egyetem és az erdőgazdaság közös szervezésében a zárttéri nagyvadtartás (vadaskertek, vadasparkok) és az apróvadtenyésztés munkafolyamatait a gyakorlatban sajátíthatod el
- Az ország elismert szakembereitől tanulhatsz
- Együtt tanulhatsz (az országban egyedül itt!) az erdőmérnökökkel, akikkel közös feladatok és közös munkahelyek várnak – a személyes kapcsolatokat már az egyetemen megalapozhatod
- Az ország egyik legszebb városában, a közismerten legszebb egyetemi botanikus kertben töltheted életed legszebb időszakát: diákéveid!
Mit tanulhatsz a Vadgazda mérnök alapszakon?
A Soproni Egyetem Erdőmérnöki Karán hagyományosan 3 lábon áll a képzés: műszaki, biológiai és ökonómiai jellegű. Nem kell megijedni: Mindegyik gyakorlati tudást tartalmaz (pl. a gyakorlatban szükséges gépek kezelése, a vadászható vadfajok életének, vadászatának ismerete, gyakorlati közgazdasági ismeretek, pl. adózási szabályok).
Természetesen a biológiai jelleg a legerősebb: Itt sok mindent tanulhatsz a vadászható fajokkal folytatott gazdálkodásról, a fajok védelméről. A nagyvadfajok esetében megtudhatsz mindent az állományszabályozásról, gyakorlatban tanulhatod meg a vadbefogás ismereteit, a trófeabírálat alapjait. Terepi körülmények között tanítjuk meg a nagyvadfajok trófeás egyedeinek elejtés előtti bírálatát: Kollégáink gyakorló vadászok, a saját tapasztalataikat osztják meg veled.
Az apróvadfajok és élőhelyük védelmét, tenyésztését, a vízivadfajokkal való gazdálkodást is elsajátíthatod. A társszakmákat (erdőmérnök, természetvédelmi mérnök) is megismerheted, de legfontosabb ismereteikkel és tennivalóikkal is megbarátkozhatsz.
A vadászkürt mellett a bőgőkürt, a hívósípok kezelését is megtanulhatod: nagy népszerűségnek örvendenek szarvasbőgő- és lövészversenyeink a hallgatók között.
Az országban csak itt lehet Bsc, Msc, szakmérnöki és doktori (Phd) önálló vadgazdálkodási programban tanulni.
Elhelyezkedési lehetőségek
A vadgazda mérnökök elhelyezkedési lehetőségei :
- vadásztársasági hivatásos vadász, fővadász
- egyéb vadászatra jogosultak (pl. erdőgazdaság, mezőgazdasági cégek) hivatásos vadásza, fővadásza
- Vármegyei Vadászati Hatóság, vadászati felügyelő
- Vadgazdálkodás, vadászat érdekképviseleti szervei (vadászszövetségek, vadászkamara országos és vármegyei szervezetei)
- Vadkereskedelemmel, vadászati turizmus szervezésével foglalkozó cégek
- Nemzeti park igazgatóságok vadgazdálkodással foglalkozó szakembere
ugrás az oldal tetejére
Természetvédelmi mérnök alapszak
ugrás az oldal tetejéreMiért a Természetvédelmi mérnöki alapszak?
A több mint két évtizede folyó képzésünk célja elhivatott, szakmai tudással és gyakorlati ismeretekkel egyaránt rendelkező és a problémák alapjainak feltárására és megoldására képes természetvédelmi mérnökök képzése, akik képesek a természetvédelem általános és sajátos feladatainak szervezésére és végrehajtására. Ők azok, akik a természeti értékek védelmének fontosságát megfelelő módon és alapossággal képesek képviselni az élet minden területén. A természeti értékekkel és megújítható természeti erőforrásokkal tevékenységet folytató gazdálkodó szervezetekkel (erdő-, mező-, hal-, vad-, gyepgazdálkodási, vidék- és településfejlesztési szervezetek) fenntartott munkakapcsolatuk során érvényesíteni tudják a természetvédelmi elveket és előírásokat, alkalmasak a természetvédelmi szemléletformálásra. Felismerik a különböző ágazatok közötti együttműködési lehetőségeket a természeti környezet fenntartható használata és a természeti értékek megőrzése érdekében. És nem utolsó sorban felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.
Miért épp természetvédelmi mérnök? Mert ő az, aki …
- ismeri a természetvédelmi, mező- és erdőgazdasági, vízgazdálkodási, vad- és halgazdálkodási, környezetvédelmi alapfogalmakat, az ezekkel kapcsolatos főbb adatokat, összefüggéseket és folyamatokat.
- ismeri a természet- és környezetvédelmi, mező- és erdőgazdasági, vízgazdálkodási, vad- és halgazdálkodási intézményhálózatot, jogszabályi hátteret.
- tájékozott a környezet- és természetvédelem aktuális kérdéseiben.
- ismeri a természetvédelmi problémák megoldásához szükséges információgyűjtési, elemzési és probléma-megoldási módszereket.
- alaposan ismeri a szakterület szakmai szókincsét.
- rendelkezik a természetvédelem általános és egyéni feladatainak szervezéséhez és végrehajtásához szükséges elméleti tudással.
- képes a gazdálkodás és a természetvédelem feladatainak összeegyeztetésére.
- képes ökológiai szemléletű fajmegőrzési, élőhely-fejlesztési, tájrekonstrukciós feladatok elvégzésére.
- képes a természetvédelem hatósági és igazgatási feladatainak, valamint a mező-, az erdő-, a hal-, a vad-, a vízgazdálkodási vállalkozások, nem-kormányzati szervek természetvédelmi feladatainak ellátására, ökoturisztikai tevékenység végzésére.
- átlátja a szakmai előrelépéshez szükséges feltételrendszert, és így képes megtervezni életpályáját.
- -rendelkezik a természetvédelem általános és egyéni feladatainak szervezéséhez és végrehajtásához szükséges gyakorlati készséggel.
- törekszik arra, hogy a problémákat konstruktívan, kezdeményezően, lehetőleg a gazdálkodókkal, a lakossággal, a természetvédelmi és más szakmai szervezetekkel, a döntéshozókkal és a tudományos élet képviselőivel együttműködésben oldja meg.
- felelősséget vállal hazánk természeti örökségének megőrzéséért és védelméért, a fenntarthatóság szemléletének a mindennapokban történő megjelenítéséért és a vidéki térségek felemelkedéséért, hazánk Alaptörvényének szellemiségével összhangban.
Miért épp Sopronban? Mert…
- egyetemünk nappali szakon a legrégebbi természetvédelmi mérnöki képzőhely
- nálunk az ökológiai szemlélet áll a középpontban
- komplex ismereteket biztosító mintatanterv szerint tanulhatsz
- Sopron középvárosias, természetközeli település. Élvezheted a város történelmi levegőjét, gazdag kultúráját, sétálhatsz ódon utcáin, járhatod az Alpokalja erdeit, de pillanatok alatt a legnagyobb sztyepptó, a Fertő partján gyönyörködhetsz a tájban.
