Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

Kárpát-medencei Brunszvik Teréz Módszertani Központot alapított a Benedek-kar

brunszvik250_slider.jpg

1775-ben született Brunszvik Teréz grófnő, az első magyarországi óvoda alapítója, a magyar gyermek- és nőnevelés egyik kiválósága. Emléke előtt tisztelegve kínál az idén gazdag szakmai és tudományos programokat a Soproni Egyetem, a Brunszvik 250 Jubileumi Emlékév keretében. Dr. Varga László dékán a szerdai sajtótájékoztatón ünnepélyes keretek között jelentette be, hogy a Benedek Elek Pedagógiai Kar megalakítja a Kárpát-medencei Brunszvik Teréz Módszertani Központot, melyhez várják a Kárpát-medencei és anyaországi intézmények csatlakozását.

Brunszvik Terézre a szinte szenvedélyes tenni akarás és fáradhatatlanság volt jellemző. Eszményítette és a nevelés ősforrásának tekintette a családanyákat és azt hangsúlyozta, hogy a gyermekkor a legfogékonyabb korszak az életünkben. Írásaiban megfogalmazta, hogy a nevelés az a varázseszköz, amelyet bármely ember fellelhet: tudomány és művészet, felelősségteljes feladat, egyszerre táplálás, vezetés és embernemesítés, „azon alap lerakása, amelyre az embernek majd építenie kell”. A nevelést a lehető legszélesebb értelemben fogta fel.

Minél magasabb rangban állunk, annál jelentősebbek cselekedeteink” – írta a magyar óvodák útnak indítója, aki nem elégedett meg a fejlődés-fejlesztés szükségességének hangoztatásával, hanem egész erejével azok gyakorlati megvalósításra tört.
Ebből a brunszviki hagyatékból és szándékból kiindulva alakítja meg a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kara a Kárpát-medencei Brunszvik Teréz Módszertani Központot, hogy a „reneszánsz egyéniségű” nagyasszony - ahogy Jókai Anna nevezi - nemes óhaja a 21. századi pedagógiai környezetben kiteljesedhessen.

A központ célkitűzése, hogy Kárpát-medencei szinten erősítse a kutatási, fejlesztési, innovációs összefogást a nevelésügyben; hogy közös neveléstudományi diskurzust folytasson, és egy pedagógiai és pszichológiai alapokra épülő, kutatásalapú, innováció- és módszertani fókuszú alkotóműhelyt működtessen. Célja továbbá a legfrissebb tudományos eredmények mielőbbi pedagógiai beágyazottságának elősegítése, folyamatos párbeszéd a neveléstudomány és a pedagógiai gyakorlat között. A központ a Benedek Elek Pedagógiai Kar Humántudományi Kutatóközpontja mellett, egymást segítve, kiegészítve működik, vezetője a kar mindenkori dékánja.  A központ interdiszciplináris műhelyekre épül, a műhelyeket mesterek vezetik.

A központon belül megalakul a Fenntarthatóság és környezetvédelem műhely, az Egészség és életmód műhely, a Nemzeti nevelés, folklór műhely, a Digitális kultúra műhely, az EduCasus műhely, a Múzeum- és művészetpedagógia műhely és a Játékpedagógia műhely. Reményeik szerint nagy lendülettel elindul a módszertani központ és újabb műhelyek csatlakozására is lesz lehetőség. A Benedek-kar várja a Soproni Egyetem társkarainak, valamint a Kárpát-medencei, anyaországi köznevelési és felsőoktatási intézmények csatlakozását.

Brunszvik Teréz, a nőnevelés kiemelkedő alakja előtt tisztelegve Dr. Varga László bejelentette, hogy hiánypótló kezdeményezésként a kar megkezdi egy nőtörténeti tudományos folyóirat felépítését.  A Benedek-kar 125 éve nőnevelő intézmény is, ugyanakkor Sopron városa is kiváló női tudósokkal büszkélkedhet, munkásságuk azonban részben feldolgozásra vár.  A szerkesztőbizottság és a nemzetközi tanácsadó testület felépítése fontos feladat, a folyóirat első főszerkesztője Kéri Katalin professzor asszony lesz.