- lélekemelő környezetben folytathatod egyetemi tanulmányaidat, mivel a Botanikus kert (Egyetemi Élő Növénygyűjtemény) öleli körbe egyetemünket.
- nagy hangsúlyt fordítunk a közvetlenül alkalmazható ismeretek oktatására, a gyakorlati képzésre, terepi munkára, de sokoldalú tudományos hátterünk azt is biztosítja, hogy az oktatásba a legújabb tudományos eredményeket is beépítsük.
- a Szak oktatógárdája magas színvonalú, a továbbtanulásban és a munkaerőpiacon is jól érvényesíthető tudást biztosít számodra.
- kis csoportokban folytatott képzést nyújtunk. Lehetőség van egyéni konzultációra a tantárgyakkal kapcsolatban. A légkör hallgatóbarát, közvetlen, személyes kapcsolatot építhetsz ki az oktatókkal.
- lehetőségeket biztosítunk számodra a kutatómunkába való bekapcsolódásra a város, a megye, a régió területén; megnyitjuk előtted a nagyvilág kapuit.
- külföldi ösztöndíj pályázatokon indulhatsz, melyek elnyerésével külföldi egyetemeken is végezhetsz kurzusokat.
- hallgatóként a képzés mellett további szakmai tanfolyamokon vehetsz részt, amellyel versenyelőnyre tehetsz szert az elhelyezkedésed során.
- több, mint két évszázados oktatási tapasztalat áll az oktatói kar mögött.
- korszerű oktatási tananyagok, gyakorlati lehetőségek várnak az egyetemen.
- Sopronban nem leszel egyedül, itt nem csak iskolatársakra, hanem barátokra is találhatsz.
- az állami ösztöndíjakon kívül, több – részben a volt hallgatóink által felajánlott – kari ösztöndíj támogatását is elnyerheted.
- ha szükséged van rá, Sopronban és környékén könnyen találsz tanulás mellett végezhető munkát.
- hallgatóink 97 %-a állami ösztöndíjas helyre tud bekerülni.
- minden első éves hallgató (aki kéri) kap kollégiumot.
- a kollégiumok az egyetem közvetlen közelében vannak, így nem kell utazással tölteni napjaidat.
- s nem utolsó sorban a több évszázados selmeci diákhagyományok egész életedben meghatározók lesznek.
Mit tanulhatsz a Természetvédelmi mérnöki alapszakon?
- az alapozó tantárgyak közül elsősorban biológiai-ökológiai jellegűeket (általános növénytan, növényismeret, vegetációismeret, gerinctelen állattan, gerinces állattan, ökológia, etológia, termőhelyismerettan, Kárpát-medence természeti földrajza, biogeográfia);
- a természeti értékek védelmével kapcsolatos tantárgyakat (földtani és víztani értékek, gerinctelen állatfajok védelme, gerinces állatfajok védelme, növényvilág védelme, biodiverzitás-védelem, élőhelyvédelem, környezetvédelem);
- gazdálkodási-kezelési tantárgyakat, természetesen a természetvédelmi szempontjából (erdészeti ismeretek, védett erdők kezelése, mezőgazdasági ismeretek, mezőgazdálkodás védett természeti területeken, vadászattan, vadgazdálkodástan, halászattan, vizes élőhelyek kezelése);
- a természetvédelmi munkához szükséges speciális tantárgyakat (természetvédelmi alapozó ismeretek, természetvédelmi értékelés, természetvédelmi adatfeldolgozás és elemzés, természetvédelmi kezelési és fenntartási tervek, természetvédelmi projektek, védett természeti területek fenntartása);
- s csak kevés műszaki, gazdasági és jogi témával foglalkozó tantárgyat (geoinformatika, vállalat- és vállalkozásgazdaságtani alapismeretek, szakigazgatási és szakjogi ismeretek).
Továbbtanulás és karrier lehetőségek
Az alapfokozat birtokában a természetvédelmi mérnökök képesek …
- az elsajátított természetvédelmi, erdőkezelési, mezőgazdasági, vízgazdálkodási, vad- és halgazdálkodási ismereteik alapján a gazdálkodási folyamatok és a természetvédelmi problémák, valamint a földhasználati és védelmi tevékenység komplex kezelésére;
- természetvédelmi, hal- és vadgazdálkodási, erdészeti, mezőgazdasági és vízgazdálkodási problémák elemzésére;
- a természetvédelmi adattárak, az erdészeti és vadgazdálkodási üzemtervek, a földnyilvántartások adatainak, térképeinek megértésére és értelmezésére;
- természetvédelmi problémák megoldására, ökológiai szemléletű fajmegőrzési, élőhely-fejlesztési, tájrekonstrukciós feladatok elvégzésére.
Az alapfokozat birtokában a természetvédelmi mérnökök alkalmasak …
- a természetvédelem hatósági és közigazgatási feladatainak ellátására;
- mezőgazdasági és erdőgazdasági vállalkozások, nem kormányzati szervek természetvédelmi feladatainak ellátására;
- a természetvédelem tervezésére, irányítására, természetvédelmi szaktanácsadásra;
- turisztikai tevékenység végzésére;
- természetvédelmi szakigazgatási szerveknél és szakhatóságoknál, állat- és növénykertekben, vadasparkokban, múzeumoknál munkakörök betöltésére.
Vár a munkaerőpiac, többek között elhelyezkedési lehetőséget nyújtanak a …
- nemzeti park igazgatóságok
- természetvédelmi szakigazgatási szervek és szakhatóságok
- hazai és nemzetközi zöld civil szervezetek (NGO-k, pl.: WWF, Greenpeace, Természetbarát Egyesület, Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület)
- nemzetközi természetvédelmi szervezetek (pl. IUCN, UNEP)
- természetvédelmi oktatást is végző intézmények
- természettudományi kutatóhelyek (pl. botanikus kertek, állatkertek, múzeumok, egyetemek)
- erdei iskolák és környezeti neveléssel foglalkozó szervezetek
- mezőgazdasági és erdőgazdasági állami és nem állami szervezetek
- természetvédelmi tervezésére, irányítására, természetvédelmi szaktanácsadásra szakosodott vállalkozások
- turisztikai tevékenységgel foglalkozó vállalkozások
ugrás az oldal tetejére
Földmérő és földrendező mérnök alapszak
ugrás az oldal tetejéreMiért a Földmérő és földrendező mérnöki alapszak?
Ha gyerekkorodban is érdekeltek a térképek, földgömbök, mérőműszerek, tanulmányaid során jó voltál matematikából, informatikából, földrajzból és érdekelne a környezetünk korszerű és pontos felmérése, a felmért térbeli adatokból digitális térképek készítése, 3D épület és domborzat modellek előállítása, valamint légi- és műholdfelvételek kiértékelése, akkor jelentkezz a Földmérő és Földrendező Mérnöki Alapszakra.
Mit tanulhatsz a Földmérő és földrendező mérnöki alapszakon?
A szak alapozó tárgyai a középiskolai ismereteket bővíti. A szaktárgyak megismertetnek a geodéziai műszerekkel, mérési módszerekkel, a nagyméretarányú térképezéssel. Megtanulod a geoinformatikai adatbázisok építését, digitális térképek szerkesztését, megjelenítését, térbeli adatok elemzését. A későbbi szaktárgyak bemutatják a légi és műholdas távérzékelési adatok feldolgozását. A geoinformatika specializáción mérnökgeodéziai, kartográfiai és menedzsment ismereteket sajátíthatsz el.
Továbbtanulás és karrier lehetőségek
A szakot végzett mérnökök képesek lesznek állami, ingatlan-nyilvántartási és egyéb célú földmérési, távérzékelési, geoinformatikai munkák elvégzésére, beruházások tervezésének és kivitelezésének alapját képező térképek elkészítésére korszerű eljárásokkal, térinformatikai adatbázisok építésére és alkalmazások fejlesztésére. Elhelyezkedhetnek állami földhivataloknál, földmérési magáncégeknél, és számos cégnél, ahol térképeket használnak, építményekkel vagy földterületeken gazdálkodnak. A végzett mérnökök továbbtanulhatnak geoinformatikus vagy földmérő mesterszakon.
ugrás az oldal tetejéreErdőmérnök osztatlan mesterszak
ugrás az oldal tetejéreMiért az Erdőmérnöki osztatlan mesterképzési (MSc) Szak?
A cél olyan szakemberek képzése, akik megszerzett műszaki és gazdasági ismereteik birtokában jártosak az erdőművelés, az erdőhasználat, az erdővédelem, az erdőrendezés, az erdészeti ökonómia, és a mérnöki tudományok, valamint a természetvédelem és a vadgazdálkodás szakterületein. Széles körű ökológiai képzettségük birtokában ismerik az erdei életközösség valamint a környezet tényezői közötti kapcsolatrendszert, az ökoszisztémákban végbemenő folyamatokat és azok összefüggéseit, ismereteiket a gyakorlatban alkotó és irányító módon tudják alkalmazni. Az erdőmérnök gyakorlati tevékenysége során a környezeti és az ökológiai tényezők figyelembe vételével végzi az új erdők létesítésére, az erdő faállományának nevelésére, védelmére, az erdei termékek kitermelésére és értékesítésére, az erdészeti műszaki tervező és kivitelező munkára is kiterjedő tevékenységet.
Miért épp erdőmérnök? Mert…
- sosem volt olyan égető szükség arra, mint napjainkban, hogy az összetett környezeti, gazdasági és társadalmi globális problémákra komplex válaszokat kutató és adni tudó erdőmérnök szakemberek álljanak rendelkezésre;
- munkád során gyors problémamegoldást igénylő feladatokkal találkozhatsz;
- az erdőmérnöki képzés során a megoldandó feladatokhoz különböző tudományos és mérnöki megközelítések állnak rendelkezésre;
- komplexitás, sokszínűség jellemzi, amely vállalati alkalmazások során is a feladat megoldások feltétele;
- az erdőmérnöki diploma birtokosai a gyakorlatba kerülve képesek lesznek munkájukat a tudományos kritériumoknak megfelelő tényszerűséggel, objektivitással és racionalitással végezni.
Miért épp Sopronban? Mert…
- karunk az egyetlen, több mint 200 éves múlttal rendelkező képzőhely;
- nálunk az ökológiai szemlélet áll a középpontban;
- Sopron középvárosias, természet közeli település – élvezheted a város történelmi levegőjét, gazdag kultúráját, sétálhatsz ódon utcáin, járhatod az Alpokalja erdeit, de pillanatok alatt a legnagyobb sztyepptó, a Fertő partján gyönyörködhetsz a tájban;
- lélekemelő környezetben folytathatod egyetemi tanulmányaidat, mivel a botanikus kert öleli körbe egyetemünket;
- nagy hangsúlyt fordítunk a közvetlenül alkalmazható ismeretek oktatására, a gyakorlati képzésre, terepi munkára, de sokoldalú tudományos hátterünk azt is biztosítja, hogy az oktatásba a legújabb tudományos eredményeket is beépítsük;
- a szak oktatógárdája magas színvonalú, a továbbtanulásban és a munkaerőpiacon is jól érvényesíthető tudást biztosít számodra;
- kis csoportokban folytatott képzést nyújtunk – lehetőség van egyéni konzultációra a tantárgyakkal kapcsolatban;
- a légkör hallgatóbarát, közvetlen, személyes kapcsolatot építhetsz ki az oktatókkal;
- lehetőségeket biztosítunk számodra a kutatómunkába való bekapcsolódásra a város, a megye, a régió területén;
- megnyitjuk előtted a nagyvilág kapuit – külföldi ösztöndíj pályázatokon indulhatsz, melyek elnyerésével külföldi egyetemeken is végezhetsz kurzusokat.
Mit tanulhatsz az Erdőmérnöki osztatlan mesterképzési (MSc) szakon?
A Soproni Egyetem, mint „Zöld Egyetem” legrégebbi karán, az Erdőmérnöki Karon – ökológiai szemléletben – általános erdőmérnök képzés folyik, azaz nem szükséges specializációt választani, a képzés kötelező és választható tárgyakra épül.
Az első két évben főleg alapozó tárgyak vannak: matematika, növénytan, dendrológia. Aztán elég széles spektrumon mozognak a tárgyak, elég sok és elég különböző beadandó feladattal. A tantárgyak az ökológiai, ökonómiai és műszaki csoportba sorolhatók. Az Elméleti képzést sok terepi gyakorlat, tanulmányút egészíti ki.
A szakon végzettek
- ismerik:
- az erdészeti tevékenységnek más agrár- és egyéb nemzetgazdasági ágazatokkal való összefüggéseit,
- a természetes ökoszisztémák működését,
- az erdőgazdálkodás nemzetgazdasági jelentőségét,
- a természetvédelem jelentőségét,
- a vadgazdálkodás alapelveit,
- az erdőgazdálkodásnak az élő, a művi és a humán környezettel lévő kapcsolatrendszerét,
- az ökoszisztémákban végbemenő folyamatokat és azok összefüggéseit,
- az erdőgazdálkodás irányításának, tervezésének és ellenőrzésének mód-szereit.
- alkalmasak:
- biológiai, műszaki és ökológiai ismereteik alapján az erdő szakszerű, a gazdasági, a védelmi és a közjóléti funkcióit együttesen fenntartó kezelé-sére, irányítására és ellenőrzésére,
- szaktanácsadói, az erdőgazdálkodás közvetlen és kapcsolódó területein
- tervezési feladatok ellátására,
- az erdőkárosítások felismerésére, és az ellenük való hatékony védekezési módszerek kidolgozására, alkalmazására,
- szakmai problémák megfogalmazására, kritikus elemzésére, azok értéke-lésére és megoldására,
- vezetői mérnöki feladatok ellátására az erdészetet irányító, ellenőrző és felügyelő hatóságoknál.
Továbbtanulás és karrier lehetőségek
Elhelyezkedési lehetőségek:
- állami erdőgazdálkodásban (például erdőgondnok, műszaki vezető, erdészetvezető),
- állami szakirányításban (például erdőtervező, erdőfelügyelő, erdészeti referens),
- magánerdő-gazdálkodásban (például szakirányító, csemetekert-kezelő),
- természetvédelem (például erdészeti referens, természetvédelmi terület-felügyelő),
- erdészeti termékek kereskedelme,
- erdészeti kutatás.