A jubileumi emlékév apropóján két, óvodásoknak szóló pályázatot hirdet meg a kar.  "Az erdő üzenete" címmel LEGO/Duplo-építő versenyt szervez Sopron és Sopron környéki óvodás csoportok számára. Fődíj az EduKALAND Stúdióban egy játékos LEGO/Duplo foglalkozás.  "Az én óvónénim, óvóbácsim" címmel pedig rajzpályázatot hirdet a kar Művészeti és Sporttudományi Intézete és a Lewinszky Anna Gyakorló Óvoda Kárpát - medence óvodás korú gyermekei számára.

Az ősszel közzétett Brunszvik középiskolai innovációs verseny felhívásában arra kérte a diákokat a Benedek-kar, hogy alkossanak 3-5 fős csoportokat és válasszanak ki Brunszvik Teréz szellemi hagyatékából néhány fontos, mának szóló gondolatot, majd erről készítsenek egy kisfilmet, vagy rövid színdarabot, zenei alkotást.  A felhívásra 16 csapat jelentkezett, az ország és a Kárpát-medence számos középiskolájából, Sátoraljaújhelytől Szabadkáig, Békéscsabától Nagykanizsáig.  A pályaművek beküldését február 20-ig várják, ezt követően egy előzsűri értékeli a munkákat, majd a legjobb csapatok vehetnek részt a május 9-én megrendezésre kerülő döntőben, ahol értékes díjakat osztanak ki.

2025. április 3-án kerül megrendezésre a Benedek Elek Pedagógiai Karon a Kárpát-medencei Brunszvik Teréz-emlékkonferencia, ahol a meghívott előadók a magyarországi óvodáztatás és óvodapedagógus-képzés csaknem kétszáz éves történetéről és jelenéről tartanak előadásokat. Ugyanazon a napon, a délután folyamán óvodai módszertani bemutatókra kerül sor a BPK és az Oktatási Hivatal közös rendezésében. A nap kiemelt eseménye lesz még a Soproni Egyetemen közelmúltban megjelent - dr. Pásztor Enikő által szerkesztett - A játékról komolyan című könyv bemutatója.

2025. április 22-25. között zajlik a 6. Nemzetközi hét, melynek több kapcsolódási pontja is lesz a Brunszvik 250 emlékévhez. Április 23-án a résztvevők tanulmányútra utaznak Pozsonyba, ahol Brunszvik grófnő született 1775-ben. Ezt követően, április 24-én szervezi a Benedek Elek Pedagógiai Kar a Trends & Dimensions in Early Childhood Education – International Symposium című, kora gyermekkori nevelés tematikájú szimpóziumot, melynek nyomán angol nyelvű tanulmánykötet is megjelenik még az idei évben.

Nem csupán angol, de egy igen jelentős magyar nyelvű tanulmánykötet előkészítő munkálatai is megkezdődtek: a tervek szerint 2025 őszén elektronikus és nyomtatott formában is napvilágot lát egy olyan tudományos mű, amelyben a Benedek Kar legtöbb munkatársa közzétesz majd egy-egy fejezetet a kora gyermekkori nevelés, az óvodáztatás témakörében a saját tudományterületéhez, egyéni kutatásaihoz kapcsolódóan, és amely - reményeik szerint - a soproni kereteken messze túlmutatóan, a teljes Kárpát-medencében fontos könyv lesz majd az óvodapedagógus-képzésben.

A sajtótájékoztatót követően került sor a Soproni Egyetem és a szakképzési centrumok által közösen kidolgozott óvodai nevelő technikusi képzés tantervének ünnepélyes átadására is.

A Brunszvik 250 Jubileumi Emlékév nyitányaként egy könyvbemutatóval egybekötött zenés irodalmi est várta az érdeklődőket, a tájékoztatót követően, a Ligneumban. Prieger Zsolt „Kedves Teréz!” című, Brunszvik Teréz előtt tisztelgő könyve alapján készült a fiktív és valós leveleket, naplórészleteket is felhasználó előadás, amely intim, filozofikus, korhű, mégis modern módon beszél a gyermeknevelés úttörőjéről. Az est előadói Prieger Zsolt író, zenész, valamint Brunszvik Teréz megidézőjeként Nagy Katica színművész, a Semmelweis című film női főszereplője. A rendhagyó zenés műsornak Sopronban zajlott a premierje, hogy azután szerte a Kárpát-medencében lássák és hallják az érdeklődők, hogyan társalog egymással 250 év távolából a férfi és a nő, a gyermek és a nevelő.

Galéria

Cikk nyomtatása E-mail