Az okleveles erdőmérnökök szakirányú továbbképzési szakokon szerezhetnek további, speciális kiegészítő szakismereteket
A tudományos kutatómunka iránt érdeklődők doktori (PhD) képzésekre is jelentkezhetnek. A Soproni Egyetemen lehetőség van mérnöktanári mesterképzési szak elvégzésére is.
ugrás az oldal tetejére
Gyakorlatok előkészítése
ugrás az oldal tetejéreA 2022 szeptembere óta érvényes mintatanterv szerint haladó erdőmérnök hallgatókra vonatkozó szabályok külön oldalon találhatók. Lapozz tovább →
- A tárgyfelvételt követően döntse el, hogy melyik szervezetnél szeretné teljesíteni az előírt gyakorlati időt.
- A gyakorlat megkezdése előtt (időben!!!) töltse le a szükséges dokumentumokat.
- Keresse meg a kiválasztott szervezetet, hogy tudja-e, hajlandó-e fogadni Önt, és tisztázza, hogy van-e együttműködési keretmegállapodás az adott szervezettel. Ha ilyen van, akkor ezzel semmi dolga, ha nincs, akkor ezzel a nyomtatvánnyal és a többivel keresse meg a szakmai gyakorlóhelyet.
A nyomtatványon a sárga kiemeléssel jelölt rovatokat kell kitölteni.
Az 5. pontben ki kell választani a keretmegállapodás időtartamát: 1 év/több év/ határozatlan idő (mi ez utóbbit javasolnánk = kevesebb papírmunka). Ugyancsak itt kell megadni az összhalgatói létszámot és a szakonkénti bontást is. Azon szakotl, amelyről a szakmai gyakorlóhely nem kíván hallgatót fogadni, kérjük törölni. - Az együttműködési megállapodás nyomtatványt minden gyakorlati időszakra meg kell kötni. Több hallgató esetén az 1. pont táblázata bővíthető.
Értelemszerűen itt is a sárgával jelölt rovatokat kell kitölteni.
A 4. pontban az Egyetem részéről a szakfelelőst kell megadni: - Erdőmérnöki szak esetében: Dr. Kovács Gábor (kovacs.gabor@uni.sopron.hu, +36-99-518-169)
- Földmérő és földrendező mérnöki szak esetében: Dr. Czimber Kornél (czimber.kornel@uni-sopron.hu, +36-99-518-157)
- Környezetmérnöki szakok esetében: Dr. Polgár András (polgar.andras@uni-sopron.hu, +36-99-518-633)
- Természetvédelmi mérnöki szakok esetében: Prof. dr. Bartha Dénes (bartha.denes@uni-sopron.hu, +36-99-518-205)
- Vadgazda mérnöki szakok esetében: Dr. Jánoska Ferenc (janoska.ferenc@uni-sopron.hu, +36-99-518-321)
- Végezetül el kell készíteni a hallgatói munkaszerződést.
- A letöltött és előkészített sablonokat adja át illetve küldje el a megcélzott szervezet felelősének, megkérve arra, hogy töltse ki a cég adataival.
- Kérje meg a szervezet képviselőjét, hogy a Keretszerződés és a Szerződést nyomtassa ki eggyel több példányban, mint ahányra szüksége van, és aláírás, pecsételés után juttassa el az Erdőmérnöki Kar Dékkáni Hivatalába (9400 Sopron Bajcsy-Zsilinszky u. 4.). Dékáni hitelesítés után (egy példányt megtartva) a megállapodást visszaküldjük a feladónak.
- A Hallgatói munkaszerződést nem kell elküldni, az a hallgatót és a munkáltatót illeti meg.
Gyakorlati félév előkészítése
ugrás az oldal tetejéreÁltalános rendelkezések
2024-ben a 14 hetes szakmai gyakorlatot június 24. és október 25. közötti időszaban egybefüggően kell teljesíteni az alábbiak szerint:
A gyakorlati félévre való jelentkezés feltétele:
- minden, a végzéshez szükséges A, B, C típusú kredit teljesítésre került,
- kritérium tárgyak a nyelvi kritériumot kivéve teljesültek. (Az abszolutórium kiállításához már szükséges a nyelvi kritérium megléte is!)
A gyakorlati félév megkezdése előtt egy jelentkezési lapot kell leadni. A Jelentkezési lapon feltüntetett gyakorlati helyeket a szakfelelős aláírásával kell engedélyeztetni. A kitöltött és aláíratott jelentkezési lapot az Erdőmérnöki Kar Dékáni Hivatalában Nagyné Ilovszky Noémi tanulmányi előadónál kell leadni legkésőbb 2024. június 14., péntek, 11.30 óráig.
A gyakorlati helyekkel együttműködési megállapodást kell kötni . A dokumentum előkészítése a hallgató feladata. Ennek rendje a kapcsolódó oldalon található →.
A teljesített gyakorlatról igazolást kell leadni.
Az egyes szakokra vonatkozó szabályok
- Földmérő és földrendező mérnök BSc szakos hallgatóknál
- Az intézményen kívüli gyakorlatok időtartama összesen 10 hét legyen. A helyszínek/tevékenységek sorrendje tetszőlegesen felcserélhető.
- minimum 4, maximum 6 hét állami szervezetnél, körzeti és megyei földhivataloknál – saját szervezésben,
- minimum 4, maximum 6 hét nem állami intézményeknél töltendő le – saját szervezésben.
- 6 hetes intézményen belüli terepgyakorlatok teljesítése.
- Vadgazda mérnöki BSc szakos nappali tagozatos hallgatóknál
- 2 hét szakdolgozat a konzulenssel egyeztetett időpontban,
- 2-5 hét Kormányhivatalok Vadászati és Halászati Osztálya, tájegységi fővadász mellett, Országos Magyar Vadászkamara, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (amennyiben igazoltan vadászati témában foglalkoztatják), Országos Magyar Vadászati Védegylet – saját szervezésben,
- 6-9 hét gazdálkodóknál töltendő le – saját szervezésben
- 0-2 hét kutatási tevékenység a Vadgazdálkodási és Vadbiológiai Intézet oktatójának irányításával vagy tárlatvezetés az Erdészeti Múzeumban
A helyszínek/tevékenységek sorrendje tetszőlegesen felcserélhető. - 1 hét vadászkürt tanfolyam augusztus 24–28. között Sopronban, kötött időpontban.
- Vadgazda mérnöki BSc szakos, szakmában nem dolgozó levelező tagozatos hallgatóknál
- 1 hét vadászkürt tanfolyam a nappali tagozatos hallgatóknál megadott helyszínen és időpontban.
- 1 hét Kormányhivatalok Vadászati és Halászati Osztálya, tájegységi fővadász mellett, Országos Magyar Vadászkamara, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (amennyiben igazoltan vadászati témában foglalkoztatják), Országos Magyar Vadászati Védegylet – saját szervezésben,
- 1 hét gazdálkodóknál töltendő le – saját szervezésben
- Vadgazda mérnöki BSc szakos szakmában dolgozó levelező tagozatos hallgatóknál
- Elfogadjuk a szakma valamely szegmensében meglévő aktív munkaviszonyt szakmai gyakorlatnak, de a szakmai gyakorlat idején töltött munkaviszonyról igazolást kell bemutatni. Emellett választható lehetőség még 1 hét vadászkürt tanfolyam a nappali tagozatos hallgatóknál megadott helyszínen és időpontban.
- Természetvédelmi mérnöki BSc szakos hallgatóknál (nincs megkötött időszak a sorrendre vonatkozóan)
- 6 hét természetvédelmi szakterületen (is) ténykedő állami szervezet,
- 6 hét természetvédelmi szakterületen (is) ténykedő nem állami szervezet (NGO),
- 2 hét a szakdolgozat készítésére fordítandó,
- az egyik 6 hét a Kar valamelyik Intézetében is letölthető.
Az Erdőmérnöki Kar képzései
ugrás az oldal tetejéreAZ ERDŐMÉRNÖKI KAR KÉPZÉSI PALETTÁJA
Képzés | Tagozat | Finanszírozási forma | |
Erdőmérnök MSc (osztatlan képzés) → |
|
Nappali képzésben Levelező képzésben A tanévek beosztását |
állami ösztöndíjas és önköltséges: 300.000,- Ft/félév |
Környezetmérnök BSc → | állami ösztöndíjas és önköltséges: 315.000,- Ft/félév |
||
Földmérő és földrendező mérnök BSc → | állami ösztöndíjas és önköltséges: 285.000,- Ft/félév |
||
Természetvédelmi mérnök BSc → | |||
Vadgazda mérnök BSc → |
|
||
Agroerdészet MSc → |
|
állami ösztöndíjas és |
|
Környezetmérnöki MSc |
|
||
Vadgazda mérnök MSc → |
|
||
Doktori (PhD) képzés |
|
A nappali és levelezős hallgatók konzultációinak idejét a Kar Tanulmányi Rendje → tartalmazza. |
állami ösztöndíjas és önköltséges |
Erdőpedagógiai szakirányú továbbképzés → |
|
Szemeszterenként A tanévek beosztását |
önköltség: 120.000,- Ft/félév |
EHS szakirányú továbbképzés → | önköltség: 180.000,- Ft/félév | ||
Növényvédelmi szakmérnök szakirányú továbbképzés | önköltség: 300.000,- Ft/félév | ||
Talajtani (erdészeti termőhelyfeltárási) szakirányú továbbképzés → | önköltség: 180.000,- Ft/félév | ||
Természetiörökség-védelmi szakirányú továbbképzés → | önköltség: 175.000,- Ft/félév | ||
Vadgazdálkodási igazgatási szakirányú továbbképzés → | önköltség: 180.000,- Ft/félév |
ugrás az oldal tetejére
Környezetmérnök mesterszak
ugrás az oldal tetejéreMiért a környezetmérnöki mesterképzési szak?
Ha nemcsak fontosnak tartod a környezet védelmét és a fenntarthatóság biztosítását, de hivatásszerűen tenni is akarsz érte, akkor a környezetmérnök képzésben tudod megszerezni az ehhez szükséges ismereteket. Ez a képzés biztosítja az alapképzési (BSc) tanulmányok folytatását az okleveles környezetmérnöki mesterképzési szakon (MSc).
Miért épp környezetmérnök? Mert…
- sosem volt olyan égető szükség arra, mint napjainkban, hogy az összetett környezeti, gazdasági és társadalmi globális problémákra komplex válaszokat kutató és adni tudó környezetmérnök szakemberek álljanak rendelkezésre,
- a környezetmérnöki tevékenység kiszámítható, dinamikusan fejlődő szakterület
- munkád során gyors problémamegoldást igénylő feladatokkal találkozhatsz
- a környezetmérnöki képzés során a megoldandó feladatokhoz különböző tudományos és mérnöki megközelítések állnak rendelkezésre
- komplexitás, sokszínűség jellemzi, amely vállalati alkalmazások során is a feladat megoldások feltétele
- a környezetmérnöki diploma birtokosai a gyakorlatba kerülve képesek lesznek munkájukat a tudományos kritériumoknak megfelelő tényszerűséggel, objektivitással és racionalitással végezni.
Miért épp Sopronban? Mert…
- egyetemünk az egyik legrégebbi környezetmérnöki képzőhely
- nálunk az ökológiai szemlélet áll a középpontban
- komplex ismereteket biztosító mintatanterv szerint tanulhatsz
- Sopron középvárosias, természet közeli település. Élvezheted a város történelmi levegőjét, gazdag kultúráját, sétálhatsz ódon utcáin, járhatod az Alpokalja erdeit, de pillanatok alatt a legnagyobb sztyepptó, a Fertő partján gyönyörködhetsz a tájban.
- Lélekemelő környezetben folytathatod egyetemi tanulmányaidat, mivel a Botanikus kert (Egyetemi Élő Növénygyűjtemény) öleli körbe egyetemünket.
- Nagy hangsúlyt fordítunk a közvetlenül alkalmazható ismeretek oktatására, a gyakorlati képzésre, terepi munkára, de sokoldalú tudományos hátterünk azt is biztosítja, hogy az oktatásba a legújabb tudományos eredményeket is beépítsük.
- A szak oktatógárdája magas színvonalú, a továbbtanulásban és a munkaerőpiacon is jól érvényesíthető tudást biztosít számodra.
- Kis csoportokban folytatott képzést nyújtunk. Lehetőség van egyéni konzultációra a tantárgyakkal kapcsolatban. A légkör hallgatóbarát, közvetlen, személyes kapcsolatot építhetsz ki az oktatókkal.
- Lehetőségeket biztosítunk számodra a kutatómunkába való bekapcsolódásra a város, a megye, a régió területén; megnyitjuk előtted a nagyvilág kapuit.
- Külföldi ösztöndíj pályázatokon indulhatsz, melyek elnyerésével külföldi egyetemeken is végezhetsz kurzusokat.
- Hallgatóként a képzés mellett további szakmai tanfolyamokon vehetsz részt, amellyel versenyelőnyre tehetsz szert az elhelyezkedésed során (pl. munkavédelem, belső auditor).
Mit tanulhatsz a Környezetmérnöki Mesterképzési (MSc) Szakon?
A Soproni Egyetem, mint „Zöld Egyetem” legrégebbi karán, az Erdőmérnöki Karon - ökológiai szemléletben - általános környezetmérnök képzés folyik, azaz nem szükséges specializációt választani, a képzés kötelező és választható tárgyakra épül.
A környezetmérnök feladata a tiszta, egészséges és harmonikusan működő környezet megőrzését, helyreállítását és fejlesztését célzó mérnöki eljárások megtervezése és alkalmazásának irányítása, a környezeti követelmények érvényesítése a gazdasági és társadalmi döntések során. Munkánk
rendkívül változatos, számos szakterület képviselőjével, állami hatóságokkal és társadalmi szervezetekkel együttműködve végezhető, s benne az irodai és terepi munka egyaránt helyet kap.
A képzés célja környezetmérnökök képzése, akik korszerű természettudományos, ökológiai, műszaki, közgazdasági és irányítási ismeretek birtokában:
- képesek a meglévő és potenciális környezeti veszélyek azonosítására, felmérésére, a környezeti károk megelőzésére, illetve csökkentésére, továbbá kárelhárítási projektek tervezésére és irányítására.
- Korszerű informatikai ismeretek alapján képesek tervező, modellező és szimulációs szoftverek segítségével összetett mérnöki és tudományos tervező és elemző feladatok ellátására.
- Megfelelő technológiai megoldásokat dolgoznak ki és alkalmaznak a környezeti szennyezések megelőzésére, valamint a hulladékfeldolgozás és -hasznosítás (recycling) területén mérnöki tervező, irányító feladatot látnak el.
- Képesek a környezetvédelmi technológiákat és a környezethasználatokat optimalizálni.
- Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.
Továbbtanulás és karrier lehetőségek
A Sopronban végzett környezetmérnökök különösen keresettek a műszaki tervező és környezetvédelmi szakértői vállalkozásoknál, a legkülönfélébb hatóságoknál valamint a települési önkormányzatoknál, az ipari, közlekedési, vízgazdálkodási és mezőgazdasági vállalatoknál.
A mester szintű környezetmérnöki oklevél biztosítja, hogy végzett mérnökeink az ipari vagy mezőgazdasági vállalkozásoknál kötelezően előírt környezetvédelmi megbízotti munkakört betöltsék, vállalati vagy intézményi környezetközpontú irányítási rendszerek, részlegek, vagy környezetvédelmi tervező vállalkozások vezető szakmai munkatársai legyenek, továbbá a környezetvédelem területén fejlesztést, tudományos kutatást végző intézetekben dolgozzanak.
Környezetmérnökeink jelentős része vállalatok, települési önkormányzatok környezetvédelmi munkatársaként, a kormányhivatalokban a környezetvédelmi, természetvédelmi, vízügyi, erdészeti és más hatósági területeken igazgatási, engedélyezési, fejlesztési feladatokat lát el.
Az okleveles környezetmérnökök szakirányú továbbképzési szakokon szerezhetnek további, speciális környezetmérnöki vagy kiegészítő szakismereteket (pl. EHS), a tudományos kutatómunka iránt érdeklődők doktori (Ph.D) képzésekre is jelentkezhetnek. A Soproni Egyetemen lehetőség van környezetmérnök mérnöktanári mesterképzési szak elvégzésére is.
ugrás az oldal tetejéreHeil Bálint elektronikus oktatási anyagai
ugrás az oldal tetejéreFás szárú ültetvények (Heil Bálint és Kovács Gábor)
Földminősítés és földértékelés (előadás, prezentáció)
Talajbiológia I. (szakirányú továbbképzés; előadás, prezentáció)
Talajbiológia II. (szakirányú továbbképzés; előadás, prezentáció)
Talajfizika (szakirányú továbbképzés; előadás, prezentáció)
ugrás az oldal tetejéreMesterképzéseink
ugrás az oldal tetejére- Agroerdészet mesterszak →
- Környezetmérnök mesterszak
- Természetvédelmi mérnök mesterszak
- Vadgazda mérnöki mesterszak →
ugrás az oldal tetejére
Februárban induló képzéseink
ugrás az oldal tetejéreKörnyezetmérnök mesterszak
Természetvédelmi mérnöki mesterszak →
ugrás az oldal tetejére
Védések beosztása
ugrás az oldal tetejéreErdő- és Természeti Erőforrás-gazdálkodási Intézet
2024. június 17. Védelem gyakorló Elnök: Dr. Major Tamás; Tagok: Szakálosné dr. Mátyás Katalin, Dr. Horváth Tamás; Titikár: Korda Éva; Kari képviselő: Visiné dr. Rajczi Eszter |
||
Idő | Hallgató | Diplomamunka, szakdolgozat címe |
8.00 | Juhász András | Közelítési munkák összehasonlító elemzése a Bakonyerdő Zrt. területén |
8.30 | Kiss Evelin | A nem fa alapú (Non Wood Forest Products) erdei termékek edukálásának vizsgálata Győr-Moson-Sopron vár-megyében |
9.00 | Maturicz Mátyás | Folyamatgépesített fakitermelések vizsgálata előhasználati munkákra kifejlesztett TERRI gépekkel |
9.30 | Surányi Luca | Anyagmozgatási műveletek elemzése a VERGA Zrt. Kab-hegyi Erdészetének fakitermelései során |
10.00 | Szélessy Tünde | Választékszerkezet elemzés Marteloscope mintaterületen |
10.30 | Torma Máté | A holtfa ökológiai szerepének, gazdasági vonzatának vizsgálata, valamint szükségességének-elégségességének elemzése |
11.00 | Vincellér Patrik | Fakitermelési munkák összehasonlító elemzése a Bakonyerdő Zrt. területén |
11.30 | Horváth Mátyás Ferenc | Hosszú lejáratú erdészeti tartamkísérleti területek felmérése és kiértékelése a Mecsekben |
12.00 | Kiss Balázs Ádám | Szakmai kommunikáció hatásának összehasonlító vizsgálata |
12.30 | Salamon Szabolcs | A Szabó-völgy erdőrezervátum faállomány-szerkezetének felmérése |
2024. június 18. Védelem gyakorló Elnök: Prof. Dr. Király Gergely; Tagok: Dr. Frank Norbert, Dr. Horváth Tamás; Titikár: Korda Éva; Kari képviselő: Dr. Kalmár Sándor Flóris |
||
9.00 | Balogh Máté | Olasz tölgy génrezervátumok kezelési terve |
9.30 | Lak Dávid | A kőrispusztulás hatása fafajmegválasztásra a Gerecsei Erdészeti Igazgatóság területén |
10.00 | Sári Ferenc Marcell | Örökerdő a családi gazdaságban |
10.30 | Ujpesti Krisztián Csaba | A Pilisszentkereszti 8/C örökerdő üzemmódú erdőrészlet felmérése |
2024. június 19. Védelem gyakorló Elnök: Prof. Dr. Lakatos Freenc, Dr. Tuba Katalin; Tagok: Dr. Tuba Katalin, Prof. Dr. Lakatos Ferenc, Balázs Balázs Gábor; Titikár: Némethné Pogány Csilla; Kari képviselő: Dr. Bazsó Tamás |
||
8.00 | Dobó Márton | A kocsánytalan tölgy (Quercus petraea (Matt.) Liebl.) három állományának összehasonlító genetikai mintázata a Pilisi Parkerdő Zrt. területén |
8.30 | Döme Botond | Tölgyesek egészségi állapota a TAEG Síkvidéki Erdészetének területén, különös tekintettel a szúbogarak kártételére |
9.00 | Kiss Vince Péter | A cserhez (Quercus cerris) kötődő egyes rovarfajok felmérése és életmódja Sopron környékén és a Mátrában |
9.30 | Kovács Kinga | Szúbogarak csapdázása különböző csalogató anyagokkal a Soproni-hegységben |
10.00 | Medgyesi Patrik Lajos |
Trypodendron fajok (Coleoptera:Curculionidae: Scolytinae) filogenetikai analízise |
10.30 | Varga Máté |
A tölgy csipkéspoloska (Corythucha arcuata) ivararányának vizsgálata különböző populációkban |
11.00 | Vachter Patrik |
A hegyi juharokat fertőző Cryptostroma corticale terjedése az első igazolt előfordulási helyén |
Geomatikai és Kultúrmérnöki Intézet
2024. június 18. 4. sz. tanterem Elnök: Dr. Király Géza; Tagok: Prof. dr. Gribovszki Zoltán, Dr. Kalicz Péter, Dr. Czimber Kornél; Titikár: Zagyvainé dr. Kiss Katalin; Kari képviselő: Dr. Facskó Ferenc |
||
Idő | Hallgató | Diplomamunka, szakdolgozat címe |
9.00 | Muraközy Lili | A soproni botanikus kerti meterológiai állomás adatainak erdészeti célú elemzése |
9.30 | Gyökeres István Dénes | Állócseppkövek tanulmányozása vibrométerrel és az eredmények geoinformatikai rendszerben való tárolása, megjelenítése |
Környezet- és Természetvédelmi Intézet
2024. június 17. Növénytani labor Elnök: Dr. Rétfalvi Tamás; Tagok: Prof. dr. Bidló András, Dr. Schmidt Dávid, Dr. Korda Márton, Dr. Csiszár Ágnes, Dr. Vityi Andrea, Dr. Vágvölgyi Andrea, Elekné dr. Fodor Veronika, Dr. Polgár András, Dr. Zagyvai Gergely, Dr. Banadics Adrienn; Titikár: Csécsei Ildikó; Kari képviselő: Dr. Czupy Imre |
||
Idő | Hallgató | Diplomamunka, szakdolgozat címe |
8.20 | Tájékoztató, eligazítás | |
8.30 | Kardos Péter Soma | A bükk (Fagus sylvatica L.) fajon belüli változatosságának kutatása botanikai módszerekkel |
8.50 | Takács András | Fafajok architektúrájának vizsgálata és a hazai erdőtársulásokban betöltött szerepükkel való kapcsolat elemzése |
9.10 | Koszta Anna | A Vértes-hegységi keleti gyertyán (Carpinus orientalis) előfordulásainak sokszempontú vizsgálata, különös tekintettel a klímaváltozásra |
9.30 | Gaál Réka | Gombafajok előfordulásának vizsgálata Kapuvár környéki erdőkben |
9.50 | Torma Eszter Dorina | A büki szennyvíztisztító telep fejlesztése – Kihívások és lehetséges megoldások |
10.10 | Baráth Boglárka | Depóniagáz hasznosítási lehetőségének vizsgálata a Cséri Regionális Hulladéklerakó területén |
10.30 | Németh Dóra | Lakossági fűtési alternatívák környezeti szempontú összehasonlítása |
10.50 | Tóth Márton | Környezetirányítási rendszer vizsgálata futóműgyártással foglalkozó vállalatnál |
11.10 | Gombos Petra | Talajvizsgálatok az Erebe-szigetek Erdőrezervátumban |
11.30 | Csorba Mátyás | Mező és erdő területek talajának szénkészletének összehasonlítása |
12.05 | Eredményhirdetés | |
Botanical laboratory Chair: Dr. Tamás Rétfalvi; Members: Dr. Andrea Vágvölgyi, Dr. Andrea Vityi, Dr. András Polgár, Dr. Veronika Elek-Fodor, Dr. Adrienn Banadics; Secretaries: Dr. Veronika Elek-Fodor, Dr. Andrea Vágvölgyi; faculty representative: Dr. Tamás Hofmann |
||
12.45 | Information, orientation | |
13.00 | Peter Amponsah Essuman | A Comparative Analysis of Waste Management Practices in Hungary and Ghana |
13.20 | Mahdi Echajari | Assessing the Environmental Sustainability of Water Treatment Process in Sopron: a Comprehensive Life Cycle Assessment |
13.40 | Natalia Monzul | Application of Life Cycle Assessment Methods to Conceptualize Sustainable Development in the Restaurant Industry |
14.00 | Ismail Nime | Measurement Based Estimation of the Carbon Sequestration Capacity of Sopron City |
14.30 | Results announcement |
Vadgazdálkodási és Vadbiológiai Intézet
2024. június 17. Intézeti könyvtár Elnök: Prof. dr. Jánoska Ferenc; Tagok: Prof. dr. Faragó Sándor, Prof. dr. Winkler Dániel, Prof. dr. Náhlik András, Dr. Tari Tamás, Dr. László Richárd, Dr. Bende Attila, Dr. Sándor Gyula; Titikár: Dr. Tari Tamás; Kari képviselő: Dr. Balázs Pál |
||
Idő | Hallgató | Diplomamunka, szakdolgozat címe |
8.00 | Frank Péter János | A fekvő holtfa szerepe egyes gerinces állatfajok élőhelykihasználásban |
8.30 | Bausz Erik | A Sopronhorpácsi Nimród Vadásztársaság komplex apróvadgazdálkodási terve |
9.00 | Vinkovics Sándor | Vaddisznó okozta túráskár vizsgálata gabonafélékben légi felvételezéssel |
9.30 | Galambos János | A mezőgazdasági Vadkár alakulásának vizsgálata Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében |
10.00 | Reich Máté | SEFAG Zrt. Kelet-Zselici vadászterület gímszarvas gazdálkodás |
10.30 | Bicsák Milán | A gímszarvas állományszabályozásának elemzése a Zalaerdő Zrt. Bánokszentgyörgyi Erdészetének területén |
11.00 | Kresztyankó Balázs | Kukoricafajta összehasonlító vizsgálata a Gyótai Vt. területén |
11.30 | Babiczky Attila | A magyarországi német vizsla populáció elmúlt 30 évének értékelése munkateljesítmény alapján |
12.00 | Szabó Szilárd | A gímszarvas (Cervus elaphus) szaporodásbiológiai jellemzőinek összevetése két különböző élőhelyen |
13.00 | Halász Márton | Eurázsiai Hód (Castor fiber) fákat érintő rágásának vizsgálata a Táti-szigeten |
13.30 | Rigó Mihály | Különböző dúvadgyérítési módszerek hatékonyságának vizsgálata a kiskunfélegyházi Kiskun Vadásztársaság területén |
14.00 | Urbancsok Anett | A COVID-19 világjárvány és az aszályos időszak hatása alföldi vadásztársaságok őzgazdálkodására |
14.30 | Juhász János | Magyarországi vadászházak és az általuk nyújtotta szolgáltatások értékelése |
15.00 | Szijártó Máté | Vadászat megítélésnek vizsgálata közösségi médiafelületeken megjelenő vélemények alapján |
15.30 | Láda Marcell | A szürke fogoly (Perdix perdix L.) tojástermelésének és tojásmorfológiájának viszgálata |
ugrás az oldal tetejére
Záróvizsgák
ugrás az oldal tetejéreA záróvizsga reggelén, az arra a napra beosztott hallgatóknak a vizsga kezdete előtt névsorolvasáson kötelező megjelenni. Aki nincs jelen, a záróvizsga bizottság úgy tekinti, mint aki a vizsgáról visszalépett.
A diplomaátadó ünnepség időpontja: 2025. január 27., 10 óra, helyszíne a Ligneum.
A záróvizsga részletei megismerhetők a lenyitható tájékoztatókból és a letölthető dokumentumokból.
Erdőmérnök osztatlan mesterszak
Ebben a vizsgaidőszakban nincs záróvizsga a szakon.
Földmérő és földrendező mérnök alapszak
Dátum: | 2025. január 9. | |
Helyszín: | 4-es tanterem | B épület, 1. emelet |
Záróvizsga bizottság | ||
Elnök: | Dr. Czimber Kornél | egyetemi docens, szakfelelős |
Tagok: | Dr. Király Géza | egyetemi docens |
Dr. Bazsó Tamás | adjunktus | |
Dr. Gribovszki Katalin | tudományos főmunkatárs ELKH Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet | |
Titkár | Dr. Brolly Gábor | adjunktus |
Környezetmérnöki szakok
Dátum: | 2025. január 8. | |
Helyszín: | KTI tárgyaló | C épület, földszint |
Záróvizsga bizottság | ||
Elnök: | Dr. Bidló András | egyetemi tanár |
Tagok: | Dr. Polgár András | egyetemi docens, szakfelelős |
Kosztka László | környezetvédelmi szakmérnök, címzetes egyetemi docens, igazgató, SKTH Kft. | |
Póttag | Dr. Pájer József | címzetes egyetemi tanár, nyugalmazott egyetemi docens |
Titkár | Elekné dr. Fodor Veronika | adjunktus |
Idő | Vizsgázó | Megjegyzés |
A záróvizsga kötelező 1. tárgyköre (első tételcsoport). A tételhúzás után 15' áll rendelkezésre a felkészüléshez. |
||
Kötelezően választandó tárgykör (második tételcsoport) és kötelező 2. tárgykör (harmadik tételcsoport) A tételhúzás után 20' áll rendelkezésre a felkészüléshez. |
||
eredményhirdetés |
Environmental Engineering MSc
Date: | January 9, 2025 | |
Location: | Meeting room | Building C, ground floor |
Examination board | ||
Chairman: | Dr. Tamás Rétfalvi | associate professor |
Members: | Dr. András Polgár | associate professor |
Dr. Viktor Takács | TAEG Corp. | |
Secretary: | Dr. Adrienn Banadics | assistant professor |
Please note that all environmental engineering MSc candidates must be present at 1 o’clock p.m. on the day of the exam. After the topic is drawn, there is a 20-minute preparation time.
Time | Student |
The award ceremony will take place on 27th January, 2025, at 10.00 a.m. at the Ligneum.
Természetvédelmi mérnöki szakok
Dátum: | 2025. január 9. | |
Helyszín: | Növénytani kabinet | B épület, földszint |
Záróvizsga bizottság | ||
Elnök: | Dr. Zagyvai Gergely | egyetemi docens, szakfelelős |
Tagok: | Dr. Winkler Dániel | egyetemi tanár |
Dr. Markovics Tibor | címzetes egyetemi docens, nyugalmazott igazgató, Őrségi Nemzeti Park | |
Titkár | Dr. Korda Márton | adjunktus |
Idő | Vizsgázó |
Vadgazda mérnöki alapszak
Dátum: | 2025. január 8. | |
Helyszín: | Intézeti könyvtár | B épület, félemelet |
Záróvizsga bizottság | ||
Elnök: | Dr. Jánoska Ferenc | egyetemi tanár, szakfelelős |
Tagok: | Dr. Sándor Gyula | egyetemi docens |
Bánáti László | oktatási és közjóléti igazgató, Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. | |
Titkár | Dr. Tari Tamás | egyetemi docens |
A mérnökjelöltek a vizsga napján 7.45-kor kötelesek megjelenni a helyszínen. A távol maradókat úgy tekintjük, mint akik a vizsgától visszaléptek.
Idő | Vizsgázó |
14.45 | eredményhirdetés |
A kiírt időpotban a tételhúzás történik. Ez után a vizsgázónak 30 perce van felkészülni.
Erdőpedagógiai szakirányú továbbképzés
Dátum: | 2025. január 20. | |
Helyszín: | EMK tanácsterme | A épület, 1. emelet |
Záróvizsga bizottság | ||
Elnök: | Dr. Hartl Éva | egyetemi docens |
Tagok: | Dr. Horváth Tamás | adjunktus |
Puskás Lajos | nyugalmazott oktatási igazgató, DALERD Zrt. | |
Póttag/pótelnök: | Dr. Molnár Katalin | egyetemi docens |
Titkár | Szakálosné dr. Mátyás Katalin | adjunktus |
Az erdőpedagógiai szakirányú továbbképzés vizsgázói a vizsga napján 7.45-kor kötelesek megjelenni a helyszínen. A távol maradókat úgy tekintjük, mint akik a vizsgától visszaléptek.
A záróvizsga menete:
- A hallgató tételt húz, és 30' áll rendelkezésre a felkészülésre.
- 10 percben ismerteti szakdolgozatának főbb eredményeit.
- 5 percben kérdéseket tesz fel a bizottság a dolgozattal kapcsolatban.
- 15 percben a tételét ismerteti hallgató, illetve kérdéseket tesz fel a bizottság a tétellel kapcsolatban.
Idő | Vizsgázó |
Talajtani (erdészeti termőhelyfeltárási) szakmérnök szakirányú továbbképzés
Ebben a vizsgaidőszakban nincs záróvizsga a szakon.
A záróvizsga menete:
- A hallgató a tételhúzás előtt fél órával megjelennek a helyszínen.
- A hallgató az alábbi táblázatban megadott időpontban tételeket húz (A- és B-tétel), madj 30 perc áll rendelkezésre a felkészülésre.
- 10 percben ismerteti szakdolgozatának főbb eredményeit.
- 5 percben kérdéseket tesz fel a bizottság a dolgozattal kapcsolatban (a külső és belső bírálatok nem kerülnek ismertetésre).
- 15 percben a tételeket ismerteti hallgató, illetve kérdéseket tesz fel a bizottság a tétellel kapcsolatban.
Vadgazdálkodási igazgatási szakirányú továbbképzés
Dátum: | 2025. január 21. | |
Helyszín: | Intézeti könyvtár | B épület, félemelet |
Záróvizsga bizottság | ||
Elnök: | Dr. László Richárd | egyetemi docens, szakfelelős |
Tagok: | Dr. Jánoska Ferenc | egyetemi tanár |
Dr. Horváth Sánor | vezérigazgató, Woodtech Zrt. | |
Dr. Orbán Tibor | vezérigazgató, Kislföldi Erdőgazdaság Zrt. | |
Póttagok: | Dr. Sándor Gyula | egyetemi docens |
Bánáti László | oktatási és közjóléti igazgató, Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. | |
Titkár | Dr. Bende Attila | adjunktus |
ugrás az oldal tetejére
Tartalomjegyzék Fel Következő